وزیر جهاد کشاورزی به داد  شبکه تعاون روستایی گیلان برسد
سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در کما ؟!

وزیر جهاد کشاورزی به داد شبکه تعاون روستایی گیلان برسد

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. آیا  مسئولان  سازمان مرکزی تعاون روستایی روزه سکوت گرفته ا ند؟!/  آیا سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تعطیل است که صدای استمداد برخی سهامداران خود را نمی شنود؟!/  آیا سکوت مسئولان در سالی که جهش تولید نامگذاری شده، خطرناک نیست؟!/ آیا  گوش شنوایی  برای پاسخگویی وجود ندارد؟/ تداوم این روند به نفع اعتبار دولت نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، اعتماد عمومی با شفاف سازی  امور افزایش می یابد.  در واقع شفافیت یکی از راه های اصلی مبارزه با فساد  بوده و هرچه فرآیندها و روند ارائه خدمات شفاف ‌تر باشد، به کاهش زمینه های بروز فساد در ادارات و دستگاه های دولتی منتهی می شود. بنابراین به نظر می رسد ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد از طریق شفافیت درعملکردها، نقطه عطفی در مبارزه با فساد  باشد.

متاسفانه برخی مدیران کشور هم عادت کرده اند تا گلایه‌ها عمومی نشود ، اقدام متناسبی برای رفع ابهامات و پاسخ به سئوالات نمی کنند. این داستان در بسیاری موضوعات از جمله بحث کامیونداران، نیشکر هفت تپه، معلمان آموزش و پرورش، فولاد اهواز و مواردی از این دست بارها تکرار شده است.

  مثل اینکه تا کارد به استخوان نرسد، اقدامی برای رفع مشکل نمی کنند! مسائل و موضوعاتی که متولیان امر و دولت از آنها خبر داشته ومشکلات را از قبل می‌دانسته و در جریان بوده است. اما اقدامی به موقع نکرد تا بحرانی ایجاد نشود!

حسن روحانی در جلسه هم اندیشی خود با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در سال 1397 گفت: «هرکس در هر پست دولتی و هر رده مدیریتی طبق قانون اساسی و وظیفه شرعی باید به وظیفه خود عمل کند، اگر می ترسد و نمی تواند و از اخم این و آن هراس دارد، کنار برود.»

وی افزود: « باید باورمان شود بالاتر از نوکری ملت نداریم، ما بالاتر از این نیستیم که خادم و نوکری برای مردم هستیم و اگر کسی خود را بالاتر از خادمی می داند پس معنای حکومت اسلامی و حتی مفهوم مردم سالاری دینی را هم لمس و حس نکرده است.»

روحانی با یادآوری این که اساس دولت همین است، گفت: « سخنم همین یک کلمه است که به فکر مردم باشیم و بالاتر از نوکری ملت نداریم، برای خدمت به مردم تلاش کنیم و به آنان احترام بگذاریم.»

وی افزود: « اگر کارمند و مدیر زیر دست شما به مردم احترام کافی نمی کند و ادب لازم را به خرج نمی دهد، او نمی تواند به عنوان صاحب آن صندلی و میز باشد و غاصب است.»

رییس جمهوری از این که دولتمردان با مردم کم حرف می زنند ، انتقاد کرد و یادآور شد: «مدیران دولتی ما روزه سکوت گرفته اند، نمی دانم چه کسی به آنها گفته است و از چه چیز می ترسند.»

سازمان تعاون روستایی کشور  از مجموعه های بسیار مهم وزارت جهاد کشاورزی است که متاسفانه به دلیل  تغییر مکرر مدیران ارشد و کم توجهی به خواسته ها و سئوالات سهامداران ، باعث دلسردی و ناامیدی در برخی سهامداران شبکه های تعاون روستایی شده است.

البته نتیجه این ناامیدی و دلسردی در سالی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری جهش تولید نامگذاری شده است ، بسیار خطرناک بوده و ممکن است انگیزه کشاورزی و تولید را در جامعه کشاورزان کمرنگ کند. بخشی که علاوه بر تولید محصولات کشاورزی، مسئولیت تامین امنیت غذایی کشور را نیز برعهده دارد.

کشاورزان سهامداری که  چشم امید به این سازمان عریض و طویل دوخته اند ، پس از عدم پاسخگویی و روزه سکوت مسئولان متولی در برابر دهها سئوال و ابهام ، می پرسند آیا سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تعطیل است که صدای استمداد برخی سهامداران خود را نمی شنود؟!

