تراژدی غمبار سکوت اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان؟!
چرا از پاسخگویی طفره می روید؟

تراژدی غمبار سکوت اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. سهامداران شبکه تعاون روستایی استان گیلان ادعا می کنند:« به‌ دلیل وجود ترس از  اعمال ماده 146، شاهدیم با وجود این ‌که بر عملکرد تعاون روستایی استان گیلان انتقادات و سئوالات زیادی وارد است، برخی از رؤسای اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی از بازگو کردن ضعف‌های این اداره در گیلان،  اجتناب می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، اتحادیه ها و شرکتهای تعاونی روستایی برای کوتاه کردن دست دلالان و رونق تولید کشاورزان تشکیل شد اما در استان گیلان برخی از سهامداران شبکه تعاون روستایی ادعا می کنند: «عملکرد برخی از این اتحادیه ها در گیلان شفاف نیست .»

براساس ماده 146 قانون شرکت‌های تعاونی، درصورت ملاحظه تخلف در اداره امور شرکت‌ها یا اتحادیه‌های تعاونی یا قادر نبودن ‌اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل یا بازرسان در انجام وظایف، شرکت یا اتحادیه منحل می شود یا اعضای آن شرکتها یا اتحادیه ها را بر کنار و جانشین آنان را در درجه اول از بین اعضاء ‌و در غیر این‌ صورت به‌ طور موقت تا تشکیل مجمع عمومی، از اشخاص صاحب صلاحیت دیگر تعیین می کنند.

تمام شرکت تعاونی‌ روستایی که زیرنظر سازمان مرکزی تعاون روستایی تشکیل شده‌اند، یک اساسنامه مشترک دارند .اساسنامه ای که گفته می شود قوانین آن بسیار جامع و کامل است.

سهامداران شبکه تعاون روستایی استان گیلان ادعا می کنند:« به‌ دلیل وجود چنین ماده‌ای و ترس از انتقاد به سبب اعمال ماده 146، شاهدیم با وجود این ‌که بر عملکرد تعاون روستایی استان گیلان انتقادات و سئوالات زیادی وارد است برخی از رؤسای اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی به ‌دلیل هراس از برکناری و از دست دادن پست مدیریتی خود، از بازگو کردن ضعف‌های این اداره در گیلان  اجتناب می‌کنند.  با وجود این هنوز هم هستند مدیران و رؤسایی که به دور از هر واهمهای ایرادات و انتقادات خود از تعاون روستایی گیلان  را با رسانه‌ها در میان می‌گذارند، بدون این‌ که ترسی از برکنار شدن و از دست دادن موقعیت فعلی خود داشته باشند.»

آنان می گویند: «این اساس‌نامه آن‌ طور که باید به ‌طور کامل اجرا نمی‌شود و مشخص نیست تعاون روستایی استان گیلان در این راستا چه نظارتی دارد؟ متاسفانه عملکرد برخی شرکت ها و اتحادیه های تعاونی‌ روستایی  با اساسنامه همخوانی ندارد و حتی برخی از این شرکت های تعاونی روستایی تعطیل شده و هیچ نظارتی روی آنها نمی شود.»

هرچند تعاونی‌ها به حمایت نیاز دارند، اما گفته می شود بخشی از این کم‌کاری‌ها به خود آنها بازمی‌گردد؛ به این معنا که اگر اعضای هیئت مدیره تعاونی‌ها پای‌کار باشند، درصورتی ‌که کسی بخواهد از موقعیت خود سوءاستفاده یا برای منافع شخصی خود از تعاونی استفاده کند این موارد را در مجامع گوشزد می‌کنند تا به این ترتیب این افراد دیگر نتوانند به‌عنوان عضو هیئت مدیره مجدد انتخاب شوند.

سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان همچنان اظهار می کنند: کسانی که در انجام امور محوله طبق اساسنامه عمل کرده‌اند، از انتقادات در چارچوب قانون ترسی ندارند و حرف خود را می‌زنند، اما برخی نیز ممکن است وجود داشته باشند که به سبب وجود ریگی در کفششان، از انتقاد سر باز زنند و سکوت پیشه ‌کنند.

سهامداران شبکه تعاون روستایی استان گیلان خاطرنشان کردند:« اگر سازمان و اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان توانایی ارائه پاسخ به سئوالات ، ابهامات و انتقادات را ندارد از نماینده ولی فقیه در گیلان، نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی و سازمان جهادکشاورزی می‌خواهیم ظرف یک ماه آینده ، پاسخی منطقی و قانونی برای رفع دغدغه های سهامداران و پایداری شبکه تعاون روستایی گیلان از رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور بخواهند.»

انتقادات وارد بر عملکرد تعاون روستایی استان گیلان همچنان ادامه دارد؛ به ‌طوری ‌که به عقیده برخی از کارشناسان بخش کشاورزی این سازمان نتوانسته‌ بر اجرای درست قوانین اساسنامه شرکت‌های تعاونی زیرمجموعه خود که بسیار جامع است، نظارت درست داشته باشد.  در واقع ادعا می شود عملکرد برخی اتحادیه شرکتهای تعاونی‌ روستایی  و یا ساختار مدیریت بعضی از شرکتهای تعاونی‌ روستایی در گیلان با اساسنامه همخوانی ندارد.

متاسفانه تلاش خبرنگار اسرار امروز برای دریافت پاسخ ابهامات، سئوالات و انتقادات برخی از سهامداران شبکه تعاون روستایی از رییس هیئت مدیره و مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان و مدیر تعاون روستایی این استان بی نتیجه مانده است؟! در نتیجه تعدادی از سئوالات این سهامداران در ادامه جهت اطلاع مسئولان متولی شبکه تعاون روستایی گیلان ذکر شده است تا پاسخی شفاف و قانونی جهت تنویر افکار عمومی ارائه شود.

