هرکارت ملی، یک روغن؟!
شیوه جدید توزیع روغن!

هرکارت ملی، یک روغن؟!

اسرار امروزبا سیاتهای اتخاذ شده تنظیم بازار، تشکیل این صفها از روغن به مرغ، گوشت و ... تسری پیدا کرد و آماری از کسانی که ناخواسته در این صفها درگیر کرونا شده اند، هم وجود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایسنا، کمبود روغن جامد و مایع از مهر ماه به حدی بود که بر اساس گزارشات دریافتی این کالاهای اساسی در فروشگاه ها و مغازه ها نبود و یا به بهانه نایاب بودن با قیمت های نجومی فروخته می شد یا اینکه این کالای اساسی به شرط خرید دیگر اقلام فروخته می شد. این کمبودها تا حدی بود که در شرایط کرونایی با وجود هشدارهای کارشناسان بخش بهداشت و درمان کشور در آن روزها، صفهای طولانی  تشکیل شد و حتی هنوز هم در برخی مناطق همچنان برای خرید روغن تشکیل می شود! البته با سیاتهای اتخاذ شده تنظیم بازار، تشکیل این صفها از روغن به مرغ، گوشت و ... تسری پیدا کرد و آماری از کسانی که ناخواسته در این صفها درگیر کرونا شده اند، هم وجود ندارد.

البته علت این گرانی ها هم از سوی متولیان به گردن عوامل متعددی انداخته شد از مشکلات ارزی و عدم تخصیص ارز برای واردات روغن خام تا جو روانی ایجاد شده در بازار و انبار روغن در منازل؟!

اما چندی بعد شرکت بازرگانی دولتی از تزریق ۷۰ هزارتن روغن برای خانوار و صنف و صنعت خبر داد و دبیر انجمن صنفی روغن نباتی نیز اعلام کرد که این مقدار روغن بین کارخانه ها توزیع و پس از آن وارد بازار خواهد شد و آرامش به بازار بازخواهد گشت.

اگرچه چندی بعد وضعیت عرضه روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای و بعد از آن در خرده فروشی ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید اما گزارش ها نشان می دهد که هنوز برخی استان ها در تامین روغن مایع مصرفی خانوار با مشکلاتی مواجه هستند. هرچند که در کنار آن کمبود عرضه روغن جامد همچنان خودنمایی می کند و شهروندان را با چالش های بسیاری مواجه کرده است؛ به طوری که براساس مشاهدات میدانی از برخی ازمحله های شهر تهران در بعضی از فروشگاه های زنجیره ای خرید روغن جامد با ارائه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد فروخته می شود نه بیشتر!

با این وجود به نظر می رسد هنوز وعده های داده شده در خصوص حل مشکل روغن مایع و جامد به طور کامل عملیاتی نشده و ضروری است که مسئولان مربوطه هرچه سریعتر نسبت به ایجاد ثبات در بازار مواد غذایی در روزهای پایانی سال اقدامات لازم را انجام دهند.

ارسال شده در شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱:۲۳ بعد از ظهر
کد خبر: 7508928
آخرین خبر ها
گزیده خبرها