نه هرکه سر بتراشد، قلندری داند
قابل توجه مدافع ناشناس عملکرد سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی

نه هرکه سر بتراشد، قلندری داند

اختصاصی/ اسرار امروز/حسن سامریکلی گویی ، نشانگر صحت و قوت عملکرد یک مدیر نیست/ کلی گویی سیاست نخ نمایی است که در اذهان عمومی کاربردی ندارد/ تاوان برداشت‌ها و تحلیل‌های بدون پشتوانه را  مردم گیلان می پردازند/ آیا  متعهد شده است که دفاع کند؟!/ آیا نسبت به ارزیابی مثبت عملکرد سید مهدی نقوی تردید دارد که شاید با عنوان نام خود، مورد انتقاد قرار گیرد؟/ آقا یا خانم نگارنده ناشناس، اگر افراد دلسوزی که برای حفظ منافع عمومی ، سئوال می پرسند اقلیت حاشیه ساز نبوده و همانند برخی باد به پرچمها و نان به نرخ روز خورها ، به دنبال صید ماهی از آب گل آلود نیستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، پس از حضور سید مهدی نقوی بعنوان سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی با حکم دبیر دوبار بازنشسته شده شورایعالی مناطق آزاد ، متاسفانه این سازمان در موضوع پاسخگویی و شفاف سازی دچار یک افول محسوس شده و به دلایل نا معلوم، برخی سیاست کلی گویی را در پیش گرفته اند و تنها از این روش به اظهار نظر درباره موضوعات تخصصی می پردازند!

 

سیاست کلی گویی  انحراف ذهن مخاطب از موضوع اصلی است و برخی معتقدند یک روش مفید برای فرار و طفره رفتن در پاسخگویی است و این تصور برایشان ایجاد شده که بسیار زیرکانه و هوشمندانه است! البته این امر تا زمانی پایدار است که شخص شنونده به انگیزه او پی نبرده باشد. شخص کلی گو تلاش می کند تا بتواند موضوع را مثلا اصولی ، منطقی ، روشنفکرانه و حق به جانب جلوه دهد. به نظر می رسد کلی گویی برای  مثبت جلوه دادن عملکرد یک مدیر زیبنده نیست و در حال حاضر سیاست نخ نمایی است که در اذهان عمومی کاربردی ندارد.

 

آن‌ چه مرا واداشت تا بعنوان یک خبرنگار دست به قلم شوم، انتشار مطلبی در دفاع تمام عیار از عملکرد سید مهدی نقوی در طول 50 روز فعالیت با عنوان « چه کسانی از آرامش فعلی منطقه آزاد انزلی رنج می برند؟» توسط نگارنده ای ناشناس  در برخی رسانه ها بود.

 

دفاع تمام عیارو  بدون استناد علمی و آماری که از سوی این نگارنده منتشر شد، شبهات زیادی ایجاد کرد. سئوالات و شبهاتی نظیر اینکه چرا نگارنده در این اظهار نظر تخصصی از عنوان نام و نشانی خود خودداری می کند؟! آیا نسبت به ارزیابی مثبت عملکرد سید مهدی نقوی تردید دارد که شاید با عنوان نام خود مورد انتقاد قرار گیرد؟ افکار عمومی با مطالعه این یادداشت به این سئوال می رسند چه اهدافی پشت چنین اظهارنظرهای بدون پشتوانه علمی وآماری وجود دارد؟ آیا این نگارنده ناشناس، متعهد شده است که دفاع کند؟!

 

آقا یا خانم نگارنده ناشناس ، تاوان برداشت‌ها و تحلیل‌های بدون پشتوانه تخصصی را به ناچار مردم گیلان می پردازند و اظهارنظر بدون پشتوانه علمی و پژوهشی، ضربه بزرگی به پیکره اقتصادی مردم استان گیلان در این روزهای سرنوشت ساز تعیین مدیریت سازمان منطقه آزاد انزلی می زند.  چرا به راحتی در مورد مسائلی تخصصی اظهارنظر می‌کنید که حتی از عنوان نام و تخصص خود ابا دارید؟!

 

به این نگارنده ناشناس همانطور که از اهل ‌بیت (ع) روایت شده است، توصیه می شود بهتر است از چیزی که اطمینان ندارد، سخن نگوید و ساکت باشد. چرا که کلی گویی ، نشانگر صحت و قوت عملکرد یک مدیر نیست و با این اظهار نظرهای بدون پشتوانه، تخصص‌گرایی مخدوش می شود.

