ساز مخالف شورای شهر رشت در انتهای خط؟!
مهر مردودی بر کارنامه شورای پنجم شهر رشت

ساز مخالف شورای شهر رشت در انتهای خط؟!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. شهردار رشت تهدید به استیضاح شد؟!/ درب بر همان پاشنه چهار سال قبل  می چرخد/ بابت تصمیمات اشتباه هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند/ انتظار این بود که کمی از اشتباهات گذشته خود را جبران می کردند/ زمان طلایی برای توسعه با درگیری اعضای شورای شهر از دست رفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، شوراها در کنار قوه مقننه از جایگاه خاصی برای قانونگذاری در مسائل شهری برخوردارند و از این رو بسیار مهم و با اهمیت هستند. شهر یک موجود زنده است که ماهیت خود را از ساکنان خود و میزان خدماتی که در آن ارائه می‌شود، به دست می‌آورد. این کالبد نیازمند مدیریت یکپارچه، خلاق و فارغ از نگاه‌های سیاسی و تنشهای درونی است.

در واپسین لحظات عمر شورای شهر پنجم رشت، حالا شاید بتوان قضاوتی بهتر از کارنامه این شورا داشت. شورایی که می‌بایست گوشی شنوا برای حرف‌های مردم و دست و پایی برای پیگیری امور آنان داشته باشد نه تنها در طول چهار سال، تحول مثبت و گشایش محسوسی در حل مشکلات و معضلات شهری رشت، ایجاد نکرد بلکه پسرفت جدی مرکز استان گیلان در حوزه های مختلف، صدای اعتراض شهروندان رشتی را بلند کرد که شورای پنجم فقط به دنبال تغییر مکرر شهردار است.

شورایی که درگیر تنشهای درونی بود و توجه ای متناسب و خاص به خیلی از موضوعات و مسائل شهری از بحث ترافیک تا معضلات نظام مهندسی، بافت‌های فرسوده، حاشیه نشینی و .. نکرد  و ناکارآمدی شورای پنجم این شهر باعث شد  تا معضلات و مشکلات شهری، دو چندان شود.

ناکارآمدی شورای پنجم با توجه به اینکه عمر زیادی به پایان این دوره نمانده است ، به قدری مشهود است که یکایک شهروندان رشت می‌توانند به راحتی درباره آن اظهار نظر کنند که مسائل شهری، به دلیل دعواها و اختلاف نظر اعضای شورای شهر با یکدیگر روی زمین مانده است.

مردم شهر رشت می گویند:« قطعاً به این عملکرد نمره قبولی نمی‌دهیم. اختلافات موجود اعضای شورای شهر رشت نشان می‌دهد که یا به فکر مردم شهر نیستند و یا اینکه خیلی کم به این موضوع می‌اندیشند و تمام هم و غم و فکر آنها، به رخ کشیدن قدرت سیاسی خود در مقابل گروه مقابل است.»

آنان می گویند:« شهر رشت به دلیل تغییر پیاپی شهردار در طول چهار سال گذشته به شدت آسیب دید و خسارات زیادی به مردم این شهر وارد شد و زمان طلایی خود را برای توسعه با توجه به گرانیهای بی سابقه و تورم شدید از دست داد»

مردم رشت تاکید می کنند:« همه این مشکلات ریشه در اختلافات اعضای شورای شهر با یکدیگر دارد که اجازه اتخاذ تصمیمات متناسب با شرایط شهر را به شهردار نمی دهد . شورایی که بابت تصمیمات اشتباه هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند و بسنده کردن به اقدامات جاری نتیجه عملکرد چهارساله آنان بوده است.»

پس از برکناری دکتر ثابت قدم ، شورای شهر رشت بجای ایجاد ثبات در مدیریت شهری مجددا درگیر تغییر پیاپی شهردار بود و مردم شهر پروژه عمرانی محسوسی ندیدند و  همچنان شهر بلاتکلیف  ماند تا اینکه سکان شهرداری این شهر به سید محمد احمدی سپرده شد. حالا سید محمد احمدی تلاش می کند با وجود موانع بسیار ، شهرداری رشت را به مسیر اصلی خود یعنی ارائه خدمات شهری و خدمت به شهروندان برگرداند.

انتظار مردم شهر رشت  این بود که اعضای شورای شهر در مدت کوتاه باقیمانده عمر این دوره، با برداشتن موانع و سرعت گیر از زیر پای شهردار، تحولی در افزایش دسترسی مردم به خدمات شهری بوجود آورند و کمی از اشتباهات گذشته خود را جبران کنند اما ظاهرا دوباره شهردار رشت را تهدید به استیضاح کردند و ساز مخالف برخی اعضای شورای شهر رشت در انتهای خط،  باعث شد تا مردم فکر کنند درب بر همان پاشنه چهار سال قبل  می چرخد.

اسماعیل حاجی پور عضو شورای شهر رشت در یک ‌صد و نود و ششمین جلسه علنی شورا برای شهردار خط و نشان کشید . حتی کار به اینجا ختم نشد و کار به درگیری لفظی این عضو شورا هم کشیده شد و بر اساس شنیده ها در نهایت با وساطت رییس شورا،  از درگیری فیزیکی جلوگیری شد. ظاهرا دعوا بر سر رانندگان استیجاری شهرداری بود.

