با پیگیری قوه قضاییه شرکت ابریشم گیلان بزودی احیا می شود

با پیگیری قوه قضاییه شرکت ابریشم گیلان بزودی احیا می شود

اسرار امروزابریشم گیلان به آقای اسماعیل خلیل زاده کلنگستانی و شرکا به‌ صورت نقد و اقساط واگذار شد/ رد پای بانک صنعت و معدن درکارخانه صنایع  ابریشم گیلان وجود دارد/ موسسه مالی - اعتباری مولی‌الموحدین باید در ۶ ماه، شرکت ابریشم را احیا کند/ تولید پیله ابریشم از 5 هزار و 500 تن در کشور به 136 تن کاهش یافته است/ توتستان‌های کشور از ۲۰ هزار هکتار به حدود ۱۴ هزار هکتار کاهش ‌یافته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از فارس، در دهه ۷۰ به ‌ویژه در اوایل این دهه تولید پیله ابریشم در کشور به پنج هزار و ۵۰۰ تُن رسیده بود که این آمار در سال ۹۶ به ۸۵۰ تن و اکنون به ۱۳۶ تن رسیده و به علت سیاست‌های غیر حمایتی، وسعت توتستان‌های کشور از ۲۰ هزار هکتار به حدود ۱۴ هزار هکتار کاهش ‌یافته است.

 بر اساس آمار ۵۰ درصد سهم تولید پیله تر در کشور متعلق به گیلان است اما متأسفانه در دهه‌های گذشته شاهد افول این صنعت در ایران و گیلان تا سطح نازل یک درصد تولید ابریشم جهان بوده‌ایم که جای بسیار تأسف دارد.

در حال حاضر چهار واحد از مجموع تعداد پنج واحد بزرگ صنایع تبدیلی ابریشم کشور در استان گیلان استقرار دارد که به دلیل مشکلات حادث ‌شده در این بخش و عدم‌ حمایت مناسب و همچنین از بین رفتن باغات توت، این صنعت دچار مشکلات جدی شده و درنتیجه سه واحد بزرگ از مجموع چهار واحد آن تعطیل ‌شده است که این امر منجر به بیکار شدن تعداد بسیار زیادی  از جوانان شد.

وقتی صحبت از کارخانه‌های ابریشم گیلان می‌شود تمامی نگاه‌ها به سمت شرکت صنایع ابریشم صومعه ‌سرا می‌رود که روزی روزگاری نخستین و بزرگ ‌ترین کارخانه فرآوری پیله ابریشم کشور محسوب می‌شد ولی به دلیل سو مدیریت و اهمال بسیار زیاد در مدیریت و قصور خریدار در عمل به تعهداتش، به وضعت اسفناکی رسیده بود.

در سال تولید، پشتیبانی و موانع زدایی بی‌شک  حمایت از واحدهای تولیدی و  احیا کارخانه‌هایی با میزان اشغال بسیار زیاد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و یکی از این کارخانه‌ها شرکت صنایع ابریشم گیلان، واقع در شهرستان صومعه ‌سرا است که در سال ۱۳۶۲ در زمینه تولید نخ ابریشم با ظرفیت اسمی ۱۰۴ تن در سال، با اشتغال حدوداً ۳۰۰ نفر در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار به‌عنوان یکی از واحدهای بزرگ کشور محسوب می‌شد.

همواره یکی از دلایل تعطیلی اغلب کارخانه‌های کشور به‌ویژه کارخانه‌های ابریشم گیلان مشکلات تسهیلاتی بوده و بانک‌ها نقش مهمی در راکد شدن این کارخانه‌ها داشتند و در بررسی‌های به عمل آماده از کارخانه صنایع  ابریشم گیلان هم رد پای بانک‌ها ازجمله بانک صنعت و معدن وجود دارد که در اسفند سال ۱۳۸۲ از طریق مزایده عمومی به آقای اسماعیل خلیل زاده کلنگستانی (مالک هتل کادوس) و شرکا به‌ صورت نقد و اقساط واگذار شد. 

به این دلیل در سفر رئیس دستگاه قضا به کشور یکی از مطالبات مردم گیلان از آیت‌الله رئیسی احیا و پیگیری دلایل نابودی  این کارخانه بوده است حال بعد از گذشت سه ماه از سفر رئیس قوه قضاییه به گیلان خبرهای خوشی از شرکت ابریشم گیلان به گو.ش می‌رسد.

به گفته دادستان مرکز استان گیلان  به‌موجب حکم دادگاه، هم اکنون موسسه مالی - اعتباری مولی‌الموحدین مالکیت شرکت ابریشم گیلان را در اختیار دارد.

سید مهدی فلاح میری می‌گوید:« دستگاه قضایی این موسسه را مکلف کرده تا فرآیند تولید در این شرکت را هرچه زودتر آغاز کرده و اشتغال و تولید را به این کارخانه برگرداند زیرا بسیار به رونق صنعت ابریشم در کشور و استان سرسبز گیلان کمک می‌کند.»

بنا بر اعلام دادستان مرکز گیلان موسسه مالی - اعتباری مولی‌الموحدین متعهد شده در ۶ ماه، طرح ارائه‌شده برای احیای تولید در شرکت ابریشم را اجرا و گزارش آن را در هر مرحله به دستگاه قضایی ارائه کند.

در سالن تولید، پشتیبانی و موانع زدایی دستگاه قضا کشور عزم  خود را برای احیا کارخانه‌های گیلان جزم کرده و حال پس از خبر دستگیری عوامل اصلی نابودی کارخانه‌های صنایع پوشش و رشت الکتریک، احیا شرکت ابریشم گیلان خبری خوش به مردم گیلان است.

ارسال شده در دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱:۳۲ بعد از ظهر
کد خبر: 7432824
آخرین خبر ها
گزیده خبرها