چرا مدیر تعاون روستایی استان گیلان خط استاندار را نمی خواند؟!
چرا سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور پاسخگو نیست!!

چرا مدیر تعاون روستایی استان گیلان خط استاندار را نمی خواند؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. ظاهرا خط و نشان استاندار در برخی مسئولین کارساز نبوده و روند عدم توجه به اصل پاسخگویی همچنان در برخی سازمانها و ادارات ادامه دارد؟!/ گوش مدیر تعاون روستایی استان گیلان بدهکار نیست و پاسخگویی شفاف و قانونی در این مجموعه به یک رویا تبدیل شده است؟!/ گویا  تا کارد به استخوان نرسد، اقدامی برای رفع مشکل نمی شود!/  برخی مدیران درک درستی از رسانه ها بعنوان ابزاری برای پاسخگویی به نیاز مخاطب ندارند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، کمتر از یکسال پیش استاندار گیلان در جلسه شورای اداری تاکید کرد: مدیران دولتی برای تکریم مردم و اجرای وظایف در برابر ارباب رجوع تلاش بیشتری کنند و ضمن توجه به قوانین ، مقررات و دستورالعمل ها با استفاده بهینه از اختیارات و منابع مادی و معنوی ، برای حل مشکلات مردم اقدام نمایند.

وی چابکی ، چالاکی ، کیفیت انجام امور ، سرعت عمل و هماهنگی را در مسیر اجرای وظایف مدیران ضروری دانست و اظهار داشت: ابتدای حضورم به عنوان استاندار در گیلان ، نسبت به میزان توانمندی مدیران قضاوتی نکردم و پس از گذشت چند ماه و ارزیابی دقیق از عملکرد آنها باید اعلام کنم که برخی مدیران شایسته تشویق اند اما برخی در سطح متوسط هستند .

ارسلان زارع برای مدیران ضعیف استان گیلان هم خط و نشان کشید که به این دسته از مدیران فرصت داده می شود تا عملکرد خود را بهبود بخشند و رضایت مردم را بدست آورند و خاطرنشان کرد: تعدادی از مدیران نیز متاسفانه عملکرد ضعیفی داشته اند که در مورد آنها تصمیمات لازم اتخاذ شده و می شود و قطعا در آینده در جمع مدیران استان نخواهند بود.

اما ظاهرا این خط و نشان استاندار در برخی مسئولین کارساز نبود و روند عدم توجه به اصل پاسخگویی همچنان در برخی سازمانها و ادارات ادامه دارد؟!

یکی از معضلات اساسی در سطح برخی ادارات و نهادهای دولتی استان گیلان که باعث ابراز نارضایتی مردم شده است، عدم پاسخگویی به مطالبات قانونی است. ارباب رجوعی که انتظار دارند در چارچوب قانون، درگیر کاغذ بازی و فرایند طولانی پیگیری نشوند .

هرچند استاندار گیلان تلاش می کند که سه شنبه های ملاقات عمومی با حضور در دفتر خود پاسخگوی ارباب رجوع باشد تا بقیه مدیران نیز اصل پاسخگویی را در دستور کار خود قرار دهند، اما گوش مدیر تعاون روستایی استان گیلان بدهکار نیست و پاسخگویی شفاف و قانونی در این مجموعه به یک رویا تبدیل شده است؟!

شفافیت یکی از راه های اصلی مبارزه با فساد  بوده و هرچه فرآیندها و روند ارائه خدمات، شفاف ‌تر باشد به کاهش زمینه های بروز فساد در ادارات و دستگاه های دولتی منتهی می شود. بنابراین به نظر می رسد ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد از طریق شفافیت درعملکردها، نقطه عطفی در مبارزه با فساد  باشد.

برخی سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان که غالبا کشاورز، چایکار، تولید کننده و ... هستند ، ادعا می کنند عدم پاسخگویی مدیر تعاون روستایی گیلان  بسیاری از سهامداران را کلافه کرده و بارها خواستار شفافیت در چارچوب اساسنامه تشکلهای تعاونی شدند اما گویا  تا کارد به استخوان نرسد، اقدامی برای رفع مشکل نمی شود!

