زمین هایی که از موکت ارزان تر می خرند!!
اهالی 3 روستا اخراج می شوند؟!

زمین هایی که از موکت ارزان تر می خرند!!

اسرار امروزامکان ندارد مسئول دلسوزی منطقه بکر حفاظت شده‌ای را به فنا بدهد تا با فرض و احتمالات برای مدتی محدود به منطقه ای آب برساند/ بار دیگر پروژه‌ای عمرانی که برای فردای ایران ،آبادانی به همراه ندارد، کلید خورد/ باز هم قرار است بهای سودای آرزوهایی را که سیاسیون در سر می‌پرورانند، مردم بی‌پناه روستاهایی پرداخت کنند که عمر خود را برای ساختن خانه و کاشانه کوچک‌شان صرف کرده‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، ظاهرا گوش مسئولان استانی مازندران و سمنان به هشدارهای کارشناسان و چهره‌های دانشگاهی و فعالان محیط  زیست بدهکار نیست.

گفته می شود بدون واگذاری املاک معوض، زمین‌های آبا و اجدادی‌ برخی روستاییان مازندرانی به نازل‌ترین بها و کمتر از قیمت موکت خریداری می شود. برخی از روستاییان منطقه می گویند:« هنوز مبلغی به اهالی اعلام نشده است؛ اما به نظر می‌رسد به ازای هر متر زمین بین ۵۰ تا صد هزار تومان پرداخت شود. این در حالی است که در روستای هم‌جوار ما زمین متری دو تا سه میلیون تومان قیمت دارد.

  بیش از 100 اصله درخت ارزشمند اورس، از کهن ترین میراث این سرزمین قطع شدند تا پایه و تیرک سدی باشد که قرار است روستاها و شالیزارهای بی‌شماری در استان مازندارن را به زیر آب ببرد.

برخی کارشناسان و فعالان محیط زیست معتقدند پیش از این اگر یک اصله اورس، در این منطقه به روی زمین می‌افتاد قیامتی به پا می شد. اما امروز می بینیم که صدای اره برقی جنگل را برداشته و در کمال حیرت و ناباوری ده ها و صدها اصله از این درخت بسیار ارزشمند و کمیاب قطع می‌شوند تا مسیر سد را هموار کنند. خلاصه وقتی همه این نشدنی‌ها را شدنی می‌بینیم به این جمع بندی می‌ رسیم که آب‌ رسانی به مردم سمنان بهانه‌ای بیش نیست.

امکان ندارد مسئول دلسوزی منطقه بکر حفاظت شده‌ای را با همه داشته‌های ارزشمندش به فنا بدهد تا با فرض و احتمالات بتواند برای مدتی محدود به منطقه ای آب برساند. به ما حق بدهید که بگوییم پای مافیایی در میان است که از ساخت سد مخرب فینسک سود هنگفتی به جیب می زند.

در فضای مجازی خبرهای زیادی از آغاز عملیات سد سازی در استان زادگاه رییس جمهور منتشر شده است. سدی که در سکوت کامل خبری ساخته می شود و از جزییات آن اطلاعات دقیقی در دست نیست و صفر تا صد دلیل ساخت  آن پشت پرده ای از ابهام قرار دارد.  

به گزارش فارس، با ساخت این سد طبق برآوردها بیش از 3 هکتار زمین شالی در مازندران با کم آبی حاصله از این تصمیم بی تدبیر کم کم از بین می‌روند. معیشت یک منطقه بی صنعت و وابسته به کشاورزی به خطر می‌افتد و از آن سو، شوربختانه بار معضل کم آبی در استان پهناور سمنان نیز سبک‌ تر نمی‌شود.

برخی کشاورزان مدعی شدند که همه ما در حسینیه روستا جمع ‌کردند و گفتند: «اگر خودتان راضی به فروش شدید که هیچ، اگر نشدید نازل ترین مبلغ را به حساب قوه قضاییه واریز می‌کنیم. بروید و پول فروش زمین‌تان را از آن ها تحویل بگیرید.»

استان رئیس‌جمهور‌پرور سمنان که به گواه اطلاعات و آمار ارائه شده از سوی استانداری این استان، تمام روستاهایش هم آب دارند و شاید روزگاری جمعیت سرریز تهران در این استان سکونت و آن را با مشکل کمبود آب مواجه کند، چشم به آب‌های مازندران دوخته است.

 چندی است که احداث سد فینسک در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است و به ساکنان سه روستا با جمعیت متغیر و حدود ۱۹۰ خانوار، اجازه هیچ فعالیتی نمی‌دهند؛ زیرا آنها محکوم‌اند که سرزمین آبا و اجدادی‌شان را برای اجرای روش منسوخ ‌شده انتقال آب بین‌حوضه‌ای به دولت واگذار کنند.

 داستان فقط به این سه روستا ختم نمی‌شود و نگرانی‌هایی درباره اختلال تأمین آب برای ۲۵ روستای پایین‌دست سد فینسک با پنج هزار سکنه هم وجود دارد. مسئولان وزارت نیرو در‌حالی‌که مانع تدفین اموات در قبرستان‌های سه روستای مخزن سد می‌شوند، به مردم منطقه هیچ توضیحی نداده‌اند که آنها باید به کجا کوچ کنند.

 مردم منطقه می‌گویند که آب مازندران قرار است به سمنان برای کشت خربزه و سبزی و صیفی منتقل شود. روستاییان سرگردان، از عملکرد وزارت نیرو ناراضی هستند؛ اما تلاش‌های خبرنگار «شرق» هم برای دریافت پاسخ مسئولان وزارت نیرو تا لحظه تنظیم این گزارش بدون نتیجه باقی ماند.

سد فینسک که در ۲۵کیلومتری بالادست سد شهید رجایی کلنگ ساخت آن به زمین خورده، ادامه همان مسیر منسوخ‌شده انتقال آب بین‌حوضه‌ای است که جدال آب در ایران را به مرزهای خطرناکی می‌کشاند. وزارتخانه‌ای که باید متولی توزیع عادلانه آب باشد، معلوم نیست در کدام دفتر حساب ‌و‌کتاب انجام می‌دهد که رأی بر انحراف رودخانه‌های مختلف ایران می‌دهد. بار دیگر پروژه‌ای عمرانی که برای فردای ایران آبادانی به همراه ندارد، کلید خورده است و این بار باز هم قرار است بهای سودای آرزوهایی را که سیاسیون در سر می‌پرورانند، مردم بی‌پناه روستاهایی پرداخت کنند که عمر خود را برای ساختن خانه و کاشانه کوچک‌شان صرف کرده‌اند.

وزارت نیرو فقط در پاسخ‌گویی به مردم منفعل عمل نمی‌کند. خبرنگار «شرق» دو روز قبل از انتشار گزارش در پیامکی خواستار دریافت پاسخ از قاسم تقی‌زاده‌خامسی، معاون آب و آبفای وزارت نیرو شد؛ اما درخواست او بدون پاسخ باقی ماند. یک روز قبل از انتشار هم در پیامکی به روابط‌عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران موضوع تنظیم گزارش را اعلام کرد؛ اما پاسخ روشنی دریافت نکرد.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۷:۵۸ بعد از ظهر
کد خبر: 9724175
آخرین خبر ها
گزیده خبرها