از ثناگویی  تا توهم مدافعان عملکرد سید مهدی نقوی؟!

از ثناگویی تا توهم مدافعان عملکرد سید مهدی نقوی؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. این رفتارها شبیه نان به نرخ روز خوردن است/ برای دفاع از سرپرست غیربومی این سازمان خود زنی می کنند؟!/ نقوی قبل از ورود به سازمان منطقه آزاد ماکو چه تخصصی در حوزه مناطق آزاد داشت؟/ بر اساس صحبتهای کوچه بازاری و قهوه خانه ای مدعی هستند نقوی نماینده ای شایسته، خردمند و فرزانه است!/ مردم  گیلان بیش از آنکه نیازمند نمایش و رویا پردازی های باشند، نیازمند عمل و حرکت جهادی به معنای واقعی برای توسعه هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، پس از حضور مجدد و غیرقانونی مرتضی بانک ، متاسفانه با احکام صادره از سوی وی که بر اساس ادعای برخی نمایندگان مجلس و مسئولان ، غیرقانونی بوده است، فرصت طلايي از برخی مناطق آزاد در کشور گرفته شد. یکی از سازمانهایی که تیر خلاص مرتضی بانک به آن اصابت کرد، سازمان منطقه آزاد انزلی بود. عزل محمد ولی رزوبهان از سوی دبیر دوبار بازنشسته شورایعالی مناطق آزاد باعث شد تا منطقه آزاد انزلی درگیر حواشی عجیب و غریب شده و با سردرگمی مواجه شود.

منطقه آزاد انزلی یکی از مجموعه‌های پیشتاز عرصه جهاد اقتصادی در مقابله با تحریم‌ها بود که بنا بر اذعان کارشناسان در سالهای اخیر، توانست گام‌های بزرگی در ارتقای شاخص‌های کلان منطقه، استان و کشور بردارد و بسترهای مناسبی را برای رشد و شکوفایی فراهم سازد.

عزل یک شبه و توهین آمیز یک مدیر گیلانی ، واکنشهای شدیدی از سوی برخی مسئولان و رسانه ها در پی داشت و انتقاداتی در قالب سئوالات متعدد مطرح شد . طرح این سئوالات، سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی را آن قدر عصبانی کرد که  علیرغم تاکید محمد رضا مومنی دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور مبنی بر شفاف سازی در مناطق آزاد و تقویت حوزه اطلاع رسانی  بجای پاسخگویی، بر علیه نگارنده  اقدام به شکایت در محاکم قضایی نماید!

برخی هم در اظهاراتی تکراری  با حمله به منتقدین عملکرد سرپرست منطقه آزاد انزلی در حوزه پاسخگویی و شفاف سازی، به دفاع از اقدامات سید مهدی نقوی در دوران فعالیت 70 روزه  وی پرداختند و منتقدین را هم به رگبار بستند که جریان سازی می کنند و متهم کردند که شروع به تخریب جهت دار و هدفمند سرپرست فعلی سازمان منطقه آزاد انزلی  و سنگ اندازی بر سر راه وی نموده اند! حتی ادعا کردند که برخی  در تلاش و تلاطم  هستند که مدیر عزل شده را دوباره بر روی کار برگردانند !!

افرادی که  مشخص هم نیست برای ادعاهای عجیب و غریب و ارزیابی عملکردها ، چه شاخص هایی را مد نظر قرار داده اند؟! مدیری که حاضر نشد اعلام کند در مقطع دکتری در کدام دانشگاه و در چه رشته ای تحصیل نموده است؟ وضعیت مامور به خدمت وی چه شد؟ آیا وی کارمند وزارت جهاد کشاورزی است یا اینکه به وزارت اقتصاد و امور دارایی منتقل شده است؟ وی قبل از ورود به منطقه آزاد ماکو چه تخصصی در حوزه مناطق آزاد داشت؟ و ...

حتی ادعا کردند که وی تنها سرپرست منطقه آزاد انزلی  است که به دور از هر گونه مسائل حاشیه‌ ای در پاسخگویی به انتقادات، توانسته با ایجاد وحدت و همبستگی در سازمان روح تازه‌ای در منطقه آزاد بدمد؟! در صورتیکه شاید بتوان ادعا کرد سید مهدی نقوی، تنها مدیر منطقه آزاد انزلی است که به دلیل طرح سئوالات افکار عمومی، بر علیه خبرنگار یک رسانه شکایت نموده است؟

گفتند  نقوی روند احیاگرانه را در مدت کوتاه آغاز کرده و خطر پس افتادگی، رکود و تضییع فرصت ها را کنترل نموده ، اما استنادی برای این ادعا ارائه ندادند و بر اساس صحبتهای کوچه بازاری و قهوه خانه ای مدعی هستند سید مهدی نقوی نماینده ای شایسته، خردمند و فرزانه است!

