اختلاف ۱۰ هزار تومانی از مزرعه تا بازار ؟!!/ نظارتی نیست
قیمت‌های کنونی در بازار قابل قبول نیست

اختلاف ۱۰ هزار تومانی از مزرعه تا بازار ؟!!/ نظارتی نیست

اسرار امروزواسطه‌ها و تجار افزایش هزینه سردخانه و نگهداری را بهانه افزایش قیمت عنوان می‌کنند، اما افزایش 10 برابری قیمت منطقی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایلنا، بررسی قیمت خرید محصولات از کشاورزان و قیمت عرضه برای مصرف کنندخ در این روزها، نشان می‌دهد تنها مقصر این شرایط تغییر فصل نیست. این روزها  بازار محصولات سبزی و صیفی با افزایش قیمت بسیار زیادی روبه‌ رو شده است.

شاید تغییر فصل و ورود به پاییز، با کاهش عرضه محصولات تابستانی تا حدودی از دلایل عمده افزایش قیمت این محصولات باشد، اما  قیمت محصولات سبزی و صیفی از جمله گوجه فرنگی و پیاز در روزهای اخیر افزایش عجیب و قابل توجه‌ای داشته است.

کارشناسان بخشی از این افزایش قیمت را مربوط کاهش تولید و عرضه آن‌ها با آغاز فصل سرما می‌دانند، اما تفاوت قیمت خرید محصول از کشاورزان تا قیمت عرضه آنچنان زیاد است که قیمت‌های کنونی را می‌توان قیمت‌های غیر منطقی دانست.

 محمد شفیع ملک‌زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور معتقد است هر چند تغییر فصل بر افزایش قیمت‌ محصولات سبزی و صیفی موثر است، اما قیمت‌های کنونی این محصولات در بازار قابل قبول نیست.

وی یادآور شد: عمده محصولات سبزی و صیفی در فضای باز تولید می‌شود به همین دلیل تحت تاثیر تغییرات دمای محیط قرار می‌گیرد. بنابراین از شهریور تا انتهای پاییز میزان تولید محصولات سبزی و صیفی کاهش یافته و بر عرضه تاثیر می گذارد. اما، با این شرایط نیز قیمت‌های کنونی محصولات سبزی و صیفی در بازار مصرف قابل قبول نیست.

ملک‌زاده تاکید کرد: به طور مثال گوجه فرنگی که در بازار به قیمت هر کیلوگرم 9 تا 11 هزار تومان عرضه می‌شود در فصل برداشت ، از کشاورزان یک هزار تا یک هزار و 500 تومان خریداری شده است.

وی اظهار کرد: واسطه‌ها و تجار افزایش هزینه سردخانه و نگهداری را بهانه افزایش قیمت عنوان می‌کنند، اما افزایش 10 برابری قیمت منطقی نیست.

ملک‌زاده با بیان اینکه گران فروشی را به پای کشاورزان ننویسید، افزود: محصولات کشاورزی فسادپذیر هستند و کشاورزان امکان نگهداری آن‌ها را ندارند به همین دلیل به اجبار در فصل برداشت به هر قیمتی که دلالان به آن‌ها تحمیل کنند محصول خود را می‌فروشند.

وی گفت: تاجران و دلالان محصولی که با قیمت نازل از کشاورز خریداری کرده‌اند را با قیمت‌های بسیار بالاتر در بازار عرضه می‌کنند و نظارتی بر آن نیست.

ارسال شده در دوشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۶ قبل از ظهر
کد خبر: 5187904
آخرین خبر ها
گزیده خبرها