از خیر کیفیت آب گذشتیم! قطع نکنید
رنج چندین ساله مردم برخی روستاها از قطعی‌ آب؟!

از خیر کیفیت آب گذشتیم! قطع نکنید

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. نیازی به گفتار درمانی و نامه درمانی نداریم/ مراجعات به شرکت آب و فاضلاب همانند آب در هاون کوبیدن است!/ چرا مردم  باید تاوان کم کاری و بی تدبیری مسئولان را از جیب شخصی بپردازند؟!/ این محصول مضحک و تاسف بار، با دست توانمند برخی مدیران آب و فاضلاب گیلان به بار نشسته است!/ سیاست های آبکی هم این مشکلات را به دلایلی نظیر فرسودگی شبکه توزیع، کمبود تجهیزات، کمبود اعتبار و ... گره می زند!/ مدیریت سطحی برای برطرف کردن این مشکلات تنها به درمان‌های سطحی این مشکل بسنده کرده‌اند/ مسئولان مربوطه نه تنها برخورد مناسب و احترام‌آمیزی با ارباب ‌رجوع نداشتند بلکه پاسخشان خرید پمپ، منبع و احداث چاه بوده است؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، سالهای زیادی از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و انتظار مردم کشور از مسئولان این بود که حداقل در استفاده از خدماتی نظیر آب شرب و برق و ... دچار چالش نشوند. قطعی برق و خاموشی های گسترده ای که طی چند هفته اخیر آسیب فراوانی به جان و مال مردم وارد کرد، کم بود که حالا دُمّل چرکین کیفیت نامناسب و قطعی آب در برخی روستاهای استان گیلان دهان باز کرد و روزگار روستاییان زحمتکش گیلانی را در این روزهای سخت کرونایی و اقتصادی، سیاه تر کرد.

 شاید بتوان قطعی آب در روستاهای کویری جنوب کشور با فواصل چند صد کیلومتری را قبول کرد ، اما اگر روستایی در مرکز استان گیلان از آب شرب برخوردار نباشد یا اینکه نسبت به کیفیت و یا فشار آب گلایه وجود داشته باشد در استانی که گفته می شود روی آب شناور است، عجیب و قابل تامل است.

روستاییانی که بارها به مسئولان شرکت آب و فاضلاب گیلان  مراجعه کرده اند اما ادعا می کنند که این مراجعات همانند آب در هاون کوبیدن است و  جدیتی برای برطرف کردن این مشکل در مسئولان دیده نمی‌شود.

روستاییانی که محرومیت خود از آب بعنوان ابتدایی ترین حق حیات را محصول کم کاری شرکت آب و فاضلاب استان گیلان می دانند و معتقدند که این محصول مضحک و تاسف بار، با دست توانمند برخی مدیران آب و فاضلاب گیلان به بار نشسته است.

البته باید اذعان داشت که مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان گیلان هم هر بار در نشستهای خبری گزینشی خود در حالی تلاش می کنند از فتوحات خود در حوزه آبرسانی به برخی روستاهای گیلان رونمایی کنند که برخی شرکتهای خدماتی نظیر شرکت گاز استان گیلان پس از اتمام گازرسانی در حال کیفی سازی بوده و خود را مکلف به انجام تعهدات خود در برابر مشترکین می دانند و بهانه های بنی اسراییلی برای کم کاری گذشته خود نمی تراشند.

نکته قابل توجه اینکه مدیر محترم روابط عمومی هم در این شرکت نحوه تعامل با رسانه ها را بر اساس کپی اخبار پرتال شرکت آب و فاضلاب استان گیلان می سنجد و اعلام نمی کند که چند روستا در شهرستان رشت پایتخت استان گیلان، از نعمت آب شرب برخوردار نیست؟ چرا پس از 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز از ابتدایی ترین حق حیات محروم هستند؟ چه زمانی از آب شرب برخوردار می شوند؟ نامطلوب بودن کیفیت آب چرا هر ساله تکرار می شود؟

گفته می شود بسیاری از روستاهای گیلان چندین دهه است که از مشکلات نبود آب مناسب برای آشامیدن و قطعی آن به دلیل عدم مدیریت صحیح در حوزه آب و فاضلاب این استان رنج می‌برند و بارها تاکید کرده اند که ما نیازی به گفتار درمانی و نامه درمانی نداریم.

مشکلاتی که جزیی از روزمرگی روستایی گیلان است و می توان ادعا کرد به این معضل عادت کرده اند. موضوعی تکراری، که هر بار وعده های پر طمطراق مسئولان برای حل این معضلات را در پی داشته و سیاست های آبکی شرکت آب و فاضلاب گیلان هم این مشکلات را به دلایلی نظیر فرسودگی شبکه توزیع، کمبود تجهیزات، کمبود اعتبار و ... گره می زند! مشخص هم نیست که چرا مردم گیلان باید تاوان کم کاری و بی تدبیر  مسئولان شرکت آب و فاضلاب  استان را از جیب شخصی بپردازند؟!

