مدیر تعاون روستایی گیلان از عالم نظر تا میدان عمل؟!
چرا سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور پاسخگو نیست ؟!

مدیر تعاون روستایی گیلان از عالم نظر تا میدان عمل؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. اگر التزام بر امانتداری و حفاظت از منابع خبری خود نبود، فهرستی از اسامی سهامداران معترض شبکه تعاون روستایی گیلان برای آقایان محمد علی طهماسبی رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و مهندس مسعود الماسی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان ارسال می‌کردیم تا متوجه شوند در مدت 2 سال مدیریت رامین گیلانشاهی در گیلان، چه امیدهایی ناامید و چه بغض‌هایی فروخورده شده تا آنجا که برای انعکاس صدای‌شان به سراغ رسانه هاآمده‌اند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، یکی از معضلات اساسی در سطح برخی ادارات و نهادهای دولتی که باعث ابراز نارضایتی مردم شده است، عدم پاسخگویی به مطالبات قانونی است.

 رسانه ها باید پیگیر مطالبات مردم باشند و بر اساس پاسخگویی به نیاز مردم گام بردارند. اگر مدیران درک درستی از رسانه ها داشته باشند می‌توانند به عنوان ابزار از آن برای پاسخگویی به نیاز مخاطب استفاده کنند. مدتی است موضوع اعتراض بسیاری از سهامدارن شبکه تعاون روستایی استان گیلان به رسانه ها و افکار عمومی کشیده است.

 متاسفانه عدم پاسخگویی تعاون روستایی گیلان ، بسیاری از سهامداران را کلافه کرده و آنان بارها خواستار شفافیت در چارچوب اساسنامه شدند اما گویا این مطالبات، با بی‌توجهی مدیر تعاون روستایی گیلان مواجه شده  و این وضعیت برای سهامداران مومن و انقلابی شبکه تعاون روستایی گیلان قابل قبول نیست.

آنان عقیده دارند در دوران مدیریت رامین گیلانشاهی، پاسخگویی شفاف و قانونی به یک رویا تبدیل شده و به این نتیجه رسیده اند که ظاهرا سیستم های نظارتی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور فاقد ابزارهای لازم برای اجرای این مطالبه عمومی است! آنان ادعا می کنند کارنامه عملکرد مدیر تعاون روستایی گیلان قابل دفاع نیست و وی باید از عالم نظر و شعار، به میدان عمل گام بردارد.

اینکه هزینه های عدم پاسخگویی مسئولان سازمان مرکزی تعاون روستایی و نماینده این سازمان را چه کسی باید بپردازد نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد. ایجاد بی اعتمادی در  سهامداران شبکه تعاون روستایی و افکار عمومی گیلان یکی از هزینه های طفره رفتن مدیر تعاون روستایی در گیلان است.

سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان می گویند:  نظارت، صرفاً وظیفه سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور و سازمان جهاد کشاورزی نیست بلکه نمایندگان سهامداران در هیئت مدیره شرکتهای تعاونی روستایی و اتحادیه ها باید نظارت دقیقی بر اجرای دقیق مفاد اساسنامه داشته باشند و در مقابل برخورد سلیقه ای و حذفی برخی مسئولان تعاون روستایی بایستند و ترسی از اعمال ماده 146 به خود راه ندهند.

تلاش نگارنده بعنوان نماینده افکار عمومی در رسانه هم برای در یافت پاسخ مطالبات سهامداران این شبکه بزرگ در گیلان، تاکنون بدون نتیجه مانده و متاسفانه مدیر تعاون روستایی گیلان نه تنها به شبکه تعاون روستایی در خصوص برخی عملکرد خود پاسخگو نیست، بلکه با رسانه های مطالبه گر هم  برخورد حذفی دارد.

البته توجیه و پاسخ برخی از مسئولان این سازمان به نگارنده در خصوص مطالبات سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان بیش از آنکه منطقی باشد، بامزه بود! بعنوان مثال معاون سابق بازرگانی (برابری) سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با ارسال پیامی به نگارنده اعلام کرد: از اینکه به جای بستر تثبیت و آرامش و وحدت برای کار و تلاش ، زمینه تشتت ، تشویش و تفرق  را در سال جهش تولید فراهم می آورید، جای بسی ناراحتی و مظهر تشویش اذهان عمومی است!!

