از عدم توزیع واکسن آنفلوآنزا تا نگرانی بیماران خاص و پرستاران
واکسن آنفلوآنزا کجاست؟

از عدم توزیع واکسن آنفلوآنزا تا نگرانی بیماران خاص و پرستاران

اختصاصی/ اسرار امروزهیچ‌کس از سرنوشت این واکسن‌ها خبر ندارد. داروخانه‌داران می‌گویند نمی‌دانیم و مراکز بهداشت هم بی‌اطلاعند. این واکسن‌ها کجا هستند؟

چندین روز است که وزارت بهداشت از توزیع واکسن آنفلوآنزا خبر داد اما در داروخانه ها و مراکز بهداشت استان گیلان پیدا نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، عدم وجود این واکسن باعث سرگردانی و نگرانی پرستاران ، زنان باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری خاص و زمینه ای شده است. داروخانه ها و مراکز بهداشت گیلان حتی از زمان توزیع این واکسن ها هم هیچ اطلاعاتی ارائه نمی کنند.

در حالیکه تزریق واکسن آنفلوآنزا برای برخی گروههای پر خطر ضروری است مشخص نیست که جزییات نحوه توزیع این واکسن چگونه است و چه زمانی در استان گیلان توزیع می شود؟!

اینکه آیا در تمام مراکز بهداشت واکسن آنفلوآنزا توزیع خواهد شد نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد؟ هیچ‌کس از سرنوشت این واکسن‌ها خبر ندارد. داروخانه‌داران می‌گویند نمی‌دانیم و مراکز بهداشت هم بی‌اطلاعند. این واکسن‌ها کجا هستند؟

البته گفته می شود نمایندگان مجلس از زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا مطلع هستند.

به راستی چرا مسئولان وزارت بهداشت پیش از آنکه زمینه های توزیع واکسن آنفلوآنزا را فراهم کنند با انتشار چنین اخباری باعث سردرگمی مردم می شوند؟

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا ، از اوایل مهر تا اواسط آن است یعنی افراد کمتر از ۱۰روز دیگر برای تزریق واکسن فرصت دارند. بنابراین اگر واکسن خیلی دیر زده شود، ممکن است آلودگی در فرد قبل از ایمن شدن بدنش رخ دهد.

پنجم مهر ماه محمدرضا شانه‌ساز به شبکه خبر گفته بود که از شنبه ۲و نیم میلیون دوز از این واکسن در مراکز بهداشت کشور برای گروه‌های حساس ازجمله زنان باردار، بیماران مزمن و صعب‌العلاج و کادر درمان به ‌صورت رایگان توزیع می‌شود و در فاز بعدی با پخش آن در داروخانه‌ها، افراد بالای ۶۵ سال و کودکان بین ۶‌ماه تا ۵ سال هم می‌توانند واکسن دریافت کنند. هر عضو خانواده می‌تواند با مراجعه به داروخانه و با کارت ملی اعضای خانواده ۳ واکسن دریافت کند. پس از این مرحله، افراد عادی می‌توانند واکسن را تهیه کنند که با واردات ۱۵تا ۱۶میلیون دوز واکسن انجام می‌شود.

براساس دستورالعمل وزارت بهداشت ، تنها افرادی می‌توانند واکسن را به‌صورت رایگان دریافت کنند که پرسنل بهداشتی، درمانی، خدماتی و انتظامی مراکز درمانی باشند یا دانشجویان گروه پزشکی که در این فصل در مراکز درمانی فعالیت می‌کنند، یا پرسنل نظام بهداشتی و مراکز اورژانس باشند یا در سازمان دامپزشکی و محیط‌زیست در ارتباط با پرندگان فعالیت کنند. در گروه بعدی که بیماران قرار دارند، افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی مثل افراد دیالیزی، تالاسمی ماژور هموفیلی، گروه‌های پرخطر ایثارگر و جانباز، سالمندان و پرسنل مراکز سالمندان و معلولان جسمی، حرکتی و عصبی، بیماران روان مزمن و کودکان بی‌سرپرست با هماهنگی بهزیستی، مادران باردار و... دیده می‌شوند.

در همین دستورالعمل اعلام شده سایر گروه‌های پرخطر مثل آنها که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و سن‌شان بالاست، می‌توانند واکسن را از داروخانه‌ها و بخش خصوصی تهیه کنند.

ارسال شده در چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۸:۱۴ قبل از ظهر
کد خبر: 6866274
آخرین خبر ها
گزیده خبرها