8 هزار معلم و شاغلین غیر انتفاعی یا فرزند سرراهی آموزش‌ وپرورش؟!

8 هزار معلم و شاغلین غیر انتفاعی یا فرزند سرراهی آموزش‌ وپرورش؟!

اسرار امروزمدیرکل آموزش‌ وپرورش خود را مدیرکل همه فرهنگیان بداند/ معلمان مدارس غیرانتفاعی از هیچگونه امنیت شغلی برخوردار نیستند/ حقوق دریافتی معلمان با حقوق در سامانه مشارکت‌ها تفاوت کذایی و چند برابری دارد؟!/ معلمان صرفاً به دلیل خدمت در مدارس غیرانتفاعی از هرگونه تقدیر و تمجیدی محروم می‌شوند

بیش از 8 هزار شاغل و معلم  در مدارس غیرانتفاعی استان گیلان مشغول به کار هستند که با وجود گزینش، شرکت در کلاس‌های ضمن خدمت و سوابق بالا با گذشت این ‌همه سال از عمر مدارس غیرانتفاعی، هنوز از حقوق اولیه معلمی برخوردار نبوده و خواستار پیگیری مطالبات خود از وزارت آموزش‌ وپرورش و همچنین مطالبه استخدام از مجلس شورای اسلامی هستند.

اجحاف  در حق معلمانی  که کار برابر با معلمان رسمی می‌کنند اما از حقوق اولیه معلمی برخوردار نیستند، برای مردم قابل ‌پذیرش نیست و انتظار می‌رود تا مسؤولین مربوطه بیش از این چشم خود را بر ناعدالتی ها نبسته و با گام‌های مؤثر به ‌طورجدی مشکلات را یکی  پس از دیگری برطرف کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از فارس، تعدادی از اعضای صنف معلمان غیرانتفاعی استان گیلان به نمایندگی از شاغلین و معلمین مدارس غیرانتفاعی با مدیرکل و رئیس اداره مشارکت‌های اداره کل آموزش ‌وپرورش استان گیلان دیدار و مطالبات خود را مطرح کردند.

مرجان مسچی نماینده صنفی معلمان غیرانتفاعی استان گیلان در این نشست با اشاره مطالبات و درخواست‌های فراوان معلمان غیرانتفاعی اظهار کرد: معلمان مدارس غیرانتفاعی که برای ورود به مدارس مراحل قانونی گزینش، ضمن خدمت و دوره‌های تخصصی را طی کرده و همگام با همکاران رسمی و در حال تلاش‌اند اما از هیچگونه امنیت شغلی برخوردار نیستند.

مسچی با بیان اینکه حقوق دریافتی معلمان با حقوق ثبتی در سامانه مشارکت‌ها تفاوت کذایی و چند برابری دارد، گفت: قراردادهای سفید امضا، عدم پرداخت بیمه یا کم کردن پول بیمه از همان حقوق ناچیز معلمان غیرانتفاعی خاطر معلمان را آزرده  کرده و عملاً دریافتی خاصی برای آنان باقی نمی‌ماند.

وی با ابراز تأسف از عدم امنیت شغلی معلمان شاغل در مدارس غیرانتفاعی تصریح کرد: پایان سال تحصیلی زمان اضطراب و نگرانی این معلمان است چراکه نمی‌دانند آیا سال دیگر ادامه کار می‌دهند یا به دلیل دانش‌آموز سالاری، اولیا سالاری و یا حتی سلیقه مدیران از کار بیکار شده و سوابق علمی و حرفه‌ای آن‌ها نادیده گرفته می‌شود.

عضو هیئت‌ مدیره صنف معلمان غیرانتفاعی استان گیلان با بیان اینکه مطالبات معلمان در خصوص استخدام و نظارت بر حقوق و شأن معلم غیرانتفاعی است، گفت: بی‌شک مطالبه استخدام از طریق قوه مقننه و نمایندگان مجلس صورت خواهد گرفت اما انتظار اینکه نظارت بر رعایت شأن معلم در مدارس غیرانتفاعی توسط آموزش ‌وپرورش صورت بگیرد، انتظار زیادی نخواهد بود.

وی خطاب مدیرکل آموزش ‌وپرورش استان گفت: فرهنگیان شاغل در مدارس غیرانتفاعی انتظار دارند تا مدیرکل آموزش‌ وپرورش خود را مدیرکل همه فرهنگیان و گروه‌های آموزشی ازجمله معلمان غیرانتفاعی بداند نه اینکه با برخوردهایی، این معلمان حس کنند که فرزند سرراهی آموزش‌ وپرورش هستند!

