کرونا پرده از واقعیات برداشت
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان:

کرونا پرده از واقعیات برداشت

اختصاصی/ اسرار امروز. به دنبال عملی کردن وعده هایی هستم که دادم/ برای حل مشکلات موجود، پاک کردن صورت مسئله  راه بجایی نمی برد/ اشراف داشتم منابع درآمدی دانشگاه کفاف هزینه ها را نمی کند/  اگر موفقیتی در حوزه سلامت گیلان بدست آمد، نتیجه تلاش گروهی بود/ تراز مالی دانشگاه مثبت شده و روند صعودی را طی می کند/ سالانه بالغ ‌بر 70 میلیارد تومان صرفه‌جویی در بودجه دانشگاه تحقق خواهد یافت/ استان گیلان 32 شهید مدافع سلامت تقدیم کرد/ بیش از 40 هزار بیمار کرونایی در بیمارستانهای استان گیلان پذیرش شدند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، گیلان جز استان‌های نخست درگیر با بیماری کرونا بود که با تقدیم ۳۲ شهید مدافع سلامت، به 40 هزار بیمار بستری مبتلا به کرونا، خدمات بی وقفه ارائه کرد. دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان جهت خدمت رسانی  به بیماران در ایام شیوع ویروس کرونا با حدود ۴۰۰ پزشک ، ۴۰۰۰ پرستار در 29 بیمارستان تمام قد ایستاد و در این جنگ نابرابر، بیش از ۲۵۰۰ نفر از کادر درمان استان به بیماری کرونا  مبتلا و بیش از ۳۷۰ نفر نیز بستری شدند.

شیوع ویروس کرونا بخوبی اثبات کرد که بهداشت و درمان در استان گیلان با دست خالی نمی تواند کاری از پیش ببرد و توان مقابله با چنین پاندومی ها را ندارد.

ارسلان سالاری در تیرماه 1398 وقتی سکان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان را در دست گرفت، اعلام کرد که این دانشگاه بیش از 700 میلیارد تومان بدهی دارد و متعهد شد صادقانه با تمام توان، پیگیر حل مشکلات دانشگاه باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان می دانست زیرساخت های موجود بهداشت و درمان استان در شان مردم نیست و به دلیل فرسودگی توان پاسخگویی مناسب به مطالبات مردم گیلان را ندارد . بنابراین تلاش کرد تا  تعامل این دانشگاه را با وزارت بهداشت و درمان افزایش دهد و  راه  را برای افزایش امکانات و تقویت زیرساختهای دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان هموار سازد که کرونا بار مضاعفی روی دوش کادر درمان این استان گذاشت.

کرونا  به مسئولان ملی بخوبی نشان داد که باید برنامه های توسعه امکانات و ساختارهای بهداشت و درمان در استان گیلان را سرعت ببخشند تا توان تاب آوری در برابر شیوع ویروس منحوس کرونا را داشته باشد.

تامین بودجه  از طریق رایزنی با مسئولان ملی درسفرهای مکرر به پایتخت  در کنار بازدیدهای پی در پی باعث شد مجموعه دانشگاه علوم پزشکی در استان حتی در دورترین شهرها و روستاها جان تازه ای بگیرد که ارتقا کیفی و کمی زیر ساخت های بهداشت و درمان حجتی بر این ادعاست.

عملکرد مثبت دکتر ارسلان سالاری در نوسازی و تحهیز ساختار بهداشت و درمان استان گیلان باعث شد تا وزیر بهداشت هم، در سفر خود به گیلان ضمن تقدیر از این حرکت جهادی اذعان  نماید:« حوزه سلامت این استان با جهش یکسال گذشته دانشگاه علوم پزشکی ، طی سال آینده متحول خواهد شد.»

