با کسی تعارف ندارم/ از فرزند خلافکار دفاع نمی کنم
خط و نشان رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت برای بنگاه های متخلف

با کسی تعارف ندارم/ از فرزند خلافکار دفاع نمی کنم

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. هر حرفی بزنیم دشمنان بدون دلیل سوء استفاده می کنند!/ دادستان نیستید که به همه سئوالات شما پاسخ دهم!!/  3 هزار بنگاه معاملات ملکی در شهرستان رشت داریم/ موافق این میزان واحد صنفی نیستیم و انتقاد داریم / طراح سوال دوره های آموزشی هستم/  از میزان هزینه هایی که اتاق اصناف دریافت می کند چیزی نمی دانم/ طفره رفتن بنگاه‌ها از صدور کد رهگیری ، تخلف محرز و جرم است/ حتما باید یک فرد خبره در کنار معامله کننده ها باشد/  برگ قرارداد را در بنگاه ها به امانت نگذارید/ در موقع پرداخت هرگونه وجه نقد و چک، رسید بگیرید/ آن قدر پاک و با صداقت کارکردم که قوه قضاییه مجوز تاسیس موسسه داوری را به اینجانب داد و صلاحیت من تایید شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، بنگاه های معاملات  املاک یکی از گسترده ترین و اثرگذارترین بخش های بازار هستند که در بازار مسکن بعنوان یکی از نیازهای اصولی و ضروری مردم، نقش پررنگی دارند. به اعتقاد مردم، وجود بنگاه‌های املاک متعدد آن ‌هم بعضاً با فاصله بسیار اندک در کنار هم، نشان از سودآور بودن این شغل دارد . به نظر می رسد رشد قارچ گونه بنگاههای معاملات املاک فارغ از میزان تأثیرشان در افزایش قیمت مسکن، این موضوع را در اذهان عمومی متبادر می سازد که اتحادیه های املاک مقصر اصلی رشد چشمگیر املاکی ها در کشور هستند.

شغل افرادی که در بنگاه های معاملات املاک فعالیت می کنند یک شغل حقوقی و بسیار مهم است. اینکه چه میزان با حقوق ثبتی آشنایی دارند و یا اینکه چه میزان فعالین این عرصه ، دوره های آموزشی در این راستا را پشت سر می گذارند؟ نکاتی قابل تامل است.

کارشناسان می گویند آمار بنگاه های معاملات املاک،  نشان دهنده صدور مجوز بدون در نظر گرفتن شاخص های جمعیتی و عوامل مختلف تأثیرگذار در بازار مسکن است.

در شهریور سال 1397 بر اساس آمار ریس اتحادیه املاک شهرستان رشت  حدود 1600 بنگاه معاملات املاک در این شهرستان فعالیت داشت، اما در سال 1399 این میزان به حدود 3 هزار بنگاه رسیده که نشان دهنده رشد قارچ گونه آن است.

در کنار این مساله بحث وجود بنگاه‌های معاملات املاک بدون پروانه و مجوز قانونی نیز مطرح است که در گوشه و کنار محلات این شهرستان به فعالیت  می پردازند، غافل از اینکه از این محل ضررهای غیر قابل جبرانی به اصل و سرمایه مردم به عنوان معامله کنندگان وارد می‌شود.

اینکه در بازار مسکن نقش اتحادیه های املاک تا چه میزان علمی و کارشناسی است؟ یا اینکه رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت برای ساماندهی چنین بخشی با حساسیت  بالا در بین دیگر اتحادیه‌های صنفی تا چه میزان اطلاعات حقوق ثبتی دارد؟ سئوالی بود که نگارنده را روانه اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت کرد.

علی حامی احمدی، رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت در ابتدای این گفتگو مدعی شد دبیر بازنشسته ایی است که پس از 30 سال فعالیت در آموزش و پرورش ، 4 دوره بدون اینکه فعال این صنف در بنگاه معاملات ملکی باشد، بعنوان رییس اتحادیه فعالیت می کند.