1-چه تعداد شرکت تعاونی روستایی، اتحادیه شهرستانی و سهامدار دارید؟

2-در دوران مدیریت رامین گیلانشاهی چه تعداد شرکت های تعاونی روستایی مشمول ماده 146 شده اند؟

3- آیا استخدام بدون ضابطه و رعایت فرایند قانونی یکی از وابستگان رییس هیئت مدیره اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی استان گیلان صحت دارد و بر اساس شایسته گزینی صورت گرفته است؟

4-اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی استان گیلان در بین اتحادیه های کشور در عملکرد چه رتبه ای دارد؟

5-شبکه تعاون روستایی استان گیلان در طول دو سال گذشته چه میزان صادرات به خارج از کشور داشته است؟

6-در طول سال 1399 اتحادیه شرکت های تعاون روستایی استان گیلان چه میزان پیاز، خرما، سیب زمینی و گوجه فرنگی خریداری کرد؟ آیا معاملات بازرگانی صورت گرفته مصوبه کمیته خرید کالا را داشت؟ چه میزان ضایعات داشتید؟

7-آیا امحای دهها تن گوجه خریداری شده از سوی این  اتحادیه صحت دارد؟

8-آیا تحویل خودروی پژو پارس پلاک شخصی اتحادیه به مدیر تعاون روستایی استان گیلان قانونی است؟ آیا تقبل هزینه های خودروی مذکور توسط این اتحادیه از جیب سهامداران صحت دارد؟

9-چه تعداد ساختمان و خودروی اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان و به چه مدت در اختیار اداره تعاون روستایی گیلان قرار دارد؟ آیا بر اساس مصوبه مجامع، اموال و منافع این اتحادیه در اختیار آن اداره دولتی قرار گرفته است؟ آیا بابت اموالی که اتحادیه ها در اختیار تعاون روستایی گیلان قرار داده، اجاره دریافت می کنید؟ آیا هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، تعمیر، نگهداری و ... این ساختمانها توسط اتحادیه پرداخت می شود؟

10- آیا ارزشیابی فوری و دقیق از شرکتهای تعاونی روستایی معترض به عملکرد سلیقه ای مدیر تعاون روستایی گیلان و درخواست ماده 146 برای آنها، صحت دارد؟

11-چه تعداد شرکت تعاونی روستایی غیرفعال و تعطیل دارید؟

12-چه میزان سیب و پرتقال در طرح تنظیم بازار میوه نوروزی در مبدا و به چه قیمتی خریداری شد؟چه میزان و با چه قیمتی در طرح فروخته شد؟چه میزان خارج از طرح و به چه قیمتی فروخته شد؟ چه مبلغی اتحادیه از منابع خود برای خرید میوه شب عید هزینه کرد و چه میزان از آن، برگشت داده شد؟ چه میزان در این طرح ضایعات داشتید؟ آیا در طرح تنظیم بازار میوه نوروزی سود داشتید یا زیان؟ چه میزان سوبسید بابت میوه شب عید ، دولت پرداخت کرد؟

13-آیا تصحیح و تغییر صورتجلسه مجمع عمومی انتخابات هیئت مدیره اتحادیه شرکتهای تعاونی شهرستان رشت پس از انتخابات صحت دارد؟ در صورت صحت این ادعا ، آیا این امر قانونی است؟

14-ماجرای تولید مشارکتی و توزیع رب گوجه فرنگی غیر استاندارد در کارخانه ای تعطیل، توسط اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان رشت چیست؟

15-مطالبات این اتحادیه از سازمان تعاون روستایی، بابت اجاره بهای انبارهای چای چه میزان است و در طول دو سال گذشته ، چقدر وصول شده است؟

16-آیا تعاون روستایی استان گیلان به اتحادیه تعاون روستایی مقروض است؟

هر چند مدیر تعاون روستایی استان گیلان در نشست خبری ۱۶ مرداد 1399  که مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی این استان نیز حضور داشت ، نقش رسانه ها را در تبلیغ و آگاه سازی مردم در خصوص واقعیتهای موجود بخش تولید و بازار کشاورزی، مهم توصیف کرد و گفت : نیمی از سهم تکمیل تلاشهای مجموعه تعاون روستایی در خدمت رسانی به جامعه، از طریق حضورفعال، شفاف و صادقانه ی رسانه های خبری محقق می شود و در این راستا خبرنگاران بعنوان نمایندگان رسانه ها نقش مهمی برعهده دارند. اما در عمل به نظر می رسد وی تلاش می کند تا از قرارگیری در مقام پاسخگویی بر حذر باشد و از حضور هر خبرنگاری که گمان آن برود سوالی کارشناسی و فنی مبنی بر زیرسوال بردن عملکرد تعاون روستایی استان گیلان طرح کند، ممانعت می کند؟! البته پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز به نمایندگی از افکار عمومی،  بر اساس رسالت خود در گزارشات بعدی، مطالب کامل تری از گلایه ها ، انتقادات و سوالات بسیاری از سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان را به گوش مسئولان خواهد رساند و در این راه تا دریافت پاسخی شفاف و منطقی برای سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان که غالبا کشاورزان مظلوم هستند، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

ارسال شده در یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۱ بعد از ظهر
کد خبر: 1722063
آخرین خبر ها
گزیده خبرها