بندر کاسپین ظرفیت‌های عظیم و توانمندی های بالقوه ای دارد
سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در بازدید از توانمندیهای منطقه آزاد انزلی عنوان کرد:

بندر کاسپین ظرفیت‌های عظیم و توانمندی های بالقوه ای دارد

اسرار امروزرییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه پس از توانمندی‌های زیرساختی منطقه آزاد انزلی  گفت: بنادر استان گیلان به ‌ویژه بندرانزلی و بندر کاسپین دارای ظرفیت‌های بسیاری هستند و و اتصال راه آهن رشت-آستارا به تحقق همکاریهای ایران و آذربایجان بیشتر کمک می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه در جریان سفر خود به استان گیلان، از زیرساخت های حمل و نقل بندری ، پروژه اتصال منطقه به راه آهن سراسری و یک واحد تولیدی با سرمایه گذاری خارجی بازدید کرد.

در این برنامه که دکتر محمد ولی روزبهان رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان بهمراه اعضای هیات مدیره و معاونین سازمان نیز حضور داشتند، سخنگوی وزارت امور خارجه با زیرساخت ها و فرایندهای کاری اسکله های فعال مجتمع بندری کاسپین آشنا شد.

در ادامه ، از پروژه در حال احداث راه آهن سراسری به منطقه آزاد انزلی بازدید شد که در آن توضیحات لازم از سوی پیمانکار و مشاور طرح در خصوص این مسیر ریلی ۳۷ کیلومتری ارائه شد. حدود ۱۰ کیلومتر از این خط ریلی  در محدوده منطقه آزاد انزلی واقع شده و با اتمام آن در پایان سال جاری، بنادر جنوبی کشور به خزر متصل شده و زیرساخت لازم برای فعالیت کریدورهای عبوری از طریق این منطقه تکمیل می شود.

همچنین بخش پایانی این برنامه، دیدار از واحد تولیدی سیلندر چاپ که با سرمایه گذاری خارجی در شهرک صنعتی ناحیه یک این منطقه مشغول به تولید و صادرات است، بود. واحد تولیدی که زمینه اشتغالزایی مستقیم برای شصت نفر را فراهم نموده و محصول تولیدی آن در صنایع بسته بندی محصولات غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سید عباس موسوی پس از این بازدید و در نشست خبری خود گفت: منطقه آزاد انزلی توانمندی های بالقوه ای دارد و با بهره گیری از ظرفیت های خود موفق شد جایگاه خود را ارتقاء دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه  ایده ایجاد مناطق آزاد بعنوان ایده های پیشرو و با نظربلند در کشور است، اظهار داشت: عملکرد مناطق آزاد در کشور را بسیار موفق ارزیابی می کنم به ویژه در زمان تحریم ها یکجانبه و غیرقانونی، بسیاری از مناطق آزاد موفق به برطرف کردن نیاز کشور شدند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی با ایجاد مناطق آزاد تلاش کرد تا ظرفیت های تجاری خود را افزایش دهد و در این شرایط تحریمی، مناطق آزاد با ارائه مدل توسعه تجارت توانسته اند کمک حال کشور باشند، افزود: اگر جمهوری اسلامی ایران به ظرفیت مناطق آزاد توجه بیشتری کند می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد و باید به کسانی که طرح ایجاد مناطق آزاد را در کشور مطرح و عملیاتی کردند، درود فرستاد.

موسوی که در آینده ای نزدیک به عنوان سفیر ایران در آذربایجان به فعالیت خود ادامه می دهد با بیان اینکه اگر به ظرفیت مناطق آزاد توجه شود، می‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد، گفت: بنادر استان گیلان به ‌ویژه بندرانزلی و بندر کاسپین دارای ظرفیت‌های عظیم و فعال بسیاری هستند و معتقدم اتمام راه آهن رشت به آستارا و تکمیل حمل و نقل ریلی و اتصال آن به جمهوری آذربایجان به عنوان حلقه مفقوده این اتصال است که به تحقق این اهداف و توسعه روابط همه جانبه کمک می کند که این امر در دستور کار است و باید تقویت شود.

 

ارسال شده در جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۹:۳۱ بعد از ظهر
کد خبر: 9798233
آخرین خبر ها
گزیده خبرها