مدیری که منتقدان را پفیوز نامید!
اصرار بر ادامه توهین کیانوش جهانپور

مدیری که منتقدان را پفیوز نامید!

اسرار امروز. گویا فعلا دور، دور افرادی است که مردم را پفیوز خطاب می‌کنند/ قیمت هر دوز واکسن کووبرکت، ۴ برابر قیمت واکسن آسترازنکاست/ ما، دسته ‌بیل و سنگ ‌پا و بند شلوار و زیپ و خلال ‌دندان و... را وارد می‌کنیم، اما واکسن را باید بسازیم

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از رویداد 24، ویروس کرونا اگر برای همه بد بود، برای یک نفر خوب بود؛ کیانوش جهانپور مدیر سابق روابط عمومی وزارت بهداشت. احتمالا اگر ویروس کرونا شیوع نیافته بود، کسی نمی‌دانست وزارت بهداشت نهادی به نام روابط عمومی هم دارد. آمارهای روزانه درباره تلفات ویروس کرونا باعث شد مردم بدانند فردی به نام کیانوش جهانپور هم وجود دارد و حالا او به لطف همین ویروس که باعث جان باختن هزاران نفر از هموطنانمان شده، شهرت یافته و در روز‌هایی که آمار کرونا هر روز بیشتر می‌شود و انتقاد‌ها نسبت به واردات و توزیع واکسن کرونا افزایش یافته و برخی تردید‌هایی نسبت به اثربخشی واکسن ایرانی ایجاد شده بود، کیانوش جهانپور مسئول سابق روابط عمومی وزارت بهداشت و سخنگوی کنونی سازمان غذا و دارو، منتقدان تولید واکسن‌های داخلی را «پفیوز» خطاب کرده است.

او در توییتی به سخنان منتقدان درباره واکسن کرونا اشاره کرده و نوشته « مرحوم شریعتی به خطا در جای دیگری در پی پفیوزان تاریخ می‌گشت.»

در فرهنگ دهخدا، پفیوز به معنای سست و ضعیف و بیکاره، پخمه و چلمن آمده است و معنای آن در فرهنگ لغات دیگر احمق، نادان، بی‌غیرت، قرمساق، بی‌درد و بی‌رگ است.

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که توییت جهانپور را ریتویت کرده‌اند، مخالفان دولت روحانی و از فعالان سایبری اصولگرا هستند. در مقابل بسیاری شخصیت‌های سیاسی از ادبیات زشت جهانپور گلایه کرده‌اند. مثلا عباس عبدی نوشته «حتی اگر بتوان فرض کرد که تصادفات و نبودن واکسن و… ناشی از قصور و کوتاهی یا موانعی خارج از اراده باشد، ولی زشتی کلام مسئولان، آگاهانه و مصداقی از تقصیر آنان است. اگر آقای روحانی دستور اخراج این مقام وزارت بهداشت و درمان را ندهد، رفتارش متوجه کلیت دولت اوست.»

عطاءالله مهاجرانی نوشته «دولت در برکناری سخنگوی بی‌صلاحیت ناخوش آواز، نبایست یک دقیقه هم تأخیر کند. اگر در اداره امور ناتوانید، درست سخن گفتن که هزینه‌ای و توانایی ویژه‌ای نیاز ندارد.

منیژه حکمت، کارگردان سینما، در واکنش به توئیت کیانوش جهانپور نوشته که «ما پفیوز هستیم، وقتى جان هشتاد میلیون مردم ایران را به دستان بى‌کفایت شما و دکتر نمکی مى‌سپاریم و هر روز شاهد مرگ عزیزان‌مان هستیم.

