دم خروس وزارت بهداشت  یا قسم رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان!

دم خروس وزارت بهداشت یا قسم رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان!

اختصاصی/ اسرار امروزچرا مردم گیلان باید چوب بی تفاوتی برخی مسئولان را بخورند ؟/ چرا فکری برای مسافرت‌های غیر ضروری به استان گیلان نمی‌کنند؟

کمتر از یکسال است که کرونا بعنوان مهیمانی ناخوانده وارد کشور شده و بیش از ۶۲۸ هزار ایرانی به این ویروس خطرناک مبتلا شدند. جان بیش از ۳۵ هزار نفر از هموطنان ما را گرفته و نه تنها قصد عقب نشینی ندارد، بلکه می گویند قوی تر شده ، شاخ و شانه می کشد ، رکوردها را جا به جا می‌کند و هر روز آمار جدیدی از خود به جای می‌گذارد.

انسانهایی که می میرند و خانواده ای را به سوگ می نشانند. چرا از شرایطی که مرگ و میر ناشی از کرونا به تک رقمی نزدیک می گردید، سه رقمی شد؟

دکتر محمدرضا ظفرقندی رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور می گوید:« همه می‌دانند و مسئولان وزارت بهداشت هم اعلام کرده‌اند که این آمار، فقط آمار بیماران ثبت شده است و آمار بالاتر از این‌هاست. سازمان نظام پزشکی با بررسی‌های  میدانی، در بیمارستان‌ها و محل‌های دفن افراد مبتلا به کرونا، عددی حداقل سه برابر آمار اعلامی را در زمینه مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ کسب کرده است»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز ، در یک برهه زمانی با همکاری و مشارکت خوب مردم و رعایت دستور العمل های بهداشتی این ذهنیت تداعی شد که کرونا را شکست داده ایم و به پروتکل ها کم توجه و یا بی توجه شدیم.

ماسک ها برداشته شد، سفرها آغاز شد، دورهمی ها گرمتر شد، مراسم عزاداری ، عروسیها، همایشها و ... برگزار شد و کرونا چنان از بی خیالی برخی مردم و مسئولان سواستفاده کرد و قدرتمند شد که در شبانه روز یکشنبه به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، بیش از ۸ هزار و ۲۸۹ مبتلای جدید و ۴۴۰ فوتی ناشی از کرونا در کشور شناسایی و به ثبت رسیده است.

 شرایطی که با توجه به سرد شدن هوا و شیوع بیماریهایی همانند سرما خوردگی و آنفلوانزا، موج جدیدی از نگرانی‌ها را ایجاد کرده است.

عادی انگاری شرایط از سوی شهروندان به رغم توصیه، خواهش و التماس‌های مسئولان وزارت بهداشت، باعث روند افزایشی شیوع ویروس کرونا و بالا رفتن آمار مبتلایان، فوتی‌ها و بیماران بد حال و پر شدن مراکز درمانی و بیمارستانی بسیاری از شهرها و استان‌ها و وضعیت قرمز در بخش‌های ویژه شد.

مسافرت‌های بی دلیل و غیر ضروری هموطنان شرایط را برای بسیاری از شهرها به ویژه استان‌های شمالی از جمله استان گیلان سخت ‌تر کرد و ظاهرا اعمال محدودیت‌های مختلف و بستن ورودی تفرجگاه‌ها و عدم ارائه خدمات هم نتوانست جلوی سیل مسافر و خودرو با پلاک‌های غیر بومی را در ایام تعطیلات بگیرد. مسافرانی که حتی توجهی به درخواست‌های شهروندان این استان نکردند  و با بهانه‌های مختلف که گاه بسیار غیر منطقی است مسافرت خود را انجام دادند و می‌دهند.

با بدتر شدن شرایط در بسیاری از شهرها، شنبه هفته جاری ستاد ملی مقابله با کرونا طرحی برای اعمال محدودیت بر ۲۵ استان مصوب کرد که از ظهر دوشنبه این محدودیت‌های شدید کرونایی اعمال شده است. اما در میان استان‌های ذکر شده، نامی از استان گیلان مظلوم دیده نمی‌شود که طی ماه‌های اخیر دوباره و به گفته مسئولان حوزه بهداشت و درمان به دلیل حضور مسافران و عدم رعایت دستور العمل های بهداشتی ، با روند افزایشی ابتلاء به ویروس کرونا مواجه شده است.

