دلایل سکوت اداره کل منابع طبیعی در غارت آثار ملی گیلان چیست؟!

دلایل سکوت اداره کل منابع طبیعی در غارت آثار ملی گیلان چیست؟!

اسرار امروزحال و روز شناسنامه طبیعی استان گیلان خوب نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از دیارمیرزا، تعدادی افراد  ناشناس در حال غارت  جنگل هیرکانی فتاتو خمام که سال گذشته ثبت ملی شده بودند، هستند و ادارات کل منابع طبیعی و میراث فرهنگی گیلان مثل همیشه روزه سکوت گرفتند.

جنگل‌های هیرکانی، یکی از آخرین و معدود باقی مانده‌های جنگلهای باستانی خزان کننده روی کرۀ زمین هستند که از که یک مسیر تکامل، بقا، تاب آوری و مقاومت تطبیق و گونه ‌زایی منحصر به فرد، برای ۵۲ میلیون سال بی‌وقفه از دوران سوم زمین‌شناسی تاکنون به حیات و تکامل خود ادامه داده اند.

جنگل هیرکانی فتاتو بخشی از آخرین نمونه‌های باقیمانده جنگل‌های هیرکانی از نوع جلگه‌ای و از توسکاستان‌های قشلاقی حاشیه دریای کاسپین در استان گیلان بوده که در روز یکشنبه ۲۳/۶/۹۹ در دفتر ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی، به عنوان اثر ملی طبیعی به ثبت رسید.

جنگل فتاتو از معدود جنگل‌های بازمانده از توسکاستان‌های قشلاقی حاشیه دریای خزر و یک میراث طبیعی بوده و وجود درختان نادر و کمیاب در این جنگل او را به یک مرکز گردشگری طبیعی تبدیل کرده است.

امروز در پی بی‌تفاوتی مسئولان منابع طبیعی، میراث فرهنگی و به طور کلی مسئولان گیلان حال و روز این شناسنامه طبیعی استان گیلان که در خاورمیانه حرف اول را می‌زند، خوب نیست و عده‌ای ناشناس در حال جاده‌سازی و قطع درختان هستند.

مردم روستای فتاتو شهرستان خمام از مسئولان انتظار دارند پاسخ شفاف دهند که چه کسی و چه کسانی اجازه جاده ‌سازی و قطع درختان این جنگل هیرکانی جلگه‌ای که ثبت ملی شده است را داده اند. یکی از اهالی روستای فتاتو در این باره می‌گوید: جنگل فتاتو شناسنامه منابع طبیعی گیلان است اما امروز افرادی در حال تجاوز به آن هستند که باید جلوی آن را گرفت. مسعود طاهری بیان داشت: متاسفانه دهیار و رئیس شورای اسلامی روستای فتاتو هیچ اقدام مثبتی در برابر جلوگیری از اقدام ناشایست انجام ندادند و لذا انتظار داریم مسئولین مربوطه هر چه زودتر جلوی این غارت را بگیرند. محمود علیپور یکی دیگر از اهالی روستای فتاتو در این زمینه می‌گوید: جاده‌سازی در دل جنگل فتاتو با کدام مجوز در حال انجام است را نمی‌دانیم اما این کار یک کار غیر قانونی بوده و هر کسی این مجوز را داده که به جان این طبیعت می‌افتند و درختان را قتل عام بکنند باید مجازات شود.

وی بیان داشت: از دادستان محترم شهرستان خمام بعنوان مدعی العموم درخواست داریم به موضوع جاده‌سازی و قتل عام درختان جنگل جلگه‌ای هیرکانی فتاتو که ثبت ملی نیز شده است ورود کند و افراد متخلف را مجازات کند.

از آنجایی که جنگل جلگه‌ای هیرکانی فتاتو بعنوان یک اثر ملی شناسامه منابع طبیعی گیلان بشمار می‌رود انتظار است مسئولان منابع طبیعی و میراث فرهنگی استان گیلان در بحث غارت به این جنگل از جمله جاده ‌سازی و قاچاق چوب ورود کرده و با افراد متخلف برخورد کنند. ساسان شیخی

ارسال شده در چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۸:۴۸ بعد از ظهر
کد خبر: 0835787
آخرین خبر ها
گزیده خبرها