اگر احمدی نژاد و خاتمی بیایند، صندوق برای رای‌گیری کم می‌آوریم
جعفرزاده ایمن آبادی:

اگر احمدی نژاد و خاتمی بیایند، صندوق برای رای‌گیری کم می‌آوریم

اسرار امروزبخشی از حاکمیت مدام جوان انقلابی را گزینه ریاست جمهوری می‌داند/ همه می‌گویند ما رای ندادیم/ مجلس می‌خواست حتی سایز کمر رییس جمهور را هم مشخص کند/ همه کمر به قتل (سیاسی) قالیباف بسته‌اند/ تنها کسی که رئیسی را شکست می‌دهد، خاتمی است/ اصلاح طلبان بهتر است لج نکنند/ خداراشکر در قوه قضاییه شرایط گل و بلبل است!/اصولگرایان تمام فضا را به سمت کاهش مشارکت می‌برند/ شورای نگهبان می‌خواهند عرصه را تنگ کند/ عارف خسارت سنگینی برای جریان اصلاح طلبان ایجاد می‌کند/ اصولگرایان چندین سبد گزینه دارند و همه آن‌ها تایید می‌شوند/ اصلاح طلبان نمی‌دانند چه کسی را در سبد رای مردم بگذارند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فکر می‌کنم انتخابات مجلس یازدهم هم به لحاظ مشارکت و هم به لحاظ نتیجه مورد تایید رهبری نبود، گفت: در مشارکت بالا حتی اگر فرد انتخاب شده دچار مشکلاتی باشد نیز مردم با او مدارا می‌کنند و می‌گویند خودمان به او رای دادیم، اما در مجلس یازدهم اینگونه نبود و همه می‌گویند ما رای ندادیم.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رویداد 24 افزود: مشارکت بالا در انتخابات ۱۴۰۰ منوط به این است که شورای نگهبان سختگیری زیادی انجام ندهد.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان به نظر و انتخاب مردم احترام بگذارد و اجازه دهد افراد ورود کنند، تاکید کرد: زمانی که افراد کمی اجازه حضور پیدا کنند نه تنها رقابتی رخ نخواهد داد بلکه مشارکتی هم نخواهد بود. مبنا و میزان مشروعیت یک حاکیمت، مشارکت مردم است. چرا مردم اکنون می‌گویند که مجلس فعلی مشروعیت مردمی ندارد؟ زیرا آن را انتخاب خود نمی‌دانند.

جعفرزاده با اشاره به اینکه اصولگرایان تمام فضا را به سمت کاهش مشارکت می‌برند، اظهار داشت: اصولگرایان تندرو، پیروزی خودشان را در مشارکت حداقلی در انتخابات می‌دانند.

وی یادآور شد:. آن چیزی که مشخص است این است که مشارکت پایین برابر است با پیروزی تندرو‌ها و مشارکت بالا یعنی ورود و مشارکت نخبگان و شایستگان. در مشارکت بالا ممکن است فردی انتخاب شود که به هر دلیلی بخشی از حاکمیت او را نپسندند، اما چون مردم او را انتخاب کرده‌اند با او همراهی می‌کنند و برخی از مسائل و مشکلات را تاب می‌آورند.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: تمامی جوانب تا این لحظه نشان می‌دهد که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شاهد مشارکت بالایی نیستیم. فقط و فقط اگر مردم احساس کنند که خودشان تصمیم گیرنده هستند مشارکت بالا می‌رود.

جعفرزاده با بیان اینکه  اگر ۴ کاندیدا از یک جهت داشته باشیم مردم ورود نخواهند کرد، اضافه کرد: مردم زمانی در انتخابات مشارکت خواهند کرد که آقای احمدی نژاد، سید محمدخاتمی و این نوع افراد بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند. آنگاه می‌بینید که صندوق برای رای‌گیری کم می‌آوریم.

وی با تاکید بر اینکه حاکمیت باید اجازه دهد که افراد بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند، تصریح کرد: مهم نظر و انتخاب مردم است، حتی اگر بد انتخاب کنند. رهبری نیز گفتند بگذارید مردم انتخاب کنند حتی اگر بد انتخاب کنند. متد شورای نگهبان در تایید یا رد صلاحیت افراد نخواستن است. آن‌ها می‌خواهند عرصه را تنگ کنند.

