هویت سلطان قبر در هاله از ابهام؟!
سلطان قبر هم رونمایی شد!!

هویت سلطان قبر در هاله از ابهام؟!

اسرار امروز. این فرد خود را مسئول دفن اموات در ابن‌بابویه، امامزاده عبدالله، شاه عبدالعظیم (ع) و حرم امام خمینی (ره) معرفی کرده بود و به نوعی نه تنها کنترل دفن اموات در کل پایتخت را در اختیار داشت/ این فرد ۴۰ سال متولی دفن اموات است/ این فرد حتی یک دستگاه کارتخوان شخصی نیز داشت/ او برای فروش قبر ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان دریافت می‌کرد و در سامانه اوقاف به مبلغ پنج میلیون تومان ثبت می‌کرد/ به هر مقدار که زورش می‌رسید از مردم اخاذی می‌کرد/ برای کندن قبر تا پنج میلیون تومان از افراد متمول به صورت کمک اجباری دریافت می‌کرد

ابن بابویه نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان بزرگ تهران است؛ مکانی که بسیاری از مشاهیر ایران در آن مدفون هستند و براساس برخی مستندات تاریخی، بنای نخست این گورستان به دوران سامانیان باز می‌گردد؛ اما به دلیل وقوع سیلی تاریخی، بخش اعظمی از فضا‌های آن تخریب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، این قبرستان پنجم دی ۱۳۷۵ به شماره ۱۸۱۶ در فهرست آثار ملی ثبت شد. قبرستانی که دست‌کم در آن افراد مشهوری مانند «غلامرضا تختی»، «پهلوان سید حسن شجاعت» (رزاز)، «علی‌اکبر دهخدا»، «محمدعلی فروغی»، «شیخ رجبعلی خیاط» و بسیاری از چهره‌های سیاسی و مذهبی از جمله کشته‌شدگان قیام ۳۰ تیر در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند.

متولی دفن اموات از سال‌ها قبل، آقایی به نام «س. ح. ا» است. فردی که در نزدیکی خود ابن‌بابویه نیز مغازه دارد. حجت‌الاسلام سیدعلی علامه، مدیر آستان شیخ صدوق و آرامستان ابن بابویه در گفتگویی با یکی از خبرگزاریها اظهار داشت:« طبق بررسی‌های که ما انجام دادیم متوجه شدیم هیچکدام از فعالیت‌های این فرد شفاف نیست . به ما اعلام کردند که این فرد ۴۰ سال متولی دفن اموات است.»

وی گفت:« این فرد برای فروش قبر مبالغ اضافی‌تری از مردم می‌گرفت که هیچکدام از این هزینه‌ها در سامانه ما وجود نداشت.»

مدیر آستان شیخ صدوق و آرامستان ابن بابویه افزود: «این فرد خود را مسئول دفن اموات در ابن‌بابویه، امامزاده عبدالله، شاه عبدالعظیم (ع) و حرم امام خمینی (ره) معرفی کرده بود و به نوعی نه تنها کنترل دفن اموات در کل پایتخت را در اختیار داشت، بلکه هماهنگی‌هایی در خارج از این مکان‌ها را نیز انجام می‌داد؛ لذا روز اولی که ما به این مکان آمدیم سند‌هایی را از سوی این فرد برای ما آوردند که ما آن‌ها را امضا نکردیم و بعد از این اتفاق از ادارات مختلف به ما فشار آوردند که چرا مقابل کار این فرد را می‌گیرید، بگذارید کارش را انجام دهد. اما بنده اعلام کردم که عدم شفافیت کار‌های این فرد به هیچ وجه قابل قبول نیست و من هیچکدام از سند‌هایی که ارائه داده است را امضا نمی‌کنم تا اینکه متوجه شدیم، اقدامات این فرد قانونی نیست.»

علامه یادآور شد: «عده‌ای از این فرد به ما شکایت کردند که چرا باید به اجبار فلان جا بروند و قبر بگیرند؛ این در حالی است که به هیچ وجه فروش قبر به این شکل نداریم. این فرد به آن‌ها گفته بود که در مقبره خانوادگی فلان متوفی، انتهای مقبره می‌توانید میت خود را دفن کنیم. این افراد به اینجا مراجعه و متوجه شدند که چنین سندی واقعیت نداشته و از این اقدام شاکی می‌شدند.»

