حجت الاسلام مهدی بقایی: چگونه مدیر سابق تعاون روستایی گیلان پست بالاتری گرفت؟!
حواشی یک انتصاب جنجالی در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران

حجت الاسلام مهدی بقایی: چگونه مدیر سابق تعاون روستایی گیلان پست بالاتری گرفت؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. چرا مدیر سابق تعاون روستایی گیلان بدون هیچ پاسخی از گیلان رفت؟/ آیا افرادی که سرمایه های گذشته را بر باد می دهند، نباید محاکمه شوند؟/ شفاف سازی و پاسخگویی در دوران مدیریت سابق تعاون روستایی گیلان به رویا تبدیل شد!/ اطلاعی از سرنوشت ملک میلیاردی شرکت تعاونی در دست نیست؟!/ آیا ثبت قانونی دو ساله هیئت مدیره انتصابی، تخلف نیست؟/ اول شکایت می کنید و بعد دنبال تخلف می گردید؟!/ بیایید موی سفید را از ماست بیرون بکشید/ آیا  مسئولان جهاد کشاورزی، خواب هستند؟/ شرکت تعاونی - تولیدی کلاچای از آخر نمونه است !/ آیا علم غیب دارندعملکرد شرکتی که هنوز حسابرسی نشده، در بین 19 شرکت نمونه است؟/  سرپرست تعاون روستایی گیلان به چه استنادی اعلام می کند که 20 میلیارد ریال نهاده دامی ذخیره سازی شده است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، تعاون روستایی استان گیلان دارای یک اتحادیه کشوری و چهار اتحادیه استانی است   و بنا به ادعای سرپرست تعاون روستایی استان گیلان 47 شرکت تعاونی کشاورزی به عنوان زیرمجموعه‌ در حوزه‌های دامداری، زنبورداری، چای ‌کاری و جنگل با بیش از 276 هزار عضو بهره ‌بردار در حال فعالیت دارد. مجموعه شرکت‌های سازمان تعاون روستایی استان گیلان دارای  170 میلیارد ریال سرمایه قانونی و 145 میلیارد ریال اندوخته هستند. بنا به ادعای رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بیش از 55 درصد از صادرات محصولات استان گیلان مربوط به بخش کشاورزی با بیش از 300 میلیون دلار درآمد ارزی ناشی از صادرات این محصولات است.

بنا به فرمایش مقام معظم رهبری شبکه تعاونی روستایی به دلیل مردمی بودن آن در تولید و توزیع، یکی از نقاط برجسته نظام اقتصادی جمهوری اسلامی است و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران وظیفه نظارت، هدایت و حمایت از شبکه تعاون روستایی را بر عهده دارد. بنابراین عملکرد مثبت این شبکه ها به ساختار مدیریتی در سازمان نیز وابسته است.

 شبکه تعاون روستایی استان گیلان در دو سال گذشته به دلیل عدم پاسخگویی مدیر سابق تعاون روستایی به سئوالات، ابهامات، انتقادات، مطالبات و ... سهامداران حاشیه های زیادی در رسانه ها داشت. آیا عدم پاسخگویی و توجه به مطالبات سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان که در کنار شبکه تعاون روستایی کشور مالک 22 درصد سهام سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را دارند، تخلف نیست ؟!

 سهامداران شبکه تعاون روستایی می گویند:« اگر خللی در عملکرد این شبکه ایجاد شده است و اکنون بیشرین شرکت های تعاونی زیان ده کشور را دارند، باید به عملکرد تعاون روستایی گیلان بعنوان ناظر رجوع کرد که چرا توجهی به دغدغه ها و پیشنهادات و یا انتقادات  سهامداران نکرده و مدیر سابق تعاون روستایی گیلان بجای پرداختن به اصل سئوال، برخی افراد را متهم به حاشیه سازی نموده است! جایگاه کشوری اعمال ماده 146 استان گیلان کجاست؟»

کمیته رسیدگی به تخلفات اداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران پس از چهل سال در زمان ریاست دکتر شیرزاد تشکیل شد تا تخلفات اداری پرسنل، بیرون از این سازمان بررسی نشود. آیا عدم پاسخگویی و اعمال بی رویه ماده  146 از سوی مدیر سابق تعاون روستایی گیلان در این کمیته بررسی شده است یا خیر!

