فرار مدیرعامل اتحادیه دامداران استان گیلان از پاسخگویی و تهدید خبرنگار به دادستانی!

فرار مدیرعامل اتحادیه دامداران استان گیلان از پاسخگویی و تهدید خبرنگار به دادستانی!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. اگرچه استفاده از نام چنین نهادهای نظارتی برای عدم پاسخگویی به درخواست های قانونی و سئوالات ، سیاستی نخ نما شده است اما به راستی در خریداری این کارخانه لبنیات چه چیزی وجود دارد که نباید به اطلاع مردم و سهامداران برسد؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، چندی پیش بود که پیرو درخواست های مکرر و متعدد برخی سهامداران شبکه تعاون روستایی استان گیلان، برای دریافت پاسخ سئوالاتشان در خصوص نحوه و فرآیند خرید کارخانه فرآورده های لبنی پرکاپشت در شهر صنعتی آستان اشرفیه، تحریریه پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز از عباس یوسفی مدیرعامل این اتحادیه ، اطلاعات عمومی و فرایند خریداری این واحد لبنی را درخواست کرد.

درخواستی که متاسفانه نه تنها با عدم پاسخگویی وی روبرو شد بلکه  در یک پیامک ، یوسفی مدعی شد: خبرنگار هستید یا مامور قوه قضاییه؟

ماجرا در خصوص انتشار اخبار افتتاح یک کارخانه فرآوری لبنیات توسط اتحادیه دامداران استان گیلان در پرکاپشت آستانه اشرفیه در هفته دولت سالجاری بود. بر اساس اعلام پروژه های قابل افتتاح مدیریت تعاون روستایی استان گیلان در هفته دولت سال 1399، این کارخانه لبنیات  با سرمایه گذاری  ۴ میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان و با تولید  روزانه ۲۰ تن  فرآورده های لبنی ، بازسازی و راه اندازی شد و برای ۱۷ نفر بصورت مستقیم و برای 5 نفر بصورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرد.

با توجه به نامگذاری سال 1399 به عنوان سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست‌های سال به عنوان خط مشی حرکت ، افتتاح چنین کارخانه ای در جای خود قابل تقدیر است و به نظر می رسد توسعه ‌ی فعالیتهای اقتصادی در سطح شبکه تعاونیهای روستایی و کشاورزی برای تکمیل زنجیره تولید تا مصرف محصولات کشاورزی و دامی از مزرعه تا سفره ، چنین اقدامتی حتی ضروری باشد.

جهش اتحادیه در فرآوری شیر خام تولیدی دامداران و ایجاد ارزش افزوده با خریداری چنین واحد تولیدی ، عامل مهمی در تحقق شعار جهش تولید است و تحقق جهش تولید بسیاری از مشکلات اقتصادی پساکرونا را کاهش می‌دهد.

اما نکته ای که در افتتاح و خرید این کارخانه لبنیات باعث ایجاد سئوالات و ابهامات بسیاری در شبکه تعاون روستایی شده است ، ادعای بدهی معوق حدود 40 میلیارد ریالی این واحد تولید به بانک است. آیا خریداری چنین کارخانه ای با چنین بدهی معوق بانکی در شرایط سخت اقتصادی حاضر، بر اساس دستورالعمل احداث زیرساختهای شبکه تعاون روستایی صورت گرفته است ؟

 تلاش برای دریافت پاسخ سوالات از مدیرعامل اتحادیه دامداران استان گیلان در نهایت، به باز کردن پرونده در محاکم قضایی و ارجاع موضوع به دادستانی و ارشاد برای نگارنده ختم شد.

بر اساس آنچه در فضای مجازی وجود دارد اتحادیه دامداران استان گیلان در تاریخ 14 فروردین 1369 و با 19 تعاونی دامداران در شهرستان های استان گیلان تشکیل شد و  72 هزار نفر سهامدار دارد.

اگر چه تحریریه پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز در راستای افزایش شفافیت عملکرد برخی مدیران و الزام آنان به پاسخگویی به درخواست های قانونی، حتما پیگیر سئوالات افکار عمومی از طریق مراجع محترم قضایی و قانونی خواهد بود، اما نکته قابل تامل و عجیب ماجرا تاکید شدید مدیرعامل اتحادیه دامداران استان گیلان برای ارجاع نگارنده به ارشاد و دادستانی برای عدم پاسخگویی به یک درخواست ساده و قانونی است!!

 شاید عباس یوسفی  تصور می کند استفاده از نام دادستان محترم و ارشاد بجای پاسخگویی به سئوالات سهامداران ، نگارنده را از پیگیری آن منصرف خواهد کرد!

 اگر این تصور درست باشد، باید به مدیر عامل اتحادیه دامداران استان گیلان یادآور شد که دادستان محترم و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بر اساس ارزشها و اعتقادات دینی و قانون قضاوت می کنند. همان قانونی که مسئولان را موظف می کند تا به درخواست های قانونی و سوالات پاسخ دهند .

