مطالبه مردم استان گیلان با همت دانشگاه علوم پزشکی  محقق شد

مطالبه مردم استان گیلان با همت دانشگاه علوم پزشکی محقق شد

اختصاصی/ اسرار امروزبیمارستان جدید پورسینا و  ساختمان دانشکده پزشکی سایت لاکان 36 ماه دیگر به بهره برداری می رسد/ اجازه داده شد تا ۳۵ درصد از درآمد اختصاصی استان در طرحهای زیرساختی استفاده شود/ این پروژه ها توانستند از سازمان برنامه ‌وبودجه مجوز ماده 23 را دریافت کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، یکی از محوری‌ترین دغدغه تمام رئوسای دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ، فرسودگی بیمارستانهای مادر  در پایتخت استان بود. بیمارستانهای پورسینا، رازی، حشمت، شفا، الزهراء هر کدام تاریخی کهن و پر خاطره دارند که اکنون با توجه به افزایش جمعیت و فرسودگی، توان ارائه خدمات درمانی مطلوبتر را از کادر درمانی می گیرند. چرا که هزینه های مکرر و سنگین تعمیر و نگهداری این بیمارستانها، امان مدیران را بریده و به نظر، هزینه برای این بیمارستانها آفتابه ، خرج لحیم است.

پیش از حضور دکتر ارسلان سالاری بعنوان رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، مسئولان وقت دانشگاه تلاش زیادی برای تحقق مطالبه عموم مردم استان گیلان داشتند و هر چه بر این موضوع تاکید کردند، اما مسئولان ملی در عمل زیر بار نرفتند.  

سالاری در بدو ورود به دانشگاه بارها در رسانه ها بر این موضوع تاکید کرد و هشدار داد که این مراکز آموزشی ، درمانی توان پاسخگویی در بحرانها را ندارند تا اینکه کرونا، ادعای مسئولان دانشگاه را در این خصوص اثبات کرد. بنابراین رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان از این موقعیت بخوبی استفاده کرد و با پیگیریها مستمر و با پافشاری در نهایت اجرای دو پروژه سنگین را به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه محول کرد.

حالا خبرها حکایت از این دارد که کام مردم گیلان با نخستین گام در اجرای تفاهم نامه مشترک دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان و قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه با بهر برداری از بیمارستان 350 تختخوابی پورسینا و دانشکده پزشکی سایت لاکان در 36 ماه آینده شیرین می شود.

آئین تبادل قرارداد همکاری فی‌مابین دانشگاه علوم پزشکی گیلان با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) سپاه با حضور سردار علیرضا فخاری -معاون هماهنگی کننده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) سپاه ، دکتر ارسلان سالاری-رییس دانشگاه و جمعی از معاونان و مدیران ستادی دانشگاه جهت احداث این دو مرکز در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد .

دکتر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه  با بیان اینکه همه دانشگاه‌ها درگیر بیماری کرونا بودند و  این مشکلات برای دانشگاههایی که زیرساخت‌های کمتری داشتند و شاخص های آنها نسبت به میانگین کشور کمتر بود، بیشتر خودش را نشان داد، گفت: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی گیلان همین وضعیت را داشت و اتفاقاً طی چند سال گذشته که مسئولین کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بازدیدی از گیلان داشتند، اذعان کردند بر خلاف آنچه از گیلان متصور بودند متاسفانه شاخصها وضع خوبی ندارد  و باید رسیدگی شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه تلاش شد تا زیرساختهایی که لازم است خود را به میانگین کشور برسانیم، تامین شود، افزود: به همین جهت اقدامات سازمان برنامه و بودجه همان طوری که نسبت به همه استان ها صورت گرفته است و آنهایی که از نظر شاخص‌های ملی سلامت عقب بودند از جمله در گیلان آغاز شد.

نوبخت در ادامه یادآور شد: گیلان از نظر تخت بیمارستان همانند سایر استانها تخت داشت، اما تخت ها در بیمارستانهایی بود که قدمت طولانی و تاریخی دارد همانند بیمارستان پورسینا  و رازی که اکنون نیاز مبرم به نوسازی دارد. بنابراین در هیئت امنای دانشگاه علوم پزشکی گیلان  این موضوع تصویب شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تعیین منابع مالی این پروژه ها از قبل، خاطرنشان کرد: قراردادی منعقد گردید که بتوانیم برای بیمارستان پورسینا و سایت لاکان جایگزینی بسازیم و البته بیمارستان رازی هم جز بیمارستانهایی است که باید جایگزین آن را بسازیم.

