هفته دولت با چاشنی « پروژه های ریز در دیار مشکلات بزرگ»؟!

هفته دولت با چاشنی « پروژه های ریز در دیار مشکلات بزرگ»؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. در شرایطی که فشارهای اقتصادی و معیشتی مردم را به شدت تحت فشار گذاشته، حرف درمانی و تبلیغات آب و تاب دار پروژه های ریز برای استانی با مشکلات بزرگ، کار ساز نیست/ آنچه در لیست عملکرد مسئولان گیلان  به چشم می خورد این است که تلاش می شود در مناسبت های مختلف با چند افتتاح و کلنگ زنی، کارنامه مختلفی به جامعه ارائه کنند در حالیکه  که پروژه های توسعه ای استان همچنان در جلسات و روی کاغذ به نتیجه می رسد!

هرساله با شروع شهریور ماه و آغاز هفته دولت ، دولت‌های مختلف سعی می کنند آماری از عملکرد خود  ارائه   نمایند و با برگزاری مراسم مختلف، سعی در پر رنگ کردن اقدامات خود و به نمایش گذاشتن ویترینی تبلیغاتی از تلاشهای خود دارند. دوم تا هشتم شهریور ماه به نام هفته دولت نامگذاری شده تا مدیران، بهترین خدمات شان را برای مردم رونمایی کنند و کارنامه عملکرد شان را در مراسم مختلف به مردم نشان دهند.

هفته دولت به نوعی جشنواره عملکرد مدیران دولتی و رونمایی از دستاوردها و خدمات ناشی از برنامه ریزی های یک ساله و یا بیشتر دولت  است. بنابراین استانی همانند گیلان با شاخص‌هایی پایین تر از میانگین کشوری  در حوزه های مختلف از جمله شاخص‌های توسعه اقتصادی، چشم داشت بیشتری  دارد و در انتظار بهره ‌برداری و یا آغاز ابرپروژه‌هایی است که با بزرگی مشکلات و ضعف‌های آن تناسب داشته باشد.

بررسی شاخص های توسعه مانند اشتغال، سرانه و میزان درآمد، رونق کسب و کار، وجود کارگاه و کارخانه های تولیدی با اشتغال بالای 50 نفر و امثالهم به خوبی نشان می دهد که این استان در برخی شاخص ها در ردیف استان های محروم و توسعه نیافته قرار دارد. هر چند آمارهای غیررسمی در مورد بیکاری و درآمد سرانه استان حاکی از تفاوت بسیار زیاد  و معناداری می باشد که هیچ تطابقی با آمارهای سازمان مدیریت و مرکز آمار ندارند.

آمارهای افتتاح پروژه های ریز و درشت هرساله بنا به ادعای مسئولان، از نظر ریالی و تعداد در حال افزایش است اما با اعداد و ارقام نمی توان نشان داد که توسعه ای صورت گرفته است. چنانکه همزمان با آغاز هفته دولت، ارسلان زارع استاندار گیلان با همراهی مدیران کل و همچنین فرماندار رشت با حضور در گلزار شهدا، اظهار کرد: در هفته دولت سال جاری ۱۰۴۴ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر ۲۳۸۷ میلیارد تومان در گیلان به بهره برداری می رسد و این پروژه ها ۵۵ درصد، در مقایسه با سال گذشته رشد داشته است.

هفته دولت فرصت مناسبی برای ارزیابی عملکرد دولت و اقدامات انجام شده برای توسعه استان در طول یکسال گذشته است، هر چند مدت زمان اجرای پروژه ها گاهاً ده ها سال هم طول می کشد. اما بعد از حدو 8  سال از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید نیاز است نگاهی به طرح های افتتاح شده در استان گیلان و تناسب آن با نیاز استان داشته باشیم. در این رابطه آماری با جزییات  دقیق و تفکیکی از سوی مسئولان منتشر نشده یا حداقل به دست ما نرسیده تا برای راستی آزمایی آن اقدام و بررسی کنیم. اینکه اعتبارات طرح های افتتاح شده در کل استان چقدر بوده ،  چقدر اشتغال ایجاد نموده و یا اعتبارات آنها از سوی بخش خصوصی است یا اعتبارات دولتی و تسهیلات بانکی.

با نگاهی به طرح های افتتاح شده به نظر می رسد طرحی با تعداد اشتغالزایی بالای 100 نفر  و یا تحولی در زیرساخت ها و روند توسعه اقتصادی استان از محل اعتبارات دولتی دیده نمی شود و چند کارگاه کوچک هم که به بهره برداری رسیده از محل سرمایه بخش خصوصی یا حداکثر با اعتبارات بانکی بوده و امید است به تفکیک آمار آن منتشر شود تا بتوان دقیق تر مورد بررسی قرار داد.

در شرایطی که فشارهای اقتصادی و معیشتی مردم را به شدت تحت فشار گذاشته، حرف درمانی و تبلیغات آب و تاب دار پروژه های ریز برای استانی با مشکلات بزرگ، کار ساز نیست.

هفته دولت سالجاری در گیلان بهره برداری از مینی پروژه‌های عجیب و غریب از جمله افتتاح آسفالت و روکش یک خیابان، نصب یک ترانس برق، افتتاح رستوران توسط بخش خصوصی ، افتتاح پروژه های گازرسانی، آبرسانی،  افتتاح خانه مسافر، افتتاح سفره خانه، آسفالت معابر شهر، افتتاح سی تی اسکن، مقاوم سازی یک واحد آموزشی و ... خبر ساز شد.

