نمک روی زخم مردم نپاشید
قابل توجه مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان گیلان

نمک روی زخم مردم نپاشید

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. این قصه حالا حالاها سر دراز دارد/ از این پروژه ها تنها چند عکس به یادگار مانده است/ برای این داستان تلخ و تکراری، به این زودی ها پایان خوشی نمی‌توان تصور کرد/ بوق و کرنا و تبلیغات گسترده برای کلنگ زدن هایی که ضمانت اجرا ندارد، چه دردی از مردم دوا می کند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، بیش از 15 سال از وعده مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در خصوص پروژه احداث تصفیه خانه های فاضلاب رشت با مشارکت بانک جهانی می گذرد و قرار بود بخش وسیعی از فاضلابی که سالها وارد دو رودخانه زرجوب و گوهررود بعنوان آلوده ترین رودخانه های جهان می شود، با اجرای سیستم فاضلاب مدرن از طریق لوله به این تصفیه خانه ها هدایت شود. حجم زیادی از فاضلابهای شهر رشت که به دو رودخانه گوهررود و زرجوب وارد می شود و در نهایت به تالاب انزلی می ریزد.

در حال عملیات اجرایی احداث تصفیه ‌خانه فاضلاب صومعه‌سرا با حضور معاون امور مجلس رئیس ‌جمهوری و استاندار گیلان در روز گذشته  آغاز شد که بیش از 15 سال است که شهروندان رشتی ، چشم انتظار اتمام پروژه آب و فاضلاب بانک جهانی هستند!

براستی بوق و کرنا و تبلیغات گسترده برای کلنگ زدنهایی که ضمانت اجرا نداشته و هیچ کدام از مسئولین پاسخگوی کم کاریهای خود در اجرای درست و اتمام آن نیستند، چه دردی از مردم دوا می کند؟

مسئولان هم هر بار با مراسم کلنگ زنی و عکسهای رنگارنگ نمک به روی این زخم کهنه می ریزند، از شاهکار خود در حضور مسئولان ملی می گویند، بدون آنکه مجاب شوند توضیح دهند میلیونها دلار و میلیاردها تومان پول بیت المال که صرف کنده کاری شهر رشت و لوله گذاری شد، چه سرنوشتی  پیدا کرد؟

گوهررود و زرجوب خسته و بی‌رمق، هنوز حجم عظیم فاضلاب رشت را حمل می‌کنند و منتظر بهره ‌برداری از تصفیه‌ خانه فاضلاب و جبران صدماتی‌ هستند که تاکنون به محیط ‌زیست شان وارد شده است، اما با عملکرد مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان گیلان به نظر می رسد می توان ادعا کرد  برای این داستان تلخ و تکراری، به این زودی ها پایان خوشی نمی‌توان تصور کرد.

 معضل فاضلاب در دو رودخانه زرجوب و گوهررود هم بارها در جلسات مختلف مسئولان استانی وملی، نماز جمعه، دهه فجر، هفته دولت و ... گفته شده، اما این دو رودخانه کماکان در لیست سیاه کثیف ترین رودخانه های جهان قرار دارند؟!

خیلی از پدربزرگها که مثل گذشته آرزوی ماهیگیری در رودخانه‌هاي گوهررود و زرجوب رشت را داشتند ، عمرشان کفاف نداد و ازدنیا رفتند و همچنان فاضلاب در این دو رودخانه معروف دنیا یکه تازی می کند.

در استان گيلان‌ بيش‌ از 44 رودخانه‌ اصلي‌ و فرعي‌ وجود دارد كه‌ بيشتر آنها از ميان‌ شهرها به‌ تالاب‌ها و نهايتاً به‌ درياي‌ خزر متصل می شوند كه‌ به ‌دليل‌ نزدیکی‌ رودخانه‌ها و سر شاخه‌ آنها به ‌روستاها و شهرها، با كمال‌ تأسف‌ كليه‌ فاضلاب‌ها اعم‌ از خانگي‌، صنعتي‌ و كشاورزي‌ وارد آنها  شده وآلودگي‌ زيست ‌محيطي‌ را گسترش‌ می دهد. آلودگي‌ فاضلاب‌هاي‌ شهري‌ روز به‌ روز حلقه‌ را بر طبيعت‌ گيلان‌ تنگ‌ تر كرده‌ و نتیجه تأسف‌ باري‌ را به ‌وجود آورد.