نماینده سابق مجلس با بیان اینکه بخشی از حاکمیت مدام جوان انقلابی را گزینه ریاست جمهوری می‌داند، تصریح کرد: وقتی به این صورت صحبت می‌کنند در ذهن مردم این مساله ایجاد می‌شود که همه چیز تمام شده است؛ از طرفی شاهد اقدامات مجلس بودیم و دیدیم نمایندگان اگر سایز کمر گزینه ریاست جمهوری را مشخص می‌کردند، دیگر کاملا رئیس جمهور آتی مشخص بود. این اختلافات تلخ است و مردم احساس پوچی می‌کنند.

جعفرزاده ایمن آبادی در پاسخ به سوالی در خصوص انفعال اصلاح طلبان در شرایط فعلی گفت: اصلاح طلبان دیگر چه کاری می‌توانند انجام دهند، از دیوار شورای نگهبان بالا بروند؟ اصلاح طلبان نمی‌توانند حمایتشان از روحانی را انکار کنند، به هرحال کاچی بهتر از هیچی است. همین آقای روحانی برای اصلاح طلبان فرصت زیادی را ایجاد کرد. اگر روحانی نبود همین گزینه را هم نداشتند، اصلاح طلبان ناشکری می‌کنند. فعلا مشخص نیست شورای نگهبان چه موضعی می‌گیرد، ممکن است شورای نگهبان به آن‌ها تشری هم بزند که پیچ را شل کنند و افرادی امثال احمدی نژاد و خاتمی را تایید صلاحیت کنند.

این نماینده سابق مجلس می گوید: اصلاح طلبان در این دوره تا یک گزینه به دلشان نچسبد از او حمایت نمی‌کنند، در سال ۹۲ اصلاح طلبان پس از بررسی‌ها بالاخره بر روی روحانی به اجماع رسیدند. اکنون اگر لج کنند شرایطی مانند ۸۸ و ۹۲ برایشان ایجاد می‌شود. بهتر است لج نکنند و فردی را انتخاب کنند و در نهایت از او حمایت کنند. اصلاح طلبان تا این لحظه به نتیجه‌ای برای کاندیدای نهایی نرسیده‌اند. اصلی‌ترین کاندیدای اصلاح طلبان تا این لحظه جهانگیری است و دیگر گزینه‌هایشان در هاله‌ای ابهام قرار دارد

وی درباره حضور عارف در انتخابات نیز گفت: اگر عارف بیاید خسارت سنگینی برای جریان اصلاح طلبان ایجاد می‌کند. این انفعال به دلیل نداشتن گزینه است و شرایطشان کاملا با اصولگرایان متفاوت است. اصولگرایان چندین سبد گزینه دارند و همه آن‌ها تایید می‌شوند، اما اصلاح طلبان نمی‌دانند چه کسی را در سبد رای مردم بگذارند.

ایمن آبادی با اشاره به حواشی سفر اخیر قالیباف به روسیه نیز گفت: در سفر روسیه قالیباف کاملا له شد و برخی نیز او را مغرضانه کوبیدند و حتی برخی از اصولگرایان قالیباف را بیرحمانه زدند تا دیگر نتواند برای انتخابات عرض اندام کند. وقتی آقای شریعتمداری در صدا و سیما علیه قالیباف صحبت می‌کند یعنی همه کمر به قتل (سیاسی) او بسته‌اند، مبادا اگر رئیسی آمد قالیباف هم بیاید. نهاد‌هایی هستند که پشت آقای رئیسی هستند و کسی هم جرات ندارد علیه او چیزی بگوید. برخی از سیاسیون حاضر به انتقاد از رئیسی نیستند چرا که از پرونده‌سازی بیم دارند.

جعفرزاده با بیان اینکه اگر رئیسی وارد میدان انتخابات شود ۸۰ درصد رئیس جمهور می‌شود، گفت: فضا برای رئیسی مساعد است و پوشش خبری او صد در صد مثبت است؛ هیچ فرد و رسانه‌ای وارد انتقاد رئیسی نمی‌شود خداراشکر در قوه قضاییه شرایط گل و بلبل است!

وی با بیان اینکه رئیسی با انجام برخی از کار‌ها نشان داد که علاقه دارد به قوه مجریه برود تا اختیار برخی از کار‌ها را داشته باشد، ادامه داد: تنها در یک سناریو، رای رئیسی شکسته می‌شود و وی پیروز نمی‌شود که سید محمد خاتمی به انتخابات ورود پیدا کند. آقای خاتمی تنها شخصی است که اگر تایید صلاحیت و وارد انتخابات شود موج به راه می‌اندازد و هیچ اصلاح طلبی در خانه نمی‌نشیند.

ارسال شده در شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۳:۴۱ بعد از ظهر
کد خبر: 7982614
آخرین خبر ها
گزیده خبرها