تیر خلاص مرتضی بانک بر پیکره منطقه آزاد انزلی ؟!
بدرقه مظلومانه مدیرعامل منطقه ازاد انزلی ؟!

تیر خلاص مرتضی بانک بر پیکره منطقه آزاد انزلی ؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. مردم گیلان از تصمیمات خلق الساعه مسئولان تهران نشین به شدت گلایه دارند/  آیا این تغییر مدیریتی فرآیند محور بوده یا اینکه فرد محور؟/ آیا  بدرقه مظلومانه  دکتر روزبهان، مورد تایید نمایندگان انقلابی مجلس گیلان است؟/ ای کاش جناب مرتضی بانک حداقل اخلاق اسلامی را در دهه فجر رعایت می کرد/  حتی از رسانه ها هم دعوت نکردند تا شاید سوالات خبرنگاران برایشان دردسر ساز شود و حاشیه ایجاد کند؟!

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، بی‌تردید دستیابی به برنامه‌های بلندمدت و اهداف از پیش تعیین شده هر سازمانی، مستلزم ثبات در مدیریت سازمان‌ها چه در مناطق آزاد و چه خارج از آن است و می توان ادعا کرد ثبات مدیریت، رمز موفقیت و توسعه  در هر سازمانی می باشد.

 

عدم‌ ثبات مدیریت در کشور ما ریشه‌ای بسیار عمیق در تفکر و نگاه دولت‌های مختلف و تیم‌های مدیریتی همراه هر دولت دارد و به دردی بی درمان تبدیل شده است. چالشی بزرگ که بسیاری از سازمان ها با آن روبرو هستند و تقریبا در دولتهای مختلف ، عارضه ای مزمن و فراگیر می باشد.

 

عدم ثبات مدیران در مناطق آزاد را هم می توان یکی از مهمترین آسیب ها بر شمرد . عمده فعالیت‌های مناطق آزاد کشور در حوزه‌های زیرساخت و ایجاد بسترهای جذب سرمایه‌گذاری است که رویکرد متغیر دولت و عدم ثبات مدیریت در مناطق آزاد یکی از موانع بزرگی است  که فضا را برای رسیدن به اهداف،  سنگین می کند.

 

این روزها در استان گیلان تغییرات مدیریتی در حال وقوع است که به نظر می رسد بدون اعمال نظر مسئولان گیلان و یا اطلاع  آنان در حال انجام است و گویا نمایندگان مجلس انقلابی مردم گیلان هم بی خبرند! هر چند زمان زیادی تا پایان عمر دولت تدبیر باقی نمانده، اما تغییرات مدیریتی زودهنگام در گیلان، موجی از نا امیدی ایجاد کرده و مشخص نیست با چه سیاستی چنین تصمیماتی اتخاذ می شود؟!

 

جابجایی مدیران امری طبیعی در دستگاهها و سازمانهای دولتی است اما نحوه اجرای آن در برخی تغییرات مدیریتی گیلان با آن سرعت، سئوالات زیادی را ایجاد می کند که البته پاسخی هم برای آن ارائه نمی شود؟!

 

صحبت نگارنده به هیچ عنوان تائید و اصرار به حفظ مدیر ناکارآمد در سازمان‌ها نیست. اما بی‌شک دستاوردهای چندین ساله مناطق آزاد کشور به خصوص در حوزه ایجاد زیرساخت‌های عظیم ، مرهون عملکرد مثبت مدیرانی است که نمی توانیم تجربه و شناخت آنان را به آسانی نادیده بگیریم.

 

مسلما شکی بر نگاه شایسته‌سالاری در بدنه مناطق آزاد نیست، اما دغدغه مردم گیلان فشارهای گاها سیاسی بیرونی و نگاه منطقه گرایی برخی نمایندگان مجلس انقلابی در تغییرات زودهنگام مدیریتی مناطق آزاد کشور است.

 

چهارشنبه 15 بهمن ماه سالجاری خبری در خروجی رسانه ها قرار گرفت که برای مردم گیلان عجیب و شوکه کننده بود. خبر حکایت از سرپرستی مهندس سید مهدی نقوی با حکم دکتر مرتضی بانک، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد در سازمان منطقه آزاد انزلی داشت.

 

بنا بر این گزارش، مرتضی بانک عذر «محمد ولی روزبهان»، رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سایق منطقه آزاد انزلی را پس از حدود 14 ماه مدیریت در این سازمان و یک روز پیش از سفر آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه به گیلان، همزمان با  دهه فجر و روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)  خواست و مدیری از آذربایجان شرقی را جایگزین وی نمود.

 

تغییر مدیر عامل سازمان منطقه آزاد انزلی ، آن چنان که باید با نام و شعار این دولت، سازگار به نظر نمی رسد. عزل زودهنگام مدیرعامل بومی که شاید در تاریخ سازمان منطقه آزاد انزلی نظیر نداشته باشد، اعتماد به دولت را به سرخوردگی و تردید در تدبیر دولت مبدل ساخته است.