جهانگیری در واکنش به پفیوز خطاب کردن منتقدان گفت: «جناب آقای دکتر نمکی، واکسیناسیون رایگان عمومی دغدغه‌ای همگانی و انتظاری به حق است که بخشی از آن با واردات و بخشی دیگر با تولید داخلی به صورت همزمان در حال انجام است. نباید به تقابل نادرست این دو اقدام دامن زد و در عین حال شایسته نیست که به ابهام‌ها یا حتی انتقادها در رسانه‌ها و افکار عمومی با کم‌تحملی و اهانت برخورد کرد. لازم در این خصوص اقدام مناسب انجام شود»

اگرچه جهانگیری معاون اول دولت از ادبیات جهانپور گلایه کرد، اما تغییری ایجاد نشد و جهانپور حتی توییت خود را حذف نکرد به کنایه خطاب به منتقدان نوشته است، فحشی که داده مخاطب خود را پیدا کرده است. جمله دقیق او این است «حرفو که بندازی زمین صاحبش بر می‌داره»

این خط و نشان کشیدن‌ها بعضی کاربران را بیشتر عصبانی کرده و آن‌ها نوشته‌اند باید از این فرد گستاخ شکایت شود. یکی از کاربران این سوال را طرح کرده بود که «دوستان وکیل راهکاری دارند که چگونه می‌شود از کیانوش جهانپور شکایت دسته جمعی ثبت کرد؟»

برخی از وکلا این موضوع را پیگیری کردند؛ از جمله علی مجتهدزاده وکیل دادگستری که در صفحه توئیتر خود نوشته است: «وقتی یک مقام دولتی لفظ توهین‌آمیزی را در خصوص جمع کثیری که منتقد نحوه توزیع واکسن هستند، به کار می‌برد دادستان به عنوان مدافع حقوق آحاد جامعه باید علیه کیانوش جهانپور اعلام جرم کند» بعضی کاربران هم از جدی شدن طرح شکایت از او خبر می‌دهند.

یکی از کاربران با اشاره به اینکه اینگونه شکایت‌ها نتیجه‌ای ندارد، به طعنه نوشته بود: «به سفیر چین در ایران شکایت کنید، به نظرم زودتر جواب می‌گیرید تا سیستم قضایی»

کاربران دیگری آدرس وزارت بهداشت را به اشتراک گذاشته بودند تا در انتقاد از بی‌ادبی کیانوش جهانپور مقابل ساختمان وزارتخانه تجمع کنند.

ظاهرا کیانوش جهانپور به نمایندگی از کسانی سخن می‌گوید که معتقدند در واردات واکسن کرونا مافیا وجود دارد و باید دست آنها را رو کرد. به همین دلیل باید از تولید واکسن کرونا حمایت کرد. اینکه چنین سخنی از یک مقام مسئول گفته شود، بسیار عجیب است؛ چه آنکه اگر مافیا وجود دارد، طبیعتا وزارت بهداشت باید جلوی آن را بگیرد نه آنکه در یک توییت عمومی همه منتقدان «پفیوز» خطاب شوند بنابراین اگر مافیایی هم هست، پاسخگوی آن وزارت بهداشت است نه افکار عمومی. نکته مهمتر اینکه این حرف در حالی مطرح شده که در روزهای اخیر قیمت بالای واکسن ایرانی بسیار خبرساز شده بود. بورس ۲۴ اسنادی منتشر کرد که نشان می‌داد قیمت هر دوز واکسن کووبرکت، ۴ برابر قیمت واکسن آسترازنکاست.

مهدی افروزمنش در توییتی کنایی درباره اصرار به ساخت واکسن داخلی نوشته «ما، دسته ‌بیل و سنگ ‌پا و بند شلوار و زیپ و خلال ‌دندان و... را وارد می‌کنیم، اما واکسن را باید بسازیم»

امیر سیدین روزنامه نگار نوشته «خیلی زور دارد کیانوش جهانپور به ما که روزی تا چهارصد پانصد نفر را بخاطر کرونا از دست دادیم، به خاطر پرسیدن از واکسن بگوید پفیوز»

مهرزاد دانش منتقد سینما نوشته «کیانوش جهانپور یک بار گفت بالای چشم چین ابرو است، با یک اخم سفیر چین فوری از سمتش برکنار شد. حالا راحت به جمعی از هموطنانش فحش می‌دهد، کسی نیست به روی مبارک بیاورد. کاش آن جمع هم چینی بودند.»