آیا سکوت مسئولان سازمانی که  22 درصد سهام آن متعلق به اتحادیه مرکزی شرکتهای تعاونی روستایی کشور است در سالی که جهش تولید نامگذاری شده، خطرناک نیست؟!

شاید مسولان وزارت جهاد  کشاروزی و سازمان تعاون روستایی بر این باور نباشند که نتیجه عدم پاسخگویی به درخواست های قانونی سهامداران خود ،  به بی اعتمادی در این شبکه دامن زده و کشاورزان، دامداران و ... سهامدار را از شبکه تعاون روستایی خارج می کند.

ماه‌ ها است برخی سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان  به روش‌های مختلف عدم رضایت خود را از اوضاع و احوال بیمار این شبکه در قالب انتقاد، گلایه و نارضایتی با مسئولان متولی در سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستای استان گیلان و سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور مکاتبه کردند و در نهایت به دلیل عدم پاسخگویی شفاف و قانونی، به رسانه ها پناه بردند تا به گوش مسئولان برسانند اما ظاهرا گوش شنوایی  برای پاسخگویی به ابهامات و سئوالات سهامداران این شبکه بزرگ که غالبا کشاورز هستند، وجود ندارد.  نه از رییس سازمان جهاد کشاورزی  و مدیر تعاون روستایی استان گیلان خبری شد و نه اینکه مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گره ای از این سئوالات و انتقادات باز کرد .

عدم واکنش مناسب در برابر سئوالات سهامداران گیلانی و پاسخگویی شفاف و قانونی این ذهنیت را متبادر می سازد که شاید انگیزه ای برای خدمت به سهامداران شبکه تعاون روستایی در این سازمان و وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد. آیا سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در کما فرو رفته است ؟

امسال بنا به شعار سال «جهش تولید» و تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصادی که پیش نیاز توسعه دیگر امور است، گویا مسئولان سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور بجای اینکه با جدیت و همت بیشتری پای کار بوده و با حمایت، هدایت و نظارت پاسخگوی برخی فرصتهای از دست رفته باشند، روزه سکوت گرفته اند !

 توجه به مطالبات و سئوالات و یا انتقادات شبکه تعاون روستایی گیلان می تواند ظرفیتهای خفته در بخشهای مختلف از جمله کشاورزی، دامداری،ایجاد اشتغال پایدار ، درآمد زایی، جهش تولید و ... را رونق ببخشد.

منتقدین عملکرد تعاون روستایی در گیلان اذعان دارند بارها مشکلات را به مدیران این سازمان اطلاع داده اند اما توجهی نمی شود و تداوم این روند به نفع اعتبار دولت نیست لذا مسئولان سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور  باید بیش از پیش گلایه و انتقاد‌های ساده سهامداران خود را جدی بگیرند.

بی‌درنگ می‌توان گفت که توجه به مقوله هدایت، حمایت و نظارت از ماموریت‌های ذاتی سازمان مرکزی تعاون روستایی در شبکه بزرگ تعاون روستایی کشور است  ولی سازمانی که باید این ماموریت مهم را جامه عمل بپوشاند، به نظر می رسد در خصوص مطالبات و سئوالات سهامدارن گیلانی ، به کما رفته است.

به نظر می رسد تا دیر نشده است وزیر جهاد کشاورزی باید به داد سهامداران مظلوم شبکه تعاون روستایی در گیلان برسد و روحی تازه در کالبد بیمار سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور بدمد تا پاسخگوی مطالبات سهامداران خود باشد.

اکنون کار بجایی رسیده که بیم آن وجود دارد به دلیل کم توجهی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی به خواسته ها و سئوالات سهامداران،  شبکه تعاون روستایی در گیلان فلج شده و زحمات مدیران گذشته این سازمان نقش بر آب شود و این وضعیت برای سهامداران مومن و انقلابی قابل قبول نیست.

آنان عقیده دارند در دوران مدیریت رامین گیلانشاهی مدیر تعاون روستایی گیلان، پاسخگویی شفاف و قانونی به یک رویا تبدیل شده و به این نتیجه رسیده اند که ظاهرا سیستم های نظارتی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور فاقد ابزارهای لازم برای اجرای این مطالبه عمومی است! آنان ادعا می کنند کارنامه عملکرد مدیر تعاون روستایی گیلان قابل دفاع نیست و وی باید از عالم نظر و شعار، به میدان عمل گام بردارد.

