چرا تیغ نظارت نمایندگان مجلس کند است؟!

چرا تیغ نظارت نمایندگان مجلس کند است؟!

اختصاصی/ اسرار امروزپشت تریبونها رگ گردن نشان می دهند که دولت باید پاسخگو باشد!/ تکرار و بیان کم کاریها روال عادی برخی مسئولان شده و دردی دوا نمی کند/ بیشترین آزمون و خطاهای  در تصمیمات سرنوشت ساز کشور رقم خورد؟!/ آیا نمایندگان مجلس می توانند ستاد ملی مقابله با کرونا را مجاب نماید تا بابت وضعیت موجود به مردم پاسخ دهند؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز ، این روزها خبرهای زیادی از فاجعه و بحرانی که کرونای چینی و انگلیسی دست در دست هم برای مردم کشور ایجاد کردند، در رسانه های مجازی و نوشتاری منتشر می شود. غالب مردم هم اعتقاد دارند که دولت با عدم برنامه ریزی و ناهماهنگی ها در تصمیم گیری ها، با سفرهای نوروزی مسئول ایجاد موج چهارم کرونا بوده و گلایه های بسیار دارند. اما ظاهرا دولت تدبیر هنوز خود را ملزم نمی داند که پاسخ هزاران سئوال مردم را درباره دلایل چنین تصمیماتی ارائه کند.

بارها هم در رسانه ها این سئوالات مطرح شد و افکار عمومی هم درخواست داشتند که تدبیر دولت به محدودیت های بیشتر در تردد بین شهرها در ایام تعطیلات ختم شود اما توجهی نشد و دولت هم برای خود در قبال خانواده هایی که با تصمیمات نامتناسب ، عزادار شدند و آینده ای مبهم در انتظارشان است ، تعهدی نمی بیند.

به نظر می رسد بیشترین آزمون و خطاهای دولت در تصمیمات سرنوشت ساز کشور در 4 سال گذشته رقم خورده و ظاهرا تمامی هم ندارد. در این بین نمایندگان مجلس هم در نهایت دست به انتقاد می زنند و مشخص نیست چرا تیغ نظارتی آنان در برخورد با چنینی تصمیمیاتی که منجر به خسارت جانی و مالی به مردم می شود، کند است؟! شاید این تصور برای آنان ایجاد شده که مردم از بی تدبیری دولت در موضع ایجاد موج چهارم کرونا بی خبر هستند که پشت تریبونها رگ گردن نشان می دهند که دولت باید پاسخگو باشد! هر چند همه می دانیم تکرار و بیان کم کاریها روال عادی برخی مسئولان شده و دردی دوا نمی کند. نکته قابل توجه اینکه برخی از این نمایندگان بجای اینکه عملکرد خود را در اینگونه موضوعات برای مردم تشریح کنند و بابت کم کاریها عذر خواهی نمایند، طبق روال و سنت گذشته با محکوم کردن برخی تصمیم گیرندگان متولی در موضوع کرونا ، سعی در فرار رو به جلو دارند.

رسول فرخی میکال رییس مجمع نمایندگان استان گیلان در یک گفتگو با فارس اظهار داشت:« دولت در مسئله‌ای مثل کرونا نباید خودسرانه تصمیم گرفته و سلامتی مردم را به خطر بیندازد.»

وی گفت: «متأسفانه در برخی مواقع به ‌ویژه در ایام نوروز دولت به نظرات کارشناسی مسؤولان بهداشتی کشور بی‌توجه بوده است.»

وی با انتقاد شدید از عملکرد دولت در خصوص مدیریت وضعیت کرونا در کشور و در ایام نوروز گفت: «  پیش از ایام نوروز کرونا در کشور به‌ طور نسبی کنترل و تعداد شهرهای قرمز کاهش پیدا کرده بود. ولی با بی‌تدبیری دولت در نوروز و باز گذاشتن جاده‌ها اکنون ۲۵۷ شهرستان قرمز، ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی هستند که جای بسیار تأسف و نگرانی دارد.»

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی،  دولت را مسؤول آغاز موج چهارم و سنگین کرونا در کشور دانست و افزود: «دولت از شنبه به مدت ۱۰ روز در کشور اعمال محدودیت شدید کرده تا بتواند کرونا را کنترل کند، آیا بهتر نبود دولت این اقدام را در تعطیلات نوروز انجام داده و مانع شیوع موج دیگر کرونا در کشور می‌شد.»

فرخی با تأکید بر لزوم توجه به تصمیمات وزارت بهداشت به‌عنوان متولی امر سلامت کشور، تصریح کرد:« وزیر بهداشت بارها خواستار اعمال محدودیت در ایام نوروز و لغو برخی از پروازهای گردشگری مثل کشور ترکیه شده بود، ولی ستاد ملی مبارزه با کرونا به آن بی‌توجه بوده و این دوگانگی در تصمیمات سلامت مردم را به مخاطره انداخته است». 

وی ورود بیش از چهار میلیون مسافر به گیلان در ایام نوروز را فاجعه مدیریتی خواند و گفت: «گیلان یک استان گردشگری در کشور بوده و در ایام نوروز بیش از چهار میلیون مسافر به این استان سفر کردند که اغلب پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و نتیجه این بی‌تدبیری در مدیریت سفر ابتلای روزانه ۱۷۰ نفر در این استان به ویروس کووید ۱۹ بوده است».

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تأکید بر اینکه نقش وزارت بهداشت و ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا باید در کشور مشخص شود، افزود: «پیگیری و تعیین نقش مدیریت ستاد ملی مقابله با کرونا در وضعیت پیش‌آمده مطالبه ملی بوده و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید با مردم و رسانه‌ها شفاف در خصوص چرایی رشد اپیدمی کرونا در ایام عید صحبت کند.»

فرخی با بیان اینکه اجرای تصمیمات کارشناسی وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا باید در دستور کار متولیان امر قرار گیرد، گفت:« حسب فرمایشات مقام معظم رهبری همه باید بر اساس نظر کارشناسی ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت عمل کرده تا در کنترل کرونا به موفقیت برسیم.»

حالا باید منتظر بمانیم تا ببینیم آیا نمایندگان مجلس می توانند ستاد ملی مقابله با کرونا را مجاب نماید تا بابت وضعیت موجود به مردم پاسخ دهند؟!

ارسال شده در شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۸:۴۶ قبل از ظهر
کد خبر: 6244885
آخرین خبر ها
گزیده خبرها