کمربندی خمام به گروگان گرفته شده است!
چرا مسئولان دست از سر ما بر نمی دارند؟!

کمربندی خمام به گروگان گرفته شده است!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. مردم حق دارند یقه مسئولان را بگیرند!/ قصه پر غصه کمربندی خمام پس ازسالها هنوز ادامه دارد؟!/ رمقی برای شهردار و شورای شهر باقی نمانده و حرف و انتقادات آنان خریداری ندارد؟!/ چرا نمایندگان مجلس انقلابی فقط در زمان انتخابات سراغ مردم می آیند؟!/ آقایان مسئول این صدا، صدای بغض آلود مردمی است که صلابت و مظلومیتشان هیچ تریبونی ندارد

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، بر اساس گزارش پلیس راه شهر خمام بعنوان راه ارتباطی دو شهر بزرگ و توریستی  رشت و انزلی، رتبه دوم تردد جاده ای را دارد. حواشی این مسیر پر تردد جاده ای از زمان اجرا و بهره‌ برداری آن تاکنون عمری به درازی 20 سال را تجربه می کند.

بارها مشکات و معضلات کمربندی خمام تیتر رسانه های مجازی و نوشتاری شد. اما ظاهرا گوش مسئولان بدهکار نیست!

مشکلاتی عدیده ای که مشخص نیست چرا باید در حوزه شهری،  مسیری پرتردد از سوی مسئولان راهداری و حمل و نقل جاده ای بین شهری تلقی شود بدون آنکه  مسئولان متولی به تعهدات خود در این کمربندی عمل کنند؟!

تردد خودرو در این مسیر با سرعت بالا، خطرات شدیدی برای شهروندان خمام ایجاد نموده و امنیت ساکنین را به خطر  می اندازد.

تقریباً با یک حساب سرانگشتی می توان ادعا کرد مسئولی در  گیلان وجود ندارد که یکی دوبار از کمربندی خمام بازدید نکرده و وعده رسیدگی به مشکلات آن را نداده باشد. از استاندار و معاونان وی گرفته تا نمایندگان  مجلس. هر کدام از این مسئولان هم حداقل چند عکس یادگاری با این پروژه در آلبوم خاطرات خود دارند.

البته باید یادآور شد که در طول  20 سال گذشته ، بنا به اذعان مردم خمام ،این همه بازدیدها، خبرسازی‌ها جز عکس یادگاری و وعده  نتیجه دیگری نداشت و اتمام آن آرزویی است که برای مردم خمام تبدیل به رویا شده است.

گوش مردم خمام از صحبت‌ها و گفته‌ها هم پر است؛ صحبت هایی که فقط بر زبان جاری می‌شود و تاریخ مصرف ‌شان به ساعتی بیش نیست!

محمد جواد ترتیبی نماینده جمعی از ساکنین حاشیه کمربندی خمام در یک گفتگوی اختصاصی گفت: عده‌ای از مسئولان ، ما را در وادی فریبکاری سرگرم کردند و بعد زیر حرف خود زدند و نسخه ای برای ما پیچیدند که در هیچ داروخانه ای پیدا نمی شود.

ترتیبی با بیان اینکه انتخاب این مسیر آغاز چالشی جدی برای مردم خمام و ساکنین محدوده کمربندی خمام بود، افزود: بی‌توجهی مسئولان پس از گذشت 20 سال باعث شد تا کمربندی خمام همچنان نیمه کاره و بلاتکلیف رها شود؟!

وی که سالهاست در ادارات و سازمانهای متولی پیگیر حقوق از دست رفته مردم خمام است با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم برخی مسئولان برای رسیدن به اهداف خود، با وعده های دروغین به دنبال فریب افکار عمومی هستند و تلاش می کنند مردم را تسلیم خواسته های خود کنند، اضافه کرد: از ابتدا مردم خمام نسبت به احداث این مسیر نگرانی داشتند و معتقد بودند که احداث این کمربندی می تواند عواقب و تبعات اجتماعی سنگینی در حوزه های مختلف برایشان داشته باشد. اما مسئولان وقت  گفتند افتتاح این کمربندی برای تسهیل در تردد خودروها بسیار ارزشمند و آبروی استان محسوب می شود و با توسل و پا درمیانی نماینده وقت مجلس و با وعده اعطای مجوز ساخت و ساز تجاری – مسکونی مردم را متقاعد کردند که زمینهای خود را برای اجرای این خیابان به ثمن بخس واگذار کنند.

