نجات رودخانه های رشت، توپی سرگردان در دستگاههای متولی؟!
نجات رودخانه های رشت در شورای پنجم هم ابتر باقی ماند

نجات رودخانه های رشت، توپی سرگردان در دستگاههای متولی؟!

اسرار امروزشهردار رشت اعتقاد دارد کار احیا را می توان شروع کرد/ چرا دستگاههای متولی شانه خالی می کنند؟/ فقط نگهداری رودخانه ها وظیفه ی شهرداری است

 

 

آلودگی رودخانه های رشت که در طول شهر جاری هستند، زبانزد همه کشور است. این آلودگیهای صنعتی و پسماند سموم کشاورزی نه تنها به سلامت و زیبایی چهره این شهر گردشگرپذیر، آسیب می زند بلکه تالاب بین المللی انزلی و در نهایت دریای خزر را تهدید می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از شبستان، در طول ۴۰ سال گذشته بارها نسبت به وضعیت بحرانی آلودگی دو رودخانه زرجوب و گوهررود، هشدار داده شده اما تاکنون اقدام مثمرثمری برای نجات آن ها صورت نگرفته است.

مدیریت شهری رشت با همکاری شرکت آب و فاضلاب شهری ( با تکیه بر تبصره ۳ و پرداخت هزینه ها از جیب شهروندان) طی سه سال و نیم گذشته تلاش کرد تا با احداث تصفیه خانه های محلی و کوچک، از ورود فاضلاب های خانگی به رودخانه ها در این شهر جلوگیری کند اما به یقین نجات این رودخانه ها با گام های کند و طولانی به زودی میسر نمی شود.

به نظر می رسد  کمک مالی ۶۵ میلیارد تومانی دولت دهم به واسطه حضور «محمدباقر نوبخت» در سازمان برنامه و بودجه هم نتوانست به درستی در مسیر نجات و احیای زرجوب و گوهررود به کار گرفته شود.

تیرماه امسال بود که بعد از سال ها، امیدها برای نجات رودخانه های رشت قوت گرفت. مدیریت شهری رشت در آن زمان تلاش کرد تا قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا را برای احیای رودخانه ها به رشت بیاورد. اگرچه تفاهمنامه همکاری بین شهرداری و قرارگاه با حضور سردار «سعید محمد» فرمانده قرارگاه در رشت به امضا رسید، اما نحوه  نجات رودخانه ها به طور شفاف مشخص نشد و همچنان در هاله ای از ابهام باقی مانده است؟!

 با این همه پس از ۶ ماه پر فراز و نشیب و مسیر پر پیچ و خم قدرت نمایی برخی در عزل و نصب شهردار وقت و ادامه بی ثباتی در اجرای پروژه ها ، اکنون سید محمد احمدی  از ادامه رایزنی ها با این قرارگاه برای نجات رودخانه ها خبر داد.

شهردار رشت که دو ماه از فعالیت وی می گذرد از دستگاههای متولی در این راستا گلایه می کند که خود را از وظیفه ساماندهی دو رودخانه گوهر رود و زرجوب کنار کشیده اند و از دور تاکید می کنند شهرداری متولی و مسئول این رودخانه ها است ، در حالی که فقط نگهداری رودخانه ها وظیفه ی شهرداری است.

احمدی می گوید: ساماندهی این دو  رودخانه  حداقل به  یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان با اولویت گوهررود نیاز دارد .

وی تاکید می کند: انتظار مدیریت شهری این است که همه اعم از نمایندگان مجلس، مسئولان گیلانی در رده های ملی و دستگاه های متولی برای نجات گوهررود و زرجوب وارد میدان عمل شوند.

به نظر می رسد رایزنی های فوق برای نجات رودخانه های رشت همچنان ادامه خواهد یافت بدون آنکه متولی اصلی برای اجرا مشخص باشد. هرچند رییس شورای شهر رشت معتقد است که اگرچه شهرداری متولی رودخانه ها نیست اما مدیریت ساماندهی رودخانه ها باید با شهرداری باشد.

«احمد رمضانپور نرگسی» به تازگی اظهار کرد: نبود مدیریت یکپارچه شهری باعث نمی شود که مدیریت ساماندهی رودخانه ها از شهرداری سلب شود زیرا مردم، شهرداری را مسئول بهسازی و ساماندهی رودخانه ها می شناسند.

وی با انتقاد از کوتاه شدن دست شهرداری از کمک مالی ۶۵ میلیاردی دولت دهم برای رودخانه ها می افزاید: طی رایزنی با قرارگاه خاتم و نظارت استانداری مشخص شد که هر پیمانکاری از جمله قرارگاه که برای بهسازی رودخانه ها وارد عمل شود، کارفرما باید شهرداری باشد و اینطور نیست که شهرداری خود اقدام به اجرای بهسازی و ساماندهی کند و مابقی دستگاه ها که تولی گری رودخانه ها را بر عهده دارند، هیچ اقدامی در این مسیر سخت انجام ندهند.

حال با نزدیک شدن به ماه های پایانی فعالیت دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر، به نظر می رسد در شورای پنجم هم اقدام ها برای نجات رودخانه ها همچنان ابتر باقی مانده است. هرچند به گفته شهردار رشت، با اتکا به سه بار مطالعات انجام شده بر روی رودخانه های رشت، می توان کار را شروع کرد حتی اگر زمان اتمام آن مشخص نباشد و سال ها به طول انجامد.

با اینهمه هنوز گام های اولیه برای شروع احیای گوهررود و زرجوب طی سالیان سال برداشته نشده و از دولت و مجلس و شورایی به دولت و مجلس و شورایی دیگر به تعویق می افتد و آنچه که زمانی همچون قطره های گوهر و زر در بطن این شهر جاری بود به جریانی سیاه و آلوده و سرشار از بیماری و عفونت تبدیل خواهد شد. جریانی که عاری از هر گونه حیات و سرزندگی است.

ارسال شده در جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۵:۲۹ بعد از ظهر
کد خبر: 7655478
آخرین خبر ها
گزیده خبرها