بازرسین محله، طرح ابتکاری استاندارد گیلان اجرا می شود
مدیرکل استاندارد گیلان :

بازرسین محله، طرح ابتکاری استاندارد گیلان اجرا می شود

اختصاصی / اسرار امروز. بافت شناسی مواد غذایی در تجدید نظراستاندارد لحاظ می شود/اجرای مستمر طرح طاها در بازار/هر گیلانی بازرس استاندارد در خانواده خود/استاندارد در بازارچه منطقه آزاد انزلی هیچ نظارتی ندارد

داریوش اشکانی پور مدیرکل استاندارد گیلان پس از یکسال و در یک نشست خبری همزمان با روزهای پایانی سال 1395 و نوروز 96 با تاکید بر اینکه خبرنگاران و رسانه ها در ترویج مقوله استاندارد بهترین ابزار برای کمک به مصرف کنندگان هستند ،گفت: آشنایی ، حساسیت و توجه مصرف کنندگان نسبت به این موضوع مهم ،تنها راه موفقیت استاندارد است.

با عرضه کالای مشمول استاندراد اجباری بدون استاندارد در نمایشگاه های بهاره برخورد می شود

وی در پاسخ به این سوال که چرا در نمایشگاه های عرضه کالا به مناسبتهای مختلف کالای مشمول استاندارد اجباری بدون نشان استاندارد توزیع می شود؟ گفت: یکی از ضعفهای برگزاری اینگونه نمایشگاه ها در سطح کشور عرضه کالای مشمول استاندارد اجباری بدون نشان استاندارد است که در برنامه سال آینده بنا داریم با همکاری کلیه دستگاه هایی که متولی برگزاری اینگونه نمایشگاه ها هستند ،تاکید شود هر شرکتی که تمایل حضور در این نمایشگاه ها را دارد در ابتدا مجوز استاندارد دریافت کند.

اشکانی پور خاطرنشان کرد: البته همکاران ما در حال حاضر نمایشگاه های بهاره را کنترل می کنند و در مواردی که خلاف قوانین استاندارد عمل شود برخورد خواهند کرد.

انعقاد تفاهم نامه با دانشگاهها و دستگاههای اجرایی

وی در ادامه از موفقیت معاونت آموزشی اداره کل استاندارد گیلان در انعقاد 8 تفاهم نامه با 8 دانشگاه و دستگاه اجرایی خبر داد و افزود: هدف ما از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد دفاتر استاندارد سازی و تدوین استانداردهای مورد نیاز توسط طرفهای مقابل تفاهم نامه است و انعقاد این تفاهم نامه ها یکی از نقاط قوت عملکرد اداره کل استاندارد گیلان در سال 1396 می باشد.

اشکانی پور گفت: یکی از شاخصه های توسعه یافتگی هر کشور در دنیا تعداد استانداردهای ملی است که تدوین کرده و یا در تدوین استانداردهای بین المللی مشارکت داشته است.

مدیرکل استاندارد گیلان خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشور ما بر اساس برآوردها به تدوین بیش از 80 هزار استاندارد نیاز دارد که اکنون 30 هزار استاندارد تدوین شده است و در طرح جدید سازمان ملی استاندارد، مشارکت موسسات آموزش عالی و دستگاه های اجرایی در تدوین استانداردها، مورد نیاز است.

بافت شناسی مواد غذایی در تجدید نظراستاندارد لحاظ می شود

مدیر کل استاندارد گیلان از بافت شناسی برخی مواد غذایی و فرآورده های گوشتی در تجدید نظر استاندارد خبر داد و گفت: آزمونهای بافت شناسی در استاندارد های مربوطه لحاظ شده و مورد تاکید قرار گرفته است .

وی افزود: سازمان ملی استاندارد در حال تدوین استانداردهای اصالت سنجی برای تمام فرآورده های غذایی می باشد که ماهیت این مواد غذایی را با وجود اینکه کنترل تقلب در شرح وظایف سازمان ملی استاندارد تعریف نشده است برای حمایت از سلامت و ایمنی جامعه بررسی کند.

اشکانی پور خاطرنشان کرد: موضوع تجدید نظر استانداردهای ملی جز دستورکار ادارات کل استاندارد کشور قرار گرفته است و استاندارد گیلان مکلف شد 200 استاندارد را مورد بازنگری قرار دهد.

اجرای مستمر طرح طاها در بازار

مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به ادامه اجرای طرح طاها در بازار گفت: کارشناسان این اداره همچنان با اجرای طرح طاها در سطح بازار حضور دارند و در این زمینه از شرکتهای بازرسی تایید صلاحیت کمک گرفته شد.

بازرسین محله ، طرح ابتکاری استاندارد گیلان اجرا می شود

اشکانی پور از طرح نوروزی و ابتکاری “بازرسین محله ” اداره کل استاندارد گیلان خبر داد و اضافه کرد: در اولین قدم از همکاران خود که برای شرکت در این طرح تمایل داشتند دعوت کردیم تا پس از آموزشهای لازم در محله مورد نظر خود با حکم استاندارد گیلان علاوه بر ترویج استاندارد ،کالاهای مورد نیاز مصرف کنندگان را هم تحت نظارت و بازرسی قرار دهند.