وی پاسخ شهردار رشت را قانع کننده ندانست و تهدید کرد:« در صورت قانع نشدن از صحبت‌های شهردار رشت، روند قانونی را به‌ عنوان عضو شورا طی می‌کنم!»

وی گفت:« بحث راستی آزمایی باید انجام شود و شهردار رشت در شرایطی که مدعی هماهنگی با شورا است،  عملکرد دیگری  مشاهده می‌شود که قابل ‌پذیرش نیست!»

حاجی پور ادعا کرد:« شاهد کنار گذاشتن نیروهایی که سرمایه‌های شهر رشت محسوب می‌شوند، هستیم و در مقابل برخی از نیروها برای خودشان بدون ضوابط رفت ‌وآمد می‌کنند؟!»

وی با انتقاد از وضعیت رانندگان استیجاری شهرداری رشت افزود: « رانندگان فاقد بیمه هستند و باید مشکل رانندگان استیجاری برطرف شود. باید وضعیت رانندگان شهرداری رشت تعیین تکلیف شود.»

شهردار رشت نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات پیرامون نیروهای شرکتی اظهار کرد:« نباید در این حوزه هیجان بر منطق و قانون استوار شود .»

وی با بیان اینکه درباره وضعیت رانندگان استیجاری شهرداری رشت برخی به دنبال منافع شخصی بودند، تصریح کرد: شورا و شهرداری رشت دراین ‌باره مقصر نیست و برخی پس از مدتی فعالیت بر علیه شهرداری رشت شکایت کردند که اخلاقی نیست و مغلوب نیز شده‌اند .

وی افزود:« به آن‌ها اعلام کرده‌ایم که رضایت بدهید و پس از رضایت مجدداً با شما قرارداد منعقد می‌کنیم که این تعداد نپذیرفتند و به همین علت، دیگر با این تعداد که شکایت کرده‌اند قرارداد منعقد نمی‌کنیم.»

سید محمد احمدی شهردار رشت در پاسخ به اسماعیل حاجی پور عضو شورا اظهار کرد:« بنده پیش از سال جدید اعلام کردم که رانندگان نباید تا تعیین تکلیف، فعالیت کنند و اگر راننده‌ای با عضو شورا مشغول فعالیت است باید این مطلب به اطلاع شهردار رشت به ‌طور مکتوب رسانده شود.»

گفته می شود بیش از یکصد راننده استیجاری در شهرداری و شورای شهر رشت مشغول به کار هستند و شهردار رشت بر اساس قانون و برای جلوگیری از ضرر و زیان شهرداری از طریق فراخوان مناقصه، اقدام به ساماندهی رانندگان استیجاری نموده است و البته به دلیل کم کاری شورای شهر رشت ، فرایند قانونی شرکت برنده مناقصه و تعیین و تکلیف رانندگان استیجاری در اردیبهشت آغاز می شود.

ادعاهای مبهم و کلی گویی برخی اعضای شورا در خصوص رفت و آمد بدون ضوابط افراد در شهرداری و ... در افکار عمومی جایگاهی ندارد غیر از اینکه دخالت برخی از اعضای شورای شهر رشت در مدیریت شهری و خواسته های عجیب آنان، باعث شد تا  کارنامه قابل قبولی از فعالیت شورای پنجم در افکار عمومی وجود نداشته باشد و اعضای شورای دوره پنجم این شهر، پایگاه مردمی خود را از دست بدهند.

اینکه دلایل عدم معرفی مکتوب رانندگان اعضای شورا به شهردار چیست هم مشخص نیست؟!

متاسفانه شورای پنجم به دلیل اختلافات ، زمان را برای خدمت از دست داد و هزینه‌ این تنشهای درونی از جیب مردم پرداخت شد. مردم رشت با توجه به وعده های پیش از انتخابات اعضای دوره پنجم شورای شهر رشت انتظار عملکرد مناسب تری نسبت به دوره های قبل داشتند، اما آنچه در چهار سال گذشته شاهد بودند، عملکردی ضعیف و نمره  مردودی است. عملکردی که قابل دفاع نیست و شهروندان به خوبی این مسائل را تجزیه و تحلیل می‌کنند و بارها اعلام کردند که شورای پنجم بدترین شورای شهر رشت در طول سنوات گذشته بوده است.

متاسفانه اعضای شورا در طول چهار سال گذشته نشست مشترکی با اصحاب رسانه نداشتند تا پاسخگوی سئوالات ، ابهامات، انتقادات و ... شهروندان باشند و عدم برگزاری اینگونه نشست های خبری با اصحاب رسانه ، این موضوع در اذهان عمومی تداعی می کند که پاسخی برای سئوالات ندارند و با حرف کلی زدن نمی‌توانند بگویند مدیریت موفقی داشتند.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۶ قبل از ظهر
کد خبر: 5107538
آخرین خبر ها
گزیده خبرها