متاسفانه برداشت ناصواب برخی از مسئولان در پیام مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید، باعث نگرانی مردم شده ، زیرا بجای اینکه در عمل موانع تولید را از مسیرجهش تولید بردارند و مشکلاتشان را رفع کنند در شعار، جهش تولید را مستمسک قرار می دهند و انتشار اعتراضات و مطالبات بسیاری از سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان را تشویش اذهان عمومی تعریف می کنند؟! مشخص هم نیست که چرا معاون سابق بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور علیرغم اینکه مسئولیتی در این سازمان ندارند، کاسه داغ تر از آش شده و رسانه ها را در پی بیان مطالبات و سئوالات کشاورزان مظلوم و سختکوش گیلانی، متهم به تشویش اذهان عمومی می کند؟! شاید باید به وی گفت در سال جهش تولید به عمل کار برآید، به سخنرانی نیست.

البته می توان گفت  نوع برخورد با رسانه ها از سوی مدیر روابط عمومی تعاون روستایی گیلان هم  در جای خود کم نظیر است. نگارنده مطلب بارها تلاش کرد تا از طریق روابط عمومی این مجموعه ، همزمان با انتشار سئوالات، انتقادات و ابهامات سهامدارن شبکه تعاون روستایی گیلان ، پاسخ تعاون روستایی گیلان را منتشر کند اما وی به تماسهای مکرر پاسخی نداد و جالب اینکه در پیامی مدعی شد: پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز با انتشار درد دل ، سئوالات و انتقادات سهامداران، نام تعاون روستایی گیلان را مخدوش نموده و ترجیح می دهد صحبتی نکند؟!

اگر  تعاون روستایی گیلان به جای شفافیت و پاسخ روشن به ابهامات سهامداران شبکه تعاون روستایی ، تنها به مفادی از اساسنامه اتحادیه ها بدون اجازه دفاع بسنده می کند ، شاید در سایه کوتاهی سازمان مرکزی تعاون روستای کشور است. متاسفانه در گزارشات متعدد، تعاون روستایی گیلان از پاسخگویی به سئوالات سهامداران شبکه تعاون روستایی   فرار کرده و ابهامات مطروحه سهامداران شاید با افزایش اعمال ماده 146 در طول دو سال گذشته و عدم ثبت چندین ماهه تغییرات برخی هیئت مدیره شرکت های تعاونی و یا برخی اتحادیه ها در مراجع ذیصلاح بی‌ارتباط نباشد.

گفتنی است علیرغم انعکاس مطالبات و سئوالات این سهامداران به علی درجانی رییس سابق سازمان جهاد کشاورزی ، پیگیریهای مکرر نگارنده برای دریافت پاسخ از این مقام مسئول نتیجه ای نداشت و ایشان بدون ارائه پاسخی شفاف و قانونی بعنوان نهاد ناظر ، گیلان را ترک کرد.

بسیاری از سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان بار دیگر  از دست اندر کاران پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز خواستار پیگیری مطالباتی  شدند که به نظر می رسد مسئولان تعاون روستایی گیلان، باید از قبل پاسخ های آنها را برای عدم سردرگمی سهامداران در اختیارشان قرار می داد.

با توجه به پرسش های فراوان سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان در این زمینه، پیگیری خبرنگار اسرار امروز از رامین گیلانشاهی به جایی نرسید . شخصی که مطمئنا برای پاسخ به سوالات و شبهات در این سمت انتخاب شده است.

البته در یک جلسه حضوری با مدیر تعاون روستایی گیلان بر لزوم پاسخگویی پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز در محاکم قضایی تاکید شد که در همان جلسه خدمت‌ جناب رامین گیلانشاهی عرض کردیم، پایگاه اطلاع رسانی  اسرار امروز همیشه از چنین پیشنهادهایی استقبال کرده است و گزارشات منتشر شده ، ما حاصل بیش از چند ماه تحقیق و بررسی و صحبت با کارشناسان و سهامداران مظلوم و بی دفاع شبکه تعاون روستایی گیلان که غالبا کشاورز هستند ، بوده و آنچه تاکنون در گزارشات مختلف ذکر شد تنها بخشی از اطلاعات بود و این اطمینان را داریم قضات شریف در محاکم قضایی فرصت کافی و لازم برای ارائه تمامی اطلاعات و اسناد به منظور دفاع از حقوق سهامداران ، در اختیار ما قرار می دهند .