 

2 هزار و 600 بنگاه معاملات ملکی در رشت فعالیت می کنند

 

حامی در مقدمه سخنان خود یادآور شد: با توجه به سابقه 23ساله فعالیت خود، ادعایی در عرصه اتحادیه ها ندارم و گمنام هستم.

رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت در ادامه و در تشریح کارنامه خود در این اتحادیه گفت: شهرستان رشت با 5 بخش خمام، خشکبیجار، لشت ‌نشاء، کوچصفهان و سنگر دارای 3 هزار واحد صنفی مشاور املاک دارای پروانه کسب است که حدود 2 هزار و 600 واحد آن در شهر رشت فعالیت دارد .

وی ضمن اشاره به اینکه افزایش شدید بنگاه های معاملات املاک از انتقادات ما هست ، اظهار داشت: آمار بنگاه های معاملات املاک نشان از بیکاری پنهان و آشکار در این شهرستان دارد. ما موافق این میزان واحد صنفی نیستیم اما به دلیل بازار کاذب ، ضعف قانونی و بیکاری، این بخش از اصناف که سرمایه زیادی برای راه‌ اندازی نیاز ندارد را با افزایش تقاضا روبرو می کند .

 

مکاتبات و اعتراضات ما هم تاکنون نتیجه ای نداشته است

 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مکاتبات و اعتراضات ما هم در خصوص باز بودن سقف پذیرش و فاصله صنفی تاکنون نتیجه ای نداشته است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سقف ما پر شده است ، به دلیل شرایط اقتصادی کشور محدودیت فاصله صنفی برداشته شد و سقف پذیرش هم باز است و محدودیت ندارد .

 

آماری از تعداد بنگاه های بدون پروانه کسب  نداریم

 

این مقام مسئول در خصوص آمار بنگاه های بدون پروانه کسب یادآور شد: آماری از تعداد بنگاه های بدون پروانه کسب  نداریم . کسی که پروانه کسب نداشته باشد اتحادیه هیچگونه خدماتی از جمله رمز عبور و کد رهگیری ، فرمهای قرارداد، و ... ارائه نمی کند و در صورت مشاهده توسط بازرسان پلمپ می شوند.

 

مساحت بنگاه ها باید 12 متر مربع باشد و به هیچ وجه ما این مصوبه را زیرپا نمی گذاریم

 

وی در پاسخ به شرایط فیزیکی بنگاه معاملات املاک گفت: مصوبه اتحادیه املاک از سال 1376 مبنی بر مساحت 12 متر مربعی بوده و به هیچ وجه ما این مصوبه را زیرپا نمی گذاریم. اگر هم مغازه ای کوچک تحت این عنوان وجود داشته باشد پیش از سال 1376، پروانه کسب دریافت نموده است. برخی هم ممکن است از سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان پروانه ویژه ایثارگران در این حوزه دریافت کنند که دستورالعمل انها با  اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت فرق می کند.

 

تعیین صلاحیت افراد متقاضی بر عهده اماکن نیروی انتظامی است

 

حامی در ادامه در خصوص تعیین صلاحیت افراد برای فعالیت در این حوزه، اضافه کرد: تعیین صلاحیت افراد متقاضی بر عهده اماکن نیروی انتظامی است و بازرسان اتحادیه از نظر دوربین، گاوصندوق و کپسول اتش نشانی واحد صنفی را بازدید می کنند.

 

اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار، الزامی است

 

رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت در ادامه این گفتگو در واکنش به سئوالی در نرخنامه حق الزحمه بنگاه معاملات ملکی مصوب ستاد تنظیم بازار استان گیلان و کمیسیون نظارت شهرستان رشت تاکید کرد: دوست ندارم به دلیل نزدیکی به انتخابات در خصوص این نرخنامه صحبت کنم چرا که ممکن است مورد سوء استفاده یکسری از همکارنم در این اتحادیه  که نامش را دشمنان بدون دلیل گذاشته ایم، قرار گیرد؟! هر حرفی بزنیم ممکن است دشمنان بدون دلیل سوء استفاده کنند و باید هر روز دفع اشرار کنیم چون تخلف شان را گرفتیم و اجرای عدالت کردیم.