مسچی با انتقاد از اینکه معلمان مدارس غیرانتفاعی در دوره‌ها و پژوهش‌های مختلف دارای رتبه می‌شوند، اما صرفاً به دلیل خدمت در مدارس غیرانتفاعی از هرگونه تقدیر و تمجیدی محروم می‌شوند، گفت: هیچ بستری برای رتبه ‌بندی آن‌ها حتی در میان مدارس غیرانتفاعی نیز فراهم نیست.

در این دیدار محمد رحمتی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان گیلان با قدردانی از زحمات فرهنگیان شاغل در مدارس غیرانتفاعی اظهار کرد: در سمت مدیریت، مدیرکل همه فرهنگیان بوده و پیگیری مطالبات معلمان شاغل در مدارس غیرانتفاعی همگام با خواسته‌های سایر فرهنگیان هستم و از وظایف خود می‌دانم.

رحمتی خاطرنشان کرد: بخشی از مطالبات معلمان غیرانتفاعی مربوط به قانون‌گذاری و قوه مقننه است که باید از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه مطالبه استخدام مسئله‌ای است که باید از طریق قانون به تصویب برسد و وزارتخانه مکلف به اجرای آن قرار بگیرد، گفت: در بخش نظارت وظیفه ما در اداره کل آموزش ‌وپرورش این است که نظارت خود را بیشتر کرده تا امنیت خاطر همکاران شاغل در مدارس غیرانتفاعی آزرده نشود.

مدیرکل آموزش ‌وپرورش گیلان با بیان اینکه ما هیچ فرقی بین معلمان غیرانتفاعی و سایر فرهنگیان قائل نبوده و معتقدیم که باید این معلمان به حقوق خود دست پیدا کنند، افزود: صحبت‌ها و مطالبات شما را مجدانه پیگیری کرده، اما بخشی از این مطالبات مربوط به نبود یا نقص قانون است که باید از طریق مجلس موردبررسی قرار بگیرد.

رئیس اداره مشارکت‌های مردمی و مدارس غیردولتی استان گیلان نیز در این نشست با قدردانی از زحمات معلمانی که در مدارس غیرانتفاعی گمنام در حال فعالیت‌اند اظهار کرد: حقوق مکفی، بیمه کامل و قراردادهای برابر قانون کار از مطالبات معلمان غیرانتفاعی است که به ‌درستی مورد بحث قرارگرفته و باید به‌ طورجدی پیگیری شود.

نورالله اکبری با بیان اینکه عدم برابری حقوق دریافتی معلمان و حقوق ثبتی آن‌ها در سامانه مشارکت‌ها یکی از مطالبات و سؤالات جدی معلمان غیرانتفاعی بوده است، افزود: امروز شرایطی فراهم شد که در سامانه مشارکت‌ها معلمان حقوق ثبتی خود را دیده و تأیید کنند و این یک اتفاق بزرگی برای شفاف بودن موضوع حقوق معلمان غیرانتفاعی است.

اکبری با بیان اینکه نظارت بر دریافتی نیروهای شاغل در مدارس غیرانتفاعی یکی از دغدغه‌های جدی ما بوده است، گفت: ازآنجایی ‌که دریافتی نیروهای مدارس غیرانتفاعی باید مطابق با قانون کار باشد اما در سال‌های گذشته امکان بررسی دقیق این موضوع برای ارگان‌های نظارتی وجود نداشت.

رئیس اداره مشارکت‌های مردمی و مدارس غیردولتی استان گیلان با تأکید بر وضع قانون بر نظارت حقوق معلمان غیرانتفاعی افزود: امسال در راستای اجرای این قانون، سامانه مشارکت‌ها به ‌گونه‌ای تنظیم شد تا مؤسسان هنگام ثبت اطلاعات مربوط به شهریه مدرسه خود، حقوق و بیمه نیروی انسانی را وارد نموده و درنهایت، پرسنل از پنلی که با رمز اختصاصی به هر یک از آن‌ها تعلق‌گرفته شده، اطلاعات مربوطه را تأیید کنند.

اکبری با اشاره به تأثیرگذار بودن تأیید معلمان در ارزیابی و تصمیم‌گیری‌های آموزش ‌وپرورش درباره مدرسه محل خدمت گفت: اطلاعات در شهریه مؤسسان تأثیرگذار خواهد بود و این موضوع قطعاً به‌عنوان یک عامل بازدارنده می‌تواند مؤسسان و مدیران را به اجرای قانون دعوت کند.

وی با بیان اینکه برای احقاق حقوق معلمان شاغل در مدارس غیرانتفاعی از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند، گفت: پیشنهاد می‌کنیم تا در شورای نظارت یک نماینده صنفی معلمان در این شورا بدون حق رأی حاضر بوده و به‌عنوان مشاور از حقوق و مطالبات معلمان دفاع کند.

ارسال شده در شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۶:۴۱ بعد از ظهر
کد خبر: 7404977
آخرین خبر ها
گزیده خبرها