اگر التزام پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز  بر امانتداری و حفاظت از منابع خبری خود نبود، فهرستی از اسامی سهامداران معترض شبکه تعاون روستایی گیلان برای آقایان مهندس محمد علی طهماسبی رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور و مهندس مسعود الماسی رییس سازمان جهاد کشاورزی ارسال می‌کردیم تا متوجه شوند در مدت 2 سال مدیریت رامین گیلانشاهی در گیلان، چه امیدهایی ناامید و چه بغض‌هایی فروخورده شده تا آنجا که برای انعکاس صدای‌شان به سراغ رسانه ها  آمده‌اند!

اسرار امروز بر خود لازم می داند من باب امر به معروف و نهی از منکر به مسئولین سفارش کنیم تا توجه به پاسخگویی  و مهم تر از آن توجه به قضاوت مردم نسبت به خود را در اولویت و اصلی‌ترین مولفه‌ی مدیریتی خود قرار دهند چرا که نه آبروی خودشان، بلکه آبروی کلیت نظام را بر دوش دارند.

بنابر این بخشی از سئوالات در ادامه جهت دریافت پاسخ از مسئولان سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور منتشر می شود.

1- آیا خروج بدون ضابطه 12 تن چای از کارخانه چای سپید رود صحت دارد؟ اگر صحت دارد سرنوشت آن چه شد؟ آیا اعمال ماده 146 در مورد 4 عضو هیئت مدیره معترض به خروج بدون ضابطه چای این کارخانه صحت دارد؟

2- آیا خرید 25 تن گوجه و امحای 15 تن از آن توسط اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان صحت دارد؟

3- آیا ضایعات 20 تا 90 درصدی در خرید پیاز توسط اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان صحت دارد؟

4- با توجه به کمبود نقدینگی شبکه تعاون روستایی گیلان چه اقداماتی در خصوص وصول مطابات چند میلیاردی نگهداری چای خشک در انبارهای اتحادیه ها از سوی تعاون روستایی گیلان انجام شده و در دو سال گذشته چه میزان وصول شده است؟

5- تعاون روستایی گیلان چه میزان اعتبار برای دریافت پیله ابریشم دریافت نموده است؟ لطفا موردی اشاره فرمایید؟

6- آیا دریافت صدها میلیون ریال تسهیلات از بانک مهر اقتصاد توسط مدیر تعاون روستایی گیلان با کارمزد 4 درصد از محل ميانگين موجودي اتحاديه تعاوني روستايي استان گيلان ، صحت دارد؟ در صورت صحت این موضوع ، آیا چنین امکانی برای سایر سهامداران شبکه تعاون روستایی وجود دارد؟

7-آیا برگزاری مجمع عمومی از سوی اداره تعاون روستایی شهرستان رشت بدون توجه به حضور هیئت مدیره این اتحادیه، به معنی مهندسی انتخابات این اتحادیه و تحمیل افراد مورد نظر است؟

8-آیا میزان تحصیلات مدیر تعاون روستایی گیلان دکتری می باشد؟ دانشگاه محل تحصیل وی کجاست؟

9-آیا برکناری رییس سابق اداره تعاون روستایی شهرستان رشت به دلیل عدم تمکین وی برای تغییر مفاد صورتجلسه انتخابات اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان رشت پس از 5 ماه است؟

10- آیا دریافت 5 میلیارد از منابع محدود و سرمایه ناچیز سهامداران توسط تعاون روستایی گیلان صحت دارد؟ در صورت صحت چه زمانی پرداخت خواهد شد؟

11- تعاون روستایی استان گیلان چه میزان بدهی به شبکه تعاون روستایی بابت پرداخت حقوق پرسنل تعاون روستایی استان و هزینه های خودروهای دولتی و ... بدهکار است؟

12- آیا شعار ایجاد پایانه های صادراتی مدیر تعاون روستایی گیلان محقق شده است؟ نمونه ای از آن را بفرمایید؟

13-چرا انبار 5 هزار تنی جنب کارخانه سپید رود بلاتکلیف است؟

14-چرا برخی فروشگاههای مصرف تعاون روستایی که 50 سال دایر بوده ، مجددا افتتاح می شود؟

15-چرا مجامع اتحادیه دامداران استان پس از 9 ماه هنوز ثبت نشده است؟ آیا همانند اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت مشمول ماده 28 شده و مجامع آنان باطل می شود؟

16- آیا انتخاب فردی با دهها میلیارد ریال زیان سنواتی-بدهی تامین اجتماعی- بدهی مالیاتی-بدهی بابت پرداخت حقوق بعنوان رییس اتحادیه تعاون روستایی استان و نماینده اتحادیه نظارت و هماهنگی استان در چارچوب مفاد اساسنامه است؟ لطفا استناد و ماده اساسنامه را دقیقا مشخص بفرمایید.