این اعتماد به نفس بالای مدافعان عملکرد سید مهدی نقوی در طول 70 روز و تصورشان از ارائه عملکرد بسیار مناسب، بیشتر شبیه توهمی است که شاید ریشه آن، در تعریف و تجمیدهای برخی ثناگویان و یا  ارزیابی های  بی پایه و اساس نهفته است.

کسانی که با نگرشی غیرمستند و غیرکارشناسانه، برخی اتهامات و انتقادات خلاف واقع را به مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد انزلی، بدون اجازه دفاع و یکطرفه منتسب می کنند و بدون ارائه آمار و گزارشهای رسمی و نظرات کارشناسی اتهام می زنند که البته شاید بخشی از این نقدها غیر منصفانه و ناجوانمردانه، بر مبنای اغراض سیاسی و شخصی عنوان شده باشد و با این شیوه، چشم انداز روشنی برای منطقه آزاد انزلی وجود نخواهد داشت.

اما نکته ای که بسیار قابل تامل است، مطالبی است که از سوی برخی رسانه ها در خصوص این موضوع طرح شده است. هر مدیری در طول دوران مدیریت خود ممکن است دچار ضعف و یا مشکلاتی باشد که انتظار می رود که در زمان حضور آن مدیر ، موضوعات در رسانه ها طرح و پاسخ آن دریافت شود نه اینکه بعد از عزل آن مدیر و ورود مدیر جدید، تازه به فکر نقد عملکرد مدیر قبلی باشند که ممکن است این تصور برای افکار عمومی ایجاد شود با نقد مدیر سابق و تعریف و تمجید از مدیر جدید، به دنبال منافع جدیدی هستند.

این روزها تحلیل چنین موضوعات تخصصی آن هم بدون ارائه نظر کارشناسان مرتبط از سوی برخی رسانه هایی که در زمان حضور محمد ولی روزبهان که نه تنها نقدی بر عملکرد وی نداشتند بلکه از وی دفاع هم می کردند ، باعث شده تا این نکته در اذهان عمومی تداعی شود که این رفتار رسانه ای شبیه نان به نرخ روز خوردن است و هزاران اما و اگر در افکار عمومی ایجاد نموده است که چرا تا دیروز سنگ مدیرعامل سابق را به سینه می زدند و امروز، مدافع عملکرد سرپرست موقت غیربومی در مدت زمانی کوتاه شده اند؟! البته اگر برای ادعاهای خود دلایلی متقن و کارشناسی داشته باشند ، می توانند چنین انگ ها و وصله هایی را از خود دور کنند.

فارغ از اینکه در آینده چه کسی سکان مدیریت سازمان منطقه آزاد انزلی را بر عهده می گیرد، این سئوال مطرح می شود که  چه منافعی متصور است که اقدام به تخریب مدیران گیلانی بدون ارائه استناد در سطح ملی می کنند و چرا برخی خوش استقبال و بدبدرقه هستند؟!

رسانه هایی که در مطالبی پرطمطراق مدعی شدند که سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی عملکردی درخشان داشته و از زمان حضور وی، این سازمان در شاخص های مختلف شاهد رشد چشمگیری بوده است! تعریف و تمجیدهای عجیب و غریب که محدود به یکی، دو مورد هم نیست؟!

به نظر می رسد این ادعاها از عدم شناخت صحیح آنان از واقعیات موجود منطقه آزاد انزلی نشات گرفته است. تلاش می کنند تا منطقه آزاد انزلی را پیش از حضور سید مهدی نقوی محروم نشان دهند، اما تاکنون استناد کارشناسی برای عملکرد وی ارائه ننموده اند.