 

چگونه و بر چه اساسی عملکرد سید مهدی نقوی در سازمان منطقه آزاد انزلی را مثبت ارزیابی کردید بدون اینکه از وی بپرسید چرا بجای پاسخگویی و شفاف سازی، بر علیه رسانه و خبرنگار مطالبه گر دست به شکایت در محاکم قضایی زد و سعی در فرار رو به جلو دارد؟ آیا شکایت بر علیه رسانه های مطالبه گر در قاموس شما بعنوان عملکرد مثبت ارزیابی می شود و نمره مردودی سید مهدی نقوی در پاسخگویی و شفاف سازی در 50 روز فعالیت نیست ؟  

 

یادداشتی که نگارنده در آن تلاش می کند فضای حاکم بر منطقه آزاد انزلی را با ورود سید مهدی نقوی آرام و پر شتاب در مسیر توسعه نشان دهد . این نگارنده در یادداشت خود با کلی گویی به موضوعاتی اشاره  می کند که ظاهرا اطلاعاتی در آن خصوص ندارد.

 

وی در جایی به موضوع راه آهن اشاره می کند و اعلام می کند که با حضور سید مهدی نقوی، پیشبرد پروژه اتصال خط راه آهن رشت به بندر کاسپین با سرعتی مناسب در حال اجراست و در واقع بدون ذکر این موضوع که تنها تامین هزینه 2 کیلومتر از این خط راه آهن بعهده سازمان منطقه آزاد انزلی است این انتظار را در خواننده ایجاد می کند که اگر تا خرداد 1400 ، راه آهن رشت – کاسپین افتتاح نشد ، تاوان کم کاری ها بعهده منطقه آزاد انزلی است! بدون اینکه اشاره کند سرپرست منطقه آزاد انزلی با چه میزان پیشرفت فیزیکی پروژه راه آهن رشت - کاسپین را تحویل گرفته است؟ چه کم کاری از سوی منطقه آزاد انزلی در این پروژه تا زمان تحویل به سرپرست منطقه آزاد انزلی صورت گرفته است؟

 

نگارنده در این مطلب به گونه ای وارد بحث راه آهن شده که انگار منطقه آزاد انزلی پیمانکار پروژه است! در صورتیکه اجرای این پروژه بر عهده شرکت راه آهن جمهوری اسلامی است و منطقه آزاد انزلی فقط موظف بود پس از انجام مرحله به مرحله  کار و بر اساس صورت وضعیت ارائه شده ، بخشی از هزینه های 2 کیلومتر مورد تعهد این پروژه را تامین کند. آیا تا زمان تحویل سازمان به سید مهدی نقوی ، منطقه آزاد انزلی در تامین هزینه های راه آهن رشت – کاسپین  بر اساس صورت وضعیت ارائه شده،  کم کاری داشت؟ هر چند عده ای به دلایل نامعلوم تلاش کردند تا تاخیر در اجرای این پروژه ملی را به گردن منطقه آزاد انزلی بیاندازند و تصور می کردند با این روش می توانند از آب گل آلود ماهی بگیرند اما غافل بودند که به کاه دان زده اند و اگر کم کاری صورت گرفته، باید به سراغ شرکت راه آهن جمهری اسلامی رفت .

 

نگارنده ناشناس تلاش می کند القاء کند که جذب سرمایه گذاران جدید داخلی و خارجی و رشد شاخص های اقتصادی توسط سید مهدی نقوی در طول 50 روز فعالیت صورت گرفته، اما هیچ اشاره ای نمی کند که از تاریخ 15 بهمن تاکنون، چه تعداد سرمایه گذاری جدید داخلی و خارجی صورت گرفته و رشد شاخصها در کدام بخشهای منطقه آزاد انزلی سیر صعودی داشته است و کدام پروژه های راکد فعال شدند؟

 

نگارنده ناشناس در این مطلب بیان می کند «معدود افرادی سعی می کنند تا فضای مدیریتی جدید منطقه را که تنها بر کار و تلاش تمرکز کرده است، خدشه دار کنند. فارغ از اینکه هر مدیری با رعایت منافع سازمان متبوع خود حق انتخاب مدیران زیر مجموعه  را دارد اما باید گفت که برخلاف برخی از ادعاهای مطرح شده، مدیریت جدید سازمان منطقه آزاد انزلی تا بدین جای کار حکم دیوان عدالت اداری کشور در خصوص نحوه پرداخت حقوق ماموران را اجرا کرده که این امر منجر به پایان کار و بازگشت اکثر نیروهای مامور به این سازمان به ادارات متبوع خود شد.»