اگر بنا به ادعاهای سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان تنزل جایگاه شبکه تعاون روستایی گیلان در کشور به دلیل اشکال در عملکرد تعاون روستایی گیلان بوده ، آیا بررسی عملکرد تعاون روستایی گیلان بر مبنای آمار درست و واقعی انجام شده که مدیر سابق تعاون روستایی گیلان ، ارتقا شغلی یافته است؟ اگر از عملکرد وی ارزیابی شده است جایگاه تعاون روستایی گیلان در کشور کجاست؟ تعاون روستایی گیلان با منابع فراوان به لحاظ وجود شرکت های زیان ده ، چه جایگاهی در کشور دارد؟

اگر چه در نهایت استاندار گیلان ، رامین گیلانشاهی را مجاب به پاسخگویی ظرف مدت  10 روز نمود، اما عمر مدیریتی وی نگذاشت تا پاسخگوی عملکرد خود در این استان باشد. هر چند سرپرست تعاون روستایی گیلان اعلام کرد که به استاندار پاسخ خواهم داد اما اینکه وی در پاسخ به مکاتبه استانداری گیلان چه زمانی اقدام می کند، مشخص نیست؟! همچنین این سئوال نیز وجود دارد که اگر مدیری ظرف بازه زمانی تعیین شده پاسخ ندهد، چه برخوردی با وی می شود؟!

نکته قابل توجه اینکه گفته می شود سازمان مرکزی تعاون روستایی  ایران با حمايت از مدیر سابق خود در گیلان ( که خارج از چارچوب اساسنامه در برخی شرکتهای تعاونی و اتحادیه ها عمل کرد) وی را تشویق و ارتقا شغلی داد. بدون اینکه تکلیف ابهامات، انتقادات، سئوالات و ... عملکرد دو ساله وی در این استان مشخص شود ! البته بنا به ادعای سهامداران شبکه تعاون روستایی هنوز میزان زیانهای شرکتها  و اتحادیه های تعاون روستایی گیلان در خصوص خرید و فروش محصولات کشاورزی در دوران مدیریت رامین گیلانشاهی ، نیز مبهم است؟ اینکه با چه تدبیری رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دست به انتصاب چنین مدیری بدون مجاب کردن وی به پاسخگویی زده ، نیز در جای خودعجیب و قابل تامل است!

حواشی انتصاب جنجالی رامین گیلانشاهی در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تمام نشده بود که انتشار خبر معرفی شرکت تعاونی- تولید دامداران کلاچای (رودسر) بعنوان شرکت تعاونی - تولیدی نمونه در بین 19 شرکت تعاونی دیگر ، سهامداران را شوکه کرد.

جعفر پور سرپرست تعاون روستایی استان گیلان در یک مصاحبه و پس از انتشار این خبر ، اعلام کرد: تصمیم گیری در خصوص اعلام این شرکت بعنوان یکی از نمونه های موفق در زمان بنده نبوده و فقط اینجانب اعلام کرده ام. اما مصاحبه سرپرست تعاون روستایی گیلان با ادعای مدیرعامل انتصابی شرکت تعاونی - تولیدی دامداران کلاچای (رودسر) در تناقض است . زیرا وی با نصب بنر پر زرق و برق در معابر شهری کلاچای، شرکت تعاونی - تولیدی دامداران کلاچای (رودسر) را بعنوان شرکت تعاونی برتر و موفق استان در سال 1398 معرفی نمود.

سهامداران شبکه تعاون روستایی می گویند:« نظارت بر اجرای درست اساسنامه شرکت های تعاونی با کیست؟ اگر سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ناظر بر اجرای دقیق آن نیست، چرا اصرار بر ارایه آن به تعاونی ها دارد ؟ مثل این است که پلیس گواهینامه بدهد و کاری به رانندگی افراد نداشته باشد و فقط بگوید ما موظف به این هستیم تاریخ آن نگذرد. آیا اگر در خیابان کسی دوبله پارک  کند باید شاکی داشته باشد تا پلیس جریمه کند یا پلیس بر اساس قانون عمل می کند؟ مگر اساسنامه کتاب قانون شما برای تعاونی ها نیست؟

آنان می گویند: « در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران چه خبر است که مدیرسابق تعاون روستایی استان گیلان بدون پاسخ در خصوص عملکرد دو سال خود ، پست بالاتری می گیرد؟! وی باید توضیح دهد که در راستای شرح وظایف خود مبنی بر هدایت، حمایت و نظارت  چگونه عمل کرده  که اکنون برخی سهامداران شبکه تعاون روستایی ادعا می کنند زیان های شدیدی را متحمل شده اند ؟»

عملکرد تعاون روستایی گیلان در طول دو سال گذشته باعث شد یکی از اعضای انتصابی هیئت مدیره شرکت تعاونی - تولیدی دامداران کلاچای (رودسر) سکوت را بشکند و درخواست کند تا به شهر کلاچای بروم . نظر به طرح ابهامات موجود در خصوص عملکرد هیئت مدیره انتصابی این شرکت  و برای کامل ‌تر شدن این گزارش و همچنین پرهیز از نگاهی یکسونگر به مساله، عازم کلاچای شدم.

