مجتمع دخانیات گیلان بزرگترین مجتمع تولید سیگار در خاورمیانه است

مجتمع دخانیات گیلان بزرگترین مجتمع تولید سیگار در خاورمیانه است

اختصاصی/ اسرار امروز .

+ بزرگترین مجموعه فرآوری توتون کشور در داخل مجتمع دخانیات گیلان وجود دارد

+ بیش از 2 هزار نفر بصورت غیر مستقیم در تولید توتون فعالیت می کنند

+ قاچاق بزرگترین چالش دخانیات کشور است


مهندس کامبیز عیدیان مشاور مدیرعامل دخانیات ایران ومدیرکل مجتمع دخانیات گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به تاریخجه تاسیس شرکت دخانیات ایران در سال 1307 گفت :این شرکت به صورت انحصاری تاسیس شد و هدف اصلی آن تولید کالای دخانی بوده است.

وی افزود: کل شرکت هایی که در دنیا در حوزه توتون و دخانیات فعالیت دارند شرکت دخانیات ایران را به عنوان شرکت قابل اطمینان و برتر می‌دانند.

مشاور مدیرعامل دخانیات ایران با بیان اینکه شرکت دخانیات ایران بنا به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تلاش می کند با توسعه صادرات کالاهای دخانی و خدمات غیر نفتی ، حمایت و ارتقای تولید توتون داخلی ، بستر سازی و همکاری برای ایجاد ظرفیت های تولیدی، نوسازی و روان سازی حداکثری جریان تجارت خارجی با بهره گیری از الگوها و فناوریهای نوین تجارت ، نقش راهبردی خود را ایفا نماید گفت :در حال حاضر این شرکت با 7 هزار نفر نیرو فعالیت می کند و با 12 هزار کشاورز قرار داد خرید تضمینی توتون دارد.

وی اظهار کرد: مجتمع دخانیات گیلان در سال 1373 با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت به بهره برداری رسید. این واحد تولیدی دارای چهار سالن مجزا می باشد که سه سالن آن اختصاص به تولیدات محصولات شرکت دخانیات ایران و یک سالن آن مختص به تولید مشارکتی شرکت آی تی سی و شرکت جی تی آی است. این مجتمع تنها مجتمعی است که در کشور از چرخه کامل تولید برخوردار می باشد.

عیدیان در اولین نشست خبری خود با اشاره به اینکه مجتمع دخانیات گیلان با کسب رتبه نخست در تولید سیگار بزرگترین مجتمع تولید سیگار در خاورمیانه است، گفت: این مجتمع قلب تپنده تولید سیگار دخانیات کشور می باشد و یکی از مهم‌ترین و بزرگترین مجتمع‌ها بین 7 مجتمع شرکت دخانیات ایران است .

مدیرکل مجتمع دخانیات گیلان در ادامه به تولید سالیانه 20 میلیارد نخ سیگار داخلی و مشارکتی در مجتمع دخانیات گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: بطور بالقوه ظرفیت تولید سالیانه 30 میلیارد نخ سیگار را به‌ صورت مشارکتی و غیرمشارکتی در این مجتمع وجود دارد.

وی محصول تولیدی شرکت دخانیات ایران را محصولی زیان آور برای سلامتی عنوان کرد و اضافه نمود: این شرکت به‌ منظور تولید کالا در داخل و جلوگیری از خارج شدن ارز و عدم وابستگی به کشورهای خارجی فعالیت می‌کند.

عیدیان یادآور شد: این شرکت در حوزه‌های مختلف از جمله تولید، کشاورزی، کنترل کیفیت، آزمایشگاه، نگهداری مواد، بازاریابی ، فروش و تحقیقات فعالیت می کند.

مدیرکل مجتمع دخانیات گیلان ضمن بیان اینکه قیمت توتون با فرآوری آن چندین برابر می شود گفت: بزرگترین مجموعه فرآوری توتون کشور در داخل مجتمع دخانیات گیلان قرار دارد و این مجتمع مسئولیت تولید و خرمن توتون برای کلیه مجتمع‌های شرکت دخانیات ایران را بعهده داشته و با افزایش کیفیت محصولات، افزایش راندمان و کاهش ضایعات تلاش می کند تا گامهای بلند خود را به درستی بردارد.

عیدیان اضافه کرد: یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی کاهش ارز بری محصولات داخلی می باشد و در این راستا مجتمع دخانیات گیلان در سالجاری اقدام به ترغیب کشاورزان در تولید محصول با کیفیت و افزایش کمّی آن نموده است.

مشاورمدیر عامل شرکت دخانیات گیلان با بیان اینکه سالهای گذشته سطح زیر کشت توتون در گیلان کاهش یافته است ،خاطر نشان کرد: هم اکنون در 310 هکتار از اراضی گیلان توتون کشت می‌شود و 500 کشاورز بطور مستقیم با مجتمع دخانیات گیلان قرارداد خرید تضمینی توتون دارند و از آنجا که کشت و فرآوری این محصول به رسم دیرینه به شکل خانوادگی اداره می شود می توان گفت به صورت غیر مستقیم هم بیش از 2 هزار نفر مشغول بکار می شوند.

