از نگاه شهرستانی نماینده مردم انزلی در مجلس تا روزه سکوت سازمان منطقه آزاد انزلی!
2 هزار هکتار اراضی بلااستفاده منطقه آزاد انزلی کجاست؟

از نگاه شهرستانی نماینده مردم انزلی در مجلس تا روزه سکوت سازمان منطقه آزاد انزلی!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. موضوع استانی و ملی با نگاه شهرستانی نماینده مجلس انزلی باعث شد حقوق حقه مردم سایر مناطق استان گیلان پایمال شود!!/ صدای مسئولان و مردم سایر شهرستانهای دیگر گیلان هم در نیامد!/در هر کجای ایران اگر بگوییم که یک نماینده مجلس صدایش را بلند می کند که چرا اسم شهرستان حوزه انتخاباتیش را داخل پرانتز قید کردند، اگر تمسخرمان نکنند قطعا سرزنشمان می کنند که در استان گیلان چه خبر است !

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) با وجود فرود گاه و راه ‌آهن که در آینده به آن متصل می شود، می‌تواند در رابطه اقتصادی کشور با کشورهای همجوار و اوراسیا نقش‌ ویژه ای ایفا نماید. مسئولان وقت دولت تدبیر و نمایندگان مجلس دهم جهت حضور حداکثری در کریدورهای بین المللی و اتحادیه اوراسیا در تلاشی مشترک، تصمیم گرفتند 2 هزار هکتار از اراضی صنعتی و فرودگاهی استان گیلان را به منطقه آزاد انزلی اضافه کنند و نام منطقه آزاد انزلی را به  منطقه آزاد تجاری- صنعتی گیلان (انزلی) تغییر دهند.

افزایش وسعت مساحت صنعتی و فرودگاهی منطقه آزاد انزلی ، مصوبه ای بود که انتظار می رفت باعث ترغیب سرمایه گذاران برای حضور در گیلان و نجات آنان  از بروکراسی اداری و درگیری با دستگاههای مختلف و انجام امور اداری به صورت متمرکز در منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی و ایجاد اشتغال شود.

در حالیکه با تصویب این لایحه  نویدبخش کام مردم گیلان شیرین شده بود ، ناگهان فریاد وامصیبتای احمد دنیا مالی نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی بلند شد که نام منطقه آزاد انزلی نباید تغییر کند! مثل اینکه یادش رفته بود وی نماینده مردم گیلان هم هست و باید منافع همه مردم استان را در چنینی لوایحی ببیند!!

البته دنیا مالی تاکنون توضیحی هم نداده است که چه میزان از مساحت فعلی منطقه آزاد انزلی به تفکیک در شهرستان انزلی، شهرستان رشت و کیاشهر قرار گرفته است ؟ آن طور که برخی ادعا می کنند بیشترین مساحت منطقه آزاد انزلی در شهرستان رشت قرار گرفته و البته  تاکنون مردم و نمایندگان مجلس شهرستان رشت هم اعتراضی در خصوص نام انزلی این منطقه آزاد نکردند و در عمل نشان دادند که هدف باید توسعه استان باشد.

پس لرزه های اعتراض نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی به قید شدن نام این شهرستان در داخل پرانتز، مردم گیلان را که سالها در آرزوی تحقق وعده ایجاد اشتغال، تولید و افزایش سرمایه گذاری بودند ، نا امید کرد و خسارت های مالی و اجتماعی به فعالین اقتصادی این منطقه وارد کرد؟!

اگر چه در فضای مجازی و محافل به نظر می رسد غالب مردم گیلان اختلافی در نام منطقه آزاد انزلی ندارند اما این موضوع استانی و ملی با نگاه شهرستانی احمد دنیا مالی، باعث شد تا بیش از یکسال این لایحه در فرایند بررسی بلاتکلیف بماند و حقوق حقه مردم سایر مناطق استان گیلان در استفاده احتمالی از معافیت ها و مزایای مناطق آزاد به دلیل تغییر نام انزلی پایمال شود!!

قطعا مردم فهیم انزلی به هیجاناتی که ریشه آن در همان تفکرات سست و پوسیده منطقه گرایی قرار دارد و تبعات آن فضای آرام توسعه ای را در هم می ریزد، اعتقادی ندارند.

ممکن است سهم شهر انزلی از مزایای منطقه آزاد انزلی مراعات نشده باشد. اما  باید به این نکته هم توجه داشت که در بخش عمرانی زیرساختهای ایجاد شده از جمله ساخت بزرگترین بندرخزر، ساخت بزرگترین مجتمع نمایشگاهی شمال کشور، بزرگترین مجموعه ورزشی ساحلی کشور، بهترین مجموعه تفریحی ساحلی کشور، زیباترین پارک ساحلی کشور، بزرگترین اکواریوم و ... در شهرستان بندر انزلی واقع شده و شهرستانهای دیگر استان در طول سنوات تاسیس آن از چنین مزایایی با این حجم برخوردار نبوده و البته صدای مسئولان و مردم سایر شهرستانهای دیگر استان هم در نیامد!

