سال سختی در پیش است
معاون وزیر نیرو:

سال سختی در پیش است

اسرار امروزپاییز امسال خشک و زمستان نرمال و زیر نرمال پیش بینی شده است/ سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را می‌توان خشک ترین سال نیم قرن اخیر نامید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، معاون آب و آبفای وزیر نیرو  با اشاره به افزایش نگرانی کشور با توجه به تغییر اقلیم، در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: برای مدیران عرصه آب در ایران چه در خشکسالی و چه در ترسالی، اول مهرماه که آغاز سال آبی است با دلهره همراه با امید به لطف پروردگار همراه است. زیرا تغییر اقلیم برابر گفته صاحبنظران، سرزمین را با سالهای خشک طولانی و ترسالی های همراه با سیل های مخرب روبروخواهد کرد.

خامسی افزود: سازمان هواشناسی پاییز امسال را نیز خشک و زمستان را نرمال و زیر نرمال پیش بینی کرده، هرچند پیش بینی بیش از یکماه حدود ۵۰ درصد قابل اطمینان است، اما سالی که نکوست از بهارش پیداست!

وی خاطرنشان کرد: سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با ۳۷ درصد کاهش بارندگی در مقایسه با متوسط ۵۲ سال گذشته به پایان رسید و می‌توان این سال را خشک ترین سال نیم قرن اخیر نامید.

به گفته این مقام مسئول ، آب در مخازن ۱۹۹ سد ملی کشور به حداقل رسیده و نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است و اگر سیل و بارندگی های سالهای ۹۸ و ۹۹ نبود، موجودی مخازن سدها بسیار کمتر از این بود.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو نوشت: برای تامین آب شرب در سال جاری نگرانی کمتری وجود دارد، اما شوری آب در برخی مناطق مثل خوزستان در صورتی که جلوی کشت محصولاتی چون کلزا ، چغندر قند و محصولات پر آب بر گرفته نشود، قطعا در پایین دست کارون بزرگ و کرخه شوری آب آشامیدنی افزایش جدی خواهد یافت.

به گفته معاون آب و آبفای وزیر نیرو، خوشبختانه کار گروه سازگاری با کم آبی استان به ریاست استاندار این نوع کشت ها را ممنوع اعلام کرده، ولی جلوگیری از آن مستلزم یک همت عمومی در سطح استان است.

خامسی اظهار کرد: علت شوری، ورود زه ‌آب های نیشکر، برنج و پساب های صنعتی در طول پیمودن بیش از ۳۵۰ کیلومتر آب خروجی ازسدها در مسیر رودخانه و کانال های روباز است و علت نرسیدن آب به پایین دست، برداشت های غیر قانونی آب در این مسیر است.

وی تصریح کرد: سال سختی در پیش است، اول به لطف پرودگار امیدوارم و سپس به همراهی و یکپارچگی بدون بخشی نگری همه ذینفعان در جهت اجرای دقیق برنامه منابع و مصارف آب در حوضه های آبریز ایران عزیز!

ارسال شده در جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۴۰ قبل از ظهر
کد خبر: 2661546
آخرین خبر ها
گزیده خبرها