بزودی شاهد هجوم موش، سوسک و مگس به شهر رشت خواهیم بود
نماینده اهالی سراوان رشت:

بزودی شاهد هجوم موش، سوسک و مگس به شهر رشت خواهیم بود

اسرار امروز/ سید اکبر خوشحال. کشاورزان زمین های خود را حراج می‌زنند تا فرار کنند/ نه مدیرکل محیط ‌زیست به داد مردم می‌رسد نه منابع ‌طبیعی و نه استانداری/ اعضای شوراهای شهر هم کاری نمی‌کنند/ کسی به داد ما نمی ‌رسد؟/ اهالی سراوان همچنان در محاصره زباله هستند/ اهالی سراوان دچار بیماری پوستی و گوارشی شده‌اند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، وقتی از مرقد مطهر امامزاده هاشم به سمت شهر رشت عبور می کنید، بوی تعفن زباله مشام هر انسانی را می‌آزارد. انباشت زباله و شیرابه‌های آن، آتشی است که به جان جنگل‌‌های زیبای گیلان افتاده است.

 متأسفانه عدم توجه متناسب مدیران متولی ازجمله منابع‌طبیعی ، محیط‌زیست و ... سبب گردید تا لذت تماشای زیبایی جنگل از مردم گرفته شود و باید به ناچار  دست به بینی و دهان،  از روستاهای توریستی و جنگلی کچا ، موشنگاه و جوکلبندان  عبور کرد .

 روستاهایی بکر و توریستی که در 15 کیلومتری مرکز استان گیلان قرار دارد. یکی از رویایی‌ترین روستاهای بی نظیر گردشگری ایران  که اکنون  خطرناک‌ ترین منطقه در سطح کشورمطرح است.

 مدیران متولی هم بارها  وعده  دادند، اما از عمل خبری نیست. استانداران وقت،  مدیران وقت  محیط ‌زیست ، منابع طبیعی ، معاونان استاندار و ... هم آمدند، قول دادند، اما عمل نکردند و اهالی زحمتکش و ستمدیده سراوان همچنان در محاصره زباله دست و پنجه نرم می کنند  و کار بجایی رسیده که مگس و پشه و سوسک خصوصاً موش امان اهالی را بریده است.

سید محمد معزی یکی از روستاییان خوشنام و شناخته شده منطقه از سوی اهالی سراوان بعنوان نماینده انتخاب گردید تا در مقاطع مختلف بتواند از حقوق بحق روستائیان ستمدیده دفاع کند و فریاد مظلومانه کشاورزان زحمتکش را به گوش مقامات مسئول برساند.

نماینده منتخب اهالی سراوان در یک گفتگو گفت: روزانه صدها تن زباله از شهر رشت و سایر شهرهای گیلان به روستای کچا سرازیر می شود  و به انباری از باروت  تبدیل شده است.

معزی اضافه کرد:  شیرابه‌ زباله سراوان نه تنها رودخانه‌های گوهررود و زرجوب را به آلوده ‌ترین رودخانه های دنیا  تبدیل کرده، بلکه دریای خزر را نیز به حوضچه‌ای از فاضلاب مبدل نموده ست. اما با این شرایط باز هم نه مدیرکل محیط ‌زیست به داد مردم می‌رسد نه منابع ‌طبیعی و نه استانداری .

معزی در ادامه افزود: این بی‌توجهی ها به جایی رسیده که حتی سال قبل اعلام کردند که شنا در دریای خزر به علت آلودگی زیاد ممنوع است باز هم شهرداری رشت و شهرداری‌های سایر شهرها روزانه مرتب زباله‌های خود را به منطقه جنگلی سراوان انتقال می‌دهند و اعضای شوراهای شهر هم کاری نمی‌کنند.

وی ادامه داد: این بی‌توجهی‌ها نه تنها زخم کهنه‌ای بر دل جنگل‌ها و دریای خزر وارد می‌کند بلکه جان و مال مردم را هم با خطر جدی مواجه کرده است. برای مثال دام کشاورزان منطقه ازجمله گاو، گوسفند، مرغ، غاز و بالاخره هرگونه جانوری را دچار بیماری می‌کند.