تا جاییکه مردم شهر رشت به یاد دارند حدود 20 سال گذشته مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان گیلان بجای اینکه آستین همت خود را درست بالا بزنند و با کمک مسئولان ملی به داد دو رودخانه زرجوب و گوهررود ، تالاب انزلی و دریای خزر برسند هر بار از عدم تخصیص اعتبارات کافی انتقاد می کنند و این قصه به نظر می رسد، حالا حالاها سر دراز دارد و احیای رودخانه‌های مرکز استان گیلان برای مردم به رویا تبدیل شده است.

به گفته مدیرعامل وقت شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در آبان ماه 1385 مبلغ  237  ميليون دلار از سوي بانك جهانی، دولت و اعتبارات شركت آب و فاضلاب گيلان براي توسعه شبكه هاي آب آشاميدني و فاضلاب شهرهاي رشت و انزلي اختصاص يافته بود. زیرا دولت وقت جمهوری اسلامی چون خود را ملزم به رعایت حقوق بین المللی می دانست ، با مشارکت بانک جهانی در سطح 7 شهر پروژه جمع آوری فاضلاب را کلید زد که 4 شهر در این پروژه در کرانه جنوبی دریای خزر واقع بودند . در واقع قصد داشتند فاضلاب را از تهدید به یک فرصت تبدیل کنند.  هر چند اجرای پروژه های فاضلاب برای استانهای شمالی کشور در اولویت بالا قرارگرفت، اما اتفاقی که در طول سالهای اخیر روی داد، این بود که سرنوشت این پروژه ها مبهم باقی ماند و تنها از آن، چند عکس یادگاری به یادگار مانده است.

متاسفانه مدیر روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان هم روزه سکوت گرفته و گوش شنوا برای شنیدن انتقادات و دغدغه ها مردم و مشترکین این شرکت را ندارد. کار بجایی رسیده که گوهر رود و زرجوب هم نزدیک است لب به سخن بگشایند که آقایان مسئول ، بجای کلنگ زنی و عکسهای یادگاری خود با مسئولان ملی، گزارشی از سرنوشت پولهای میلیون دلاری . میلیارد تومانی پروژه بانک جهانی ارائه کنید که سرنوشت آن مبهم باقی مانده است؟ گزارشی از تصفیه خانه فاضلاب رشت ارائه کنید که آیا در حال حاضر فعال است ؟ اگر فعال است با چه ظرفیتی مشغول بکار بوده و فاضلاب چگونه به آن هدایت می شود؟ چه میزان شبکه انتقال فاضلاب شهری و ایستگاه های پمپاژ با هزینه های میلیاردی بانک جهانی در مدار بهره برداری قرار دارد؟ چه میزان اعتبارات ملی و بانک جهانی در پروژه جمع آوری فاضلاب رشت هزینه شده است؟ چه تعداد انشعاب فاضلاب نصب کردید؟ چه میزان لوله گذاری در بخش جمع آوری فاضلاب انجام دادید؟ و ...

به نظر می رسد سرمايه گذاري براي فراهم كردن آب سالم و دفع بهداشتی فاضلاب ها يكي از ضروريات است كه اجرای آن نياز به داشتن مديريتی قوي دارد. امید است تا مسئولان شرکت آب و فاضلاب جزییاتی مستند و قانونی از کمیت و کیفت این پروژه در اختیار افکار عمومی گیلان قرار دهند.

ارسال شده در جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۷:۳۹ بعد از ظهر
کد خبر: 2281866
آخرین خبر ها
گزیده خبرها