بیش از 400 هزار تن روغن خوراکی مورد نیاز کشور از بندر کاسپین وارد شد
معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی:

بیش از 400 هزار تن روغن خوراکی مورد نیاز کشور از بندر کاسپین وارد شد

اسرار امروز. 18 درصد روغن خوراکی مورد نیاز کشور در سال گذشته از بندر کاسپین وارد شد/ در طول 4 ماه گذشته حدود ۳۰ هزار تن روغن از کشور روسیه وارد گردیده است/  از دی 1397 تاکنون 90 کشتی تانکر روغن به بندر کاسپین وارد شد

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز،  معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه  آمارها بیانگر رشد ۳۵ درصدی تخلیه روغن در این مجتمع بندری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ است، افزود: در طول 4 ماه گذشته حدود ۳۰ هزار تن روغن از کشور روسیه وارد گردیده است.

این مقام مسئول یادآور شد: از ابتدای امسال تا کنون تعداد ۱۹ فروند کشتی تانکر، ۸۸ هزار تن روغن خام خوراکی در مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی تخلیه کرده اند.

وی گفت: از دی ماه سال ۹۷  تاکنون با پهلوگیری  ۹۰ فروند کشتی تانکر، ۴۳۴ هزار تن روغن خوراکی جهت مصرف در کارخانه های تولید روغن خوراکی وارد کشور نموده اند.

افقی با اشاره به میزان 18 درصد از میزان تخلیه روغن بنادر کل کشور در بنادر منطقه آزاد انزلی، یادآور شد:

بر اساس آمار  سازمان بنادر و دریانوردی ، یک میلیون و ۱۸۴ هزار تن روغن در بنادر کل کشور در سال گذشته تخلیه شد که از این میزان  ۱۹۱ هزار تن روغن در بندر کاسپین و ۲۳ هزار تن روغن در بندرانزلی تخلیه شده است.

وی با با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد انزلی  با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اقدام به ساخت و افزایش ظرفیت مخازن فله مایع در مجتمع بندری کاسپین نموده است، تاکید کرد: افزایش ظرفیت مخازن روغن،بازاریابی و جذب کالا در مجتمع بندری کاسپین و سرعت بالای تخلیه روغن نسبت به سایر بنادر خزر،موجب شده تا میزان جذب کالا و به تبع آن تخلیه روغن خوراکی در مجتمع بندری کاسپین افزایش یابد.

وی یادآور شد: بر اساس آمار های موجود ۱۳ هزار تن روغن در سال ۹۷ در بندرکاسپین تخلیه شده بود که این آمار در سال ۹۸ به عدد ۱۴۱ هزار تن رسید و به ۱۹۱ هزار تن در سال ۹۹ افزایش یافت.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی خاطر نشان کرد: در حال حاضر مجتمع بندری کاسپین حدود ۶۵ هزار متر مکعب ظرفیت مخازن فله مایع دارد که هم اکنون روغن های موجود در آن مخازن در حال طی فرایندهای اداری و آزمایشات جهت ترخیص از بندر می باشد.

دبیر کارگروه توسعه مبادلات تجاری کریدور شمال–جنوب و اوراسیا منطقه آزاد انزلی با اشاره به استمرار ترخیص و ارسال روغن به واحدهای تولیدی کشور از مبدا بندرکاسپین تصریح کرد: با توجه به مزیت های اتحادیه اوراسیا ، روغن های تخلیه شده درمجتمع بندری کاسپین از کشور روسیه وارد شده و تجار و همچنین واحدهای تولیدی با استفاده از مزایای مناطق آزاد ، محصولی با هزینه تمام شده کمتری تولید و روانه بازارهای می کنند.

افقی گفت: علاوه بر مزیت های قانونی مناطق آزاد و اوراسیا در کاهش هزینه های واردات روغن خام خوراکی بعنوان ماده اولیه واحدهای تولیدی کشور،نزدیکی مخازن به اسکله دلفین باعث افزایش سرعت تخلیه کشتی های تانکر حامل روغن در این بندر شده است.

ارسال شده در سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۹ قبل از ظهر
کد خبر: 8048784
آخرین خبر ها
گزیده خبرها