وی گفت: دستورالعملی دادند وهیچ دخالتی در تنظیم و یا تصویب آن نداشتیم و اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار، الزامی است.

 

پس از انتخابات پاسخ سئوالات شما در خصوص نرخنامه را می دهم

 

حامی در پی اصرار نگارنده برای دریافت پاسخ سئوالات افکار عمومی در خصوص نرخنامه ستاد تنظیم بازار تاکید کرد: شما دادستان نیستید که به همه سئوالات شما پاسخ دهم!! اگر دوست داشتم به سئوالات شما پاسخ می دهم؟

وی افزود: پس از انتخابات پاسخ سئوالات شما در خصوص نرخنامه را می دهم.

 

با کسی تعارف نداریم

 

این مقام مسئول در ادامه با تاکید بر اینکه در برابر تخلف واحد صنفی این اتحادیه با کسی تعارف نداریم ، اتمام حجت کرد و گفت: دوبار بعنوان مطلع در خصوص پرونده واحد صنفی این اتحادیه برای دریافت زیرمیزی 20 میلیون تومانی در تعزیرات حاضر شدم که به پرداخت 40 میلیون تومان جریمه محکوم شد.

حامی تاکید کرد: همه گفتند تو پدر این خانواده هستی و باید دفاع کنی اما اعلام کردم از فرزند خلافکار دفاع نمی کنم .

 

تفاتی بین مشاور املاک و بنگاه معاملات املاک نیست

 

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی که آیا تفاوتی بین مشاور املاک و بنگاه معاملات املاک وجود دارد؟، اظهار داشت؟ در مصوبات این اتحادیه بنگاه های معاملات ملکی داریم و باید از این عنوان در واحدهای صنفی استفاده شود اما در کل، تفاوتی بین مشاور و بنگاه نیست.

 

حدود 6 بازرس برای سه هزار عضو داریم

 

 

رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت افزود: حدود 6 بازرس برای سه هزار عضو در شهرستان رشت و بخشهای تابعه داریم که سه بازرس در شهر رشت فعالیت می کنند می کنند.

 

اگر مشاور املاک در تنظیم قرارداد اشتباه کند، مسئول است

 

حامی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه آیا بنگاههای معاملات ملکی بعد از تنظیم هر نوع قراردادی مسئولیت حقوقی در صورت بروز اختلاف دارند؟ خاطرنشان کرد: اگر مشاور املاک در تنظیم قرارداد اشتباه کند، مسئول است و گرنه مسئولیت حقوقی دیگری ندارد و در صورت احضار در محاکم قضایی به عنوان مطلع و شاهد حاضر می شود.

وی افزود: اولین وظیفه مشاور املاک قبل از تنظیم هرگونه قرار داد، احراز هویت طرفین و ملک مورد معامله از قبیل شناسنامه، کارت ملی، اصل اسناد است و در نهایت تنظیم قرار داد با توافقی طرفین معامله می باشد .

 

موسسه حقوقی شورای داوری محدودیتی ندارند

 

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه مردم کارشناس نیستند ، خاطرنشان کرد: در ذیل تمام فرمهای قرارداد در بنگاه های معاملات ملکی قید شده است اگر طرفین قرارداد دچار اختلاف شدند ، برای حل و فصل اختلافات به موسسه حقوقی شورای داوری معرفی می شوند و به دادگستری مراجعه نمی کنند.

 

آرای صادره قابل اعتراض نیست

 

وی در ادامه به موسسه حقوقی شورای داوری اشاره کرد و یادآور شد: این موسسات زیرمجموعه حوزه قضایی و معاونت پیشگیری از جرم هستند و در بررسی اختلافات متعاملین محدودیتی ندارند یعنی پرونده های تا یکصد میلیارد تومان هم می توانند بررسی کنند.

حامی بابیان اینکه در موسسه حقوقی شورای داوری حداکثر در سه ماه رای صادر می شود ، گفت: به جز در موارد استثنایی آرای صادره در این موسسات  قابل اعتراض نیست چون طرفین قرارداد، موسسه داوری را انتخاب می کنند.