 

آیا هیچ مرجع و ناظری نبود تا از تضییع حقوق اعضا جلوگیری کند؟

 

حجت الاسلام مهدی بقایی که پیش از این نیز سابقه عضویت در هیئت مدیره شرکت تعاونی - تولیدی دامداران کلاچای( رودسر) را در کارنامه خود دارد، در ابتدای این مصاحبه گفت: دامدارن ضعیف ترین قشر جامعه هستند و حرف شان به گوش مسئولین نمی رسد.

بقایی افزود: مطالب چند ماه گذشته پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز در حوزه شبکه تعاون روستایی گیلان را دنبال می کنم که بی طرفانه به عنوان یک رسانه، انعکاس دهنده  مشکلات سهامداران  است .

این عضو انتصابی هیئت مدیره ادامه داد: جای تعجب دارد که مسئولان تعاون روستایی در طول دو سال گذشته خود را در مظان اتهام قرار دادند! واقعا مسئولیت ظلم به اعضای مظلوم این شرکت تعاونی که سالها عمر و سرمایه خود را گذاشته اند با کیست؟ آیا افرادی که در شرایط کنونی حاکم بر کشور با تصمیمات نادرست سرمایه های گذشته را بر باد می دهند، نباید محاکمه شوند؟ آیا هیچ مرجع و ناظری نبود تا به موقع با تذکر از تضییع حقوق معنوی و مالی اعضای این شرکت جلوگیری کند؟

 

به اندازه یک وانت با ارائه مستندات شکایت کردم!

 

وی با بیان اینکه بیایید موی سفید را از ماست بیرون بکشید و اگر بنده هم تخلفی داشتم ، محاکمه ام کنید، افزود: کدامیک از وعده های مدیر سابق تعاون روستایی گیلان در خصوص پاسخگویی به مطالبات و سئوالات سهامداران محقق شده است؟ اگر پیگیری کردید چرا نتیجه بررسیهای تان را به اطلاع سهامداران نمی رسانید؟

بقایی که 28 سال سهامدار این شرکت تعاونی و دارای بیش از 20 راس دام سنگین و سبک می باشد، در ادامه افزود: به اندازه یک وانت از عملکرد مدیر سابق تعاون روستایی گیلان و هیئت مدیره انتصابی با ارائه مستندات شکایت کردم اما هیچکدام از مسئولین گیلان و کشور از بنده نپرسیدند درد شما چیست!

 

چوب لای چرخ می گذارند تا جلوی پیگیریها را بگیرند

 

این عضو انتصابی هیئت مدیره شرکت تعاونی تولیدی - دامداران کلاچای با بیان اینکه برخی مسئولان به جای توجیح سهل انگاری و ندانم کاری های خود در برابر مطالبات و سئوالات ، چوب لای چرخ می گذارند تا جلوی پیگیریها را بگیرند و  مانع احقاق حقوق مطالبات سهامداران شوند ، خاطرنشان کرد: انتظار داریم مسئولان در برخورد با مطالبات قانونی، رفتارهای خود را اصلاح کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه حق دامداران  این همه اجحاف نیست، اظهار داشت: متاسفانه شفاف سازی و پاسخگویی در چارچوب اساسنامه در دوران مدیریت سابق تعاون روستایی گیلان و مدیرعامل انتصابی برای سهامداران شبکه تعاون روستایی به رویا تبدیل شد!

 

شرکت تعاونی دامداران کلاچای دچار سرنوشتی تلخ و ناگوار شده است 

 

وی آهی کشید و با بیان اینکه شرکت تعاونی تولیدی دامداران کلاچای که بنا به ادعای مسئولین سازمان تعاون روستایی کشور از بزرگترین تعاونی های استان گیلان می باشد دچار سرنوشتی تلخ و ناگوار شده است ، خاطرنشان کرد: هیچ اقدام عملی و محسوسی در برابر تظلم خواهی ها انجام نشد !

بقایی یادآور شد: تنها انتظار این بود با مسئولین تعاون روستایی استان گیلان و یا اعضای انتصابی هیئت مدیره حتی بنده، اگر به وظایف قانونی خود در چارچوب اساسنامه و قانون عمل نکرده و یا کوتاهی کرده اند، برخوردی متناسب و شایسته شود. چگونه مدیر سابق تعاون روستایی گیلان پست بالاتری گرفت؟!

حجت الاسلام بقایی تاکید کرد: مدیر سابق تعاون روستایی گیلان این کلام گهر بار امام راحل مبنی بر اینکه مردم ولی نعمتان ما هستند را مد نظر قرار نداد و بدون اینکه مسئولیت عدم پاسخگویی شفاف خود را بپذیرد از گیلان رفت.

 

آیین نامه سازمان را اولی بر اساسنامه می دانند؟!

