نتیجه مسابقه عذرخواهی مسئولان چیست؟

نتیجه مسابقه عذرخواهی مسئولان چیست؟

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری.آقای رییس جمهور، باعذرخواهی چه دردی از مردم درمان می شود؟!/ چرا با عذرخواهی بدون عمل داغ مردم را تازه می کنید؟/ ارائه بهانه های بنی اسراییلی  مسئولان آدرسی غلط بوده و قابل پذیرش نیست/ شرایط به گونه ای است که از کارمندان ساده تا وزرای ما برای توجیه کم کاری خود، ادله به ظاهر منطقی و محکمه پسند دارند و زمینه برای پاسکاری قانونی و فرار از مسئولیت به کرات برایشان وجود دارد!!/ مردم چقدر باید مشکلات ناشی از بی تدبیری و کم کاری های مسئولان را تحمل کنند؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، حادثه تاسف بار خاموشی های مکرر و قطع آب و برق و آسیب های اجتماعی- اقتصادی و جانی به مردم کشورباعث انتقاد و اعتراض شدید شده است. تصور اینکه مردم کشور روزی را ببینند که بواسطه قطع چندین ساعته و مکرر برق،  ابتدایی ترین حقوق شان اینگونه سلب شود، برایشان  باورپذیر نیست.  حادثه ای غمبار که واقعا همه مردم را در فصل گرم تابستان و شرایط کرونایی عمیقا ناراحت کرد.

تدبیر نامناسب مسئولان وزارت نیرو و دولت، موجبات نارضایتی و عصبانیت مردم را فراهم کرده و بی‌نظمی در اجرای جدول زمانی خاموشی، بر این نارضایتی افزوده است. در این میان دولت و وزارت نیرو بیشتر سعی دارند توپ را در زمین مردم انداخته و مصرف بالا و نامطلوب مردم را همراه با گرمای بی‌سابقه تابستان امسال، در کنار مصرف برق بالای رمزارزها از جمله دلایل خاموشی های بی برنامه معرفی کنند. در حالی که به گواه بسیاری از کارشناسان علت‌ قطعی‌های برق؛ عدم سرمایه ‌گذاری مطلوب دولت در صنعت برق، عدم افزایش ظرفیت تولید برق و ساخت و نوسازی نیروگاه‌ها در هشت سال گذشته است.

حقیقتا از شدت ناراحتی بعد از مشاهده خانواده هایی که با قطع برق و خاموشی های مکرر، کسب و کارشان به خطر افتاده، بیماران کرونایی با خطر مرگ دست و پنجه نرم می کنند، جانبازانی که به سختی نفس می کشند و ... دستم به قلم نمی رفت و مدام به این موضوع فکر می کنم که چرا مردم کشوری که با تمام وجود از جان و مال خود برای حفظ آب و خاک خود گذشتند، باید هر بار به دلیل بی تدبیری مسئولان، ضرر و زیان کم کاریهای مسئولان را با جان و مال خود بپردازند.

بی مناسبت ندیدم به موضوع عذرخواهی دو سال گذشته مسئولان در موضوعات مختلف که نقل  محافل و مجالس است، بپردازم. گرچه استنباط عموم این است که عذرخواهی در فرهنگ اسلامی و در آیات قرآن وزندگی ائمه علیهم السلام و بزرگان به کرات روی داده است اما در استنباط عموم ،عذرخواهی در رفتار فردی بیشتر عینیت دارد.

متاسفانه به نظر می رسد مثل سایر موضوعات، در موضوع  عذر خواهی هم دچار افراط و تفریط شده ایم. می توان ادعا کرد که در سالهای دور و دهه های گذشته در حوادث و یا کم کاریهای مسئولان، فرهنگ عذرخواهی نزد مسئولان کاملا به فراموش سپرده شده و یا بایگانی شده بود تا اینکه از دو سال گذشته با ضرر و زیان جانی و مالی مردم به دلیل عدم اتخاذ تصمیمات نامناسب برخی مسئولان در حوادث و اتفاقات گوناگون، شاهد شیوع عذرخواهی مسئولان و مدیران ارشد کشور هستیم. جریانی که  سرآغاز موجی برای مسابقه عذرخواهی مسئولان بود . در واقع مردم کشور به این نتیجه رسیده اند که مسئولان کشور هر بار از یکطرف بام می افتند و شاید غافل هستند که باعذرخواهی، درد مردم درمان نمی شود.

در قران کریم ۸۷ بار از توبه و معذرت خواهی سخن به میان آمده و امری بسیار پسندیده است. البته باید رفتارها خصوصا در میان مسئولان  به گونه ای باشد که نیازمند پوزش و عذرخواهی نباشند. اما سئوال و ابهام اساسی این است که در عذرخواهی به دنبال چه هستیم؟

 عذرخواهی، مقدمات و شرایطی لازم دارد که در صورت فراهم بودن این مقدمات، اثر گذار و مقبول است. با توجه به تنگنای اقتصادی شدید - کوچک شدن سفره مردم- بیکاری و تورم، این روزها خاموشی های مکرر و قطع برق مزید بر علت شده و در چنین حالتی عذرخواهی اصولا هیچ تاثیری ندارد.

 وقتی رییس جمهور از مدتها پیش در جریان خشکسالی و تشدید فعالیت رمز ارزها بود، عذرخواهی ایشان بابت فشارهای روحی و روانی و اقتصادی و اجتماعی ناشی از قطع مکرر برق به مردم کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست و نباید ، سوء مدیریت برخی مسئولان در عدم پیش بینی های لازم با توجه به آگاهی کامل نسبت به موضوع نادیده گرفته شود.

آقای رییس جمهور، مردم چقدر باید مشکلات ناشی از بی تدبیری و کم کاری های مسئولان را تحمل کنند؟! آیا شخص جنابعالی خاموشی 4 ساعته و گاه و بی گاه و بدون برنامه را تجربه کرده اید؟ چرا با عذرخواهی بدون عمل داغ مردم را تازه می کنید؟

در بحث عذرخواهی در کشور متاسفانه شرایط به گونه ای است که از کارمندان ساده تا وزرای ما به اندازه کافی برای توجیه کم کاری خود، ادله به ظاهر منطقی و محکمه پسند دارند و زمینه برای پاسکاری قانونی و فرار از مسئولیت به کرات برایشان وجود دارد. کلاف سردرگمی که مردم را اقناع نمی کند.

امروزه مردم آگاه هستد. در بیشتر زمینه ها از مسئولان جلوتر بوده و سره را از ناسره به خوبی تشخیص می دهند . شعور اجتماعی مردم نباید نادیده گرفته شود و دولت نمی تواند با کتمان سوء مدیریت و ناکارآمدی خود، گرما، رمزارزها و مردم را به دلیل مصرف بالا مقصر اصلی خاموشی‌ها معرفی کند. در حال حاضر مردم منتظر اقدام عملی مسئولان هستند و عذرخواهی مسئولانی که آرامش را از مردم در این شرایط کرونایی گرفته اند، دردی از مردم دوا نمی کند و باید پاسخگو باشند. آقای روحانی، مردم از این بی برنامگی کلافه شده‌اند.

ارسال شده در چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۷ بعد از ظهر
کد خبر: 7802137
آخرین خبر ها
گزیده خبرها