بی‌توجهی مدیر تعاون روستایی گیلان به سئوالات و یا انتقادات باعث شده تا این سئوال ایجاد شود که آیا سیستم های نظارتی کشور و استان ، فاقد ابزارهای لازم برای مجاب کردن مدیر تعاون روستایی گیلان برای احترام به ولینعمتان و رعایت اصل پاسخگویی  است!

آقای استاندار؛ مدت زیادی  است موضوع اعتراض بسیاری از سهامدارن شبکه تعاون روستایی استان گیلان به رسانه ها و افکار عمومی کشیده شده ، اما به نظر می رسد علیرغم تاکیدات شما  برخی مدیران درک درستی از رسانه ها بعنوان ابزاری برای پاسخگویی به نیاز مخاطب ندارند!

بارها مطالبات و سئوالات سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان در رسانه ها منتشر شد اما تاکنون حتی یک پاسخ  از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در راستای احترام به مردم و رعایت اصل پاسخگویی  ارائه نشده است.

آقای استاندار؛ این بار جمعی از سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان که بخشی از امنیت غذایی کشور را به دوش دارند از جنابعالی انتظار دارند تا در میدان عمل گام بردارید و مدیر تعاون روستایی استان گیلان را مجاب نمایید به سئوالات پاسخ دهد. زیرا بیماری واگیردار روزه سکوت و عدم پاسخگویی به برخی از مدیران اتحادیه ها هم سرایت کرده و حاضر نیستند در خصوص برخی عملکردهای  خود ، شفاف سازی کنند.

آقای استاندار ؛ سهامداران به گواهی مکاتبات بسیار شبکه تعاون روستایی با متولیان امر و عدم پاسخگویی به سئوالات ادعا می کنند، کارنامه عملکرد مدیر تعاون روستایی گیلان قابل دفاع نیست و وی کاملا در جریان اعتراضات و انتقادات بوده ولی بجای اقدام مناسب، کمک و نظارت، دخالت و اذیت می‎کند.

آقای استاندار؛ به نظر می رسد ماجراجویی های تعاون روستایی گیلان و هرگونه تزلزل در تداوم فعالیت چنین تشکلهایی که کشاورزان عزیز و زحمتکش سهامدار آن هستند را می‌توان یکی از تلخ ‌کامی‌های بزرگ در سالی که بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده است ، ارزیابی کرد. بنابراین برای جلوگیری از چنین وقایعی از جنابعالی بعنوان نماینده عالی دولت انتظار می رود تا آقای رامین گیلانشاهی مدیر تعاون روستایی استان گیلان را مجاب نمایید به سئوالات ذیل در چارچوب قانون و بر اساس مستندات پاسخ دهد و بدین ترتیب پاسخگوی عملکرد خود و مطالبات قانونی سهامداران باشد. 

1-تعاون روستایی گیلان چه میزان اعتبار برای دریافت پیله ابریشم دریافت نموده است؟ لطفا موردی اشاره فرمایید؟

2- آیا دریافت صدها میلیون ریال تسهیلات از بانک مهر اقتصاد توسط مدیر تعاون روستایی گیلان، با کارمزد 4 درصد از محل ميانگين موجودي اتحاديه تعاوني روستايي استان گيلان  صحت دارد؟ در صورت صحت این موضوع ، آیا چنین امکانی برای سایر سهامداران شبکه تعاون روستایی وجود دارد؟

3-تعاون روستایی استان گیلان چه میزان بدهی به شبکه تعاون روستایی، بابت پرداخت حقوق پرسنل و هزینه های خود دارد؟

4- آیا افتتاح مجدد برخی فروشگاههای مصرف تعاون روستایی با 50 سال سابقه صحت دارد؟

5- خودروی پژوی پارس پلاک شخصی و بدون بغل نویسی (باوجودخودروهاي سواري پلاك دولتي در اختيار مدير) تحت مالکیت اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان زیر پای مدیر تعاون روستایی استان گیلان چه می‌کند؟ اساسا به چه استنادی این خودرو در اختیار وی قرار گرفته و آیا هزینه های آن توسط  آن اتحادیه پرداخت می شود؟