 به گزارش تسنیم اهالی روستاهای استان گیلان به ‌ویژه در شهرهای صومعه سرا، رشت، رودبار، فومن، کوچصفهان، آستانه اشرفیه، لاهیجان و برخی از شهرهای دیگر در حال حاضر شرایط سختی را از لحاظ افت فشار آب و قطعی آن در برخی از روزها پشت سر می‌گذارند که در گزارشهای آینده به مشکلات حوزه آب شرب آن مناطق خواهیم پرداخت. در این گزارش قصد نگارنده از طرح مطالب فوق اشاره به گزارشی است که تسنیم از درماندگی روستاییان زحمتکش بخش کوچصفهان تهیه نموده است.

 

طرحهای دراز مدت دردی از مردم دوا نمی کند 

 

‌سردار سید علی آقازاده نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات آب شرب کوچصفهان اظهار داشت:« آب شرب در بسیاری از نقاط شهری و روستایی گیلان شرایط خوبی ندارد و در این سال‌ها به موضوع آب شرب روستایی بسیار کم توجهی شده است.»

این نماینده مجلس با بیان اینکه در حال حاضر این موضوع در حال پیگیری بوده و در این راستا برخی از طرح‌های دراز مدت در حال اجرا است، افزود:« این طرح‌ها به ‌دلیل درازمدت بودنشان در زمان حال دردی از مردم دوا نمی‌کند و این مشکل توسط مسئولان به خوبی بررسی نشده است.»

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:« به‌ دنبال بازسازی و اصلاح شبکه، بازسازی چاه‌ها و ارتقای بهداشت آن‌ها هستیم تا بتوانیم در این حوزه شرایط بهتری را ایجاد کنیم.» 

 

اکنون مشکلی  وجود ندارد 

 

بخشدار کوچصفهان نیز در این زمینه گفت: « در مورد مشکلات قطعی آب کوچصفهان و روستای رودکل از رئیس آب و فاضلاب بخش خواسته شد تا مورد را بررسی کرده و در این زمینه گزارشی ارائه دهد. حبیب‌الله اخینه تصریح کرد:« طبق بررسی‌های انجام شده مردم منطقه با مشکلات ضعف و قطعی آب روبه ‌رو بودند که روز یکشنبه 9 خرداد ماه نسبت به رفع مشکل اقدام شده و اکنون مشکلی در حوزه کمیت و کیفیت آب در رودکل وجود ندارد.»

 

عذرخواهی می کنیم 

 

همچنین رئیس اداره آب و فاضلاب رشت نیز ضمن عذرخواهی از مشترکین کوچصفهان به ‌ویژه مردم روستای رودکل افزود: به ‌دلیل بروز مشکل فنی در یکی از منابع تولید آب شهر(چاه شماره 5) و خاموشی آن با کاهش تولید مواجه شدیم . محمود امیری عنوان داشت: «در این راستا با خرید الکتروپمپ و سایر تجهیزات مورد نیاز مشکل افت فشار تا ظهر دوشنبه 10 خرداد رفع می‌شود همچنین با رفع مشکل و افزایش تولید، بلافاصله نسبت به شست‌و‌شوی شبکه در نقاطی که آب در آن رنگی است اقدام خواهد شد.»

امیری در پاسخ به سوال علت رنگ و کیفیت نامطلوب آب شرب کوچصفهان خاطرنشان کرد:« به‌ دلیل تزریق ماده ضدعفونی‌ کننده کلر به آب، در انتهای بن‌ بست‌ها شاهد رنگی شدن آب هستیم که با شستشوی شبکه برطرف خواهد شد. » وی با بیان اینکه به مشترکین شهر کوچصفهان در مورد سلامت و عدم آلودگی آب شبکه شهر اطمینان داده می‌شود تصریح کرد: « شهروندان و مشترکین می‌توانند انتقاد، پیشنهاد و یا هر نوع حادثه‌ای را از طریق سامانه شبانه‌روزی 122 اطلاع ‌رسانی کنند.» 

 

وعده 8 ساله مسئولان آب و فاضلاب محقق نشد 

 

امام جمعه کوچصفهان نیز در این مورد گفت:« تقریباً 7 الی 8 سال پیش مسئولان در مورد مشکل آب شرب کوچصفهان وعده‌ای مبنی بر اینکه آب از سنگر به سمت کوچصفهان لوله‌گذاری شود، دادند تا مردم کوچصفهان به لحاظ کمی و کیفی از آب شرب خوبی برخوردار باشند.»