جاییکه سرپرست موقت این سازمان در ابتدای تحویل سکان مدیریت ، احکام عزل و نصب فله ای صادر می کند، جابجایی و تغییر را حق سید مهدی نقوی عنوان می کنند و زمانیکه دبیر جدید شورایعالی مناطق آزاد تصمیم به انتصاب مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی می گیرد، وی را مجاب می کنند که حتی به این موضوع فکر هم نکنید! حتی از جانب مومنی هم اظهارنظر می کنند که وی تحت فشار برخی سیاسیون اقدام به انتصاب فلان فرد در منطقه آزاد انزلی نموده است که هیچ شناختی از ارکان قانونی و اقتصادی منطقه آزاد انزلی ندارد. به گونه ای از مومنی سخن به میان می آورند مثل اینکه وی اطلاعاتی در حوزه مناطق آزاد ندارد و دلسوز نیست و نمی داند که سید مهدی نقوی هم پیش از حضور در منطقه آزاد ماکو ، سابقه ای در مناطق آزاد نداشته است؟!

کار به این جا ختم نشده و حتی برای دفاع از سرپرست غیربومی این سازمان شروع به خود زنی می کنند و مدیرعامل سابق منطقه آزاد انزلی را، سفارشی و ناکارآمد معرفی می کنند؟!

در مقابل نمایندگان مجلس در خانه ملت ایستادند و کار غیرقانونی مرتضی بانک در صدور احکام پس از بازنشستگی را قانونی تعریف کردند و مدعی شدند بانک برای عدم آسیب پذیری منطقه آزاد انزلی اقدام به برکناری محمد ولی روزبهان نموده، اما تاکنون استنادی برای ادعای خود ارائه ندادند. حتی در ادامه ادعاهای تکراری بدون استناد و کلی گوییها پا را فراتر نهاده و مدیران گیلانی دیگر را از دم تیغ گذارندند و پای خیلی ها را به این موضوع باز کردند.

روزبهان را متهم کردند که واقعیات موجود سازمان منطقه آزاد انزلی را در خصوص راه آهن پنهان کرده و مدعی شدند دولت از عملکردش در نظارت بر راه آهن رشت - کاسپین ناراضی بود؟! به نظر می رسد یا از نقش سازمان منطقه آزاد انزلی در پروژه راه آهن رشت – کاسپین بی اطلاع هستند و یا اینکه فکر می کنند دکتر روحانی از وظایف این سازمان در راه اهن رشت – کاسپین بی خبر است!! تلاش می شود تا عدم توفیقات یا بی برنامگی ها در اتصال راه آهن رشت - کاسپین را متوجه  مدیرعامل سابق این سازمان کنند و مدعی شدند نتوانسته مهم ترین پروژه سازمان و مورد تاکید رییس جمهور در حوزه راه آهن را به خوبی دنبال نماید و به پیشرفت مناسبی برساند.

این اتفاق نظر در بین مردم گیلان و مسئولان وجود دارد کسانی که باعث تاخیر در اتصال پروژه راه آهن رشت - کاسپین شدند، در هر جایگاه مدیریتی کشور باید پاسخگوی عملکرد خود باشند. اما چرا نقوی اعلام نمی کند که آیا منطقه آزاد انزلی تا 15 بهمن ماه 1399 در پرداخت سهم مشارکت منطقه آزاد انزلی کوتاهی داشته است یا خیر؟ آیا سازمان منطقه آزاد انزلی به غیر از پرداخت هزینه مورد تعهد بخشی از این خط ریلی، تعهدات دیگری در ساخت و اجرا دارد؟

برخی رسانه ها هم ادعا کردند  کارنامه موفقی  در طی 14 ماه فعالیت  روزبهان وجود ندارد و وی با سرمایه گذاران و کارآفرینان همراهی ندارد! آیا افتتاح ۱۸ پروژه زیرساختی و تولیدی با سرمایه‌گذاری 8 هزار و ۱۷۵میلیارد ریال با سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی بصورت ویدئو کنفرانسی با حضور رییس جمهور در دی ماه 99 به رغم وجود تحریم های ظالمانه و شرایط کرونا، نشانه عملکرد مثبت نیست؟

اعلام خبر رشد ۷۸ درصدی مبادلات تجاری بندرکاسپین در 11 ماهه سال 1399 با پهلوگیری ۱۶۸ کشتی نسبت به مدت مشابه در سال 1398 و انتشار خبر کسب رتبه ممتاز اقتصاد مقاومتی توسط منطقه آزاد انزلی، تحقق ۶۰ میلیون دلار طرح سرمایه گذاری خارجی ظرف 10 ماهه 99 و عبور  صادرات و صادرات مجدد منطقه آزاد انزلی از مرز ۱۵۰ میلیون دلار توسط دو معاون این سازمان در اسفند ماه سال گذشته، گواه عملکرد موفق محمد ولی روزبهان نیست؟!

سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی  از زمان تحویل سکان مدیریت این سازمان ، دست به چه تغییر و تحول شگرفی زده است که  تا این اندازه و با اطمینان از رشد عملکردی سازمان منطقه آزاد انزلی سخن به میان آورده می شود؟!

بسیار تعجب ‌برانگیز است برخی رسانه ها  اقدامات مثبت  دکتر محمد ولی روزبهان که با گزارش عملکرد دو معاون سازمان منطقه آزاد انزلی مبنی بر افزایش صادرات و واردات و کسب رتبه برتر اقتصاد مقاومتی تایید می شود را نمی بینند و برای مدیر گیلان از واژه برکنار شده استفاده می کنند، اما اقدامات سرپرست غیر بومی منطقه آزاد انزلی را منحصر بفرد اعلام نموده، ولی استنادی برای آن ارائه نمی دهند؟!

حتی تهدید برخی کارآفرینان و سرمایه گذاران منطقه آزاد انزلی به تعطیلی کارخانجات و تعدیل  و حذف نیرو را اتفاقی مبارک تعریف می کنند و تهدید دولت از سوی کارآفرینان و سرمایه گذاران در شرایطی که کشور در حال جنگ اقتصادی است را الگویی ارزشمند برای همه حوزه های اقتصادی استان عنوان می نمایند!

این رسانه ها سید مهدی نقوی را شاه کلید همه قفل‌هایی می دانند که بر سرنوشت و آینده منطقه آزاد انزلی زده شده است!!  اما  نمی‌گویند که که چه مرجع و منبعی چنین ادعایی را تایید می کند؟

منطقه آزاد انزلی، علی رغم دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زیادی، عملکرد مثبتی در عرصه اقتصاد و تجارت در شرایط تحریمهای ظالمانه داشته است که به اذعان کارشناسان ارزشمند است. انتظار می‌رفت به ‌جای فرصت‌ سوزی، برای کسب اعتبارات و امتیازات بیشتر در موضوعاتی نظیر لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی که چندین ماه معطل مانده است ، از سوی رسانه ها چانه‌ زنی می‌ شد نه طرح اظهاراتی که استنادی برای اثبات آن در کوتاه مدت وجود ندارد.

هرچه که هست این مردم هستند که باید در خصوص عملکرد سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی اظهار نظر کنند. سئوالات نگارنده تا زمانیکه سید مهدی نقوی سکان منطقه آزاد انزلی را در دست دارد، همچنان پا برجاست هر چند گوش شنوایی برای شنیدن ندارد.

متاسفانه هرگاه به انتقاد از عملکرد سرپرست سازمان منطقه آزاد انزلی در قالب سئوال پرداخته می شود و ابهامات افکار عمومی طرح می شود، عده ای با شایعه سازی های بی اساس و ایراد و اتهامات واهی ، سعی در لاپوشانی کردن ضعف های وی در پاسخگویی و شفاف سازی دارند. آیا وظیفه مدیران پاسخگویی به سئوالات رسانه و شفاف سازی اذهان عمومی نیست؟ اگر هست چرا هیچ شفاف سازی و پاسخگویی از سوی سید مهدی نقوی وجود ندارد؟ ایا ایشان معتقدند وظیفه ای برای تنویر افکار عمومی برای وی تعریف نشده و یا اینکه  پاسخ قانع کننده و مستندی برای افکار عمومی ندارند؟

طرفداران مطلق آقای نقوی باید از تمجید گری بدون پشتوانه که عامل جلوگیری از رشد و توسعه است، پرهیز کنند. به آنان نیز توصیه می شود منافع منطقه آزاد انزلی و استان گیلان را با منافع شخصی و لجاجت های خود، درگیر نکنند چرا که مردم  گیلان بیش از آنکه نیازمند نمایش و رویا پردازی های باشند، نیازمند عمل و حرکت جهادی به معنای واقعی برای توسعه هستند.

لازم به ذکر است که برای نگارنده شخص مهم نیست و به دنبال شخص خاصی هم نبوده و نیستیم و تنها عملکرد مدیران حائز اهمیت است. اگر استنادی برای ادعاهایشان وجود دارد، ارائه دهند تا ما هم با استناد به آن گزارشات کارشناسی شده، نسبت به تنویر افکار عمومی اقدام نماییم.

ارسال شده در دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۳:۳۸ بعد از ظهر
کد خبر: 6733558
آخرین خبر ها
گزیده خبرها