 وی با عنوان این موضوع که پس از احداث، کاربری خیابان را به کمربندی تغییر دادند و خلف وعده کردند، گفت: مشخص نیست مسئولان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای چه مشکلی با ساکنین حریم کمربندی خمام دارند ؟ زیرا حریم کمربندی خمام بطول 5 کیلومتر از خواچکین تا زیرده در ضلع خارجی 122 و نیم متر  و در ضلع داخلی 38 متر می باشد، در صورتیکه در بقیه مسیر رشت به انزلی همان 38 متر بعنوان حریم در نظر گرفته شده است؟!

ترتیبی با بیان اینکه عده ای از ساکنین و مالکین حرایم این کمربندی جانباز و ایثارگر هستند و امیدشان به وعده مسئولان بود، گفت: این کمربندی نه تنها انتفاعی برای مردم خمام نداشت، بلکه خانواده های بسیاری  را داغدار کرد. اینکه چرا مسئولان متولی به صدمات جانی و مالی مردم در این مسیر پر تردد بی توجهی می کنند و توپ را در زمین یکدیگر پاسکاری می نمایند، در جای خود عجیب و قابل تامل است!

 وی تاکید کرد: متاسفانه درحوزه ساختار و عملکرد مسئولان انتقادات بسیاری از جنس تناقض در ارزش ها، شعارها و کارکردها وجود دارد و سال هاست که عمل از این کشور رخت بربسته و  متاسفانه هیچ گوش شنوایی هم تاکنون وجود نداشت .

این جانباز و ایثارگر خمامی که از خانواده معظم شهدا نیز هست، در ادامه با اشاره به اینکه مسئولان متولی متأسفانه پشت  مردم را خالی کردند و مسئولیت عملکرد خود را نمی پذیرند، اذعان کرد: اگر اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای نمی تواند این مسیر را از کمربندی خارج کند، یا زمینهایمان را خریداری کند و یا زمین معوض در اختیار مالکین قرار دهد.

ترتیبی با تاکید بر اینکه حتی حاضر شدیم داخل چادر در زمینهای تحت مالکیت خود برای امرار  معاش فعالیت کنیم و تعهد محضری هم بدهیم اما باز هم موافقت نمی کنند، گفت: حتی به مکاتبه مورخ پنجم اسفند ماه 1396 مدیرکل وقت راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان به مدیر کل توسعه و حریم راههای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور مبنی بر اینکه ضلع خارجی کمربندی خمام بر اساس نقشه مصوب طرح جامع تفصیلی شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در حریم شهری واقع شده و از کمربندی خارج شده است، هم پاسخی دریافت نشد.

وی با اشاره به اینکه ضلع خارجی کمربندی شهر خمام مطابق طرح هادی مصوب ابلاغی در محدوده قانونی شهر قرار گرفته، ادامه داد: در صورتیکه در این بازنگری کمربندی خمام در داخل شهر قرار گرفته و باید از حالت کمربندی خارج شود، اما گوش مسئولان راهداری و حمل و نقل جاده ای بدهکار نیست؟!

وی با بیان اینکه پیگیریهای مداوم و 20 ساله ما برای صدور مجوز اماکن تجاری در حریم این کمربندی بی نتیجه بوده است، گفت: به نظر می رسد مسئولان راهداری و حمل و نقل جاده ای هنوز از خواب زمستانی بیدار نشده اند و نه تنها در خصوص حریم راه دست از سر ما بر نمی دارند، حالا در حریم شهر هم دخالت می کنند و اجازه نمی دهند در زمین خود برای فرزندانمان خانه بسازیم و زمینهای ما بلاتکلیف مانده است؟!

وی با اشاره به اینکه اکنون مردم به سطحی از آگاهی رسیده اند و دیگر نمی توان آنان را فریب داد، گفت: با وجود مراجعات و مکاتبات مکرر و متعدد ، متاسفانه پاسخ مناسبی دریافت نکردیم که به چه استنادی در حریم شهری و با رعایت حریم راه، حق ساخت و ساز مسکونی از ما سلب شده است؟!

