ما فرزندانمان را به مسلخ مرگ نمی سپاریم
آقای وزیر ؛ لطفا لجبازی نکنید

ما فرزندانمان را به مسلخ مرگ نمی سپاریم

اختصاصی/ اسرار امروز/ ریحانه خوشحال. انگار مرغ آقای وزیر یک پا دارد و اصرار می کند آغاز سال تحصیلی باید با حضور دانش آموزان باشد/ جناب وزیر؛ فرزندان و آینده سازان این مملکت را به مسلخ مرگ نفرستید و با بازگشایی حضوری مدارس ناقوس مرگ دسته جمعی را به صدا در نیاورید. تجدید نظر بفرمایید زیرا با لجبازی شما فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

بررسی آمارهای مبتلایان به کرونا، این روزها نشان می دهد که کرونا خیال عقب نشینی ندارد و حکایت از باز گشت آمار روزانه کرونا به بیش از 2 هزار نفر دارد. تعداد مبتلایان به کرونا در جهان به بیش از 26 میلیون نفر رسید. در حال حاضر در ایران، 382 هزار و 772 نفر به کرونا مبتلا شدند که 3 هزار و 659 نفر از مبتلایان به کرونا در وضعیت اضطراری  هستند و همچنین تاکنون 22 هزار و 44 تن در ایران بر اثر کرونا جان باختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، با ابلاغ دستورالعمل بازگشایی مدارس در کشور با حضور دانش آموزان در روز پنجشنبه 13 شهریور ، انتقادات و نگرانی‌ها اولیا ی دانش آموزان به شدت افزایش یافته است. اطلاع رسانی ناقص و متضاد باعث سردر گمی مدیران مدارس و اولیای دانش آموزان شد و سوالات و ابهامات زیادی در خصوص اما و اگرهای سال تحصیلی و رعایت پروتکلهای بهداشتی ایجاد کرده است که تاکنون پاسخی منطقی و علمی به آن ارائه نشده است.

در حالی وزیر آموزش و پرورش تاکید می کند که اصل بر آموزش حضوری است  که کارشناسان سلامت معتقدند بازگشایی مدارس، هنوز خطر جدی شیوع کرونا ویروس را به همراه دارد و می‌تواند این ویروس منحوس را بسیار سریع‌ تر گسترش دهد.

آمارهای اداره بهداشت لوئیزیانا نشان داد که چهار خوشه شیوع کرونا به دانشکده‌ها و سه مورد به مدارس ابتدایی و متوسطه مرتبط بوده است. طبق تعریف مقامات دولتیِ این کشور، "شیوع خوشه‌ایِ بیماری به دو یا چند مورد ابتلا در بین افراد غیر مرتبط که طی یک دوره ۱۴ روزه به یک مکان مراجعه کرده‌اند، گفته می‌شود."

وزارت آموزش و پرورش در روزهای ثبت نام نشان داد تلاش می کند برنامه‌ هایی متفاوتی برای استقبال از روزهای کرونایی در سال تحصیلی جاری ارائه دهد. حتی اعلام کرد که در وضعیت های قرمز ، سفید و زرد شرایط برگزاری کلاسهای درس متفاوت خواهد بود. در دستورالعمل بازگشایی مدارس سال تحصیلی جدید از ایجاد انعطاف لازم در مقررات و ضوابط آموزشی صحبت شده بود درحالی ‌که هیچ تجربه‌ای در این مورد از گذشته وجود نداشت . یعنی انعطاف مورد اشاره در چه سطحی و با چه ساز و کاری قرار است اتفاق بیفتد که هم آموزش پیش برود و هم معلم و مدرسه دچار مشکل نشوند، دغدغه هایی بود که اولیای دانش آموزان را در آن روزها بر سر دو راهی قرار داده بود و تردید داشتند که چگونه می توان با برگزاری کلاسهای حضوری در وضعیت سفید از به خطر افتادن جان دانش آموزان در مبارزه با کرونا جلوگیری کنند .

این تردیدها ادامه داشت تا بالاخره وزیر آموزش ‌وپرورش سکوت خود را شکست و اعلام کرد برگزاری کلاسهای حضوری اولویت ماست.

آغاز سال تحصیلی جدید برخلاف سال‌های گذشته، با تصمیمات وزیر آموزش و پرورش نگرانی بسیاری برای اولیای دانش آموزان ، معلمین و مدیران مدارس  به ارمغان آورد.

در این روزها که گیلان در شرایط قرمز کرونایی قرارگرفته ، والدین باور دارند برای حفظ سلامت چند میلیون دانش آموز باید در سال تحصیلی جاری، کلاس های درس به صورت غیرحضوری برگزار شود. استرس و اضطراب در سال تحصیلی جدید، جای شور و نشاط بازگشایی مدارس را گرفت و اظهارات وزیر آموزش و پرورش دغدغه والدین را در این شرایط کرونایی دو چندان کرد. انگار مرغ آقای وزیر یک پا دارد و اصرار دارد آغاز سال تحصیلی باید با حضور دانش آموزان باشد.

