استاد حنجره طلایی ایران ساعاتی پیش فوت کرد

استاد حنجره طلایی ایران ساعاتی پیش فوت کرد

اسرار امروزاستاد چنگیز جلیلوند صداپیشه معروف ایران ساعاتی پیش بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، چنگیز جلیلوند دوبلور، مدیر دوبلاژ و هنرپیشهٔ ایرانی در ششم آبان 1319 در شیراز متولد شد. جلیلوند فعالیت هنری‌اش را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد. او در بیشتر فیلم‌های محمد علی فردین، به‌جای او صداپیشگی کرده‌است.

پس از به جای گذاشتن یک کارنامه بی نظیر کاری پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران مدت بیست سال را در آمریکا به سر برد. اما سرانجام به کشور بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت. وی در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرده‌است.

صدای او قابلیت گویندگی به جای شخصیت‌های نقش اول با صلابت و تأثیرگذار سینمایی را فراهم کرد. جلیلوند در گویندگی‌هایش قابلیت تیپ سازی را داشت و می‌توانست صداهای مختلفی به وجود می آورد. وی در میان دوبلورها به مرد حنجره طلایی معروف شد.

از وی در مقاله‌ای معتبر در سال ۱۳۵۷ به عنوان یک دوبلور نمونه جهانی نام برده شد.

جلیلوند به جای بازیگران مشهور خارجی و داخلی بسیاری گویندگی کرده‌است. وی با تیپ سازی خلاقانهٔ خود گویندهٔ اصلی نقش‌های مارلون براندو بود. مشهورترین گویندگی‌هایش در فیلم‌های سینمایی خارجی به‌جای مارلون براندو، پل نیومن، برت لنکستر، ماکسیمیلیان شل، ریچارد برتون، پیتر اوتول، یول براینر، کلینت ایستوود، دین مارتین، و… در فیلم‌های سینمایی ایرانی به‌جای محمدعلی فردین، بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی، ایرج قادری، سعید راد و… بوده‌است.

وی امروز در تاریخ ۲ آذر سال ۱۳۹۹ بعلت ابتلا به ویروس کرونا، درگذشت.

ارسال شده در یکشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲:۵۷ بعد از ظهر
کد خبر: 1251624
آخرین خبر ها
گزیده خبرها