 

این عضو انتصابی هیئت مدیره در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت تعاونی- تولیدی کلاچای نمونه است؟ تاکید کرد: ممکن است که این شرکت تعاونی نمونه باشد ولی از آخر جز اولی ها است به دلیل اینکه پس از گذشت 9 ماه از سال 1399 هنوز صورتهای مالی سال 1398 خود را ارائه نداده است؟! آیا علم غیب دارندعملکرد شرکتی که هنوز حسابرسی نشده، در بین 19 شرکت نمونه است؟ سرپرست تعاون روستایی گیلان به چه استنادی اعلام می کند که 20 میلیارد ریال نهاده دامی در انبارهای این شرکت ذخیره سازی شده است؟ آیا گزارش انبار گردانی را رویت نموده است؟ اگر ذخیره سازی شده، پس چرا دامداران عضو این شرکت با مشکل تامین نهاده های دامی روبرو هستند؟

وی در ادامه با بیان اینکه به اصرار تعاون روستایی گیلان در سال 1397 بعنوان رییس هیئت مدیره انتصابی مشغول بکار شده ام، یادآور شد:  آقایان عضو هیئت مدیره انتصابی چون فاقد تجربه و دانش لازم در اساسنامه هستند، آیین نامه سازمان را اولی بر اساسنامه می دانند و بر اساس آن عمل می کنند و هر چه توضیح می دهیم که باید اساسنامه مبنای عملکرد هیئت مدیره باشد، قبول نمی کنند ؟!

 

مدیر سابق تعاون روستایی گیلان ، هیئت مدیره انتصابی را  به مدت 2 سال ثبت قانونی کرد؟!

 

حجت الاسلام بقایی یادآور شد: مدیر سابق تعاون روستایی گیلان بر خلاف اساسنامه، اعضای هیئت مدیره انتصابی را  به مدت 2 سال ثبت قانونی کرد. در صورتیکه هیئت مدیره انتصابی طبق ماده 146 اساسنامه و آیین نامه سازمان بطور موقت یعنی 4 تا 6 ماه تا برگزاری مجمع و انتخابات می تواند فعالیت کنند. آیا ثبت قانونی دو ساله هیئت مدیره انتصابی، تخلف نیست؟

این عضو انتصابی هیئت مدیره تاکید کرد: متاسفانه مدیرعامل انتصابی این شرکت تعاونی بجای حرکت در چارچوب اساسنامه و اجابت درخواست سهامداران دامداری که در بدترین شرایط اقتصادی گام عملی در جهش تولید بر می دارند ، مشکلات را به گردن هیئت مدیره سابق می اندازد.

 

چرا اوراق مجمع قبلی دوسال بلاتکلیف ماند؟

 

وی که مدعی است 27 سال تحصیلات حوزوی دارد، گفت: اول باید تخلف و جرم مدیرعامل و یا اعضای هیات مدیره قبلی را مشخص می کردید و در صورت اثبات اعمال ماده 146 می شدند. اما شما اول شکایت می کنید و بعد دنبال تخلف می گردید؟! چرا اوراق مجمع قبلی دوسال بلاتکلیف ماند؟

وی با اشاره به اینکه ماده 146 بعنوان پتک روی سر ما قرار گرفته و در برخی موارد اعضای هیئت مدیره با اعمال سلیقه ای مسئولان تعاون روستایی قلع و قمع می شوند، گفت: در خصوص اعمال ماده 146 هیئت مدیره و مدیر عامل قبلی شرکت تعاونی - تولیدی کلاچای (رودسر) هنوز مستندات محکمه پسند و در چارچوب اساسنامه ارائه نشده و ما حرفهای زیادی داریم.

بقایی یادآور شد: انتخابات هیئت مدیره سابق و منتخب مجمع این شرکت در دی ماه 1395 برگزار شد و اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل تا سال 1397 فعالیت کردند بدون اینکه تغییرات هیئت مدیره ثبت شود؟!

 

دلایل عدم ثبت تغییرات هیئت مدیره قبلی چه بود؟

 

بقایی گفت: مدیر سابق تعاون روستایی گیلان حداکثر یکماه پس از انتخابات باید در خصوص ثبت قانونی انتخابات هیئت مدیره این شرکت اقدام می کرد و اگر هم اشکال قانونی و اساسنامه ای داشت، دلایل عدم ثبت تغییرات را اعلام می کرد تا تصمیمات متناسب از سوی هیات مدیره و مجمع اتخاذ شود. آیا ابزار نظارتی و بازدارنده ندارید که دو سال منتخبین مجمع قبلی را بلاتکلیف گذاشتید؟ 

 

آیا دلیل اعمال ماده 146، مقاومت در برابر برکناری  مدیرعامل قبلی بود؟ 

 

