آیا ابتلا به کرونا پس از تزریق دز اول واکسن مستلزم تزریق مجدد است؟
دکتری فیزیولوژی پزشکی پاسخ داد؛

آیا ابتلا به کرونا پس از تزریق دز اول واکسن مستلزم تزریق مجدد است؟

اسرار امروزدکتری فیزیولوژی پزشکی گفت: ابتلا به کرونا پس از تزریق دز اول واکسن کووید۱۹ نیازمند تزریق مجدد این دز نیست .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز به نقل از ایرنا، شاید این سئوال برای همه ایجاد شده باشد که آیا پس از ابتلا به کرونا بعد از تزریق دز اول واکسن ، باید دوباره این دز تجدید شود یا خیر؟ محمدرضا رئوفی دکتری فیزیولوژی پزشکی با اشاره به اینکه با ابتلا به کرونا پس از تزریق دز اول واکسن کووید ۱۹ سطح ایمنی بدن افزایش می یابد، بنابراین نباید پروسه تزریق واکسن مجددا طی شود.

دکتری فیزیولوژی پزشکی گفت: ابتلا به کرونا پس از تزریق دز اول واکسن کووید ۱۹ نیازمند تزریق مجدد این دز نیست و بهبودیافتگان پس از گذشت یک بازه زمانی مشخص و دستیابی به سلامت کامل باید دز دوم واکسن را تزریق کنند.

رئوفی همچنین درباره این بازه زمانی گفت: نظر متخصصان علوم پزشکی از حداقل سه هفته پس از سلامت کامل تا ۶ ماه بعد از آخرین علامت بالینی بیماری متغیر است، اما به منظور کسب اطمینان برای ادامه روند واکسیناسیون گذشت دو ماه پس از بیماری ضروری است.

وی توضیح داد: میزان آنتی‌بادی بدن پس از گذشت یک دوره زمانی کاهش می‌یابد، بنابراین دز سوم تقریبا برای تمامی گروه‌های جمعیتی و بیماران زمینه‌ای به عنوان یک یادآور توصیه می‌شود.

این دکتری فیزیولوژی پزشکی گفت: دز سوم (یادآور) تقریبا ۶ ماه پس از تزریق دز دوم استفاده می‌شود، اما پس از دریافت این دز هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا الزامی است و تزریق هر سه دز واکسن کرونا نیز به طور قطعی مانع از ابتلا به بیماری نخواهد شد.

گفتنی است ویروس کرونا از ابتدای شیوع در کشور (اسفند ۹۸) تا کنون جان ۱۱۸ هزار و ۱۹۱ نفر از هموطنان را گرفته است.

ارسال شده در جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۲ قبل از ظهر
کد خبر: 1131712
آخرین خبر ها
گزیده خبرها