تخریب واحدهای مسکونی غیرمجاز پس از ساخت و ساز افتخار نیست
فرماندار شهرستان رشت:

تخریب واحدهای مسکونی غیرمجاز پس از ساخت و ساز افتخار نیست

اسرار امروز. در سه ماهه امسال 600 رای تخریب در کمیسیون ماده 100 صادر شد/ تا زمانی که به ماده 100 نگاه درآمدی باشد و جایگزین درآمدی برای شهرداری تعریف نشود، وضع موجود همچنان پابرجاست/ تهیه طرح هادی روستایی با اینکه روستا را تبدیل به شهر کنیم، متفاوت است/ برای تمام روستاهایی که از منطقه آزاد جدا شدند  باید بلافاصله طرح هادی آنها بازنگری شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، فرماندار شهرستان رشت  در جلسه کارگروه ویژه پیشگیری و برخورد موثر و فوری با تخلفات ساخت و ساز و تغییرکاربری غیر مجاز شهرستان گفت: باتوجه به وضعیت گیلان و شهرستان رشت که از موقعیت نزدیکی به پایتخت برخوردار است، به همین جهت اقبال عمومی برای اسقرار افراد در این سرزمین افزایش یافته است و هر چقدر متقاضی برای این امر وجود داشته باشد میزان اجرای قانون در ساخت و سازها با مشکل مواجه می‌شود.

 علی فتح‌اللهی در این جلسه که فرمانداری شهرستان رشت برگزار شد، افزود: اگر پس از ساخت و ساز واحد مسکونی را تخریب کنیم، افتخار نیست.

وی با اشاره به اینکه باید با نظارت عالیه اجازه ندهیم اقتصاد منطقه و زندگی مردم با چالش مواجه شود، خاطرنشان کرد:  هنر این است که با نظارت‌های دقیق و میدانی نگذاریم پروژه به مرحله تخریب برسد.

این مقام مسئول با بیان اینکه  برای پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز هر دستگاهی بنا بر وظیفه سازمانی موظف است نظارت عالیه را در حوزه‌های کاری خود داشته باشد، اضافه کرد: مشکل اساسی در شهر رشت املاک نسقی و بلاتکلیف است که باید از طریق مجلس پیگیری شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در این خصوص دو راهکار وجود دارد یا اینکه باید تخریب کرد یا اجازه دهیم تا در سریعترین زمان ممکن سنددار شوند.

وی افزود: در سه ماهه اول سال جدید تعداد 1459 پرونده در خصوص تخلفات ساخت و ساز در شهر رشت در مرحله بدوی کمیسیون ماده صد شهرداری رسیدگی شده که از این تعداد 600 رای منجر به تخریب صادر شده است.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به اینکه حجم پرونده‌های تخریبی بسیار بالاست که نمی‌توان همه آنها را اجرا کرد، ادامه داد: تا زمانی که به ماده 100 نگاه درآمدی باشد و جایگزین درآمدی برای شهرداری تعریف نشود، وضع موجود همچنان پابرجاست، لذا باید برای شهرداری‌ها منبع درآمد پایداری به جز ماده 100 ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: برای تمام روستاهایی که از منطقه آزاد جدا شدند امسال باید بلافاصله طرح هادی آنها بازنگری شود. همچنین در روستاهایی که از قدمت طرح هادی آنها گذشته باید مجدد مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد.

فتح‌اللهی با تاکید بر اینکه ظرفیت ساخت و ساز هر روستا باید در طرح هادی آن مشخص شود، خاطرنشان کرد: تهیه طرح هادی روستایی با اینکه روستا را تبدیل به شهر کنیم، متفاوت است زیرا باید روستا را با همان معماری بومی و روستایی حفظ کنیم. اینکه ساختمان‌های آنچنانی در روستاها احداث شود مورد تایید و نظر ما نیست.

ارسال شده در سه‌شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۵:۴۱ بعد از ظهر
کد خبر: 7802704
آخرین خبر ها
گزیده خبرها