وی با بیان اینکه آیا دلیل اعمال ماده 146 مدیرعامل و هیئت مدیره سابق این شرکت، مقاومت در برابر اعمال فشار به هیئت مدیره برای برکناری مدیرعامل قبلی بود؟، گفت: اگر تعاون روستایی گیلان مستنداتی در خصوص تخلفات مدیرعامل سابق این شرکت مورد تحسین مقامات عالی رتبه دارد، چرا پس از 4 سال هنوز ارائه نکرده است؟ آیا در این فقره از ماده 146 استفاده ابزاری نشده است؟

 

چرا بدون ارائه استناد با آبروی اعضای هیئت مدیره قبلی و مدیرعامل بازی کردید؟ 

 

این عضو هیات مدیره انتصابی با اشاره به اینکه برابر ماده 53 اساسنامه شکایت شرکت تعاونی – تولیدی دامداران کلاچای علیه مدیرعامل قبلی فاقد وجاهت قانونی است، گفت: بدون امضا و اطلاع رییس هیئت مدیره طی قرارداد با یک وکیل اقدام به شکایت علیه مدیرعامل سابق نمودند ؟! حتی از نحوه و هزینه وکیل این پرونده و هزینه های کارشناسی سه نفره و پنج نفره هم اطلاعی ندادند. مشخص نیست علیرغم حضور بنده چرا نایب رییس پای این قرار دادها را امضا کرده است؟! چرا بدون ارائه استناد با آبروی اعضای هیئت مدیره سابق و مدیرعامل بازی کردید؟

 

اعتراض بنده فرجامی بد برایم در پی‌ داشت

 

بقایی خاطرنشان کرد: اعتراض بنده نسبت به اقدام هیئت مدیره در خصوص شکایت علیه مدیرعامل سابق فرجامی بد برایم در پی‌ داشت و از سهمیه های قانونی نهاده دامی دولتی خود با توجه به اینکه دامدار هستم، محروم شدم.

وی با بیان اینکه در بیمارستان بستری بودم بدون اطلاع از ریاست هیات مدیره عزل شدم، افزود: متاسفانه با بهانه‌های واهی، بنده‌ را دست خالی از دفتر شرکت تعاونی می ‌راندند تا بلكه به شیوه‌ ی دلخواه خودشان، امور شرکت را اداره کنند.

 

بارها به دستگاه های متولی و بازرس شرکت اطلاع دادم

 

بقایی با اشاره به اینکه طبق اساسنامه و آگهی ثبتی امضای تمام مراسلات با رییس هیئت مدیره است. ، یادآور شد: اگر رییس هیئت مدیره به هر دلیلی حاضر نبود باید صورتجلسه شود تا سازمان در این خصوص تکلیف را مشخص کند.

 این مقام مسئول در شرکت تعاونی - تولیدی کلاچای با تاکید بر اینکه امضای قراردادهای تعهدآور باید با امضا و اطلاع  رییس هیئت مدیره باشد، گفت: بارها به دستگاه های متولی و بازرس شرکت اطلاع دادم که هیئت مدیره از دعوت اینجانب به جلسات استنکاف می کند اما کسی توجهی نکرد. چرا و به چه استنادی ریس هیئت مدیره را از قرار دادهای تعهد آور این شرکت کنار گذاشتید؟ مبنای راستی آزمایی قانونی و در چارچوب اساسنامه عدم حضور اعضای هیئت مدیره در جلسات چیست؟ 

 

این شرکت تعاونی، خدماتی است چگونه نهاده های دامی را با نرخ آزاد و دو نرخی عرضه می کند؟ 

 

این عضو انتصابی هیات مدیره در ادامه به فروش بیش از یکهزار تن سبوس دولتی سهمیه دامداران رودسر و کلاچای به قیمت آزاد توسط مدیرعامل انتصابی اشاره کرد و افزود: برابر بخشنامه جهاد کشاورزی از سال 1398 سبوس باید بصورت تک نرخی به دامداران عرضه شود و شرکت تعا ونی - تولیدی کلاچای در استان گیلان تنها شرکتی است که سبوس را با دو نرخ می فروشد و علیرغم مکاتبات اینجانب، جهاد کشاورزی هم اعتراضی نکرد؟!

وی با بیان اینکه آیا  مسئولان جهاد کشاورزی خواب هستند؟ تاکید کرد: وقتی جهاد کشاورزی اعلام می کند قیمت سبوس تک نرخی است پس چگونه مدیرعامل انتصابی با دو نرخ این نهاده دامی را به دامداران عضو عرضه می کند؟ آیا توزیع دو نرخی سبوس و اعلام آن در فضای مجازی از طریق مدیرعامل انتصابی با هماهنگی جهاد کشاورزی انجام شده است؟ با تک نرخی شدن سبوس از سوی جهاد کشاورزی و افزایش تقریبی دو الی 3 برابری سهمیه ، چرا آماری مستند و شفاف در خصوص نحوه و قیمت سبوس توزیع شده ارائه نمی شود؟ با توجه به اینکه این شرکت تعاونی، خدماتی است چگونه نهاده های دامی را با نرخ آزاد و دو نرخی عرضه می کند؟

این عضو انتصابی هیئت مدیره شرکت تعاونی – تولیدی دامداران کلاچای ( رودسر) یادآور شد: علاوه بر این سهمیه دولتی، از سرنوشت بخشی از سهمیه سبوس دولتی اختصاص یافته شرکت های رشت، فومن، لنگرود و آستانه اشرفیه به این شرکت نیز اطلاعی ندارم. 