احمد حکیمی گیلانی عنوان داشت:« این لوله‌گذاری تا 4 الی 5 کیلومتری کوچصفهان آمده، ولی متأسفانه هنوز به داخل کوچصفهان نرسیده که روستاها و شهرهای آن بتوانند از آن بهره‌مند شوند. لذا مردم کوچصفهان از مدت‌ها پیش با مشکلات کمی و کیفی آب در شهر مواجه بودند»

 

همه مردم توان تهیه پمپ را ندارند 

 

حکیمی با بیان اینکه راهکار ارائه شده از سوی مسئولان تهیه پمپ بود، خاطرنشان کرد:« این راهکار راه حل صحیحی نیست. چرا که همه مردم توان تهیه پمپ را ندارند و همه مردم باید به صورت مساوی از نعمت آب برخوردار باشند.» 

وی گفت: «طی ادغامی که در بخش شهری و روستایی اداره‌ آب و فاضلاب انجام شد، اکنون رئیس اداره آب و فاضلاب کوچصفهان هم مدیریت حوزه شهری و هم حوزه روستایی را بر عهده دارد و لازم به ذکر است که در روستاها نیز مشکلات آب و فاضلاب زیر ساختی است.»

 

مدیری که توان ادراه یک بخش و روستاهایش را ندارد چگونه همزمان می تواند یک بخش دیگر را مدیریت کند 

 

 امام جمعه کوچصفهان با اشاره به اینکه اخیراً متوجه شدیم رئیس اداره آب و فاضلاب کوچصفهان به‌عنوان رئیس آب و فاضلاب خشکبیجار نیز معرفی شده، افزود:« زمانی که ریاست اداره آب و فاضلاب کوچصفهان نتوانسته مشکلات یک بخش و روستاهایش را مدیریت کند چگونه می‌تواند مدیریت یک بخش دیگر را برعهده بگیرد.» 

 

برای اراده خدمات تعطیلات معنی ندارد 

 

حکیمی تصریح کرد:« اکنون مردم کوچصفهان با قطعی آب و مشکلات کمیت آن مواجه هستند که مسئولان اظهار داشتند چاهی در شهر خراب شده و بنا است تعمیر آن از روز کاری شنبه یا یکشنبه آغاز شود شایان ذکر است که برای ادارات خدماتی، تعطیلات معنایی ندارد. »

وی با انتقاد از عملکرد مسئولان مربوطه درباره رفع مشکلات مردم در روز کاری گفت:« دستگاه‌های خدماتی باید در هر روز اعم از تعطیل و غیرتعطیل و در هر زمانی مشکلات مربوط به آب، برق و گاز مردم که جز نیازهای حیاتی زندگی امروز است را برطرف کنند لذا باید در اسرع وقت اکیپی برای تعمیرات چاه فرستاده می‌شد.»

امام جمعه کوچصفهان ابراز داشت: «انتظار ما این است که مسئولان اعم از  نمایندگان رشت در مجلس شورای اسلامی، فرماندار رشت، اداره‌کل آب و فاضلاب گیلان برای حل مشکلات آب و فاضلاب کوچصفهان ورود کنند و در این زمینه جدیت بیشتری از خود نشان دهند.» 

 

آب ، شرب نیست و برای شستشو مناسب است 

 

یکی از اهالی روستای رودکل کوچصفهان که چندین سال با مشکلات آب شرب روبه‌رو است در گفت‌ وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: «نزدیک به چهار سال است که ما با مشکل قطعی آب و کیفیت نامناسب آن روبه‌رو هستیم و در سال‌های گذشته با نمایندگان پیشین رشت در مجلس نیز این مسئله را مطرح کردیم.»

هاجر رمضان‌زاده عنوان داشت:« یکی از مشکلات آب، آلودگی است و آب موجود تنها برای شست‌و‌شو مناسب بوده و برای آشامیدن کیفیت ندارد اما در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که ما کیفیت آب را نادیده گرفته‌ایم و اکنون مهمترین مشکل قطعی و نبود آب است.»

رمضان‌زاده تصریح کرد: «به‌ دنبال این مشکل مراجعات بسیاری به اداره آب و فاضلاب کوچصفهان داشتیم اما مسئولان مربوطه نه تنها برخورد مناسب و احترام‌آمیزی با ارباب ‌رجوع نداشتند بلکه پاسخشان خرید پمپ، منبع و احداث چاه بوده است.»

وی خاطرنشان کرد:« سال گذشته در پی مطالباتی که از بخشدار داشتیم بخشدار منطقه با پیگیری‌هایی که در این زمینه داشت رئیس اداره آب و فاضلاب را به منطقه آورد و رئیس اداره آب و فاضلاب جنب مدرسه فاطمیه کوچصفهان منبع آبی را ایجاد کرد که مشکل قطعی آب تا مدتی برطرف شد.»