17-آیا فراخوان کاندیداها و نمایندگان شرکت های تعاونی دو روز قبل از انتخابات اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت، برای تایید صلاحیت آنان است؟

18-آیا استخدام بدون ضابطه و رعایت فرایند قانونی یکی از وابستگان رییس هیئت مدیره اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی استان گیلان صحت دارد ؟

19-شبکه تعاون روستایی استان گیلان در طول دو سال گذشته چه میزان صادرات به خارج از کشور داشته است؟

20-در طول سال 1399 اتحادیه شرکت های تعاون روستایی استان گیلان چه میزان پیاز، خرما، سیب زمینی و گوجه فرنگی خریداری کرد؟ آیا معاملات بازرگانی صورت گرفته مصوبه کمیته خرید کالا را داشت؟ چه میزان ضایعات داشتید؟

21-خودروی پژوی پارس پلاک شخصی و بدون بغل نویسی (باوجودخودروهاي سواري پلاك دولتي در اختيار مدير) تحت مالکیت اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان زیر پای مدیر تعاون روستایی استان گیلان چه می‌کند؟ اساسا به چه استنادی این خودرو در اختیار وی قرار گرفته و آیا هزینه های آن توسط  آن اتحادیه پرداخت می شود؟

22- چه تعداد ساختمان و خودروی اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان و به چه مدت در اختیار اداره تعاون روستایی گیلان قرار دارد؟ آیا بر اساس مصوبه مجامع، اموال و منافع این اتحادیه در اختیار آن اداره دولتی قرار گرفته است؟ آیا بابت اموالی که اتحادیه ها در اختیار تعاون روستایی گیلان قرار داده، اجاره دریافت می شود؟ آیا هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، تعمیر، نگهداری و ... این ساختمانها توسط اتحادیه ها پرداخت می شود؟

23- آیا ارزشیابی فوری و دقیق از شرکتهای تعاونی روستایی معترض به عملکرد سلیقه ای مدیر تعاون روستایی گیلان و درخواست ماده 146 برای آنها، صحت دارد؟ در دو سال گذشته چه تعداد شرکت های تعاونی روستایی گیلان مشمول ماده 146 شده اند؟   

24- چه تعداد شرکت تعاونی روستایی غیرفعال و تعطیل دارید؟

25- چه میزان سیب و پرتقال در طرح تنظیم بازار میوه نوروزی در مبدا و به چه قیمتی خریداری شد؟چه میزان و با چه قیمتی در طرح فروخته شد؟چه میزان خارج از طرح و به چه قیمتی فروخته شد؟ چه مبلغی اتحادیه از منابع خود برای خرید میوه شب عید هزینه کرد و چه میزان از آن، برگشت داده شد؟ چه میزان در این طرح ضایعات داشتید؟ آیا در طرح تنظیم بازار میوه نوروزی سود داشتید یا زیان؟ چه میزان سوبسید بابت میوه شب عید ، دولت پرداخت کرد؟

26-آیا تصحیح و تغییر صورتجلسه مجمع عمومی انتخابات هیئت مدیره اتحادیه شرکتهای تعاونی شهرستان رشت 5 ماه پس از انتخابات بصورت دست گردان صحت دارد؟ در صورت صحت این ادعا ، آیا در چارچوب اساسنامه این امر قانونی است؟

27--ماجرای تولید مشارکتی و توزیع رب گوجه فرنگی غیر استاندارد در کارخانه ای تعطیل، توسط اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان رشت چیست؟

28- آیا مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان همزمان مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی سیاهکل است؟ اگر این موضوع درست است بر اساس کدام مفاد اساسنامه همزمان در دو اتحادیه ، مدیرعامل هستند؟

ارسال شده در دوشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۹ بعد از ظهر
کد خبر: 9111547
آخرین خبر ها
گزیده خبرها