خانه تکانی  سید مهدی نقوی در کمتر از یک ماه؟!
از عزل و نصب های عجولانه تا یک توصیه به سرپرست منطقه آزاد انزلی

خانه تکانی سید مهدی نقوی در کمتر از یک ماه؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. سید مهدی نقوی ریسک بازی مار و پله را پذیرفته و وارد این بازی شده است/ آیا حکم دیوان عدالت اداری برای هرمز ربانی و سید مهدی نقوی اجرا می شود؟/ سیاستهای روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی  به سمت سکوت و مصلحت اندیشی هدایت شده است؟!/ سید مهدی نقوی بگونه ای عمل کرد تا مردم گیلان بوی تغییر و انتصاب یک مدیر غیر بومی را حس کنند/ عزل و نصبهای منطقه آزاد انزلی بگونه ای بود که باید در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود!/ آیا از تاریخ 12 آبان ماه سالجاری ماموران به خدمت در این سازمان بر اساس رای دیوان حقوق دریافت کرده اند یا خیر؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، پس  از روی کار آمدن دولت یازدهم و شعار معروف رئیس جمهور از ابتدای فعالیت خود مبنی بر اینکه با کلید آمده ایم نه با داس، نگاهی به جداول عزل و نصب‌ها در دولت نشان می‌دهد رئیس جمهوری که گفته بود با داس نیامده بلکه با کلید آمده، بگونه ای برخی مدیرانش برخورد کردند که  بسیاری از صاحب نظران گفتند که کار از داس هم گذشته و ظاهرا کلیدی که آقای روحانی از آن صحبت می کند، کلید کمباین بود و برخی مدیران در حال درو کردن هستند.

برکناری غیر منتظره و ناگهانی محمد ولی روزبهان مدیرعامل سابق منطقه آزاد انزلی نشان داد که تصمیم مرتضی بانک بر سر توانایی یا شایستگی نبوده و سودی برای مردم گیلان نداشت. مرتضی بانک انتظار داشت با انتصاب سید مهدی نقوی ، سر و صداها و اعتراضات  این تصمیم عجولانه ختم به خیر شود، اما این تازه اول ماجرا بود.

به اعتقاد نگارنده  بکارگیری مدیران همسو اگر با رعایت اصولی چون توانمندی و شایستگی همراه باشد، نه تنها مذموم نیست بلکه از آن روی که به هماهنگی های بیشتر در ارکان مدیریت می انجامد ، می تواند مفید و تزریق کننده توان و انگیزه بیشتر برای خدمت هم باشد. نقوی در طول کمتر از یک ماه مدیریت خود در منطقه آزاد انزلی با برخی عملکردها  نشان داد هر گاه مجال برای کش و قوس های رسانه ای و سیاسی باشد، پایه ثابت آن خواهد بود.

با توجه به اتفاقات رخ داده در کمتر از یک ماه گذشته، صفحه های سیاه و سفیدی برای سرپرست منطقه آزاد انزلی ترسیم شده است که قلم آن جز سید مهدی نقوی در دست فرد دیگری نبود . البته در این بین شاید نتوان از نقش برخی مشاوران وی چشم پوشید !

سید مهدی نقوی پس از اینکه سکان مدیریت منطقه آزاد انزلی را در دست گرفت بدون وقت دادن با جابجایی گسترده از پرسنل دفتر خود تا مدیران و کارمندان پایین دستی و ... ، بگونه ای عمل کرد تا مردم گیلان بوی تغییر و انتصاب یک مدیر غیر بومی را حس کنند . شاید بتوان ادعا کرد عزل و نصبهای وی در طول کمتر از یک ماه در منطقه آزاد انزلی بگونه ای بود که نامش باید در کتاب رکوردهای گینس ثبت شود!

موج برکناری ها  در منطقه آزاد انزلی در طول کمتر از یک ماه از سوی سید مهدی نقوی نشان می دهد که وی ریسک بازی مار و پله را پذیرفته و وارد این بازی شده است. اما  با توجه به اینکه ادامه فعالیت مرتضی بانک در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد از تاریخ 5 بهمن ماه سالجاری در هاله ای از ابهام قرار دارد و بنا بر ادعای بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ادامه فعالیت وی بعنوان بازنشسته غیرقانونی بوده و تمام احکام و دستورات بانک پس از 5 بهمن ماه سالجاری فاقد اعتبار است ، چگونه سید مهدی نقوی دست به  عزل و نصب های گازانبری زده ، در جای خود قابل تامل  است؟!