خطر تا حدی بیخ گوش جان دانش آموزان است که رئیس مجمع سازمان نظام پزشکی از ستاد ملی مبارزه با کرونا درخواست فوری کرد که جلوی بازگشایی مدارس در کلیه مناطق و کلیه مقاطع را بگیرید.

وی افزود: این «دستور» جناب وزیر، با شرایط حاکم بر همه گیری ویروس کرونا و وضعیت« قرمز» بسیاری از مناطق کشور، همخوانی ندارد.

 دکتر عباس اقا زاده تاکید کرد: به خطر انداختن جان میلیون‌ها دانش آموز و آموزگار و خانواده‌های ایشان و دخالت در کارشناسی تخصصی نحوه مقابله و مبارزه با بیماری از سوی مسؤلین غیرمرتبط با امور بهداشتی، می‌تواند در کمترین فاصله زمانی به یک فاجعه انسانی تبدیل شود .

لازم به ذکر است اگر مدارس توان اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی را داشتند در پایان سال تحصیلی گذشته ، آن شرایط تعطیلی پیش نمی‌آمد. همه ‌جا اعلام می‌شود پاییز همزمانی شیوع آنفلوانزا و کرونا و سرماخوردگی را هم داریم که این مسئله به ‌شدت اولیای دانش آموزان را نگران نموده و آقای وزیر این موضوع را نادیده گرفته است.

انتشار دستورالعمل و پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص آغاز سال تحصیلی با حضور دانش آموزان برای مقابله با کرونا کافی نبوده و این بیماری نشان داده، اصلاً توجهی به فرمایشات آقای وزیر ندارد و هرلحظه باید منتظر شرایط متفاوتی ازنظر مواجهه با این بیماری منحوس و خطرناک باشیم.

اولیای دانش آموزان معتقدند طرح زوج و فرد نیز نمی تواند موفق باشد زیرا بازهم دانش آموز باید از منزل خارج و  کرونا سلامت دانش آموزان را تهدید می کند . دانش آموزان چگونه می خواهند دور از والدین در مقابل ویروس کرونا درفضای کلاس ،  حیاط مدرسه و مسیر رفت و آمد پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنند. شاید وزیر آموزش و پرورش فکر می کند که کرونا برای ورود به مدارس از ایشان اجازه می گیرد!

سیاست یک بام و دو هوا و تناقضات اظهارات وزیر آموزش و پرورش در یک فاصله کوتاه باعث شد تا والدین و دانش آموزان دچار تعارض شوند. وزیر آموزش و پرورش در گفتگوی خبری خود در شبکه خبر اعلام کرد: رعایت حداقل یک متر فاصله در کلاسهای درس بر اساس دستورالعمل و پروتکل های بهداشتی الزامی است و اگر تعداد دانش اموزان در مدرسه ای زیاد بود،  مدیران مدارس باید گروه بندی کنند.

اولیای دانش آموزان معتقدند پروتکلهای بهداشتی خوب نوشته می شود اما در اجرا با مشکلات عدیده ای روبروست. وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد :130 میلیارد تومان برای تجهیز و تعمیر سروس های بهداشتی و تهیه ماسک پرسنل و مواد ضدعفونی کننده به 16 هزار مدرسه کشور اختصاص یافت .

آقای وزیر، بر اساس شنیده ها برخی از مدارس استان گیلان 500 هزار تومان و یا یک میلیون تومان سرانه بهداشتی دریافت کرده اند که حتی هزینه مایع دستشویی سالانه را هم تامین نمی کند. حتی شنیده می شود خیلی از مدارس گیلان نیروی خدماتی ندارند تا پروتکلهای بهداشتی را اجرا کند! وضعیت در برخی مدارس به گونه ای ست که هنوز معلم ندارند و یا اینکه هنوز برخی مدارس کتاب درسی توزیع نکرده اند؟!

استدلالات  وزیر آموزش و پرورش هم در بخشی دیگر از سخنانش در نوع خود عجیب و قابل توجه است. وی می گوید: آموزش و پرورش در قبال مسائل بهداشتی دانش آموزان مسئول است . اما در صورت بروز اتفاق کرونایی برای دانش آموزان ، مدیران مدارس و معلمین مسئول نیستند چرا که مشخص نیست دانش آموز در کجا به کرونا مبتلا شده است؟! تناقض در ادعاهای وزیر آموزش و پرورش باعث شد که عده ای از اولیا دانش آموزان به صراحت اعلام کنند دانش آموزان خود را به کلاسهای حضوری مدارس نمی فرستند.