 

منطقه آزاد انزلی سرمایه ایران است و نداشتن ثبات مدیریتی در مناطقی که پشتیبان اقتصادی کشور هستند، جایگاه ویژه این مناطق را دچار آسیب های جبران ناپذیری می کند. بسیاری از مردم گیلان  اینگونه تغییرات ناگهانی و زود هنگام پست مدیرعاملی را از جمله پاشنه آشیل‌های مناطق آزاد در ایران می دانند و معتقدند عدم ثبات مدیریتی به مناطق آزاد لطمات جبران ناپذیری می زند. چه بسا اینکه برخی پیش بینی می کنند عمر مدیریتی سید مهدی نقوی در سازمان منطقه آزاد انزلی هم تا پایان عمر دولت فعلی باشد.

 

مردم گیلان که از تصمیمات خلق الساعه مسئولان تهران نشین به شدت گلایه دارند، می گویند: به نظر می رسد بازخورد سیاست‌های دکتر مرتضی بانک با بیش از 36 سال سابقه در تغییر عجولانه و زودهنگام دکتر محمد ولی روزبهان در نهایت به ما برمی گردد و مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد نباید در شرایط حساس عمر کوتاه دولت ، چنین تصمیمی اتخاذ می کرد.

 

آنان می افزایند: ای کاش جناب مرتضی بانک که چنین نسخه ای برای مردم گیلان تجویز کرد و مدیر عامل منطقه آزاد انزلی را پس از 14 ماه برکنار نمود، حداقل اخلاق اسلامی را در مورد این برادر شهید رعایت می کرد و پس از ایام الله دهه فجر در یک مراسم آبرومندانه و در شان خانواده شهدا و مردم گیلان، از زحمات دکتر روزبهان تقدیر می کرد.

 

هیچ کدام از مسئولان ارشد استانداری گیلان ، مدیران دستگاه‌های اجرائی استان و نمایندگان مجلس این مدیر بومی را در تودیعش بدرقه نکردند، اگرچه روزبهان حرف‌های زیادی هم برای گفتن داشت. اینکه دلیل بدرقه مظلومانه یک مدیر بومی در گیلان چه بود، هم مشخص نیست و در هاله ای از ابهام قرار دارد؟

 

هیچ کدام از مسئولان ارشد استانداری گیلان و نمایندگان مجلس انقلابی هم تا این لحظه در خصوص تغییر ناگهانی و عجیب در منطقه آزاد انزلی اظهار نظر رسمی نکردند. در حالی که پیش از این مراسم های این چنینی مملو از جمعیت می شود، مراسم تودیع مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در سکوت مطلق برگزار شد؟ حتی از رسانه ها هم دعوت نکردند تا شاید سوالات خبرنگاران در خصوص دلایل اقبال بد دکتر روزبهان و تغییر یک شبه مدیریتی در این سازمان برایشان دردسر ساز شود و حاشیه ایجاد کند؟!

 

 متاسفانه تغییر یک شبه و ضربتی مدیرعامل منطقه آزاد انزلی شائبه های زیادی را در فضای مجازی به راه انداخت و تا این لحظه دلایل آن از سوی شواریعالی مناطق آزاد منتشر نشده است تا از قضاوتهای یکطرفه جلوگیری شود؟

 

تغییرات زود هنگام مدیریتی و بدرقه مظلومانه مدیران بومی موجی از نارضایتی و نگرانی را در بین مردم گیلان ایجاد نموده است و نمایندگان مجلس انقلابی باید برای مردم گیلان مشخص کنند که آیا چنین تغییری مهمی با اطلاع آنان انجام شده است ؟ آیا این تغییر مدیریتی فرآیند محور بوده یا اینکه فرد محور؟ آیا بدرقه مظلومانه و غریبانه یک برادر شهید که کارنامه اجرایی زیادی در این نظام دارد، مورد تایید نمایندگان مجلس گیلان است؟

 

هر چند تغییر مدیران امری معمول است، با این حال مردم گیلان با توجه به تجربه تلخ تغییر پیاپی و زودهنگام مدیریتی در برخی ادارت و سازمانهای این استان، خواستار ثبات مدیریتی هستند. انتظار هم دارند تا فرد جایگزین، فردی بهتر ، شایسته تر و یا در سطح مدیر قبلی باشد، زیرا در غیر اینصورت باعث افزایش نارضایتی عمومی و کاهش اعتماد می شود.

 

عملکرد شتاب زده در تغییر مدیران گیلان، خدشه به استقلال مدیریتی است و ضرر و زیان اینگونه تغییرات در تعارض با منافع مردم استان گیلان می باشد. به نظر می رسد چنین تغییراتی در بلند مدت آسیب های جدی به منافع استان وارد کند و این شائبه را بیشتر تقویت می کند که آیا عملا مسئولان گیلانی اجاز اظهار نظر در چنین تغییرات مدیریتی را ندارند؟ در پایان گفتنی است این اعتقاد وجود دارد که نباید اجازه داد چنین اتفاقاتی به ایجاد یک رویه غیر معقول، غیر مرسوم و نامتعارف تبدیل شود که در شأن مردم گیلان نیست.

ارسال شده در جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱:۰۷ بعد از ظهر
کد خبر: 3881416
آخرین خبر ها
گزیده خبرها