کوزه هایی که دسته ندارند؟!
جنجال ادامه دار کمبود و افزایش قیمت مرغ در گیلان؟!

کوزه هایی که دسته ندارند؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. ستاد تنظیم بازارگیلان بر چه چیزی نظارت و کنترل  دارد؟/ مشخص نیست مسئولان متولی از کدام بازار صحبت می کنند؟!/ چرا تاوان سیاستهای شکست خورده ستاد تنظیم بازار در گیلان از جیب مردم پرداخته می شود؟!/ چالش مرغی مردم گیلان یک جنایت اقتصادی و اجحاف بزرگ  است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، این اولین بار در دو سال گذشته نیست که افزایش قیمت کالایی، تن و بدن مردم کشور را نلرزانده باشد. از کمبود و افزایش قیمت روغن، شکر، گوشت، تخم مرغ و ... گرفته و تا امروز که کمبود و افزایش قیمت مرغ یک جنجال ادامه دار است.  هر بار هم این جنجال ها، آبروی مسئولان تنظیم بازار در گیلان را می برد و برنامه ریزی ها را نقش بر آب می کند. مردم گیلان این روزها  در جستجوی مرغ سرگردان هستند و تامین مرغ مورد نیاز به یکی از دردسرهای جدی آنان تبدیل شده است.

استان گیلان جزو استان‌های پیشروی کشور در تولید مرغ محسوب می‌شود، اما اکنون شاهد روند صعودی و غیرقابل کنترل قیمت و کمبود مرغ در این استان هستیم که باعث گلایه‌ بسیاری از شهروندان گیلانی شده است.

مردم گیلان می گویند: چرا در استانی که روزی علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات مرغ داشت ، برای تهیه مرغ باید سرگردان باشیم و یا در شرایطی که کرونا همه ما را زمین گیر کرده، ساعتها در صفهای طولانی در انتظار باشیم و در نهایت دست خالی برگردیم؟

حالا سریال کمبود مرغ در گیلان تکراری شده و تاوان سیاستهای شکست خورده ستاد تنظیم بازار در گیلان از جیب مردم پرداخته می شود. برای مردم جای سؤال است که ستاد تنظیم بازارگیلان بر چه چیزی نظارت و کنترل  دارد؟ چگونه با این همه جلسات ستاد تنظیم بازار ، مرغ از سفره های مردم  گیلان پر کشید؟ چرا کوزه های وعده ستاد تنظم بازار در گیلان دسته ندارند؟!

متاسفانه سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صمت گیلان هم چند ماه است دلایل متعددی برای کمبود و گرانی بی سابقه مرغ ارائه می دهند و دعوای آنان بر سر مقصر کمبودها و گرانی است که این روند دردی از مردم گیلان دوا نمی کند.

چالش مرغی مردم گیلان یک جنایت اقتصادی و اجحاف بزرگ  است که باعث شده مردم از حداقلها هم محروم شوند و کسی هم پاسخگو نیست؟! مشخص نیست باید منتظر ارزانی مرغ باشیم و یا به وضعیت موجود همانند گذشته عادت کنیم؟!

پیش از این در طول دو سال گذشته از انواع سلطانها در کشور پرده برداری شد که خون مردم را با اقدامات خود در شیشه کردند و ظاهرا این بار باید به دنبال سلطان مرغ در گیلان باشیم . گرانی و کمبود دوباره قیمت مرغ باعث شد تا سازمان صمت،  جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان مرغ در گیلان هر کدام دلایل مختلفی را عنوان کنند. هر بار هم ریشه گرانی و کمبود بی سابقه مرغ در گیلان به گردن کمبود نهاده دامی ، تقاضای کاذب، دلالی، مافیا و ... انداخته می شود.

سازمان صمت و جهاد کشاورزی در گیلان  گران شدن و کمبود  مرغ را غیرمنطقی و غیر واقعی عنوان می‌کنند. ادعای جهاد کشاورزی و سازمان صمت گیلان در تامین و کنترل قیمت مرغ هم طنزی تلخ است و هر بار هم مسئولان سازمان صمت و جهاد کشاورزی گیلان خط و نشان می کشند که تامین و قیمت مرغ در بازار تحت کنترل است و به زودی به نرخ مصوب باز می گردد! اما مشخص نیست که مسئولان متولی از کدام بازار صحبت می کنند؟!

در حالی مسئولان ستاد تنظیم بازار  گیلان خبر می دهند که در استان کمبود مرغ وجود ندارد و قیمت مصوب مرغ  ۲۰ هزار و ۴۰۰ تعیین شده و اگر به هر قیمتی بالاتر از نرخ مصوب فروخته شود، تخلف محسوب می شود که مشاهده میدانی نشان می‌دهد بازار توجهی به اولتیماتوم و تصمیمات ستاد تنظیم بازار ندارد  و در حال حاضر به قیمت ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد؟!

آمار جهاد کشاورزی گیلان در توزیع روزانه 260 تن مرغ با میزان عرضه ای که در بازار وجود دارد ، خوانایی تدارد ! گفته می شود در شرایط پیش از کرونا که رستورانها، تالارهای عروسی، دانشگاهها و ... باز بود روزانه  با 220 تن مرغ، نیاز گیلان تامین می شد اما در حال حاضر و با توجه به شرایط کرونایی و توزیع 260 تن ، باز هم دچار کمبود و گرانی بی سابقه هستیم؟!

هر چند مسئولان تنظیم بازار گیلان مدعی هستند تقاضای کاذب وجود دارد و کمبودی وجود ندارد اما در عمل مغازه‌های گیلان از مرغ خالی هستند و مرغ از سفره های مردم پر کشیده است؟! مردم گیلان نگران هستند حباب معروف بیش از این به مرغ سرایت پیدا کند و قیمت مرغ به بیش از 40 هزار تن برسد! امیدی هم به وعده های مسئولان تنظیم بازار در تشدید نظارت‌ها و اطمینان خاطر به مصرف‌کنندگان مبنی بر وجود مقدار کافی مرغ ندارند و دست به دامان مسئولان قضایی گیلان شده اند.

در پایان این سئوال وجود دارد که چرا سازمان صمت و جهاد کشاورزی گیلان بابت سرگردانی مردم و کمبود و گرانی بی سابقه  مرغ در استانی که روزی صادر کننده مرغ بود، عذرخواهی نمی کنند؟

ارسال شده در شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۴ بعد از ظهر
کد خبر: 7697197
آخرین خبر ها
گزیده خبرها