تلاش نگارنده بعنوان نماینده افکار عمومی در رسانه هم برای در یافت پاسخ مطالبات سهامداران این شبکه بزرگ در گیلان، تاکنون بدون نتیجه مانده و متاسفانه مدیر تعاون روستایی گیلان نه تنها به شبکه تعاون روستایی در خصوص برخی عملکرد خود پاسخگو نیست، بلکه با رسانه های مطالبه گر هم  برخورد حذفی دارد.

متاسفانه برداشت ناصواب برخی از مسئولان در پیام مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید، باعث نگرانی مردم شده ، زیرا بجای اینکه در عمل موانع تولید را از مسیرجهش تولید بردارند و مشکلاتشان را رفع کنند در شعار، جهش تولید را مستمسک قرار می دهند و انتشار اعتراضات و مطالبات بسیاری از سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان را تشویش اذهان عمومی تعریف می کنند؟!

البته در یک جلسه حضوری با مدیر تعاون روستایی گیلان بر لزوم پاسخگویی نگارنده در محاکم قضایی تاکید شد که در همان جلسه خدمت‌ جناب رامین گیلانشاهی عرض کردیم، این رسانه همیشه از چنین پیشنهادهایی استقبال کرده است و گزارشات منتشر شده ، ما حاصل بیش از چند ماه تحقیق و بررسی و صحبت با کارشناسان و سهامداران مظلوم و بی دفاع شبکه تعاون روستایی گیلان که غالبا کشاورز هستند ، بوده و آنچه تاکنون در گزارشات مختلف ذکر شد تنها بخشی از اطلاعات بود و این اطمینان را داریم قضات شریف در محاکم قضایی فرصت کافی و لازم برای ارائه تمامی اطلاعات و اسناد به منظور دفاع از حقوق سهامداران ، در اختیار ما قرار می دهند .

من باب امر به معروف و نهی از منکر خود را ملزم می دانیم به مسئولین سفارش کنیم تا توجه به پاسخگویی  و مهم تر از آن توجه به قضاوت مردم نسبت به خود را در اولویت و اصلی‌ترین مولفه‌ی مدیریتی خود قرار دهند چرا که نه آبروی خودشان، بلکه آبروی کلیت نظام را بر دوش دارند.

بنابر این بخشی از سئوالات در ادامه جهت دریافت پاسخ از مسئولان سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور مجددا منتشر می شود.

1- آیا خروج بدون ضابطه 12 تن چای از کارخانه چای سپید رود صحت دارد؟ اگر صحت دارد سرنوشت آن چه شد؟ آیا اعمال ماده 146 در مورد 4 عضو هیئت مدیره معترض به خروج بدون ضابطه چای این کارخانه صحت دارد؟

2- با توجه به کمبود نقدینگی شبکه تعاون روستایی گیلان چه اقداماتی در خصوص وصول مطالبات چند میلیاردی نگهداری چای خشک در انبارهای اتحادیه ها از سوی تعاون روستایی گیلان انجام شده و در دو سال گذشته چه میزان وصول شده است؟

3-آیا شکایت اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان بر علیه سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در خصوص وصول مطالبات خود صحت دارد؟

4- آیا عدم بیمه دهها هزار تن چای سنواتی موجود در انبارهای اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان صحت دارد؟ اگر صحت دارد در صورت وقوع حادثه، ضرر و زیان میلیاردی آن از جیب چه کسانی پرداخت می شود؟

5- آیا سرقت دهها تن چای سنواتی از انبار اتحادیه تعاون روستایی صومعه سرا صحت دارد؟ در صورت صحت چه اقدامات متناسبی انجام شده است؟

6- آیا اقدام به خرید کارخانه لبنیات توسط اتحادیه دامداران استان گیلان با دستور مدیر تعاون روستایی گیلان و بدون مجوز سازمان مرکزی تعاون روستایی صحت دارد؟ اگر صحت دارد عواقب آن برای اعضای هیات مدیره اتحادیه دامداران و مدیر تعاون روستایی گیلان چیست؟

7- به چه دلیلی انتخابات مجدد اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت برگزار نشد؟

8- آیا دریافت صدها میلیون ریال تسهیلات از بانک مهر اقتصاد توسط مدیر تعاون روستایی گیلان با کارمزد 4 درصد از محل ميانگين موجودي اتحاديه تعاوني روستايي استان گيلان ، صحت دارد؟ در صورت صحت این موضوع ، آیا چنین امکانی برای سایر سهامداران شبکه تعاون روستایی وجود دارد؟