مدیر کل استاندارد گیلان تصریح کرد: این طرح با هدف ترویج و نظارت بر استاندارد اجرا می شود.

وی یادآور شد: در مواردی که نشان استاندارد را مشاهده نکردند خودشان نمی توانند اقدام کنند و با گزارش ارسالی، دو تیم مستقر در ایام تعطیلات نوروزی نسبت به گزارش بازرسین محله در خصوص عرضه کالای غیر استاندارد اقدام خواهند کرد.

وی در ادامه از خبرنگاران برای حضور در طرح بازرسین محله دعوت به همکاری کرد.

هر گیلانی بازرس استاندارد در خانواده خود

مدیر کل استاندارد گیلان گفت: دولت به سمت چابک سازی و تعدیل نیرو گام برداشته و دستگاه های اجرایی موظفند سالی 2 درصد نیروهای خود را کم کنند و از هر 3 بازنشسته موظف هستیم با رعایت قوانین استخدامی کشور یک نفر را جذب کنیم.

وی تاکید کرد :کنترل کیفیت و استاندارد موضوعی نیست که فقط به یک قشر خاص تعلق داشته باشد.همه آحاد مردم و تک تک افراد خانواده باید به دلیل اهمیت موضوع وارد شوند .

اشکانی پور یادآور شد: نظام تقلب هم در بازار خود ر ا به روز کرده و به دلیل اهمیت موضوع بعضی از استانداردهای موجود که در گذشته هر 5 سال یکبار تجدید نظر می شدند به دو سال کاهش یافته است و مجددا درخواست تجدید نظر می شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: ۸۰ هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب در گیلان فعالیت دارند بغیر از آنهایی که بدون مجوز کار می کنند . بنابراین طبیعی است که اداره کل استاندارد گیلان با نیروهای انسانی خود نتواند سطح بازار را به کنترل کند.

این مقام مسئول با اشاره به شعار استاندارد گیلان در سال 1396 ،اعلام کرد: با توجه به موضوعات مختلف در استاندارد و کمبود نیروی انسانی و کارشناس،اداره کل استاندارد گیلان در سال آینده با شعار هر گیلانی بازرس استاندارد خانواده خود تلاش خواهد کرد تا با استفاده از روشهای گوناگون بتواند نقش و اهمیت استاندارد را برای خانواده ها توسط خودشان بیش از پیش تبیین نماید.

وی یادآور شد: 61 آزمایشگاه همکار در سطح استان تایید صلاحیت شده که کار آزمایشگاهی انجام می دهند که 500 نیروی متخصص را مشغول بکار کردند و اداره کل استاندارد تایید صلاحیت ۹۵ کارشناس در بخش های مختلف از جمله برق،الکترونیک، کشاورزی، صنایع و … را اخذ کرده تا در سال آینده از وجود این کارشناسان بهره گیری کنیم حلقه نظارت خود را افزایش دهیم.

استاندارد در بازارچه منطقه آزاد انزلی هیچ نظارتی ندارد

اشکانی پور در پاسخ به این سوال که آیا استاندارد نظارتی بر توزیع کالا در بازرچه منطقه آزاد انزلی دارد یا خیر؟ گفت: مناطق آزاد قوانین خاص خود را دارند و این مناطق جز حوزه اجرایی استاندارد نیست.

مدیر کل استاندارد گیلان اضافه کرد: استاندارد در مبادی گمرک بر اساس درخواست ،اقدام به ارائه خدمات خود می کند اما در بخش مسافری و بازارچه هیچ نظارت و کنترلی نداریم.

نظارت شدید و مستمر بر تجهیزات شهرهای بازی و آسانسورها

وی در ادامه به شهرهای بازی پرداخت و گقت: با توجه به تغییر شرایط جوی و شروع فصل بهار و استفاده احتمالی از شهرهای بازی ،کارشناسان اداره کل استاندارد گیلان پیگیر اجرای استاندارد در این حوزه هستند و در این راستا یک شهربازی در شهر صومعه سرا به دلیل عدم رعایت استاندارد پلمب شد و بقیه شهرهای بازی در سطح استان هم تا مجوزهای لازم برای اخذ نشان استاندارد دریافت نکنند اجازه فعالیت ندارند.

این مقام مسئول ادامه داد: کنترل ادواری آسانسورهای دستگاههای اجرایی، اماکن عمومی و بیمارستانها نیز در حال اجراست و باید مجوز استاندارد اخذ کنند.

طرح شکایات و انتقادات در سامانه 1517

وی یادآور شد : مردم عزیز می توانند در صورت مشاهده موارد غیر استاندارد، شکایات و انتقادات خود را از طریق سامانه 1517 بصورت شبانه روزی به اداره کل استاندارد اطلاع دهند و همچنین با همکاری اصناف از طریق سامانه 10001517 و وارد کردن کد ده رقمی درج شده بر روی کالا ، از اعتبار استاندارد واقعی آن کالا مطمئن شوند. تمام کالاهای استاندارد باید این کد ده رقمی را داشته باشند و نشان استاندارد با کد ده رقمی ذیل آن ، لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

ارسال شده در سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۰ قبل‌ازظهر
کد خبر: 264
آخرین خبر ها
گزیده خبرها