رمضان‌زاده افزود:« این هفته مردم منطقه به ‌ویژه روستای رودکل به دلیل نبود آب روزهای سختی را داشته‌اند و هرکدام از ساکنین که از منبع برخوردار بودند در هفته‌های اخیر آب داشتند و حتی آنانی که پمپ داشتند نیز با مشکلات آب مواجه بودند.» 

 

رئیس اداره آب و فاضلاب اصلاً در جریان مشکلات آب کوچصفهان نبود 

 

وی گفت:« زمانی که به اداره آب و فاضلاب کوچصفهان مراجعه کردیم گویا رئیس اداره آب و فاضلاب اصلاً در جریان مشکلات آب کوچصفهان نبود البته در مواقعی که به اداره مراجعه کرده و اعتراض می‌کنیم تنها به مدت چند روز مشکلات آب برطرف شده و سپس دوباره مشکلات قبلی آغاز می‌شود.» 

 

مشکل آب شرب کوچصفهان قابل انکار نیست 

 

یکی دیگر از اهالی کوچصفهان نیز در این زمینه به خبرنگار تسنیم گفت:« در بسیاری از مواقع در کوچصفهان با مشکل ضعیف بودن و قطعی آب مواجه هستیم و از طرفی کیفیت آب نیز مناسب نبوده و رنگ آن کاملاً غیرطبیعی است تا جایی که ساکنین معمولاً از آب شرب این منطقه استفاده نکرده و از مناطق دیگر آب شرب تهیه می‌کنند.»

سعیده زیرک عنوان داشت: «سال‌های سال است کوچصفهان و مردم آن با مشکلات آب مواجه هستند و به نوعی دیگر با این مشکل خو گرفته‌اند البته اکنون طرح جدیدی برای انتقال آب از سنگر به کوچصفهان مطرح است اما در حال حاضر مردم با مشکلات زیادی روبرو هستند.»

وی با بیان اینکه مشکل آب شرب کوچصفهان قابل انکار نیست افزود:« آب شرب شهر که از لوله‌ها خارج می‌شود کاملاً رنگ تیره مایل به سیاه دارد و در بسیاری از مناطق کوچصفهان به‌ ویژه منطقه رودکل مردم با مشکلات شدیدتری روبه رو هستند.»

زیرک ابراز داشت: «برخی از مردم رودکل پمپ تهیه کرده‌اند و برخی نیز توان تهیه پمپ را نداشتند از طرفی زمانی که در یک کوچه 10 خانوار از پمپ استفاده می‌کنند خانواده‌ای که پمپ ندارد با قطعی آب مواجه شده و فشار آب منازل بدون پمپ بسیار کم می‌شود؛ در اکثر خانه‌های کوچصفهان پمپ وجود دارد که آن نیز اکنون جوابگو نبوده و فشار آب باز هم کم است.»

مسئولان مربوطه در حالی  دلیل کیفیت نامناسب آب کوچصفهان را در استفاده از کلر و مواد ضدعفونی ‌کننده بیان می کنند که رنگ  آب شرب در بخش‌هایی از کوچصفهان مایل به سیاه است. اگر علت کیفیت نامناسب آب به گفته مسئولان مربوطه تنها تزریق کلر نیز باشد، باز هم جای تعجب دارد که چرا در اسرع وقت و با جدیت اقدامات لازم نسبت به پاکسازی این کانال‌ها  انجام نمی‌شود تا مردم کوچصفهان مجبور به خرید آب و یا تهیه آن از شهرهای دیگر نباشند.  البته اهالی کوچصفهان به ‌ویژه روستاهای اطراف نظیر رودکل اکنون از خیر کیفیت آب گذشته‌اند و درخواست آن‌ها تنها وجود آبی برای انجام امور روزمره، شست‌ و شو و نظافت و بهداشت فردی است که امیدواریم با پیگیر‌ی‌ها این امر میسر شود. 

گفتنی است که مسئولان همواره ریشه اصلی بحران‌های کم‌آبی را وقوع خشکسالی‌ها و پدیده‌های دوره‌ای تلقی می‌کنند این در حالی است که بحران آب در واقع ریشه در رویکرد سطحی‌نگرانه و نامناسب بودن زیرساخت‌ها و بسترهای لازم دارد و تا زمانی که مشکلات زیرساختی برطرف نشود یقیناً نمی‌توان شاهد برطرف شدن مشکلات در این حوزه بود.

متأسفانه مدیریت سطحی در کشور و به تبع آن در استان گیلان تبدیل به یک الگوی مدیریتی شده و مدیران حوزه آب و فاضلاب به جای توجه به عوامل اصلی آن و اختصاص اعتبار بیشتر برای برطرف کردن این مشکلات تنها به درمان‌های سطحی این مشکل بسنده کرده‌اند.

ارسال شده در شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۲ بعد از ظهر
کد خبر: 9501372
آخرین خبر ها
گزیده خبرها