وی با بیان اینکه کشت توتون به صورت دیم بوده و سود دهی بیشتری نسبت به کیوی و صنوبر دارد، گفت: توتون درجه یک هرکیلو حدود 130 هزار ریال از کشاورزان خریداری می شود و همچنین در بخش نهاده های کشاورزی، نشاء توتون، کود و اعزام کارشناسان برای آموزش نیز به کشاورزان کمک می کنیم.

عیدیان در ادامه سخنانش به اشتغال یکهزار و 600 نفر در مجتمع دخانیات گیلان اشاره کرد و افزود: مجتمع دخانیات گیلان یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی خصوصی کشور است که در ماه بالغ بر ۷ میلیارد تومان هزینه حقوق و دستمزد کارکنان خود را پرداخت میکند و تلاش داریم با کمک مسئولین این مجتمع را سر پا نگه داریم.

مدیر کل مجتمع دخانیات گیلان با بیان اینکه کشور های همجوار در حوزه دریای خزر یکی از بزرگترین مصرف کنندگان توتون هستند که امکان کشت و برداشت توتون را ندارند، یادآور شد: بازار بسیار مناسبی برای صادرات به این کشورها وجود دارد که برای رسیدن به اهداف مورد نظر ، آماده همکاری با تمام نهادها برای فرآوری و صادرات این محصول به کشورهای همسایه هستیم.

وی همچنین اظهار داشت: 60 درصد مواداولیه در بخش توتونی از محل واردات تامین می شود و 40 درصد باقیمانده از تولید داخل کشور وارد عرصه تولید مواد دخانی می گردد.ضمنا در بخش غیر توتونی نیز بیش از 60 درصد در داخل کشور و مابقی از خارج کشور تامین می شود.

عیدیان در بخش دیگری از سخنان خود به اخذ عوارض 10 درصدی برای تولیدات داخلی و 25 درصدی برای تولیدات مشارکتی اشاره کرد و گفت: با کمک نمایندگان مردم در خانه ملت عوارض سیگار به شکل بسیار منطقی اخذ می شود و مقرر شده که از عوارض سیگار در جهت سلامتی مردم استفاده شود و بحث صرف و هزینه این عوارض ها در اختیار دولت است.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که آیا مجتمع دخانیات گیلان تعدیل نیرو دارد؟ گفت: به یاد ندارم که شرکت دخانیات ایران تعدیل نیرو داشته باشد و کارگران این شرکت علیرغم لحاظ قانون سختی کار این شغل، با میانگین ۳۵ سال بازنشسته می شوند و تقاضا برای اشتغال نیز همیشه افزایش داشته است.

مدیر کل مجتمع دخانیات گیلان ضن اشاره به فعالیت های این شرکت در حوزه فرهنگی،ورزشی،اجتماعی گفت: تنها مجتمعی هستیم که از باشگاه فرهنگی ورزشی با عنوان باشگاه فرهنگی ورزش دخانیات گیلان برخوردار هستیم و با اختصاص اعتبار 400 تا 500 میلیون تومان از آن حمایت کردیم و سعی داریم تا تیمداری را به شکل حرفه ای در دو ورزش انجام دهیم. لازم به یادآوری است که تیم طناب کشی دخانیات گیلان رتبه اول را در کشور کسب نموده است.

وی همچنین بزرگترین چالش دخانیات را قاچاق اعلام کرد و افزود: کسانی که به قاچاق سیگار می پردازند در واقع با سلامت مصرف کنندگان بازی می کنند و با وارد کردن مواد دخانی قاچاق که تاریخ مصرف ندارد و مکان،زمان و شرایط تولید آن مشخص نیست سودهای کلان به جیب می زنند.

عیدیان با اشاره به آزمایشگاه این مجموعه گفت: مجتمع دخانیات استان گیلان دارای آزمایشگاه مرجع با استاندارد های روز دنیا و دارای گواهینامه های بین الملی iso17025 ,14001,10015,9001 می باشد.

مدیر کل مجتمع دخانیات گیلان در پایان ضمن اشاره به واحد قوی فروش و بازاریابی این مجتمع گفت: در این حوزه مهم ترین اهداف ارتقای رتبه ی فروش محصولات داخلی در بازارهای کشور و استفاده از ظرفیت مازاد تولید برای ساخت محصولات صادراتی می باشد و از مهمترین ویژگی مجتمع دخانیات گیلان در اختیار داشتن چرخه و حلقه های تولید از اولین مرحله یعنی تولید بذر توتون تا کاشت، داشت ، برداشت ، فرآوری و مرحله نهایی که همان تولید محصول دخانی و عرضه می باشد که می توان آن را یکی از مصداق های اقتصاد مقاومتی دانست.

58a297dfa36a4.jpg

ارسال شده در چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱:۳۲ بعدازظهر
کد خبر: 242
آخرین خبر ها
گزیده خبرها