بدیهی است که تحریریه پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز به عنوان رسانه ای دارای مجوز و فعال در چارچوب خط قرمزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همانند هر شهروند قانون مدار دیگر، امنیت حال حاضر استان و کشور را مرهون زحمات شبانه روزی عزیزان شاغل در اینگونه نهادهای نظارتی می داند.

اگرچه استفاده از نام چنین نهادهای نظارتی برای عدم پاسخگویی به درخواست های قانونی و سئوالات ، سیاستی نخ نما شده است اما به راستی در خریداری این کارخانه لبنیات چه چیزی وجود دارد که نباید به اطلاع مردم و سهامداران برسد؟! در راستای شفاف سازی، بخشی از سوالات جهت دریافت پاسخ از مسئولان متولی در تعاون روستایی بعنوان ناظر و حامی سرمایه سهامداران و سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان ذکر می شود.

1- آیا اتحادیه دامداران استان گیلان توان استخدام یک تیم قوی متشکل از مهندسین صنایع غذایی ، مکانیک، بازاریابی و ... را دارد؟

2- آیا اتحادیه توان پرداخت بدهی معوق حدود 4 میلیارد تومانی این واحد فرآورده های لبنی را دارد؟

3- آیا خرید این کارخانه بر اساس مجوز سازمان مرکزی تعاون روستایی استان گیلان و منطبق بر ماده 5 دستورالعمل احداث زیرساختهای شبکه تعاون روستایی صورت گرفته است؟ در صورت عدم صدور مجوز سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برای خرید این واحد تولیدی ، آیا از عواقب خرید آن مطلع هستید؟

4- آیا اساسنامه و مصوبه مجمع و تایید اعضای هیئت مدیره اتحادیه دامداران استان گیلان اجازه خرید اموال یا املاک بیش از  یک میلیارد تومان را به تنهایی و بدون مجوز سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران می دهد؟

5- آیا این ادعا که واحد فرآوردهای لبنی خریداری شده در پرکاپشت آستانه اشرفیه  ورشکسته است، صحت دارد؟

6- آیا کارشناسان خدمات فنی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در فرآیند خرید این کارخانه حضور داشتند و اجازه خرید این واحد تولیدی را دادند؟

7- آیا نظریه ارزیابی تخصصی قیمت این واحد تولیدی توسط سه کارشناسی رسمی مرتبط دادگستری وجود دارد؟

8- در حال حاضر در این واحد تولیدی چند کارگر مشغول به کار هستند؟

9- اتحادیه دامداران استان گیلان چه میزان بصورت نقدی بابت خرید این واحد تولیدی پرداخت نموده است؟

10- آیا مجوز کمیته فنی استان برای خرید این واحد تولیدی با امضا و تایید دبیر کمیته ( رییس اداره خدمات فنی تعاون روستایی استان گیلان ) برای تایید به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ارسال شد؟

11- آیا طرح و برنامه اتحادیه دامداران استان گیلان برای توسعه، تعویض و یا تغییر تاسیسات این واحد تولیدی برای کمیته فنی ارائه شده است؟

12- آیا منبع تامین هزینه خرید این واحد تولیدی مشخص و برای بررسی تراز مالی اتحادیه و توان خرید و اداره این واحد تولیدی به کمیته فنی ارسال شد ؟

13- آیا گزارش کارشناسان خدمات فنی تعاون روستایی گیلان و سازمان مرکزی تایید کرد که خرید این واحد فرآوری لبنیات، در جهت منافع سهامداران اتحادیه دامداران استان گیلان است؟

14- آیا شائبه فرسودگی و قدیمی بودن تاسیسات و تجهیزات این واحد تولیدی صحت دارد؟

15- گفته می شود که این واحد تولیدی فقط توان تولید دوغ و ماست را دارد و نمی تواند بیش از این ، محصولات دیگری تولید کند. آیا این موضوع صحت دارد؟

16- اگر اتحادیه دامداران استان گیلان نتواند از پس تسویه بدهی معوق بانکی این واحد تولیدی برآید، در صورت زیان احتمالی آیا از جیب سهامداران پرداخت می شود؟

17- آیا در زمان خرید این کارخانه پیش بینی بودجه انجام شده است ؟

18- ايا صحت دارد كه تعاون روستايي گيلان بدون اجازه و اخذ مجوز از سازمان مركزي، نسبت به صدور مجوز خريد این كارخانه اقدام نموده است؟ 

امید است مسئولان متولی شبکه تعاون روستایی گیلان با تدبیر در ارائه پاسخی شفاف و قانونی، امید بیش از 300 هزار سهامدار زحمتکش  را نسبت به پایداری این شبکه بزرگ در شرایط سخت اقتصادی تقویت کنند.

ارسال شده در جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۹:۲۶ بعد از ظهر
کد خبر: 2153206
آخرین خبر ها
گزیده خبرها