9-خودروی پژوی پارس پلاک شخصی و بدون بغل نویسی (باوجودخودروهاي سواري پلاك دولتي در اختيار مدير) تحت مالکیت اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان زیر پای مدیر تعاون روستایی استان گیلان چه می‌کند؟ اساسا به چه استنادی این خودرو در اختیار وی قرار گرفته و آیا هزینه های آن توسط  آن اتحادیه پرداخت می شود؟

10- چه تعداد ساختمان و خودروی اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان و به چه مدت در اختیار اداره تعاون روستایی گیلان قرار دارد؟ آیا بر اساس مصوبه مجامع، اموال و منافع این اتحادیه در اختیار آن اداره دولتی قرار گرفته است؟ آیا بابت اموالی که اتحادیه ها در اختیار تعاون روستایی گیلان قرار داده، اجاره دریافت می شود؟ آیا هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، تعمیر، نگهداری و ... این ساختمانها توسط اتحادیه ها پرداخت می شود؟

11- آیا ارزشیابی فوری و دقیق از شرکتهای تعاونی روستایی معترض به عملکرد سلیقه ای مدیر تعاون روستایی گیلان و درخواست ماده 146 برای آنها، صحت دارد؟ در دو سال گذشته چه تعداد شرکت های تعاونی روستایی گیلان مشمول ماده 146 شده اند؟  

12- آیا مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان همزمان مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی سیاهکل است؟ اگر این موضوع درست است بر اساس کدام مفاد اساسنامه همزمان در دو اتحادیه ، مدیرعامل هستند؟

13- آیا انتخاب فردی با دهها میلیارد ریال زیان سنواتی-بدهی تامین اجتماعی- بدهی مالیاتی-بدهی بابت پرداخت حقوق بعنوان رییس اتحادیه تعاون روستایی استان و نماینده اتحادیه نظارت و هماهنگی استان در چارچوب مفاد اساسنامه است و صحت دارد؟ لطفا استناد و ماده اساسنامه را دقیقا مشخص بفرمایید.

14- آیا دریافت 5 میلیارد از منابع محدود و سرمایه ناچیز سهامداران توسط تعاون روستایی گیلان صحت دارد؟ در صورت صحت چه زمانی پرداخت خواهد شد؟

15- تعاون روستایی استان گیلان چه میزان به شبکه تعاون روستایی بدهکار است؟

16- تعاون روستایی گیلان چه میزان اعتبار برای دریافت پیله ابریشم دریافت نموده است؟ لطفا موردی اشاره فرمایید؟

17- آیا برکناری رییس سابق اداره تعاون روستایی شهرستان رشت به دلیل عدم تمکین وی برای تغییر مفاد صورتجلسه انتخابات اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان رشت پس از چندین ماه به صورت دست گردان بود؟

18- آیا شعار ایجاد پایانه های صادراتی مدیر تعاون روستایی گیلان محقق شده است؟ نمونه ای از آن را بفرمایید؟

19- چرا انبار 5 هزار تنی جنب کارخانه سپید رود بلاتکلیف است؟ آیا برنامه ای برای استفاده از آن وجود دارد؟

20- چرا برخی فروشگاههای مصرف تعاون روستایی که 50 سال دایر بوده ، مجددا افتتاح می شود؟

21- آیا استخدام بدون ضابطه و رعایت فرایند قانونی یکی از وابستگان رییس هیئت مدیره اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی استان گیلان صحت دارد ؟

22- شبکه تعاون روستایی استان گیلان در طول دو سال گذشته چه میزان صادرات به خارج از کشور داشته است؟

23- در طول سال 1399 اتحادیه شرکت های تعاون روستایی استان گیلان چه میزان پیاز، خرما، سیب زمینی و گوجه فرنگی خریداری کرد؟ آیا معاملات بازرگانی صورت گرفته مصوبه کمیته خرید کالا را داشت؟ چه میزان ضایعات داشتید؟

24- چه تعداد شرکت تعاونی روستایی غیرفعال و تعطیل دارید؟

25- هشت برندی كه در بخش تجاری محصولات توليدي استراتژيك گيلان ثبت گردید با چه نشان و توسط كدام تشكل ثبت شده است؟

امید است مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، این بار شنونده انتقادات و حتی نظرات مخالف و سئوالات سهامداران پرتلاش شبکه تعاون روستایی باشد  و با ارائه پاسخ قانونی و شفاف به دغدغه سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان پایان دهد.

ارسال شده در سه‌شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۲ بعد از ظهر
کد خبر: 8625760
آخرین خبر ها
گزیده خبرها