تصاویری از هیئتی متشکل از مجموعه مدیران استان از استاندار گرفته تا مدیران کل، فرماندار و نماینده مجلس در هفته دولت بر بالین چنین پروژه هایی منتشر می شود که به چنین عملکردی افتخار می کنند!

مردم استان گیلان می گویند: متاسفانه بسیاری از مسئولان فراموش کرده‌اند که چه شده که امروز در تقویم جمهوری اسلامی ، هفته به نام هفته دولت نامگذاری شده است! حضور یک مدیر ارشد در سطح استاندار ، نماینده مجلس ، معاون استاندار و ... برای مراسم افتتاح یک پروژه کوچک یک پیام تبلیغاتی دارد و آن، اعلام نهایت سطح پروژه ها در یک استان است که در شأن مردم گیلان است.

روند سال‌های اخیر حضور مسئولین بر بالین پروژه‌هایی که جز وظایف ذاتی، اداری برخی از دستگاه های دولتی است باعث شد  اذهان عمومی به این نتیجه برسند که افتتاح چنین پروژه هایی بیشتر رنگ و بوی تبلیغاتی دارد.

مردم گیلان می گویند: مسئولان این استان چنان با افتخار در افتتاح پروژه های نظیر گازرسانی ، آبرسانی، برق رسانی روبان قیچی می کنند که انگار پس از 41 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، برای این پروژه ها مسافتی چند صد کیلومتری را طی کردند و دل کوهها ، صخره ها و دریاها را شکافته اند! یا چنان آمارهای عجیبی از اشتغالزایی ارائه می کنند در حالیکه بحران بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی  در گیلان بیداد می‌کند و اگر فکری به حال آن نشود یک فروپاشی اجتماعی را رقم می زند.

 مرور وعده های بدون عمل در برخی پروژه های گیلان پس از 41 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هم مثنوی هفتاد من کاغذ است.

آنچه باعث نگرانی مردم می شود کم توجهی و یا بی توجهی مسئولان به پروژه های کلانی است که سالهای وعده اجرا شدن آن داده شده ، اما در حد شعار باقی ماند و مسئولانی که وعده اجرای آن را داده بودند هم پاسخگو نشدند و همچنان گرد محرومیت آن پروزه ها از سال ها پیش بر چهره استان جا خوش کرده است؟! پروژه هایی که سالها زمان می گذارنند اما پایان خوشی به خود نمی بینند.

 آنچه در این بین تعجب برانگیز به نظر می رسد این است که هر مسئولی وجود چنین پروژه هایی را ارث دولت قبلی معرفی می کند و بی آنکه راهکاری موثر برایش تعریف کند، برای مسئولان بعد از خود به ارث می گذارد! آنچه در لیست عملکرد مسئولان دولت تدبیر به چشم می خورد این است که تلاش می شود در مناسبت های مختلف با چند افتتاح و کلنگ زنی کارنامه مختلفی به جامعه ارائه کنند در حالیکه  که پروژه های توسعه ای استان همچنان در جلسه ها و روی کاغذ به نتیجه می رسد!

پروژه هایی که هفته های دولت زیادی را پشت سر گذاشتند و با گذشت سال ها  و شاید پرداخت هزینه های سنگین مطالعات ، بلاتکلیف مانده اند؟

مردم گیلان اقدامات تبلیغاتی این‌چنینی برخی مسئولان را مورد انتقاد قرار می دهند و تاکید دارند: استانی که در شاخص‌های مهم اقتصادی از جمله بیکاری و جذب سرمایه داخلی و خارجی شرایط مناسبی ندارد اگر با پروژه های مادر و اساسی وارد میدان عمل نشود، چیزی عوض نخواهد شد.

شاید بتوان مناسبت هایی مانند هفته دولت را بهترین زمان برای معطوف کردن نگاه مسئولان به پروژه های خاموش دانست . هفته دولت سال جاری هم بسان سالهای گذشته در حال گذر است اما مردم گیلان همچنان چشم انتظار بریده شده روبان افتتاح پروژه هایی نظیر افتتاح تالار بزرگ شهر رشت، افتتاح کتابخانه مرکزی رشت، اتصال راه آهن به بندر انزلی- بندر کاسپین- بندر آستارا ، راه اندازی مترو یا ترانوا در مرکز استان، ایجاد کمربندی جدید در شهر رشت، مدیریت پسماند و زباله، ساماندهی دو رود خانه زرجوب و گوهر رود  توسط مسئولان هستند.

مردم گیلان از خبرنگاران نیز انتظار دارند تا بعنوان چشمان بینای آنان  ، اطلاعات و آمار ارائه شده از سوی مسئولان را در بخشهای مختلف راستی آزمایی کنند. همچنین از استاندار گیلان انتظار دارند تا جلوی افتتاح پروژه های ریز در دیار مشکلات بزرگ را بگیرد.

امید است توجه به اولویت های استان محور فعالیت مسئولان در روزهای باقی مانده از دولت تدبیر و امید قرار گیرد تا دهه فجر امسال شاهد خبرهای خوش توسعه ای و برداشتن گام عظیمی از قدم ها دولتمردان باشیم.

ارسال شده در چهارشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۷ بعد از ظهر
کد خبر: 2285392
آخرین خبر ها
گزیده خبرها