اخطار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان
قابل توجه مسئولان؛

اخطار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان

اسرار امروزعمق تالاب در برخی نقاط تالاب بین المللی انزلی از سه متر به ۳۰ سانتی متر رسیده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز و به نقل از ایسنا، ساسان اکبری پور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان با تاکید بر اینکه علاوه بر ورود رسوب های زیاد در تالاب بین المللی انزلی،  سنبل آبی نیز عمق تالاب را کاهش داده است.

اکبری پور با اشاره به اینکه تالاب انزلی اصلا شرایط خوبی ندارد، افزود: عمق تالاب در برخی از مناطق از سه متر به ۳۰ سانتی متر رسیده است و با کاهش عمق تالاب، طمع سودجویان برای تصرف اراضی به شدت افزایش می یابد و آتش سوزی های اخیری که در تالاب رخ داد یکی از پیامدهای بد کاهش عمق تالاب است.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشاورزان اراضی خشک شده تالاب را به شالیزارهای حاشیه این اکوسیستم اضافه می کنند، تصریح کرد: هیچ کس نباید فکر کند که این اراضی بلاصاحب است و می تواند کشت و کار انجام دهد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه با تهدید کم شدن وسعت تالاب مواجه هستیم و اگر لایه روبی ها، رسوب گذاری و در مجموع احیای تالاب انجام نشود با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد، افزود: تالاب انزلی یک میراث ملی است و کسی حق ندارد، استفاده شخصی از آنها داشته باشد.

اکبری پور با اشاره به اینکه ۴۶روستا در حاشیه تالاب انزلی وجود دارد  که رزق و روزی ساکنان آن با تالاب ارتباط مستقیم دارد، گفت: چشم امید این روستاییان به تالاب انزلی است و بهره گیری از مشارکت آنها باید مستمر باشد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان تصریح کرد: تالاب انزلی برای همه ایران است و برای حفاظت و احیای آن نیاز به عزم ملی وجود دارد.

ارسال شده در سه‌شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۷ بعد از ظهر
کد خبر: 5951713
آخرین خبر ها
گزیده خبرها