آنچه قابل تامل است اظهارات اخیر نماینده مجلس در خصوص خبر رسمی تصویب طرح توسعه منطقه آزاد انزلی در کمیسیون اقتصادی مجلس در برخی رسانه ها بود!! خبری که در آن برخی نمایندگان مجلس استان گیلان اعلام کردند محدوده فرودگاه رشت، شهرک های صنعتی خمیران انزلی و سپیدرود رشت به همراه 23 روستایی که تا سال ۹۸ در محدوده منطقه آزاد انزلی قرار داشتند، به این منطقه ملحق می شوند.

احمد دنیا مالی به این خبر واکنش نشان داد و با افتخار گفت: «خبر اعلام شده کذب است و به هیچ وجه صحت ندارد  و هیچ اتفاقی برای توسعه محدوده منطقه آزاد انزلی نیفتاده است!!»

این نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تغییر نام منطقه آزاد انزلی به گیلان نیز به هیچ وجه اجرایی نخواهد شد، تاکید کرد :« مردم به شایعات توجه نکنند و نام منطقه آزاد انزلی همیشه برای انزلی باقی خواهد ماند !!»

وی با بیان اینکه اکنون بیش از ۲ هزار هکتار اراضی منطقه آزاد انزلی همچنان بدون فعالیت مانده و مورد استفاده قرار نگرفته است ، یادآور شد: این طرح صرفا  در کمیسیون مطرح شده و هیچ ارزش دیگری ندارد .

البته سازمان منطقه آزاد انزلی هم در این فرایند ترجیح داد روزه سکوت بگیرد و تاکنون در خصوص اینکه آیا تصویب طرح توسعه منطقه آزاد انزلی صحت دارد یا اظهارات نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی؟ واکنشی متناسب نشان نداده است! همچنین اوسط مقدم توضیح نداده که 2 هزار هکتار از اراضی بلااستفاده  مورد ادعای احمد دنیا مالی در کدام نقطه جغرافیایی منطقه آزاد انزلی قرار دارد؟ مردم استان گیلان هم با تناقض در ادعاهای مسئولان سازمان منطقه آزاد انزلی مبنی بر کمبود پهنه صنعتی و 2 هزار هکتار اراضی بلا استفاده مورد ادعای نماینده مجلس انزلی، بلاتکلیف مانده اند که حرف کدام یک از مسئولان صحت دارد؟

آقای دنیا مالی، آیا قید شدن نام یک شهرستان در داخل پرانتز، کیفیت و یا کمیت بهره مندی از مزایایی چنین لایحه ای که توسعه استان و کشور به آن گره خورده ، را کاهش می دهد؟ چرا مردم سایر شهرستانهای استان گیلان نباید از مزایا و منافع منطقه آزاد انزلی برخوردار شوند؟ آیا نگاه شهرستانی به موضوعی که تبعات استانی دارد، در جهت منافع و مصلحت مردم گیلان است؟ به چه استنادی به ثمر رسیدن منطقه آزاد انزلی را در طول سنوات گذشته فقط به شهرستان انزلی مصادره می کنید؟ آیا اظهارات و پافشاری شما باعث دامن زدن به اختلافات ، تشدید تنش های اجتماعی، مرزبندیهای منطقه ای و تحریک احساسات پاک مردم گیلان  نمی شود؟ در زمانیکه باید تا حد امكان از اختلاف و تفرقه افكنی خودداری شود و تنها راهكار افزایش رضایت مردم و شكست توطئه های دشمن، خدمت رسانی به مردم است، چنین اظهارات و تدبیری چه گره ای از مشکلات مردم گیلان باز می کند؟

آقای دنیا مالی، در هر کجای ایران اگر بگوییم که یک نماینده مجلس صدایش را بلند می کند و فریاد می کشد که چرا اسم شهرستان حوزه انتخاباتیش را داخل پرانتزقید کردند، اگر تمسخرمان نکنند، قطعا سرزنشمان می کنند که در استان گیلان چه خبر است !

انتظار می رفت احمد دنیامالی بعنوان نماینده مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی ، خواسته های خود را در چارچوب تعارضات شهرستانی طرح نکند . به نظر می رسد دود دمیدن در آتش چنین موضوعاتی، در نهایت به چشم توسعه استان می رود که البته بارها طعم تلخ چنین خواسته هایی چشیده شده و امروز توسعه نیافتگی گیلان به عنوان بدیهی ترین و بروزترین نمونه آن، در مقابل دیدگان مردم است.

ارسال شده در جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۴:۵۸ بعد از ظهر
کد خبر: 3868333
آخرین خبر ها
گزیده خبرها