البته مشخص نیست که آیا رویکرد جدید مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی برگرفته از سیاستهای سید مهدی نقوی می باشد یا خیر؟ اما عدم پاسخگویی به سئوالات افکار عمومی اینگونه تداعی می کند که سیاستهای روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان با عزل محمد ولی روزبهان به سمت سکوت و مصلحت اندیشی هدایت شده است؟! هرچند روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی هیچ واکنشی به سئوالات ارسالی نگارنده نشان نداد،  اما عدم پاسخگویی در روند اطلاع رسانی و شرح وظایف نگارنده تاثیری ندارد و انشاالله در مطالب بعدی به این موضوع بیشتر پرداخته خواهد شد.

بر اساس تحقیقات بعمل آمده ، اجرای حکم دیوان عدالت اداری در خصوص ماموران اعزامی از دستگاههای دولتی ، دلیل برخی از برکناریها در منطقه آزاد انزلی عنوان شده است که در جای خود اجرای این مر قانون قابل تقدیر است .  دیوان عدالت اداری با ابطال بند ۳ تصویب نامه سال ۸۲ هیات وزیران، عملا راه را به روی برخی مدیران دولتی که با انگیزه دریافت حقوق و مزایای بیشتر به مناطق آزاد مامور می‌شدند، بست. براساس رای صادره در ۱۲ آذرماه سال ‌جاری، از این پس مناطق آزاد نمی‌توانند به ماموران اعزامی از دستگاه‌های دولتی حقوق و مزایای مطابق با قوانین و آیین‌نامه‌های داخلی خود پرداخت کنند و ملاک عمل آنان همان حقوق و مزایای دریافتی بر اساس آخرین حکم کارگزینی در دستگاه مبدا خواهد بود. ضمنا  این  رای در تاریخ 12/ 9/ 99 ابلاغ شد و لازم الاجرا می باشد . بنا بر این رای، کارکنان مامور از سایر دستگاههای دولتی باید نسبت به برگشت به محل کار سابق خود اقدام کنند. بنابراین پرداخت حقوق و مزایا از این تاریخ به بعد در چارچوب رای دیوان خواهد بود و گفته می شود  در غیر اینصورت عاملین پرداخت حقوق بر اساس ماده 598 قانون مجازات اسلامی توبیخ و مجازات خواهند شد.

اینکه چه تعداد نیروی مامور از دستگاههای دولتی در منطقه آزاد انزلی مشغول بکار هستند؟ عذر چه تعداد از ماموران به خدمت در این سازمان از سوی سید مهدی نقوی خواسته شده؟ آیا از تاریخ 12 آبان ماه سالجاری این افراد بر اساس رای دیوان حقوق دریافت کرده اند یا خیر؟ در صورتیکه ماموران به خدمت بر خلاف رای صادره و در چارچوب قوانین مناطق آزاد از زمان ابلاغ رای دیوان ، حقوق دریافت کرده باشند، با عاملین پرداخت حقوق چه برخوردی می شود؟ باقیمانده نیروهای مامور به خدمت در منطقه آزاد انزلی نظیر رضا اسلامی، رحیم شوقی، افشین عزیزی چه زمانی تعیین و تکلیف می شوند ؟ سئوالاتی است که برای مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی ارسال و منتظر پاسخ آن هستیم.

نکته دیگر قابل تامل این است که آیا حکم دیوان عدالت اداری برای آقایان هرمز ربانی و سید مهدی نقوی هم اجرا می شود؟ به نظر می رسد آن طور که در اخبار رسانه ها منتشر شده است هرمز ربانی از شیلات و سید مهدی نقوی از جهاد کشاورزی مامور به خدمت در منطقه آزاد انزلی هستند . اینکه آیا در چارچوب حکم دیوان عدالت اداری از تاریخ 12 آذر ماه سالجاری به بعد حقوق و مزایا دریافت می کنند و چه زمانی نسبت به برگشت به محل کار خود در شیلات و جهاد کشاورزی اقدام می کنند، نیز سئوالی است که افکار عمومی در گیلان منتظر پاسخ آن هستند .

به نظر می رسد  عزل و نصب های عجولانه منطقه آزاد انزلی  در ماه های پایانی عمر دولت تدبیر، امیدها را می سوزاند و بدون تردید جو نا آرام فعلی در فضای مدیریتی منطقه آزاد انزلی  که شائبه تغییرات گسترده را در آینده  تداعی می کند، نمی تواند سیگنال های مثبتی  برای اجرایی شدن اهداف این سازمان در دراز مدت و کوتاه مدت باشد .بنا براین به سرپرست منطقه آزاد انزلی  توصیه می شود با سعه صدر بیشتری نسبت به عزل و نصب مدیران آن سازمان رفتار نماید و در اجرای حکم دیوان عدالت اداری، خود پیشگام و الگوی سایر ماموران به خدمت در سازمان منطقه آزاد انزلی باشد.

ارسال شده در یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱:۳۷ بعد از ظهر
کد خبر: 6177706
آخرین خبر ها
گزیده خبرها