وی اعلام کرد: اجازه داده شد تا ۳۵ درصد از درآمد اختصاصی استان در طرحهای زیرساختی استفاده شود و در خلال هفته هم، 500 میلیارد تومان علاوه بر اعتباراتی که به وزارت بهداشت و درمان اختصاص یافته ، صرفا برای تکمیل و تجهیز تخت های بیمارستانی پرداخت شد که همه استانها سهمی داشتند.

نوبخت در پایان تاکید کرد: همه این تلاشها برای جبران عقب ماندگی تاریخی تخت های بیمارستانی و تجهیزات درمانی استان گیلان است که بتوانیم عدالت درمانی را در این استان محقق کنیم.

در 36 ماه آینده  بیش از 800 میلیارد تومان پروژه مشترک  توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با دانشگاه علوم پزشکی گیلان آغاز می‌شود که روزی خجسته در طول تاریخ دانشگاه علوم پزشکی گیلان است . با پیگیری رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان 60  میلیارد تومان اعتبار اولیه برای آغاز عملیات اجرایی این پروژه‌های مشترک تامین اعتبار شد و این پروژه ها توانستند از سازمان برنامه ‌وبودجه مجوز ماده 23 را دریافت کنند که در جای خود شایسته تقدیر است.

گفته می شود  فاز اجرایی عملیات احداث این بیمارستان از مردادماه امسال با  مبلغ اولیه پیمان بالغ ‌بر ۵۳۸ میلیارد و  ۴۲۳ میلیون تومان آغاز خواهد شد.

مرکز آموزشی و درمانی در دست احداث پورسینا رشت در 8 طبقه  با زیربنای 35 هزار متر مربع شامل بخش‌های اورژانس، داخلی، جراحی عمومی، جراحی مغز و اعصاب، ارتوپدی، داخلی اعصاب، ریکاوری، اورژانس سرپایی، مجموعه اتاق‌های عمل، اتاق عمل اورژانس، قلبSCI، ICU، CCU، POST CCU، CTscan، MRI، سونوگرافی، رادیولوژی، تراکم استخوان، رکتوسیگموئیدوسکوپی، آندوسکوپی، کولونوسکوپی، کلوپوسکوپی، نوارنگاری، اسپیرومتری، اکوکاردیوگرافی، الکتروآنسفالو‌گرافی، الکترومیوگرافی، درمانگاه تخصصی و همچنین فضاهای جنبی و پشتیانی شامل امحای زباله، گازهای طبی، موتورخانه، CSR، سردخانه جسد، لنژری، آشپزخانه، سلف‌سرویس، انبارها و داروخانه است.

همچنین گفتنی است از دیگر پروژه‌هایی که همزمان با احداث مرکز آموزشی و درمانی پورسینا از سر گرفته می‌شود، تکمیل ساختمان نیمه‌ کاره دانشکده پزشکی در سایت لاکان است.

در حال حاضر دانشکده پزشکی در جاده تهران ، دانشکده بهداشت هم استیجاری و دانشکده پرستاری و مامایی  رشت نیز قدمت 40 ساله دارد و تردد اعضای هیات علمی و دانشجویان بین این دانشکده ها سخت و زمان بر است. بنابراین  دانشکده پزشکی سایت لاکان با زیربنای 25 هزار مترمربع و مساحت 7 هزار و 230 مترمربع در سایت 200 هکتاری لاکان، از 25 سال پیش آغازشد و به دلیل عدم تامین اعتبار  نیمه کار مانده بود. دانشکده 4 طبقه پزشکی سایت لاکان طی مدت 36 ماه بر اساس مفاد پیمان دوجانبه، تکمیل و در اختیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار می‌گیرد.

دانشکده پزشکی سایت لاکان دارای بخش‌های اداری همچون ریاست، هیئت ‌رئیسه، شورای دانشگاه، معاونت اداری و مالی، معاونت آموزشی، معاونت بهداشتی، معاونت درمان، مدیریت روابط عمومی، دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، مدیریت آمار و فناوری اطلاعات و ماهنامه اطلاع‌رسانی دانشکده است .

دانشکده پزشکی لاکان در مقاطع دکترای حرفه‌ای (پزشکی عمومی)، دستیاری تخصصی بالینی، مقطع فوق تخصصی، فلوشیپ، کارشناسی ارشد و دکترای  PHD فعالیت خواهد کرد.

لازم به ذکر می باشد که دکتر سالاری در تلاش است تا جهت احداث بیمارستان 350 تختخوابی جایگزین رازی و بیمارستان جایگزین شفا در سایت لاکان نیز از پتانسیل قرارگاه خاتم الانبیاء استفاده کند.

ارسال شده در جمعه ۲۵ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱:۵۳ بعدازظهر
کد خبر: 4236931
آخرین خبر ها
گزیده خبرها