 رییس مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت نیز با تاکید بر تحول حوزه سلامت در دو سال گذشته، اظهار کرد:« حوزه بهداشت و درمان گیلان، بهار دوران خود را سپری می‌کند و خدمات ارائه شده موجب افزایش رضایتمندی مردم شده است. »

بنابراین به نظر می رسد می توان بهره برداری از پروژه های سلامت محور را تحولی بزرگ در بهداشت و درمان استان گیلان عنوان کرد و اهتمام و جدیت مجموعه بهداشت و درمان در این راستا، شایسته تقدیر است.

ارسلان سالاری رییس دانشگاه علوم پزشکی در یک گفتگوی اختصاصی با تاکید بر اینکه  به دنبال عملی کردن وعده هایی هستم که دادم، گفت: درطول 24 ماهه مدیریت خود تلاش کردم دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ارائه خدمات پیشرو باشد.

سالاری افزود: حوزه سلامت استان باید متحول شود و هر چقدر لازم باشد تلاش می کنم تا بتوانم کمبودهای زیرساختی بهداشت و درمان استان گیلان را رفع کنم .

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مطالبات حوزه سلامت از سوی مردم گیلان، معیار بنده در تمام تلاشها و پیگیریها بوده و امیدوارم کارنامه عملکرد قابل قبولی را در طول  24 ماه گذشته در اذهان عمومی داشته باشم.

سالاری با بیان اینکه زیرساخت فرسوده ساختار بهداشت و درمان گیلان در دوران کرونا پرده از واقعیات برداشت، گفت: سیاه نمایی و محکوم کردن مدیران دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان دردی را از مردم دوا نمی کند چرا که اعنقاد دارم هر کدام از آنان بر اساس تواناییهای خود اقداماتی انجام داده اند ضمن اینکه برای حل مشکلات موجود، پاک کردن صورت مسئله هم راه بجایی نمی برد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: یک بِهورز در یک خانه بهداشت تا یک عضو هیات علمی دانشگاه در مقابله با ویروس منحوس کرونا از جان خود در دو سال گذشته مایه گذاشتند و همچنان در راستای ارتقای سطح سلامت استان تلاش می کنند.

وی با تاکید بر اینکه اشراف داشتم منابع درآمدی دانشگاه کفاف هزینه ها را نمی کند این مسئولیت خطیر را پذیرفتم، اضافه کرد: ارائه خدمت به شهروندان و روستائیان را فارغ از همه کمبودها، وظیفه و رسالت مقدس کارمندان دانشگاه می دانم.

این مقام مسئول تراز مالی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را مثبت و رو به صعود ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه بخش اعظمی از بدهی های 700 میلیارد تومانی این دانشگاه پرداخت شده و اکنون با جذب اسناد خزانه و تخصیص منابع، تراز مالی دانشگاه مثبت شده و روند صعودی را طی می کن و در تلاش هستیم بدهی های دانشگاه را صفر کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از انتقال حقوق و مزایای 850 نیروی طرحی دانشگاه به محل بند " و " با حمایت سازمان برنامه‌ وبودجه خبر داد و گفت: با این اقدام سالانه بالغ ‌بر 70 میلیارد تومان صرفه‌جویی در بودجه دانشگاه تحقق خواهد یافت.

وی یادآور شد: از جمله معدود دانشگاه‌های علوم پزشکی در کشور هستیم که توانسته اسناد خزانه را برای احداث بیمارستان های جایگزین در رشت از سازمان برنامه و بودجه دریافت کند. 

سالاری در پایان این گفتگو از رئیس سازمان برنامه ‌وبودجه کشور، معاون رئیس ‌جمهور، وزیر بهداشت، نماینده ولی‌فقیه در گیلان، استاندار، سپاه، ارتش و نهادهای نظامی و انتظامی قدردانی کرد و گفت: اگر موفقیتی در حوزه سلامت گیلان بدست آمد، نتیجه تلاش گروهی بوده که جای تقدیر دارد.

ارسال شده در جمعه ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۸:۱۳ بعد از ظهر
کد خبر: 0676205
آخرین خبر ها
گزیده خبرها