حکم بازداشت ترامپ صادر شد

حکم بازداشت ترامپ صادر شد

اسرار امروزمتهم به صراحت به ارتکاب جنایت اعتراف کرده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، شورای عالی قضایی عراق پس از پایان اقدامات تحقیقاتی و ثبت اظهارات شاهدان و خانواده‌های شهدایی که در حمله تروریستی آمریکا در خاک عراق به شهادت رسیدند را صادر کرد.

 این شورا در بیانیه‌ای با اشاره به صدور حکم بازداشت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا توسط دادگاه تحقیقات “الرصافه” بغداد، تأکید کرد : حکم بازداشت صادره از سوی دادگاه تحقیق الرصافه علیه ترامپ با استناد به ماده ۴۰۶ قانون مجازات عراق، بعد از متهم شدن وی به ترور شهید ابو مهدی مهندس و همراهانش در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۲۰ صادر شد.

شورای عالی قضایی عراق در ادامه این بیانیه می افزاید: پیگیری نماینده قانونی سفارت ایران در عراق درباره این پرونده فقط به نمایندگی از خواهان‌های حق شخصی درباره شهدای ایرانی با هدف اطلاع از اقدامات انجام شده از سوی دادگاه درباره این پرونده محدود می‌شد. خواهان‌های حق شخصی شهدا و نمایندگان آنها بر متهم کردن دونالد ترامپ و نقش وی در انجام این جنایت با استناد به اظهارات علنی وی که توسط رسانهها منتشر شد، تأکید داشتند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دادگاه این پرونده را به عنوان یک پرونده جنایی درباره جرمی که در خاک عراق اتفاق افتاده است، بررسی کرد و براساس قوانین صلاحیت دادگاه‌ها، قانون عراق درباره پرونده مذکور حاکم خواهد بود نه قوانین یا قانون اساسی کشور متبوع متهمان و این یک اصل جهانی است که قوانین همه کشورها درباره آن اتفاق نظر دارند. بخشی از قربانیان این جنایت عراقی هستند و متهم به صراحت به ارتکاب جنایت اعتراف کرده است و هیچ قانونی در عراق یا توافقی بین عراق و آمریکا وجود ندارد که به وی اجازه ارتکاب چنین جنایتی را بدهد.

شورای عالی قضایی عراق در ادامه بیانیه خود تأکید کرد: دادگاه در مرحله انجام تحقیقات که بیش از یک سال طول کشیده است پس از مکاتباتی با دفتر نخست ‌وزیری و وزارت امور خارجه به عنوان نهاد ذی ربط درباره این موضوع که آمریکا اجازه مرتکب شدن چنین جنایتی را نداشته، اطمینان پیدا کرده است.

دادگاه تحقیقات منطقه الرصافه بغداد پنجشنبه حکم بازداشت ترامپ را به اتهام ترور ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشد شعبی و همراهانش را صادر کرد.

ارسال شده در جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۵ قبل از ظهر
کد خبر: 3476424
آخرین خبر ها
گزیده خبرها