ترتیبی با بیان اینکه کمربندی خمام بهترین مکان برای ایجاد اشتغال جوانان بیکار منطقه است، خاطر نشان کرد: این کمربندی برای سرمایه گذاری در زمینه احداث هتل، رستوران، مجتمع گردشگری، شهر بازی و ... استعداد زیادی دارد.

وی یادآور شد: متاسفانه بازدید مکرر مسئولان متولی اعم از استاندار، فرماندار ، معاون استاندار، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و ... از این مسیر اگر چه مطالبات به حق ساکنین این محدوده را تایید کرد، اما در عمل وقتی منطقه را ترک کردند ، همه چیز را فراموش کردند و حرفهایشان در حد وعده ها باقی ماند.

وی با انتقاد از نمایندگان مجلس انقلابی گفت: چرا نمایندگان مجلسی که ادعای انقلابی بودن دارند فقط در زمان انتخابات سراغ مردم می آیند؟! کاش حضور نمایندگان مجلس و وعده های آنها برای حل مشکلات فقط اختصاص به زمان انتخابات نداشت و ذره ای به فکر حل مشکلات مردم خمام بودند. امیدوار بودیم مسئولانی که ادعای انقلابی بودن می کنند، ادعای علوی بودن می کنند، به بیانات مقام معظم رهبری استناد می کنند، دستاوردی عملی و عینی قابل قبول و مورد انتظار برای  مردم داشته باشند.

وی افزود: رمقی هم برای شهردار خمام و شورای شهر در خصوص مطالبات مردم در کمربندی خمام باقی نمانده، چرا که پیگیریها و تلاشهای بی وقفه آنان برای حل مشکلات ما در طول سالهای گذشته نتیجه ای نداشت و ظاهرا حرف و انتقادات آنان نیز خریداری ندارد؟!

ترتیبی با تاکید بر اینکه رفع مشکلات و معضلات کمربندی خمام به گروگان بی‌مسئولیتی برخی از مسئولان متولی درآمده است، تصریح کرد: امروز تک تک مسئولان متولی باید سرشان را پایین بیندازند و اگر نمی‌توانند، باید مسئولیت را به اهلش واگذارند .

این شهروند خمامی یادآور شد: آنانی که آمدند و از استخوان شهیدانمان صندلی مدیریت و قدرت ساختند، بی توجهی کردند و رفتند، امروز باید نه تنها بازگردند بلکه باید پاسخگو باشند که چگونه می خواهند تاوان صدمات جانی و مالی مردم خمام را در این کمربندی بدهند؟!

ترتیبی در ادامه با اشاره به اینکه  مسئولان متولی به جای این که پاسخگو باشند، برخی منتقدان را به انحاء مختلف طرد می کنند، تاکید کرد: ممکن است بگویید این حرف ها شور و هیجان و بی سند و مدرک است، اما بنده مستندات زیادی از پیگیریهای خود بعنوان نماینده عده ای زیادی از مالکین دارم. مردم حق دارند به دلیل بی توجهی به ارزش ها در عمل واستفاده ابزاری از این ارزش ها برای توجیه بی عملی خود، یقه مسئولان را بگیرند.

وی خطاب به دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان گفت: آقایان مسئول این صدا، صدای بغض آلود مردمی است که صلابت و مظلومیتشان هیچ تریبونی ندارد و  20 سال است که مطالبتشان بدون پاسخ مانده است.

ترتیبی با بیان اینکه آقایان مسئول عمل را سرلوحه کار قرار دهید، فقط حرف نزنید و شعار ندهید، افزود:  اگر می گویید انقلابی هستیم ، بیایید و انقلابی عمل کنید.

این شهروند خمامی در پایان از دادستان استان گیلان درخواست کرد تا به داد مردم خمام برسد و گفت: رسالت سنگینی بر دوش رسانه ها می باشد تا به مسئولان یادآور شوند دیگر نمی شود مردم را با وعده های رنگارنگ فریب داد، مردم می بینند و حس می کنند و منتظر پاسخ هستند. 

ارسال شده در یکشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۶:۴۶ بعد از ظهر
کد خبر: 8427855
آخرین خبر ها
گزیده خبرها