 

بیشترین موضوعات شکایات به دلیل ضعف اطلاعات حقوقی مردم است

 

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر موضوعات شکایات مطروحه در موسسات حقوقی شورای داوری و اتحادیه، توضیح داد: بیشترین موضوعات شکایات مطروحه در اتحادیه به دلیل ضعف اطلاعات حقوقی مردم است . بسیاری از شکایات ارتباطی به ما ندارد . مثلا خرابی کولر ، پمپ آب ، عدم پرداخت اجاره ،عدم تحویل ملک و... از تخلفات متعاملین است و ارتباطی به اتحادیه ندارد. تخلفاتی که بنگاه انجام دهد به ما مربوط است.

 

سه هزار عضو اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت دوره های آموزشی را گذرانده اند

 

وی در پاسخ به سئوالی که آیا فعالین بنگاه های معاملات املاک دوره های آموزشی حقوق ثبتی را گذرانده اند؟ ارشاه داشت: کلیه سه هزار عضو اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت، دوره آموزشی حقوق ثبتی و سند خوانی را گذرانده اند.

 

 

شاغلین این حوزه باید سواد خواندن و نوشتن داشته باشند

 

وی با تاکید بر اینکه شاغلین این حوزه باید سواد خواندن و نوشتن داشته باشند، اظهار داشت: از آنجائیکه انجام کار مشاوره املاکی کار حقوقی است و نیاز به اطلاعاتی همچون سندخوانی و غیره دارد، متقاضیان اخذ پروانه کسب باید کتاب راهنمای حقوقی مشاوران املاک ویژه متصدیان بنگاه ‌های معاملات ملکی را در کلاسهای آموزشی مطالعه و در آزمونی که طراح سوال بنده هستم از ۲۰ نمره حداقل نمره ۱۰ را دریافت کنند.

رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت با بیان اینکه هزینه ای بابت آموزش دریافت نمی کنیم ، خاطرنشان کرد: در مورد میزان هزینه آموزش و آزمونی که اتاق اصناف دریافت می کند چیزی نمی دانم.

 

مشاوران املاک هیچ آموزشی در خصوص عمران ، سازه و تاسیسات ساختمان نمی بینند

 

وی در پاسخ به سئوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا بنگاه های معاملات املاک بصورت فنی و علمی می توانند در خصوص کیفیت ساخت یک ملک اظهار نظر کنند؟ گفت: مشاوران املاک هیچ آموزشی در خصوص عمران ، سازه و تاسیسات ساختمان نمی بینند. حتی نوشتن تبلیغاتی نظیر خاکبرداری، طراحی، اجرا و ... در بنگاه ها ممنوع بوده و تخلف است و در صورت مشاهده برخورد قانونی می شود.

 

کد رهگیری هیچ هزینه ای ندارد

 

حامی با اشاره به اینکه دریافت کد رهگیری الزامی و اجباری است، خاطرنشان کرد: اگر بنگاهی در تنظیم قراردادها کد رهگیری دریافت نکند از نظر اتحادیه مرتکب جرم شده است. به همه واحدهای صنفی اعلام کردیم که کد رهگیری تکلیف صنفی است و هیچ هزینه ای نباید دریافت شود چرا که در نرخنامه املاک محاسبه شده است.

وی اضافه کرد: بنگاه های معاملات املاک تابع اتحادیه هستند و نمی توانند با درخواست طرفین معامله  از زدن کد رهگیری در قراردادها امتناع کنند.

 

بنگاه های معاملات املاک باید مجهز به کامپیوتر باشند

 

رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت هشدار داد: بنگاه های معاملات املاک باید مجهز به کامپیوتر برای صدور کدرهگیری باشند و طفره رفتن بنگاه‌ها از صدور کد رهگیری برای متعاملین ، تخلف محرز و جرم است و نتایج سنگینی تا مرز تعطیلی بنگاه، برای متخلفان دارد.