وی اضافه کرد: «این فرد حتی یک دستگاه کارتخوان شخصی نیز داشت که با دستگاه سازمان اوقاف تفاوت داشت. او از مردم برای فروش قبر ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان دریافت می‌کرد و با ارائه یک سند قدیمی قبر‌ها را در سامانه اوقاف به مبلغ پنج میلیون تومان ثبت می‌کرد. در این بین به هر مقدار که زورش می‌رسید از مردم اخاذی می‌کرد. همه اسنادی که نشان‌دهنده تخلف این فرد بود، در حال حاضر موجود است.»

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:«آن‌ها یک مافیای بزرگ فروش قبر را تشکیل داده بودند که بعد‌ها متوجه آن شدیم. زمانی که این گروه مافیایی متوجه موضوع شدند که از لحاظ قانونی حرفی برای گفتن ندارند و فهمیدند که دیگر نمی‌توانند روبه‌روی ما بایستند و ایستادگی در مقابل ما تبعات قانونی برای آن‌ها دارد، شروع به توطئه کردند. اقدامات بسیاری کردند که بنده از این سمت برکنار شوم، حتی با خرید برخی خبرنگارنماها، خبر‌های کذب و جعلی را در فضای مجازی نسبت به بنده و اقداماتم منتشر کردند که ما از این خبرنگار هم شکایت کردیم. این خبرنگار خودش را منتسب به آقای محسنی اژه‌ای و خواهرزاده ایشان معرفی کرده بود. بعد از آن خود آقای اژه‌ای در تماس تلفنی با بنده اعلام کردند که این فرد هیچ نسبتی با بنده و خانواده‌ام ندارد و ایشان هم از این فرد شکایت کرد. این خبرنگارنما در حادثه آتش‌سوزی ابن‌بابویه نیز حضور داشت و جالب اینجاست زمانی که این آتش شروع شده بود، همان‌جا بود و تا خاموش شدن آتش به صورت کامل با گوشی خود فیلمبرداری کرده بود.»

مدیر آستان شیخ صدوق و آرامستان ابن بابویه یادآور شد: «حتی قبلاً برای کندن قبر تا پنج میلیون تومان از افراد متمول به صورت کمک اجباری دریافت می‌کرد. »

غلامرضا نوفرستی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری نیز در گفت‌وگو با فارس در رابطه با اخراج سلطان قبر از اداره اوقاف شهرستان ری اظهار کرد: «پس از انعکاس خبر سلطان فروش قبر در رسانه ها از ادارات مربوطه، اقدام به استعلام کردیم اما به دلیل نبود شاکی در این مورد، تاکنون پرونده قضایی برای این موضوع تشکیل نشده است.»

وی با بیان اینکه شاکیان باید به دادگستری مراجعه کنند تا پرونده قضایی تشکیل شود، افزود:« با توجه به اظهارات رئیس اداره اوقاف شهرستان ری در خصوص اخراج فرد خاطی باید مدت فعالیت این شخص، میزان مبالغ دریافتی و تمام جزئیات مشخص شود.»

دادستان شهرستان ری ادامه داد:« استعلامات لازم در خصوص شناسایی هویت، فعالیت و سمت این شخص از ادارات مربوطه انجام شده، اما بخش مهم این پرونده مربوط به شکایت شاکیان است که میزان مبالغ پرداختی را اعلام کنند تا تحقیقات به صورت جدی و با دقت انجام شود.»

نوفرستی تصریح کرد: «هویت شخص هنوز مشخص نشده، اما طبق تحقیقات فعلی نام خانوادگی این فرد «امیری» است ضمن آنکه باید توجه داشت که این گونه افراد با نام‌های گوناگون اقدام به چنین فعالیت‌هایی می‌کنند، لذا همکاری مردم در این موضوع بسیار قابل اهمیت خواهد بود.»

وی در پایان خاطر نشان کرد: «از مردم درخواست می‌کنیم که اگر در خصوص فرد خاطی که تحت این عناوین برای فروش قبر در مکان های اعلام شده اقدام به دریافت مبالغی را داشته به دادستانی ری اعلام کنند.»

ارسال شده در سه‌شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۸:۱۹ بعد از ظهر
کد خبر: 6046831
آخرین خبر ها
گزیده خبرها