 

آیا این امر مصداق گرانفروشی نیست؟

 

وی با بیان اینکه دامداران همانند بسیجیان جنگ اقتصادی هستند و سلاح شان در این شرایط نهاده های دامی است تا بتوانند تولید خوب انجام دهند و نیاز کشور را تامین نمایند، ادامه داد: بر اساس دستورالعمل جهاد کشاورزی قرار بود سهمیه جو دولتی با قیمت هر کیلو 2 هزار و 45 تومان به  دامداران عضو شرکت فروخته شود اما با دستور مدیرعامل انتصابی به قیمت 2 هزار و 200 تومان فروخته شد؟! آیا این امر مصداق گرانفروشی نیست؟ آیا جهاد کشاورزی و تعاون روستایی شهرستان نظارت دارد؟

 

آیا چندین بار افزایش قیمت شیر خام برای دامداران در طول دو سال گذشته اعمال شده است؟ 

 

بقایی در ادامه به بخشنامه خرید شیر خام از دامداران اشاره کرد و گفت:  آیا چندین بار افزایش قیمت شیر خام برای دامداران در طول دو سال گذشته اعمال شده است؟ نحوه اعمال هزینه ها و محاسبه سود روی شیر خام برای فروش چگونه محاسبه می شود؟ چرا افزایش قیمت شیر خام برای دامداران پس از چندین ماه لحاظ می شود؟ 

 

چگونه و با چه اهدافی مدیرعامل انتصابی غیردامدار، برای خود دفترچه عضویت صادر نموده است؟ 

 

این مقام مسئول در ادامه به عضویت عجیب مدیرعامل انتصابی این شرکت اشاره کرد و گفت: چگونه و با چه اهدافی مدیرعامل انتصابی که دامدار هم نبوده، برای خود دفترچه عضویت و شیر صادر نموده است؟ آیا فقط امضای نامه درخواست عضویت مدیرعامل توسط نایب رییس انتصابی کافی است؟

وی تاکید کرد: اگر عضویت یک غیر دامدار در این شرکت در چارچوب اساسنامه است پس چرا به درخواست عضویت عده ای دامدار متقاضی که سالها شیر خام به این شرکت تحویل می دهند و مبلغی بعنوان سهام پرداخت نموده اند، پاسخی داده نمی شود؟

 

چرا مدیر سابق تعاون روستایی گیلان  به گزارش حسابرس رسمی این شرکت توجه نکرد؟

 

حجت الاسلام بقایی با اشاره به اینکه مدیر عامل انتصابی بدون امضای رییس هیئت مدیره و بر خلاف ماده 70 اساسنامه اقدام به حسابرسی نموده است، گفت: چرا مدیر سابق تعاون روستایی گیلان  و شهرستان رودسر به گزارش حسابرس رسمی این شرکت توجه نکردند؟ چرا گزارش حسابرسی سال 1397 را به اینجانب نشان ندادند؟ آیا موضوع محرمانه ای در آن گزارش بود که سهامداران نباید مطلع می شدند یا اعضای هیئت مدیره و سهامداران نامحرم هستند؟

وی یادآور شد: برابر ماده 70 اساسنامه حسابرسی شرکت تحت نظر سازمان صورت می گیرد و فقط مجمع عمومی می تواند برای خود حسابرس یا حسابرسانی برای رسیدگی به حسابها یا تراز نامه مالی شرکت مامور کند. بنابراین مشخص نیست بر چه اساسی مدیرعامل انتصابی بدون مصوبه مجمع اقدام به پرداخت 50 میلیون ریال هزینه حسابرسی با توجه به گزارش حسابرس رسمی نموده  و تعاون روستایی گیلان واکنشی نشان نداد؟ برابر ماده 53 اساسنامه اعضای هیئت مدیره مشترکا مسئول جبران هرگونه زیان در صورت عدم رعایت مفاد و مقررات اساسنامه هستند. آیا تعاون روستایی شهرستان در طول سال 1398 شاخصی از عملکرد این شرکت گرفته است؟  چه نظارتی شده است که این شرکت تعاونی، تراز مالی و گزارش حسابرسی سال 98 خود را ارائه نکرده است؟

 

نتیجه سفر هوایی مدیرعامل انتصابی به خراسان مشخص نشد؟ 

 

وی در ادامه گفت: سال 94 تا 96 با بحران خرید شیر روبرو بودیم و کارخانجات خرید نداشتند و به حداقل رساندند یعنی کارخانجات خرید خود را به 20 درصد کاهش دادند و یا تعطیل کردند اما با درایت هیئت مدیره و مدیرعامل قبلی شرکت و در آن شرایط سخت، شیر خام دامداران به شرکت فرآورده های لبنیاتی در چالوس فروخته شد و و وقتی بدهی آن کارخانه زیاد شد بابت تضامین پرداخت، وکالت بلا عزل یک وثیقه ملکی و چند فقره چک اخذ شد.