یک سال قبل هم صحبت‌های جهانپور درباره آمار کرونا در چین با واکنش‌های متعددی رو به رو شد. در آن زمان جهانپور صحت آمار کرونا در چین را زیر سوال برد که با واکنش سفیر چین در ایران مواجه شد و در نهایت فرد دیگری به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت منصوب شد. در آن زمان روزنامه جوان نوشته بود «آن توئیت خلاف منافع ملی ایران بود و وزارت خارجه درصدد دلجویی از چینی‌ها برآمد»

البته این تنها حاشیه‌سازی جهانپور نبود. بعد از افزایش آمار فوتی‌های کرونا در تابستان سال قبل، برخی از اعضای شورای شهر با استناد به آمار فوتی‌های وزارت بهداشت، آمار وزارت بهداشت را زیر سوال بردند؛ محمدجواد حق‌شناس، ناهید خداکرمی و چندین عضو شورای شهر تهران گفته بودند: «روزانه در تهران بین ۷۰ تا صد نفر براثر کرونا جان خود را از دست می‌دهند و به‌همین‌دلیل آمار رسمی وزارت بهداشت محل بحث است.»

جهانپور در آن مقطع به تندی علیه شورای شهر تهران موضع گرفت و گفته بود «ما مسئول این نیستیم که آمار‌ها را به کسی اثبات کنیم. در دوره انتخابات هم بعضی آمار‌ها را قبول نداشتند. پیش‌تر درباره یکی از اعضای شورای شهر گفتیم ایشان متخصص تولد است، بهتر است درباره تخصص خود صحبت کند تا مرگ ‌ومیر. ایشان در پاسخ ما گفتند: «ما آمار پاس کرده‌ایم» البته منظور من شمارش نیست. همه ما سوم ابتدایی شمارش را خوانده‌ایم. چهارم و پنجم ابتدایی نیز تمرین کردیم. نیاز نیست که دانشگاه رفته باشیم؛ ولی عرض کردم که دوستان در حوزه‌ای اظهارنظر کنند که تخصص آن را دارند. درباره علت فوت، هیچ‌کدام از این عزیزان تخصص ندارند. برای کنجکاوی خودم درباره تخصص این افراد جست‌وجو کردم و دیدم سابقه شمارش و آمار دارند و درباره انتخابات اظهارنظر داشتند! درباره همین تخصص شمارش آرای انتخاباتی هم، مثلا جایی گفته بودند ما آمار را قبول نداریم یا قبول داریم یا کم و زیاد است. دیگران را هم به واسطه همین حرف به اشتباه انداختند و خانه‌نشین کرده‌اند. باز هم تاکید می‌کنم، در این جمع کسی را ندیده‌ام که درباره علت فوت تخصصی داشته باشد؛ بنابراین پاسخی هم برای آن ندارم؛ چون این اظهارنظر از جنس علت فوت نیست…؛ ولی من جز آمار انتخاباتی یا تولد چیز دیگری در این دوستان ندیدم.» انتقادات تند جهانپور علیه ناهید خداکرمی عضو شورای شهر بود.

جهانپور یکی از مدیرانی بوده که در چند سال، سوار آسانسور ترقی شده و گویا برنامه‌ریزی کرده که در دولت رئیسی هم جایگاه خود را حفظ کند. لابی‌من قهار وزارت بهداشت، فعلا حتی با موضع صریح اسحاق جهانگیری هم نه تنها برکنار نشده که عذرخواهی هم نکرده است. روزگار خوش کیانوش ادامه دارد و گویا فعلا دور، دور افرادی است که مردم را پفیوز خطاب می‌کنند.

ارسال شده در جمعه ۰۴ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱:۳۴ بعد از ظهر
کد خبر: 5825601
آخرین خبر ها
گزیده خبرها