 

 البته نگارنده ناشناس هم به نظر می رسد تلاش می کند صورت مسئله را پاک کند و از سید مهدی نقوی نمی پرسد که چه تعداد نیروی مامور به خدمت از دستگاههای دولتی به منطقه آزاد انزلی در این سازمان حضور داشتند؟ چه تعداد به دستگاه مبدا بازگشتند؟ آیا نقوی مامور به خدمت از وزارت جهاد کشاورزی نیست؟ مبنای پرداخت ها به وی در صورت صحت ماموریت ایشان چیست؟ آیا رای دیوان عدالت اداری مورخ 12 آذر ماه سالجاری (( ابطال بند ۳ تصویب نامه شماره ۱۰۳۸؍ت۲۸۳۹۳هـ-۱۶؍۱؍۱۳۸۲ هیأت وزیران))  در مورد همه کارمندان مامور دولت در این سازمان اجرایی شده است؟ سرپرست منطقه آزاد انزلی از کدام دانشگاه در مقطع دکتری و در چه رشته ای فارغ التحصیل شده اند؟

 

نگارنده حتی سطح تدبیر و درایت نمایندگان مجلس استان گیلان را در این مطلب آن قدر پایین ارزیابی می کند که ممکن است ، عده معدودی بتوانند با هیاهو و ارسال اطلاعات نادرست، آنان را تحریک نموده و از مسیر درست تصمیم سازی در خصوص آینده منطقه آزاد انزلی منحرف کنند؟!

 

این نگارنده  ظاهرا اهل مطالعه هم نیست چرا که به گزارش سرپرست معاونت امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی و  معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی در تاریخ 6 اسفند ماه 1399 و سوم اسفند ماه سال گذشته هم توجه ای ندارد که از عملکرد مدیرعامل سابق دفاع کردند و با آن گزارشها اثبات کردند، سکان سازمان منطقه آزاد انزلی روی ریل توسعه و با شتاب حداکثری، تحویل سید مهدی نقوی شده است.

 

اعلام خبر رشد ۷۸ درصدی مبادلات تجاری بندرکاسپین در 11 ماهه سال 1399 با پهلوگیری ۱۶۸ کشتی نسبت به مدت مشابه در سال 1398 از سوی امین افقی و انتشار خبر کسب رتبه ممتاز اقتصاد مقاومتی توسط منطقه آزاد انزلی، تحقق ۶۰ میلیون دلار طرح سرمایه گذاری خارجی ظرف 10 ماهه 99 و عبور  صادرات و صادرات مجدد منطقه آزاد انزلی از مرز ۱۵۰ میلیون دلار توسط وحید طالب پور، گواه این مطلب است که کار برای سید مهدی نقوی آسان شده است .

 

آقا یا خانم نگارنده ناشناس، اگر افراد دلسوزی که برای حفظ منافع عمومی ، در چارچوب قانون مطالبه گری می کنند، بدون اینکه اتهام بزنند و یا قضاوتی کنند ، فقط سئوال می پرسند اقلیت حاشیه ساز نبوده و همانند برخی باد به پرچمها و نان به نرخ روز خورها ، به دنبال صید ماهی از آب گل آلود نیستند و در دفاع از مردم مظلوم استانی که با خون 8 هزار شهید ، درخت تنومند نظام جمهوری اسلامی را آبیاری کردند، کوتاه نخواهند آمد.

 

آقا یا خانم نگارنده ناشناس، نه هرکه سر بتراشد، قلندری داند. کلی گویی راه فرار برخی ها برای طفره رفتن از واقعیات است.

 

به نظر می رسد این نگارنده ناشناس  باید به جای یادداشت نویسی و یادآوری وظایف دیگران و اشغال فضای رسانه ای به سرپرست منطقه آزاد انزلی توصیه کند ، در چارچوب قانون به ابهامات، سئوالات و مطالبات افکار عمومی پاسخ دهد و به ایشان متذکر شود شکایت بر علیه رسانه ها و خبرنگاران جلوی  مطالبه گری را نخواهد گرفت  و این روش پاک کردن صورت مسئله است همانند آب به غربال پیمودن.

 

امیدوارم بجایی برسیم که برخی مسئولان بجای معطل کردن سئوالات در طول 50 روز و شکایت بر علیه خبرنگاران ، رویه خود را بسمت پاسخگویی و شفاف سازی هدایت کنند تا این شبهه ایجاد نشود که می توانند با پول و زور خود مسیر مطالبه گری تغییر دهند.

ارسال شده در شنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۸:۱۵ بعد از ظهر
کد خبر: 4695943
آخرین خبر ها
گزیده خبرها