این مقام مسئول ادامه داد: به دلیل عم اجرای تعهدات در پرداخت مطالبات از سوی شرکت لبنیاتی در چالوس ، عملیات انتقال اسناد مالکیت ملک 380 متری با بیش از 200 متر زیربنا در مرکز شهر چالوس توسط مدیرعامل قبلی انجام شد تا پس از پرداخت 150 میلیون بدهی بانکی، میلیاردها تومان به سرمایه شرکت تعاونی - تولیدی دامداران کلاچای اضافه شود. اما متاسفانه اطلاعی از سرنوشت این ملک در دست نیست؟! حتی نتیجه سفر هوایی مدیرعامل انتصابی به خراسان هم مشخص نشد؟ 

بدون استناد و برای فرار از پاسخگویی چنین اتهاماتی طرح شده است 

 

عضو هیات مدیره انتصابی شرکت تعاونی – تولیدی کلاچای گفت: مدعی شدند که در پرداخت بدهی خود به شرکت بدحسابی کرده ام که البته بدون استناد و برای فرار از پاسخگویی چنین اتهاماتی طرح شده است.

وی تاکید کرد: اتهامات مبنی بر وجود چکهای برگشتی متعدد و عدم پایبندی به تعهدات از سوی اینجانب مصداق نشر اکاذیب بوده و جای تامل دارد!!! البته حق بنده در محاکم قضایی محفوظ بوده و در آینده نزدیک پیگیری خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: شاید تلاش می کنند با طرح ادعاهای نادرست در خصوص اینجانب خودشان را تبرئه کنند اما طرح چنین موضوعات بی پایه و اساس بجای پاسخگویی در چارچوب اساسنامه، خود نوعی سلب مسئولیت به حساب می آید . بهتر است بجای پرداختن به حاشیه، به اصل سئوالات پاسخ دهید زیرا فرافکنی در اینگونه موارد، اذهان سهامداران دامدار مظلوم را اقناع نمی کند.

 

مسئولان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان گیلان به سوالات  زیر پاسخ دهند 

 

حجت الاسلام بقایی گفت: در بحث شرکت نمونه بنا به رای مدیر سابق تعاون روستایی گیلان کافی است مسئولان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان گیلان به سوالات  زیر پاسخ دهند:

1- آیا در فرآیند شکایت علیه مدیرعامل و هیئت مدیره قبلی شرکت تعاونی – تولیدی دامداران کلاچای (رودسر)  نتیجه ای حاصل شد؟

2- با توجه به دستورالعملهای سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مبنی بر استفاده از نرم افزار حسابداری سیترا بر چه اساسی بیش از 109 میلیون ریال بابت جایگزینی نرم افزار پرداخت شده است؟ در صورتیکه حسابداری در دوران هیئت مدیره قبلی با 2 نفر انجام می شد ، چگونه پس از 9 ماه و با حضور 4 نفر، گزارش حسابرسی سال 1398 ارائه نشده  است؟! حقوق افزایش دو نیروی حسابداری از کدام محل پرداخت می شود؟

3- آیا پرداخت 500 هزار تومان به جشنواره ای در جواهر دشت از منابع شرکت قانونی است؟

4- نتیجه ماموریت مدیرعامل انتصابی به روسیه چه بود؟ آیا هزینه های این ماموریت از سرمایه شرکت پرداخت شده است؟

5- بر چه اساسی حدود 20 درصد از هزینه های پرسنلی مربوط به اضافه کار و ماموریت، بدون ارائه گزارش کار در نظر گرفته شده است؟

6- پرداخت ماهانه مبلغ ثابت 30 میلیون ریال برای خودروی شخصی مدیرعامل انتصابی بر اساس کدام مفاد اساسنامه می باشد؟

7- به چه استنادی مدیرعامل انتصابی با حکمی که به امضای خودش رسیده، مبلغ 19 میلیون ریال حقوق ثابت، 80 درصد فوق العاده شغل و بیش از 4 میلیون و پانصد هزار ریال مزایا در نظر گرفته است؟