 

بنگاه معاملات املاک حق ندارد سند قرارداد طرفین را پس از تنظیم قرارداد پیش خود نگه دارند

 

رییس اتحادیه مشاورین املاک شهرستان رشت در ادامه تاکید کرد: بنگاه معاملات املاک باید پروانه کسب و نرخ حق‌العمل‌کاری خود را در معرض دید بگذارند و حق ندارند سند قرارداد طرفین را پس از تنظیم قرارداد به هر دلیلی پیش خود نگه دارند. 

 

ارزش افزوده و حق الزحمه دریافتی بعنوان فاکتور در قرارداد باید ثبت شود در غیر این صورت تخلف و جرم است

 

وی به مراجعین به بنگاه های معاملات املاک توصیه کرد: حتما باید یک فرد خبره در کنار معامله کننده ها باشد و مبایعه ‌‌نامه را بخواند و در معاملات حواس خود را جمع کنند. در فرمهای قرار داد دارای آرم و سریال اتحادیه املاک اعم از مبایعه نامه، اجاره نامه، قرارداد مشارکت و ... باید کد رهگیری ثبت شود و پس از مهر و امضای بنگاه و امضای طرفین ، باید یک نسخه از قرار داد در اختیار طرفین قرار گیرد و هیچ‌ گاه در نزد مشاور املاک به امانت نگذارند و در موقع پرداخت هرگونه وجه نقد و چک رسید بگیرند . نباید قرارداد قلم خورده باشد ضمن اینکه حتما باید میزان ارزش افزوده و میزان حق الزحمه دریافتی بعنوان فاکتور در هر نوع قرارداد بنگاه های معاملات املاک ثبت شود در غیر این صورت تخلف و جرم است.

 

تنها منبع درآمد این اتحادیه حق عضویت واحدهای صنفی است

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه این اتحادیه 7 عضو هیئت مدیره دارد، یادآور شد: هیچکس حتی به اندازه یک خودکار هم به ما کمک نمی کند. تنها منبع درآمد این اتحادیه حق عضویت واحدهای صنفی است . درآمدی نداریم، خیلی هنر کنیم این هست که خود را سرپا نگه داریم.

 

هزینه تمدید پروانه به اتاق اصناف پرداخت می شود

 

وی با بیان اینکه هزینه تمدید پروانه واحدهای صنفی این اتحادیه به اتاق اصناف پرداخت می شود، خاطرنشان کرد: دریافت و پرداخت هرگونه وجه نقد در این اتحادیه ممنوع است و مجاز هستیم یک سوم وصولی های خود را هزینه کنیم.

حامی با اشاره به اینکه اتاق اصناف بر دفاتر مالی اتحادیه نظارت دارد، اضافه کرد: اتحادیه املاک شهرستان رشت یک حساب بانکی دارد و حق عضویت سالانه در این اتحادیه  120 تا 150 هزار تومان است.

 

اتحادیه املاک تخلفات واحدهای صنفی را با قاطعیت تمام پی‌گیری می‌کند

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان رشت با بیان اینکه آن قدر پاک و با صداقت کارکردم که قوه قضاییه مجوز تاسیس موسسه داوری را به اینجانب داد و صلاحیت من تایید شد، به شهروندان رشت متذکر شد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی بنگاه ‌های مشاور املاک اعم از دریللفت حق الزحمه غیر قانونی، زیرمیزی، عدم ارائه قرارداد، عدم نصب پروانه کسب و نرخنامه و ... می‌ توانند مراتب را به کمیسیون بازرسی اتحادیه و با واحد بازرسی و نظارت مجمع امور صنفی شهر و یا شهرستان خود گزارش دهند و اتحادیه املاک تخلفات واحدهای صنفی خود را با قاطعیت تمام پی‌گیری می‌کند.

گفتنی است نگارنده موضوع چگونگی تصویب نرخنامه حق الزحمه بنگاه معاملات ملکی مصوب ستاد تنظیم بازار استان گیلان و کمیسیون نظارت شهرستان رشت پیرو درخواست افکار عمومی را در گزارش بعدی بصورت مشروح منتشر خواهد کرد.

ارسال شده در جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۶:۴۷ بعدازظهر
کد خبر: 0395940
آخرین خبر ها
گزیده خبرها