6- چه تعداد ساختمان و خودروی اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان و به چه مدت در اختیار اداره تعاون روستایی گیلان قرار دارد؟ آیا بر اساس مصوبه مجامع، اموال و منافع این اتحادیه در اختیار آن اداره دولتی قرار گرفته است؟ آیا بابت اموالی که اتحادیه ها در اختیار اداره تعاون روستایی گیلان قرار داده اند، اجاره دریافت می کنند؟ آیا هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، تعمیر، نگهداری و ... این ساختمانها توسط اتحادیه ها پرداخت می شود؟

7- چه اقداماتی در خصوص وصول مطالبات چند میلیاردی نگهداری چای خشک در انبارهای این اتحادیه ها، از سوی تعاون روستایی گیلان انجام شده و در دو سال گذشته چه میزان وصول شده است؟

8- آیا شکایت اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان بر علیه سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در خصوص وصول مطالبات خود صحت دارد؟

9- آیا عدم بیمه دهها هزار تن چای سنواتی موجود در انبارهای اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان صحت دارد؟ اگر صحت دارد در صورت وقوع حادثه، ضرر و زیان میلیاردی آن از جیب چه کسانی پرداخت می شود؟

10-آیا سرقت دهها تن چای سنواتی از انبار اتحادیه تعاون روستایی صومعه سرا صحت دارد؟ در صورت صحت چه اقدامات متناسبی انجام شده است؟

11- آیا رییس هیات مدیره اتحادیه چایکاران غنچه طلایی شمال چایکار است؟ اگر چایکار نباشد ، فعالیت وی بر اساس کدام مفاد اساسنامه می باشد؟

12- آیا استخدام بدون ضابطه یکی از بستگان مدیر تعاون روستایی گیلان در اتحادیه چایکاران غنچه طلایی شمال صحت دارد؟ آیا فعالیت نیروی یک تشکل تعاونی در حساس ترین بخش تعاون روستایی ( واحد حقوقی)  به تایید حراست رسیده است؟ آیا پرداخت حقوق و مزایای نیروی تعاون روستایی از جیب سهامداران در چارچوب قانون و اساسنامه است؟ آیا پرسنل واحد حقوقی تعاون روستایی گیلان نباید رابطه استخدامی با دولت داشته باشد؟

13- آیا خروج چای کارخانه سفید رود، توسط رییس هیات مدیره  با پایین ترین قیمت صحت دارد؟ آیا عدم پرداخت پول چای خریداری شده توسط وی پس از دو سال صحت دارد؟

14- آیا فروش چای با پرداخت مدت دار در این اتحادیه ، در چارچوب اساسنامه و مصوبات هیات مدیره  است؟ آیا اتحادیه اجازه فروش غیرنقدی چای را دارد؟

15- علت عدم برگزاری مجمع سالیانه اتحادیه چایکارن غنچه طلایی شمال از سال 1397 تاکنون چیست؟ آیا عدم برگزاری مجمع سالیانه برای بررسی سود وزیان و انتخاب بازرس، خارج از چارچوب اساسنامه نیست؟

16- چگونه 4 عضو هیات مدیره اتحادیه چایکاران غنچه طلایی شمال اعمال ماده 146 شده ، ولی صاحبان اصلی امضا یعنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل برکنار نشدند؟

17- آیا ارائه آمار نادرست و غیر واقعی در صورتحساب های مالی اتحادیه توسط رییس هیئت مدیره و مدیرعامل اتحادیه چایکاران غنچه طلایی شمال صحت دارد؟

18-آیا ثبت قیمت فروش چای، پایین تر از قیمت واقعی در صورتهای مالی این اتحادیه صحت دارد؟

19- آیا بلاتکلیفی نتیجه برگزاری انتخابات برخی اتحادیه ها و شرکت های تعاونی ، خلاف اساسنامه نیست؟