8- آیا بدهی غیر متعارف برخی اعضای هیئت مدیره انتصابی و پرسنل به شرکت صحت دارد؟ اگر صحت دارد چه زمانی تسویه می شود؟ اگر تسویه شده ، چه زمانی پرداخت شده است؟

9- آیا اختصاص سبوس دولتی بصورت سلیقه ای و غیر نقدی به اعضای هیئت مدیره انتصابی صحت دارد؟ آیا فروش غیرنقدی نهاده های دامی به سایر اعضا در چارچوب اساسنامه امکانپذیر است؟

10- آیا اعداد و ارقام عملکرد سال 1397هیئت مدیره انتصابی منتشر شده در  فضای مجازی و معابر عمومی و مقایسه آن با سال 96 ، مورد تایید کارشناسان حسابرسی و نهادهای نظارتی سازمان تعاون روستایی ایران می باشد؟

11- بر چه اساسی اقلام مورد نیاز شرکت راسا توسط مدیرعامل انتصابی خریداری می گردد؟ استعلام بهای اقلام مورد نیاز و مطبوعات چگونه انجام می شود؟

12- آیا هزینه های تامین اجتماعی و حقوق پرسنل در چارچوب اساسنامه و قانون پرداخت شده است؟

13- چرا لیست بدهکاران شرکت تعاونی در اختیار ما قرار نمی گیرد؟ آیا از مناطقی نظیر رحیم آباد، چابکسر و ... مطالبات داریم؟

14- آیا واریز پول معاملات شرکت به حساب شخصی پرسنل بجای صندوق صحت دارد؟ آیا بدهی غیر متعارف صندوق به شرکت صحت دارد؟

15- آیا شرکت تعاونی بابت سند وکالت شماره 44896 مبلغ 5 میلیارد و 600 میلیون به اتحادیه دامداران استان گیلان پرداخت نموده است؟ اگر پرداخت نموده، چرا صورتجلسه مورخ 9 شهریور 1398 را ارائه نمی کنید؟ در گزارش حسابرسی به صراحت قید شده است که وکالت یک قطعه زمین به مساحت 1883 متر مربع جهت حسن نیت پرداخت بدهی به اتحادیه دامداران داده شد و هیئت مدیره قبلی در حال تسویه این بدهی بودند.

16- ضریب تعیین میزان سهمیه سبوس دولتی دامداران چگونه است؟

17- آیا ضابطه جهاد کشاورزی در نحوه توزیع نهاده های دامی در  شرکت تعاونی- تولیدی دامداران کلاچای(رودسر) رعایت شده است؟ جهاد کشاورزی بر چه مبنایی سبوس دولتی به این شرکت تعاونی اختصاصی می دهد؟

18- آیا برای دامدارانی که شیر تحویل نداده اند ، سهمیه سبوس در نظر گرفته شده است؟ اگر سبوس در نظر گرفته شده ، میزان آن چقدر است؟

19- آیا مدیریت تعاون روستایی گیلان با گزارش حسابرس رسمی سال 1397، مسئول جلوگیری از تخلفات نبود؟ 

 

طبق ماده 53 اساسنامه اگر زیانی اثبات شد باید از جیب شخصی بپردازیم

 

بقایی در ادامه تاکید کرد: اگر یک نفر دامدار عضو شرکت بر علیه هیئت مدیره انتصابی شکایتی تنظیم کنند که چرا گزارش حسابرسی سال 1397 تاکنون ارائه نشده و یا اینکه با ملک میلیاردی شرکت تعاونی چه کار کردیم، همه اعضای انتصابی هیئت مدیره باید پاسخگو باشیم و اگر زیانی اثبات شد باید از جیب شخصی بپردازیم.

 

این آخرین اتمام حجت است

 

عضو انتصابی هیات مدیره انتصابی این شرکت تعاونی در پایان گفت: این آخرین اتمام حجت است. آقایان مسئول ، دیوار بلند بی اعتمادی به برخی تصمیمات نامتناسب سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران باعث شده که سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان باور ندارند که مرکز نشینان در سازمان، برای نظراتشان سهم و اهمیتی قائل هستند و امیدی به شنیدن صدایشان از سوی مسئولان وجود ندارد! آقایان مسئول، برندگی تیغ قانون را نشان دهید و اجازه ندهید شبکه تعاون روستایی گیلان جولانگاه کوتاه قامتان مدیریتی شود!

لازم به ذکر است اسرار امروز همچنان آمادگی انتشار نظرات هر یک از اعضای دیگرهیئت مدیره انتصابی و مدیرعامل را دارد و شاید انتشار این گزارش، بهانه‌ای برای ارایه‌ی پاسخ به سئوالات ، ابهام‌ها، انتقادات و ... سهامداران عضو این شرکت تعاونی شود.

ارسال شده در دوشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۳ بعد از ظهر
کد خبر: 4275511
آخرین خبر ها
گزیده خبرها