در اخبار و رسانه‌های مختلف می‌شنویم که وضعیت گیلان از نظر کرونا قرمز و رو به حاد است. اگر این شرایط حاکم بوده، چرا اعمال این محدودیت‌ها برای جلوگیری از ورود مسافر و افراد غیر بومی به استان بعنوان خواسته مردم گیلان  اجرا نمی‌شود؟ چرا مسئولان ستاد ملی کرونا فکری به حال مسافرت‌های غیر ضروری به استان گیلان نمی‌کنند؟

آیا مردم گیلان باید به دلیل گردشگر پذیر بودن استان، چوب بی تفاوتی برخی مسئولان را بخورند ؟ مردم گیلان حتما باید شرایط اسفند سال 1398 را تجربه کنند و شاهد پرپرشدن عزیزانشان باشند تا وزارت بهداشت محدودیتها را در هنگام تعطیلات اعمال کنند؟

لازم به ذکر است : نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر توپ را در زمین وزارت بهداشت و درمان انداخت و گفت: « با نظر وزارت بهداشت، استان گیلان که به لحاظ آمارهای موجود، وضعیت متعادل‌تری نسبت به سایر استان‌های دیگر دارد از ممنوعیت آمد و شد برخوردار نیست.»

وی افزود: « بر اساس نظر وزارت بهداشت، عدم محدودیت برای گیلان به معنی امکان سفر از استان‌های دیگر به گیلان نیست و  با توجه به پاسخ آقای حریرچی، گیلانیان می‌توانند به استان‌های دیگر سفر کنند اما استان‌های دیگر اجازه خروج از استان خود را نداشته و در نتیجه امکان ورود به استان گیلان برایشان مهیا نیست یعنی مردم گیلان محدودیتی برای خروج از استان خود ندارند، در صورتی که ۲۵ استان دیگر از چنین محدودیتی برخوردارند.»

نکته قابل تامل در فرمایشات نماینده محترم این است کرونا در هر مسافرت می تواند میهمان ناخوانده باشد و اگر اعمال محدودیت برای همه استانهای درگیر کرونا و با وضعیت قرمز اعمال می شد، بیشتر قابل کنترل بود زیرا کرونا در هر سفر می تواند میهمان ناخوانده در مبدا و یا مقصد باشد.

مردم گیلان نمی دانند دم خروس وزارت بهداشت و درمان را باید قبول کنند یا قسم رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان را که مدعی است گیلان شرایط خوبی ندارد و برخی شهرستانهای گیلان وضعیت فوق قرمز دارند و برای آن شهرستانها درخواست اعمال محدودیت نموده است؟!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در گفتگویی با مهر با اشاره به اینکه گیلان شرایط خوبی ندارد، گفت: در حال حاضر ۴۳۹ نفر در کل بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۶۹ تن از بیماران وضیعت مناسبت نداشته و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی با اشاره به وضعیت فوق قرمز در شهرستان آستارا، تأکید کرد: پیشنهاد داده‌ایم تا محدودیت‌های کرونایی در این شهرستان اعمال شود.

سالاری با بیان اینکه آمارها نشان دهنده روند افزایش بیماری و سیر صعودی کرونا در استان گیلان است، گفت: ویروس کرونا در همه شهرها و مناطق روستایی استان فعال است و عادی انگاری شهروندان نسبت به ویروس کرونا از مهم‌ترین مؤلفه‌های افزایش ابتلاء به کرونا در استان گیلان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید کرد: در حال حاضر این استان اصلاً شرایط میزبانی مسافران را ندارد وهمه جای استان گیلان آلوده به ویروس کرونا است .

حالا تعطیلات به کابوس گیلانیان تبدیل شده است و با توجه به روند افزایش ابتلا به کرونا در گیلان و نادیده گرفتن  اعمال محدودیتها ، مظلومیت گیلان کرونایی را نشان می دهد. در نهایت اگر این محدودیتها اعمال نشود مردم گیلان از مسئولان انتظار دارند تا رفع شر کرونا، تعطیلات را از تقویم کشور حذف کنند تا شاهد از دست دادن عزیزان خود نباشیم.

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۳ قبل از ظهر
کد خبر: 9667390
آخرین خبر ها
گزیده خبرها