شرط عجیب همراهی خبرنگاران در سفر رییس قوه قضاییه به گیلان؟!

شرط عجیب همراهی خبرنگاران در سفر رییس قوه قضاییه به گیلان؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. وقتی آیت الله سید ابراهیم رییسی از نقد منصفانه استقبال می کند مشخص نیست بر چه اساسی چنین تصمیمی برای حضور خبرنگاران در استانی که کوهی از انواع مشکلات روی دوش مردم آن قرار دارد، لحاظ شده است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، مردم گیلان خواهان دانستن عملکرد مسولان بصورت شفاف هستند . در استان گیلان هم متاسفانه مرسوم  است برای پوشش خبری بیشتر از صدا و سیما و برخی رسانه‌های ثابت دعوت به عمل آید. با اینکه از سوی خبرنگاران بارها موضوع عدم تعامل با رسانه‌ها منتقل و هر بار قول بهبود روابط با خبرنگاران داده شده، اما در عمل هیچ خبری نیست.

انتخاب  و گزینش خبرنگاران در جلسات به جای تعامل، تقابل ایجاد می‌کند. به واقع جامعه زمانی توسعه می‌یابد که سه ضلع مردم، مسؤولان و رسانه با هم تعامل داشته باشند و به صورت همگرا عمل کنند.

هدف از طرح مطالب فوق اشاره به طرح جدید قوه قضاییه در سفرهای استانی آیت الله سید ابراهیم رییسی می باشد. طرحی که در آن شرط حضور خبرنگان نتایج ارزیابی رتبه بندی پایگاه های خبری در وزارت ارشاد و داشتن دفتر سرپرستی برای خبرگزاری ها عنوان شده است؟!

رییس قوه قضاییه در حالی وارد گیلان شد که محمد کشوری مدیر روابط عمومی دادگستری استان گیلان در گفتگو با پایگاه خبری «کاشف اسرار»، اعلام کرد « چند خبرگزاری دارای دفتر سرپرستی و 4 پایگاه خبری محلی دارای رتبه های برتر در چهارمین دوره رتبه بندی پایگاه های خبری حق شرکت و همراهی در سفر روز 16 بهمن ماه رییس قوه قضاییه به این استان را دارند؟!»

«رییس قوه قضاییه پیش از این در جلسه با رسانه ها اعلام کرد که رسانه‌ها را همکار خود در اجرای عدالت می‌بیند و از نقد استقبال می‌کند. »

رییس قوه قضاییه در یکی از جلسات خود با رسانه ها تاکید کرد: «از نقد منصفانه استقبال می‌کنیم و حتماً نقد منصفانه می‌تواند در جهت کمک به دستگاه‌ها، نظام اداری کشور و مجموعه دستگاه قضایی موثر باشد». وی خاطرنشان کرد: «بیان انتقادات از جانب رسانه‌ها حتما می‌تواند به رفع اشکالات و نواقص در نظام اداری ما کمک کند.»

اما در جریان سفر وی به استان گیلان، این فرصت طلایی از مردم گیلان گرفته شد. مردمی که روزهای زیادی در انتظار سفر وی به گیلان بودند تا به دلیل شرایط کرونایی و عدم ملاقات حضوری وی از طریق خبرنگاران و رسانه ها، دغدغه ها و انتقادات شان نظیر فرایند طولانی داد رسی، ورودی و حجم زیاد پرونده ها در برخی شعبات گیلان، کمبود قضات و ... به آیت الله سید ابراهیم رییسی منتقل شود.

شاخص حضور خبرنگاران برای افکار عمومی عجیب بود، چرا که برنامه ای برای تجلیل و تقدیر از پایگاه های خبری دارای رتبه برتر در این سفر پیش بینی نشد!

وقتی آیت الله سید ابراهیم رییسی از نقد منصفانه استقبال می کند مشخص نیست بر چه اساسی چنین تصمیمی برای حضور خبرنگاران بعنوان نمایندگان افکار عمومی در استانی که کوهی از انواع مشکلات روی دوش مردم آن قرار دارد، لحاظ شده است؟

مردم سوالات و پرسش‌های زیادی از رییس قوه قضاییه دارند و انتظار این است که سئوالاتشان از طریق خبرنگاران طرح شود و با لحاظ شرط رتبه بندی در سفر رییس قوه قضاییه برای حضور خبرنگاران ، این فرصت طلایی از مردم گرفته شد. غالب رسانه ها در گیلان از مبادی قانونی مجوز گرفته اند و اعمال نمره رتبه بندی برای حضور در جلسات قوه قضاییه باب جدیدی است که به نظر می رسد بر خلاف نظر رییس قوه قضاییه باشد.

امید است با تجدید نظر در شرط حضور خبرنگاران در سفرهای استانی رییس قوه قضاییه، امید و اعتماد متقابل قوه قضاییه و اعتماد اجتماعی افزایش یابد.

ارسال شده در پنجشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۲ بعد از ظهر
کد خبر: 9842042
آخرین خبر ها
گزیده خبرها