حالا استان گیلان در وضعیت هشدار کاملا جدی و وضعیت قرمز قرار دارد . اولیای دانش آموزان می گویند : در صورتیکه آموزش عالی دانشگاه ها بصورت مجازی برگزار می شود، چگونه آقای وزیر مدعی است باید مدارس ابتدایی و متوسطه بصورت حضوری برگزار شود؟

چند مدرسه تب سنج در اختیار دارند؟

آیا مساحت کلاس و تعداد دانش آموزان، اجازه حفظ حداقل فاصله مورد انتظار پروتکل‌های بهداشتی را به مدیران مدارس می دهد؟ آیا قبل از شروع سال تحصیلی جدید  تمام دانش آموزان  و معلمان  غربالگری می شوند تا موارد مبتلا و مشکوک  جدا سازی شود؟

آیا رانندگان سرویس مدارس از لحاظ عدم ابتلا  چک می شوند؟ کدام تضمین برای ضدعفونی هر روز دوبار سرویس مدارس وجود دارد؟

اگر معلم  مبتلا شد  و تعدادشان در یک مدرسه  زیاد شد  چه کسی جایگزین معلمان مبتلا می شود؟  هزینه درمان معلم و دانش آموزان را چه کسی می دهد؟

هزینه تهیه هر روزه  ماسک چند دانش آموز یک خانواده را چه کسی می دهد؟

 آلودگی کیف، کتاب،  قلم و ...  را چگونه هر روز تمیز کنند؟

 در شرایط  پر استرس ناشی از ترس از ابتلا ، آیا دانش آموزان چیزی هم یاد می گیرند؟

 آخرین پژوهش ها می گوید حتی فاصله ۲ متری بین افراد نیز ایمن نیست . این فاصله در کلاس های فاقد تهویه چگونه حفظ می شود؟

 آیا سلامت دانش آموزان اولویت است یا سواد همراه با بیماری و استرس و زجر خانواده ها که حتی موقع برگشت جرات دست زدن به دانش آموزان را نخواهند داشت ؟

آیا سرانه فعلی مدارس ، اجازه تامین مایع دستشویی را برای سرویس های بهداشتی می دهد؟

در سایر ادارات،  کارمندان پشت شیشه و لایه ای ضخیم از پلاستیک با ارباب رجوع و با فاصله اجتماعی حداقل ۱ متر صحبت می کنند؟ آیا سزاوار است معلم را در جمع حداقل  15 نفری ( با حداکثر تجمع و حداقل فاصله اجتماعی ) و بدون هیچ مانعی مشغول کار کنید ؟

 چرا شما از وزیر علوم یاد نمی گیرید که تدریس دانشگاهها را غیرحضوری کرد و شما همچنان اصرار دارید که کلاس ها حضوری برگزار شود ؟

عزاداری امام حسین بخاطر تجمعات در فضای بسته ممنوع شد و عزاداری های مردم در فضاهای باز برگزار گردید تا از شیوع کرونا ویروس جلوگیری شود حال چگونه حضور دانش اموزان در فضای بسته را تجویز میکنید! آیا بین تجمع انسانی در حسینیه و مدرسه فرقی هست؟

در پایان باید گفت: اگرچه دولت تدبیر یک شبه در مورد بنزین تصمیم گرفت معیشت مردم را به خطر انداخت و با چالش جدی روبرو شد اما اکنون، با تصمیم یک شبه ممکن است جان میلیون ها دانش آموزو آینده سازان کشور بخطر بیافتد.

همه مسئولین بارها اعلام کردند و هشدار دادند اوج این بیماری منحوس در پاییز و زمستان خواهد بود پس اکنون فرزندان و آینده سازان این مرز و بوم را به مسلخ مرگ نسپارید.

حضور دانش آموزان چه پنج روز در هفته باشد چه دو روز، هیچ تفاوتی ندارد و با همان میزان و شدت فرزندان مردم دچار ویروس منحوس می شوند و بدنبال آن خانواده هایشان...

جناب وزیر؛ این تصمیم ممکن است مرگ دسته جمعی را به همراه داشته باشد و اگر برای شما اهمیتی ندارد برای والدین بسیار حایز اهمیت است چرا که جگر گوشه هایشان را از سر راه نیاورده اند آن هم وقتی حتی شما حاضر نیستید هیچ تضمینی برای سلامت فرزندان این مرز و بوم بدهید و با صراحت اعلام می کنید که مسیولیتی متوجه ما نیست چرا که ممکن است فرزندان شما از جای دیگری مبتلا شده باشند.

جناب وزیر؛ فرزندان و آینده سازان این مملکت را به مسلخ مرگ نفرستید و با بازگشایی حضوری مدارس ناقوس مرگ دسته جمعی را به صدا در نیاورید.  تجدید نظر بفرمایید زیرا با لجبازی شما فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

ارسال شده در شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۸ قبل از ظهر
کد خبر: 6608326
آخرین خبر ها
گزیده خبرها