نماینده منتخب اهالی سراوان تاکید کرد: حتی کشاورزان عزیز زحمتکش سراوان دچار بیماری پوستی و گوارشی شده‌اند و صدا و سیمای گیلان نیز گزارشی بسیار تکان‌دهنده از وضعیت اسفناک اهالی این منطقه تهیه و منتشر کرد، اما باز هم مدیران مسئول کاری از پیش نبردند.

وی تصریح کرد: آقا بنویس که واقعاً اهالی ستمدیده سراوان از دست مگس و پشه خسته شده اند. اکثر زمین‌های کشاورزی خود را حراج می‌زنند تا فرار کنند.

وی گفت: مدیران ذیربط آمدند تماشا کردند، وعده دادند و رفتند . مردم هم بناچار اقدام به نصب تابلوی روزشمار کردند که اگر در مدت معین به داد ما نرسند جاده را می‌بندیم که با وساطت معاون عمرانی استانداری قول دادند و حتی به خون شهدا سوگند یاد کردند که بزودی رفع مشکل می‌کنیم. متأسفانه ایشان هم رفت و پشت سرش را نگاه نکرد.

وی با اشاره به موضوع تصفیه شیرابه زباله در سراوان گفت: شهرداری رشت مبالغ سنگینی را  به احداث تصفیه‌خانه زباله اختصاص داد و شخصی بنام گلریز نیز یکی از دست ‌اندرکاران اصلی این پروژه بود که متأسفانه بعد از چند روز افتتاح تعطیل شد و کسی هم از اعضای شورای شهر رشت یا سازمان‌های نظارتی پاسخ  ندادند که چرا روستائیان ستمدیده سراوان با میلیاردها تومان هزینه، همچنان در محاصره زباله قرار دارند؟

معزی با اشاره به تلاشهای بی نتیجه برای دیدار رییس سازمان صمت استان گیلان، گفت: خیلی پیگیر شدم که شاید بتوانیم قدمی در جهت اهالی برداریم. حتی سعی کردم دیداری با ریاست محترم سازمان صمت داشته باشیم تا بخشی از درآمد حاصله مجوزهای برداشت شن و ماسه حاشیه سفید رود به سراوان اختصاص یابد، اما بخت یار نبود.

وی ادامه داد: البته شنیدم جناب آقای دلق پوش بازنشسته شده اند و انگیزه خدمتی ندارد. ای کاش وزیر صنایع مدیری جوان و با انگیزه در رأس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان معرفی کند تا بتواند خدمات بیشتری ارائه دهد.

معزی خاطرنشان کرد:  واقعاً دلسردکننده است. کشاورزان ما یکی پس از دیگری این منطقه را ترک می‌کنند و به شهر می‌روند. در حالیکه این سرزمین اجدادی ما است. برای ما دردآور است که این صحنه‌های ناگوار را می‌بینیم. ای کاش امام جمعه محترم و استاندار گیلان یک روز در این محل حضور پیدا کنند تا از نزدیک شاهد فاجعه‌ای که بر اثر ندانم ‌کاری برخی مسئولان استان برای اهالی سراوان بوجود آمده، ببینند. آنگاه متوجه خواهند شد که چه ظلمی به ما شده است. شاید دلشان بحال روستائیان ستمدیده این منطقه بسوزد و به فریاد ما برسند.

 وی در پایان از تلاش و پیگیری های دکتر ویشگاهی مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری و مهندس سید محمد  احمدی شهردار رشت قدردانی کرد و گفت: یک دست صدا ندارد و نمایندگان مردم در مجلس و شورا باید حمایت کنند زیرا اگر این وضعیت ادامه پیدا کند مطمئناً بزودی مگس ، سوسک و موش به شهر رشت هجوم می برند.

ارسال شده در چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۰ قبل از ظهر
کد خبر: 0760585
آخرین خبر ها
گزیده خبرها