از اصرار میراث فرهنگی تا انکار منابع طبیعی ؟!
چگونه مدیرکل بی اطلاع است؟

از اصرار میراث فرهنگی تا انکار منابع طبیعی ؟!

اختصاصی/ اسرار امروز. آیا مسئولان متولی و ناظر نباید تاوان کم کاریهای خود را بپردازند؟/ آیا چنین مدیری توانایی اداره منابع طبیعی یک استان با جنگلها و مراتع گسترده را دارد؟

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، در هفته گذشته منابع طبیعی استان گیلان سوژه خبری رسانه ها شد. ماجرا از آن جا شروع شد که عده ای با ادعای مالکیت به جنگل هیرکانی فتاتوی خمام که سال گذشته ثبت ملی شده، حمله کردند و علیرغم گزارشات متعدد مردمی و دهیار منطقه جلوی چشم دستگاههای متعدد عریض و طویل متولی، 2 هکتار از این جنگلهای هیرکانی را تراشیدند و چوب درختان را بصورت غیرقانونی بنا بر اظهارات یگان حفاظت منابع طبیعی خارج کردند.

هر چند منابع طبیعی استان گیلان مدعی شد که پرونده ای برای متصرفین از چند ماه پیش با اتهام تصرف و تخریب در دادگستری خمام تشکیل داده اند، اما اینکه چگونه با تشکیل پرونده برای متصرفین، 800 متر جاده در دل این جنگل احداث شده و چوب درختان 2 هکتار از این جنگل خارج شده، همچنان سئوالی بدون پاسخ در افکار عمومی مانده است!!

 نکته جالب ماجرا اظهارات اخیر مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان است. میرحامد اختری در مصاحبه ‌ای مدعی شد که این جنگل تاریخی نبوده و میراث فرهنگی تا کنون مدارکی دال بر تاریخی بودن این جنگل به منابع طبیعی ارسال نکرده است.

اختری با اشاره به اینکه این جنگل  از عرصه‌های کشاورزی روستاییان است، تاکید کرد:« روی حرفم هستم و تاکید می کنم اسناد و مدارکی در این خصوص وجود ندارد!!»

مدیرکل منابع طبیعی یادآور شد:« مسئولان نباید مردم را با صحبت‌های بی پایه و اساس حساس کرده و جو را متشنج کنند. اگر بر اساس ادعای اداره کل میراث فرهنگی، این جنگل میراثی است، چرا از تعرض به آن جلوگیری نکرد؟»

البته وی با بیان اینکه هیچ درخت متعلق به دوره هیرکانی بریده نشده و درختان قطع شده از گونه صنوبر و دست کاشت بوده، به نظر می رسد خیلی این موضوع را با اهمیت نمی داند و نگرانی زیاد مردم را غیرمنطقی می خواند!!

اما معاون میراث فرهنگی گیلان در پاسخ به این اظهارات ، به نوعی مدیرکل منابع طبیعی را بی اطلاع دانست و تاکید کرد: « منابع طبیعی گیلان خود به دنبال ثبت تاریخی این جنگل بود و مدارک ثبت این جنگل را برای مدیرکل منابع طبیعی گیلان ارسال کرده‌ایم!!»

ولی جهانی افزود:« این عرصه در سال ۹۹ توسط میراث فرهنگی به ثبت ملی رسیده است جنگل فتاتو تنها جنگل جلگه‌ای بازمانده از جنگل‌های هیرکانی است.»

اگر چه این تعارضات و اصرار و انکارها با انتشار اسناد مکاتبات ارسالی استانداری گیلان پایان یافت و نشان داد که اظهارات اختری  پایه و اساس ندارد، اما تخریب این میراث تاریخی با وجود دستگاههای متولی این سئوال را ایجاد می کند که اگر  در چنین شرایط مشابهی که دو دستگاه  یکدیگر را متهم می کنند و در سایه این اتهامات، عده ای سودجو بجان محیط زیست می افتند، آیا مسئولان متولی و ناظر نباید تاوان کم کاریهای خود را بپردازند؟ آیا منابع طبیعی و میراث فرهنگی استان گیلان می توانند دو هکتار جنگل تخریب شده را احیا کنند؟ چگونه مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان نسبت به این موضوع بسیار مهم بی اطلاع بوده است؟ آیا چنین مدیری توانایی اداره منابع طبیعی یک استان با جنگلها و مراتع گسترده را دارد؟

البته به نظر می رسد باید بابت اتفاق نظر منابع طبیی و میراث فرهنگی استان گیلان در خصوص ابطال مالکیت مورد ادعای متصرفین باید قدردانی شود که با اعلام این مطلب که تمام سندهای قبل از قانون اصلاحات ارضی باطل بوده و ارزش قانونی ندارد، جلوی جاده سازی و تخریب و تصرف بقیه این جنگل تاریخی را گرفتند.

ارسال شده در چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۱ بعد از ظهر
کد خبر: 6052020
آخرین خبر ها
گزیده خبرها