پیشنهاد ردیف اعتباری مستقل برای پرداخت خسارات کشاورزی به مجلس

پیشنهاد ردیف اعتباری مستقل برای پرداخت خسارات کشاورزی به مجلس

اسرار امروز . با پیشنهاد دکتر حسنی ردیف اعتباری مستقل برای پرداخت بیمه خسارات کشاورزی به مجلس ارائه شد.


دکتر حسنی جوریابی گفت: به مجلس پیشنهاد دادم تا ردیف اعتباری مستقل برای پرداخت خسارات کشاورزی در نظر بگیرد.

دکتر محمد صادق حسنی جوریابی در برنامه تلویزیونی لوجنک در مورد خسارت هایی که ناشی از حوادث غیر مترقبه و طبیعی به کشاورزان وارد می شود و برنامه ریزی صندوق بیمه کشاورزان در این زمینه گفت: در خصوص بیمه در سال های گذشته اعتباری به بانک کشاورزی داده میشد وهنگام خسارت بیمه ها به خوبی پرداخت می شد. بعد ها گفتند بانک کشاورزی از منابع خودش پرداخت کند که از این به بعد دچار مشکل شدیم و بانک نتوانست این اعتبار را تامین نماید.

۱۳۵۰ میلیارد تومان برای خسارات کشاورزی در سال 96 در نظرگرفته شده

او ادامه داد: در قانون بودجه سال 96 دولت لایحه ای ارائه داد که 1350 میلیارد تومان از سهم دولت به خسارات کشاورزی ناشی از حوادث غیر مترقبه و طبیعی اختصاص داده شود. اما بحثی در این خصوص وجود دارد که بنده بار ها تذکر دادم و پیگیر آن هستم و آن اینکه دولت در لایحه در نظر گرفته تا این پول از ماده 10/12 تامین شود که مربوط به اعتباری است که برای حوادث به صورت کلی مانند سیل و زلزله و... باید پرداخت شود. بنده معتقدم که ما در خصوص حوادثی که در ماده 10/12 تعریف شده آنقدر مشکل داریم و اعتبار ناکافی است که عملا سهمی برای کشاورزان نمی ماند تا کشاورزان بتوانند از این پول استفاده نمایند.

✅پیشنهاد دادم که ردیف مستقلی برای تامین اعتبار خسارات کشاورزی در نظر گرفته شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهادی برای رفع این مشکل از طریق کمیسیون کشاورزی ارائه دادم که 1350 میلیارد تومان به عنوان یک ردیف مستقل تعریف شود و دولت اعتباری جداگانه از ماده مذکور برای آن در نظر بگیرد. اگر خدا بخواهد و این پیشنهاد رای بیاورد مشکل کشاورزان در این زمینه حل خواهد شد و خسارات کشاورزان هم به موقع و هم به مقداری که باید پرداخت می شود.

✅ با 50 میلیون تومان در حوزه کشاورزی می توان شغل ایجاد کرد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در خصوص صنعت گلخانه ای گیلان و مشکلات آن گفت: دو هفته پیش بازدیدی از شهرک گلخانه ای کیشستان داشتم و مشکلات را از نزدیک دیدم. در حوزه کشاورزی با 50 میلیون تومان به خصوص در بخش گلخانه ای می توان شغل ایجاد کرد در صورتی که با این پول در صنایع دیگر نمی توان این کار را کرد.

او ادامه داد:در صنعت گلخانه ای رشت ما شاهد بودیم که پس از برف سنگینی که در سال 83 بارید گلخانه ها خسارات جدی دیدند و تولید کنندگان دچار مشکلات فراوانی شدند و به بانک ها بدهکار شدند و اصل وام و سود بسیار زیاد شد. مشکلاتی که تا امروز برای آنان ادامه دارد.

✅سود و جرایم وام های کشاورزی زیر 100 میلیون تومان بخشیده شد اما دولت و بانک ها کوتاهی کردند

حسنی جوریابی گفت: در لایحه بودجه سال 95 تصویب شد وام های زیر 100 میلیون تومان جرایم و سودش بخشیده شود. دولت و بانک ها آنقدر کوتاهی کردند که مجلس به دولت و بانک ها اخطار داد. امروز این بحث انجام شد اما خیلی دیر است.

عضو کمیسیون کشاورزی تاکید کرد: حالا آقایان با افتخار می آیند می گویند تا آخر اسفند وام های کشاورزانی که زیر صد میلیون تومان است اگر پرداخت شود سود و جرایمش بخشیده می شود. اما مگر چند روز تا پایان اسفند باقی مانده؟ کشاورزان چگونه در این مدت کوتاه این مبالغ را تهیه کنند؟ ما پیگیر این کوتاهی هستیم و به سادگی از این مسائل عبور نخواهیم کرد.


ارسال شده در چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲:۱۰ بعدازظهر
کد خبر: 257
آخرین خبر ها
گزیده خبرها