تعداد واقعی مبتلایان، ۴ برابر رقم اعلامی است
عضو ستاد ملی کرونا:

تعداد واقعی مبتلایان، ۴ برابر رقم اعلامی است

اسرار امروز. حمید سوری عضو ستاد کرونا گفت: هر نوع تردد و سفر، می تواند آتش اپیدمی را شعله ورتر کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایرنا، حمید سوری عضو ستاد کرونا گفت: نکته مهم برای کنترل اپیدمی، بیماریابی فعال است که البته به خصوص برای افراد بی علامت کار سختی است و معمولا به ازای هر یک بیماری که شناسایی می شود سه نفر حامل بیماری هستند که شناسایی نمی شوند و در جامعه رها هستند.

سوری افزود: در واقع تعداد واقعی مبتلایان روزانه چهار برابر افراد شناسایی شده است. افرادی که شناسایی نمی شوند، همان هایی هستند که موجب گسترش بیماری می شوند.

وی خاطرنشان کرد: در هیچ جای دنیا از همه مردم تست های مولکولی «پی سی آر» نمی گیرند، بلکه بیشتر از تست های سریع استفاده می کنند تا وضعیت اپیدمی را در مناطق مختلف بسنجند. چون تست های «پی سی آر» هم گران هستند و هم با توجه به نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی امکان انجام آن در همه جا نیست. البته تست های سریع ممکن است منفی کاذب زیادی داشته باشند و در موارد لازم باید تست های تکرار شوند.

سوری ادامه داد: با این وجود شبکه نظارت و تیم واکنش سریع وزارت بهداشت به طور دائم بر وضعیت اپیدمی نظارت دارد و به سرعت تغییر وضعیت دنبال می شود.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا درباره سفرهای نوروزی گفت: هر نوع جا به جایی، تردد و سفر، بالقوه خطرناک است و می تواند آتش اپیدمی را شعله ورتر کند. اما این اپیدمی از جنبه های مختلف تهدید کننده است و جنبه های رفتاری، روانی و اجتماعی هم باید رعایت شود، موضع وزارت بهداشت خیلی قاطعانه این بوده که سفرها به خصوص در نوروز انجام نشود .

ارسال شده در چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۳ قبل از ظهر
کد خبر: 7227476
آخرین خبر ها
گزیده خبرها