20- آیا برکناری رییس سابق اداره تعاون روستایی شهرستان رشت به دلیل عدم تمکین وی در برابر خواسته غیرقانونی مدیر تعاون روستایی گیلان بود؟

21- آیا شعار ایجاد پایانه های صادراتی مدیر تعاون روستایی گیلان محقق شده است؟ نمونه ای از آن را بفرمایید؟

22- آیا برنامه ای برای انبار 5 هزار تنی جنب کارخانه چای سفید رود دارید؟ چرا انبار 5 هزار تنی جنب کارخانه سپید رود بلاتکلیف است؟

23- آیا انتخاب فردی با دهها میلیارد ریال زیان سنواتی-بدهی تامین اجتماعی- بدهی مالیاتی-بدهی بابت پرداخت حقوق بعنوان رییس اتحادیه تعاون روستایی استان و نماینده اتحادیه نظارت و هماهنگی استان در چارچوب مفاد اساسنامه است؟ لطفا استناد و ماده اساسنامه را دقیقا مشخص بفرمایید.

24- آیا استخدام بدون ضابطه و رعایت فرایند قانونی یکی از وابستگان رییس هیئت مدیره اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی استان گیلان صحت دارد و بر اساس شایسته گزینی صورت گرفته است؟

25- شبکه تعاون روستایی استان گیلان در طول دو سال گذشته چه میزان صادرات به خارج از کشور داشته است؟

26- در دو سال گذشته چه تعداد شرکت های تعاونی روستایی گیلان مشمول ماده 146 شده اند؟

27- آیا درخواست ماده 146 برای  شرکتهای تعاونی روستایی معترض به عملکرد سلیقه ای مدیر تعاون روستایی گیلان ، صحت دارد؟

28- چه تعداد شرکت تعاونی روستایی غیرفعال و تعطیل در استان گیلان وجود دارد؟

29- آیا اتحادیه تعاون روستایی استان گیلان در طرح تنظیم بازار میوه نوروزی سود داشت یا زیان؟ لطفا میزان آن را بفرمایید؟ چه میزان سوبسید بابت میوه شب عید ، دولت پرداخت کرد؟

30- ماجرای تولید مشارکتی و توزیع رب گوجه فرنگی غیر استاندارد در کارخانه ای تعطیل توسط اتحادیه شرکتهای تعاونی روستایی شهرستان رشت چیست؟

31- آیا فعالیت همزمان مدیرعامل اتحادیه تعاونی روستایی استان گیلان در اتحادیه تعاونی روستایی سیاهکل صحت دارد؟

32-  آیا اقدام به خرید کارخانه لبنیات توسط اتحادیه دامداران استان گیلان با دستور مدیر تعاون روستایی گیلان و بدون مجوز سازمان مرکزی تعاون روستایی صحت دارد؟ اگر صحت دارد عواقب آن برای اعضای هیات مدیره اتحادیه دامداران و مدیر تعاون روستایی گیلان چیست؟

33- آیا اساسنامه و مصوبه مجمع و تایید اعضای هیئت مدیره اتحادیه دامداران استان گیلان اجازه خرید اموال یا املاک بیش از  یک میلیارد تومان را به تنهایی و بدون مجوز سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران می دهد؟

34-  هشت برندی كه در بخش تجاری محصولات توليدي استراتژيك گيلان ثبت گردید با چه نشان و توسط كدام تشكل ثبت شده است؟

35- چه تعداد اتحادیه و شرکت های تعاونی در انتظار ثبت تغییرات هستند؟ به چه دلایلی، ثبت تغییرات برخی اتحادیه ها و شرکت های تعاونی و اتحادیه ها توسط تعاون روستایی گیلان ماهها بلاتکلیف مانده است؟ زمان قانونی ثبت تغییرات چه میزان است؟

36- به چه استنادی مجمع و انتخابات اتحادیه دامداران رودسر بیش از یک سال و نیم برگزار نشده و  اعضای هیئت مدیره انتصابی این اتحادیه، همچنان مشغول فعالیت هستند؟

ارسال شده در دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۹:۴۹ بعد از ظهر
کد خبر: 0850948
آخرین خبر ها
گزیده خبرها